СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Қ.Мырзалиев «Қызыл кітап» поэмасы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақ жоспары. 

СМЖ. 08.ӘН .03                                                                                                                                                                                                                         4-қосымша

БҚОӘББ «Жоғары аграрлық-техникалық колледжі» МКҚК

VIII Бөлім. Табиғат және адам                                                             Қ.Мырзалиевтің «Қызыл кітап» поэмасы (69-70 сабақ).                                                              (сабақ тақырыбы)                                                                                                               Пән атауы: Қазақ әдебиеті.

Дайындаған педагог: Акишева Заурет Исаевна.

2024  жылғы  «          »   ___05___

1.Жалпы мәліметтер

Курс, топ: МГ-311.1қ, МГ-411.1қ, МГ-511.1қ,  ҚТ-411.1қ

Сабақ типі: Дәстүрлі.

2. Оқыту нәтижесі: Шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтау арқылы, көркем шығармадағы  заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау. 

 Сабақ мақсаты: (тәрбиелік мақсаты) (құндылықтарды игерту).                                                                                   

Жалпы адамзаттық  құндылықтар:

  • адамгершілік, мейірімділік, заман тыныштығы.

« Мәңгілік Eлдің » мызғымас Жeтi тұғырын нығайту, oны ұрпақтан - ұрпаққа амaнaт ету құндылығы; өз тyған жeріне деген сүйicпеншілік, қоршаған oртаны қорғау және оған аялы көзқарас

  Бағалау критерийлері:

1) Шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтайды;                                                                                                                    2) Шығарма идеясы мен көркемдегіш құралдардың байланысын талдайды.            3) Көркем шығармадағы  заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалайды.                                                                                                1.1 Оқу сабақтары барысында білім алушылар игеретін кәсіби біліктердің тізбесі                                                                                                                                 2. Блум таксономиясы:                                                                                                 Білу; Түсіну; Қолдану; Талдау.                                                                                                                                                                                     Бағалау: Шығармадан алған тәрбиелік танымды өмірмен салыстырып көріңіз. 3. Сабақты жабдықтау                                                                                3.1 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер: Слайдтар, қосымша-дидактикалық материалдар,  оқулық әдебиеттер, бейнероликтер, аудио, видео құрылғылар.                                                                                                                3.2 Техникалық құралдар, материалдар, сілтемелер, ресурстар: Презентация. 

 

СМЖ.08.ӘН.03

                                                                                                                                                                     4-қосымшаның жалғасы                                                                                                                                                                             

https://youtu.be/ODEC3d6AM-E          Қадір Мырза Әли - Қызыл кітап           https://www.youtube.com/watch?v=V8qSxEA3E5Y  Қызыл кітап дегеніміз не?                                                                                                                                     4. Сабақтың барысы

Сабақтың басы (35 мин)

Амандасу. Түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру:

Білу; Түсіну.

Үйге берілген тапсырмаларды сұрау, тексеру.                                         а) Үйге берілген тапсырмалар сұралады.  

  Қызығушылықты ояту                                                                                                                                 

Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау  критерийлері таныстырылады.    

Жаңа сабаққа дайындық. 

https://www.youtube.com/watch?v=V8qSxEA3E5Y

Сабақтың ортасы: (40 мин)  Қолдану; Талдау.                                                                                                                                                                                  Тапсырма 1.                                                                                                                ББҮ кестесінің «білемін» бағанына Қ. Мырзалиев туралы не білетіндерін, «білгім келеді» бағанына не білгісі келетіндерін жазады.

Білемін

Білгім келеді

Үйрендім

 

 

 

 

Мағынаны тану кезеңі.   Тек бір минут

Жұптарда оқушылар «Тек бір минут» тәсілі арқылы шығарманың мазмұны мен жазылу себебіне өз ойларын айтып, пікір алмасады

https://www.youtube.com/watch?v=V8qSxEA3E5Y

Тапсырма 2.  Нақтылау сұрақтары:                                                             Оқушылар «Қызыл кітап дегеніміз не?» тақырыбында бейнематериалдан үзінділерді қарайды.                                                                                            Мысалы:

  1. Не себепті қызыл кітаптың түсі қызыл?
  2. Қазақстанның кызыл кітабына қандай жануарлар енген?
  3. Аңдар мен құстардың жойылуына қандай себептер бар?
  4. Сенің ойыңша қай елде браконьерлерге қатысты қатаң жаза қолданылады?

Тапсырма 3.  Шығармашылық жоба.

СМЖ.08.ӘН.03

                                                                                                                                                                     4-қосымшаның жалғасы                                                                                                                                                                             Браконьерлермен күресті қалай жүргізуге болады. Жұпта ойланып, шағын жоба ұсынып көр.

