СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Қазақ халқының түрмыс-салт әндері («Бесік жыры»)

Категория: Музыка

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қазақ   халқының   түрмыс-салт   эндері   екі   сағатқа жоспарланған.   Бірінші  сабақта  оқушыларға  өздеріне бүрыннан таныс балаларға арналған салт эндері - «Бесік жыры» үсынылады.

(ОТ) Оқушылар түрмыс-салт эндері, оның ішінде, бесік жырлары жөнінде ацпарат іздестіреді. Оқулықта осыған байланысты ой қозғайтын сүрақ та қойылған. «Неліктен түрмыс-салт   эндерімен   танысу   бесік   жырларынан басталады?»

Сонымен салт әндері үғымына анықтама беріледі.                               1-тапсырма. Тыңдау жэне талдау.

Оқушыларға     үнтаспадан   бесік жырларының бірнеше нұсқасы ұсынылады. Ол нұсқалар музыка хрестоматиясы мен фонохрестоматияда берілген.

Просмотр содержимого документа
«Қазақ халқының түрмыс-салт әндері («Бесік жыры»)»

2 бөлім


Қазақ халқының дәстүрлі түрмыс-салт әндері және заманауи музыкасы

Күні:


Сынып: 5



Сабақ тақырыбы

Қазақ халқының түрмыс-салт әндері («Бесік жыры»)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.4 – ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану; 5.1.1.1 – музыкалық жанр мен көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы талдау; 5.1.3.1 - түрлі әндерді орындау барысында музыканын көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу; 5.3.1.1 ­-өз жұмысын таныстыру,бағалау және жетілдіру;

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

• қазақтың түрмыс-салт әндері мен музыка өнерінің байланыстылығын ұғынады;

• дәстүрлі отбасылық, тұрмыс-салт әндерін жіктей алады.

Оқушылардың көпшілігі:

• қазақтың тұрмыс-салт әндері мен музыка өнерінің байланысты -лығын ұғынады, пікірін білдіре алады;

• дәстүрлі отбасылық, тұрмыс-салт әндерінің интонацияларын естиді, жіктей алады, жаңарған салттармен салыстыра алады.

Кейбір оқушылар:

бірнеше түрмыс-салт әндерінің түрлерін біледі, орындай алады, интонацияларын салыстыра алады.

Бағалау критерийлері

• Бесік жырларын мәнерлеп орындау.

• Өз жүмысын көрсете білу жэне бағалау.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Түрмыс-салт жырларын («Бесік жырын») талдау және талқылауға

сәйкес терминдерді қолданады, өз жүмысына түсініктеме береді, оны

жақсарту үшін ұсыныстар жасай алады.

Талқылауга арналган сұрақтар:

«Бесік жырын» тыңдау барысында мен ...

Ана әлдиі орындалғанда . . .

• Егер де ... мен өз жүмысымды жақсартар едім.

Құндылықтарды дарыту

Қазақтың түрмыс-салт эндерін тыңдауға үйрету, мэдени қүндылықтарды дәстүрлі бесік жырлары арқылы окушыларға дарыту

Пәнаралық байланыстар

Музыка, әдебиет, тарих

Бастапқы білім

Алдыңғы сабақтан алған білімдері

Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Қазақ халқының түрмыс-салт эндері екі сағатқа жоспарланған. Бірінші сабақта оқушыларға өздеріне бүрыннан таныс балаларға арналған салт эндері - «Бесік жыры» үсынылады.

(ОТ) Оқушылар түрмыс-салт эндері, оның ішінде, бесік жырлары жөнінде ацпарат іздестіреді. Оқулықта осыған байланысты ой қозғайтын сүрақ та қойылған. «Неліктен түрмыс-салт эндерімен танысу бесік жырларынан басталады?»

Сонымен салт әндері үғымына анықтама беріледі. 1-тапсырма. Тыңдау жэне талдау.

Оқушыларға үнтаспадан бесік жырларының бірнеше нұсқасы ұсынылады. Ол нұсқалар музыка хрестоматиясы мен фонохрестоматияда берілген. (ОТ,Ө) Ладты ажырататын, әуен мен мәтінді талдай білетін оқушы, сондықтан мүғалім көмегіне жүгенбейтіндей оқулықта бесік жырларының әуендері мен мәтіндерін салыстыру, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табуға тапсырмалар беріледі. Оқушылар бесік жырларының мәтіндері түрлі екенін ажыратады, өзіне ұнаған бесік жырларының неліктен ұнағанын түсіндіруге тырысады. (Бесік жырларындағы әуендер сүйемелсіз, аспаптық сүйемелмен, эстрадалық өңделімде тыңдатылады.)

Түрмыс-салт жырлары

«Музыка»

оқулығы

Нота

хрестоматиясы

Аудио-бейне

хрестоматия

Сабақтың ортасы

2-тапсырма. Ән орындау.

(¥) «Бесік жыры»оқушылар орынайды. Мұндағы басты мақсат - әнді көркемдеп орындату. Оқушылар әннің аспаппен де, аспаптық сүйемелсіз де, айқайламай нәзік, баяу ырғақта орындалуын қадағалауы тиіс.

(МК) Сонымен бірге үйренген әнін үйдегі бөпесіне немесе отбасыларыңа орындап берулеріңе болады. Оқушыларға бесік жырын айту арқылы сәбидің есту қабілетінің жетілетінін де айтып өту.


Сабақтың аяғы

Өз жүмысын таныстыру және бағалау.

(¥, Ө) Сабақтың аяғында тапсырма ретінде оқушыларға «Бесік - сәбидің алтын ұясы» деген тақырыпта өз ойларын ортаға салып, сабақты қорытындылау.

Бесік жырын өздерінің орындауларындағы

нұсқаларын көрсету.

Рефлексия:

Мен не білдім?

Бүгін мен не үйрендім?

Мен үшін қандай тапсырма қиын болды?

Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым?


Саралау -

Оқушыларға

қалай көбірек

қолдау көрсетуді

жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары

оқушыларға

қандай міндет

қоюды

жоспарлап

отырсыз?

Бағалау -

Оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Түрмыс-салт

жырларымен

танысу

барысында

мүғалім кейбір

оқушыларға

көмек ретінде

арнайы

сипаттамалық

тірек үғымдар

ұсына алады.

Тұрмыс-салт

жырларымен

танысу

барысында

оқушылар

мұғалім көмегіне

жүгінбей өз

пікірін айта

алады.

Бақылау;

Бағалау критерийлері мен дескрипторлар бойынша;

Пікір алысу мен энді орындау кезінде оқушылар бірін-бірі өзара бағалайды.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаты/ оқу мақсаты дүрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дүрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?


Жалпы баға

Сабақтыц жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оку туралы да ойланыңыз):

1. 2.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1.

2.

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген окушылардыц

жетістіктері/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?