Просмотр содержимого документа
«Իրավիճակը Արևելյան Հայաստանում»
8-րդ դասարան, հայոց պատմություն
Դասի թեմա-Իրավիճակը Արևելյան Հայաստանում
Դասի նպատակը և խնդիրները –կիմանան արդյունաբերության զարգացման, ցարական կառավարության ազգային-գաղութային քաղաքականության մասին
Ներկայացնեն պատճառահետևանքային կապեր
Ուսումնական նյութ-գրքեր, տետրեր, քարտեզ
Դասատիպ- համակցված
Մեթոդներ-հարցման, պատմելու, դասախոսության, խմբային աշխատանքի, քննարկման, անդրադարձի:
Միջառարկայական կապ-գրականություն, աշխարհագրություն, համաշխարհային պատմություն
Դասի ընթացքը
Կատարել հաճախումների հաշվառում, հին դասի հարցում, գնահատում, ամփոփում, նոր նյութի հաղորդում
Խթանման փուլ-Ձեր կարծիքով ինչպիսի՞ն էր հայերի նկատմամբ Ռուսաստանի վարած քաղաքականությունը :
Իմաստի ընկալման փուլ- դասախոսություն, համեմատություն, քննարկում, գործնական աշխատանքի:
Քննարկման հարց-Ինչո՞վ էր պայմանավորված ցարական կառավարության գաղութային գաղութային քաղաքականությունը
Դասարանը բաժանել խմբերի և քննարկման դնել նույն հարցը (քննարկման հարց)
Խմբերը ներկայացնեն իրենց պատասխանը, պատասխանեն մյուս խմբերի հարցերին
Կշռադատման փուլ- կազմել հարցեր, ամփոփել
1.Երկաթուղին ի՞նչ փոփոխություն առաջացրեց տնտեսության մեջ:
2.Ե՞րբ է սկսել գործել Բաքու, Թիֆլիս, Բաթում երկաթուղին (1883 թ.)։
3.Ե՞րբ է սկսել գործել Թիֆլիս-Ալեքսանդրապոլ երկաթուղին (1899 թ )։
4.Ո՞ր թվականին Թաիրովը բացեց կոնյակի գործարան (1887 թ.)։
5.Շուստովը ի՞նչ մակնիշով կոնյակ էր արտադրում (Արարատ)։
6.Ի՞նչ նպատակ էր հետապնդում Ռուսաստանի գաղութային քաղաքականությունը:
Տնային աշխատանք-պարզաբանել, թե «Ռուսաստանը ռուսների համար» սկզբունքը ի՞նչ հարցերի լուծման էր միտված