| Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: |
| Кәсіби даму мақсаты: | Мәселелік диалогтік оқыту арқылы оқушылардың зерттеу дағдыларын дамыту |
| Сынып: 11В | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар: |
| Сабақ тақырыбы: | Иррационал теңдеулер және олардың жүйелерін шешу. Есептер шығару |
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Оқушылар: Иррационал теңдеулерді біледі, ажырата алады; Иррационал теңдеулердің анықтамасы мен тәсілдерін есеп шығаруда қолдана алады; Ирррационал теңдеулер жүйесін шешуді біледі |
| Сабақ мақсаттары: | Иррационал теңдеулерді шеше білу: Дамытушылық: оқушылардың ойлау іс-әрекеттерін іске асыру дағдыларын қалыптастыру; Тәрбиелік: оқушылардың алған мәліметтерін жанындағы қатарларына үйрету және өзгелердің ойын тыңдай білу. |
| Жетістік критерийлері: | иррационал теңдеулер анықтамасын пайдаланады; иррационал теңдеулерді шешу тәсілдерін қолданады; теңдеу түбірлерін бөгде түбірлерден айырады; иррационал теңдеулердің жүйелерін шеше алады. |
| Сабақтың түрі | Пысықтау және бекіту сабығы |
| Құндылықтарды дарыту | Тапсырмаларды жұпта(топта) орындау арқылы ынтымақтастық құндылықтарды қалыптастыру Жаңа білім қалыптастыруда бірлесіп жұмыс жасау арқылы құрмет құндылықтарын қалыптастыру; Жаңа білімді меңгеру арқылы өмір бойы оқу құндылығын қалыптастыру. |
| Сабаққа керекті көрнекіліктер | Презентация, деңгейлік тапсырмалар, слайдтар, карточкалар |
| Бастапқы білім | Оқушылар 10 сыныпта қарапайым теңдеулер мен теңсіздіктерді шешудің кейбір әдістемелерімен кездескен. Осы бөлімде аса күрделі математикалық жағдайларды шешуге көмектесу үшін, аса күрделі теңдеулер мен теңсіздіктерді шешу қабілеттігі кеңейеді. |
| Сабақ барысы |
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
| Сабақтың басы 2 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, оқушылардың назарын сабаққа аудару. | |
| Үй тапсырмасын тексеру 3минут | Мұғалім әр қатардан үй тапсырмасы түгел бір-бір оқушыны таңдап алады. Сол оқушылар өз қатарларын тексеріп, жауаптарын түзейді. Үй тапсырмасы жоқ немесе түгел емес оқушыны мұғалімге айтады және мұғалім сабақ барысынды сол оқушыларды тақтаға шығарады. | |
| Ой қозғау 2 минут | «Құпия сұрақ» әдісі арқылы өткен сабақты тексеру: 1. Иррационал теңдеу деп қандай теңдеуді айтамыз? 2. Иррационал теңдеулерді шешудің жалпы әдістері қандай? 3. Бөгде түбір дегеніміз не? 4. Иррационал теңдеулер жүйесі дегеніміз не? | |
| Ауызша жұмыс 3минут | Өткен тақырыпқа байланысты ауызша жұмыс ұйымдастырамыз 1. 2. 3. 4. | |
| Тақтамен жұмыс 7 минут | 1. 2. 3. 4. Жетістік критерийлері: Жүйелерді шеше біледі Шығару алгоритмын біледі | |
| Топтық жұмыс 7 минут | Топтар бір-бірін тексереді. 1. ; 3. 4. 5. 6. 7. Бағалау критерийлері: Әдістерді дұрыс тандайды Таңдаған әдістін алгоритмын біледі Таңдаған әдіс бойынша тендеуді дұрыс шешеді Түбірлерді дұрыс табады. Жүйені шеше алдаы. | |
| Сабақты бекіту 13минут | «Ғажайып ұяшық» ойыны Оқушылар интерактивті тақтада көрсетіліп тұрған ұяшықтарды таңдайды және сол ұяшықта берілген тапсырмаларды орындайды 10. 15. 20. 25. 30. 35. 40. 45. 50. Бағалау критерийлері: Әдістерді дұрыс тандайды Таңдаған әдістін алгоритмын біледі Таңдаған әдіс бойынша тендеуді дұрыс шешеді Түбірлерді дұрыс табады. Жүйені шеше алдаы. | |
| Сабақтың соңы Рефлексия және үй тапсырмасын беру 3 минут | Рефлексия Бағдаршам әдісі Жасыл – өте ұнады, түсіндім Сары – тағы іздену керек Қызыл – мүлдем түсінбедім Үйге тапсырма: Есептер шығару: №126, №128, №130,№133,№134. Оқушыларды бағалау: Оқушылар бірін-бірі бағалайды және мұғалім оны ескереді. | |
«Алгебра және анализ бастамалары» 11-сынып. А.Әбілқасымова, В.Е.Корчевский, А.Абдиев, З.А.Жұмағұлов, 2011 жыл.