Жобаның атауы:

 

Жобаның мақсаты:

 

Атқарылатын іс-шаралар:

(шараларды қадамдар арқылы көрсетіңіз.)

 

Дескрипторлар:

  • Сұрақ мазмұнын түсінеді;
  • Сұраққа нақты жауап береді.

           Жоба ұсынады.

Тапсырма 4.                                                                                                  Тапсырманы көркемдегіш құралдарды пайдалана отырып орындаңыз (теңеу, эпитет, фразеологизмдер т.б.)

 І топ:

Жазушының адам мен табиғат арасындағы байланысты суреттеудегі айтқысы келген ойы

Сенің пікірің

 

 

 

ІІ топ:

Кейіпкер

Автор толғанысы

Түйін (өз көзқарасың)

 

 

 

 

Дескриптор:

  • Берілген тапсырманы топта бірлікте жасайды;
  • Көркемдегіш құралдарды пайдаланады.

Тапсырма 5.                                                                                                       Оқушылар ««Қызыл кітап» поэмасын оқи отырып, табыс кестесін толтырады.

Жеке орындалатын жұмыс. Дәптерлеріне жазады. Жұпта тексереді.  

                                                                                                                                  СМЖ.08.ӘН.03

                                                                                                                                                                     4-қосымшаның жалғасы                                                                                                                                                                             

Түсінемін

 

Анықтаймын

Байланыстырамын

    Ықпал        е   етемін

Сенемін

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      Түсінемін» бөліміне оқушы не түсінгенін, «Анықтаймын» бөліміне нені түсінбегенін, яғни талқылауды, толықтыруды  қажет ететін өзі үшін жаңа  мәліметті жазады, «Байланыстырамын» бөлімінде өмірден мысал келтіреді, «Ықпал етемін» бөлімінде осы өлеңдегі ойды не жақтайды, не даттайды, демек, я жаңғыртуға ықпал ететінін, я маңызды емес деп тапса, қолданғысы келмейтінін жазады, «Сенемін» бөлімінде дегенмен осы өлеңнің артықшылығын, келешектегі жайы туралы болжайды. Оқушылар өлеңді оқи отырып, ақын қозғаған мәселелердің өміршеңдігін, өлеңге қатысты көзқарасын қазіргі кезеңмен салыстырмалы түрде жазуы тиіс.

Дескриптор:

 1.Өлеңнің мазмұнын,автор ойын түсінеді;

2.Өлеңдегі қажетті,қажетсіз ақпаратты анықтайды;

3.Өмірден мысалдар келтіреді;

4.Автор ойына сын-пікір келтіре алады.

Бекіту сұрақтары:

  1. Әңгімеде қандай кезең суреттелген?
  2. Жазушының негізі айтар ойы, көтерген мәселесі не?
  3. Әңгіме өзіңе қандай ой салды? Алған әсерің қандай?

            Бүгінгі сабақ сізге қандай сезім сыйлады?                                                            

Сабақтың соңы (10 мин)

Рефлексия                                                                                                                                                              

Үй тапсырмасы: (5 мин)                                                                                    Қ.Мырза-Әли «Қызыл кітап» поэмасы.                                                                      [8] 185-190 беттер, 191 бет, 2,3,4-т.    

 

Просмотр содержимого документа
«Қ.Мырзалиев «Қызыл кітап» поэмасы»

СМЖ. 08.ӘН .03 4-қосымша

БҚОӘББ «Жоғары аграрлық-техникалық колледжі» МКҚК

VIII Бөлім. Табиғат және адам Қ.Мырзалиевтің «Қызыл кітап» поэмасы (69-70 сабақ). (сабақ тақырыбы) Пән атауы: Қазақ әдебиеті.

Дайындаған педагог: Акишева Заурет Исаевна.

2024 жылғы « » ___05___

1.Жалпы мәліметтер

Курс, топ: МГ-311.1қ, МГ-411.1қ, МГ-511.1қ, ҚТ-411.1қ

Сабақ типі: Дәстүрлі.

2. Оқыту нәтижесі: Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін айқындау.

Сабақ мақсаты: (тәрбиелік мақсаты) (құндылықтарды игерту).

Жалпы адамзаттық құндылықтар:

  • адамгершілік, мейірімділік, заман тыныштығы.

« Мәңгілік Eлдің » мызғымас Жeтi тұғырын нығайту, oны ұрпақтан - ұрпаққа амaнaт ету құндылығы; өз тyған жeріне деген сүйicпеншілік, қоршаған oртаны қорғау және оған аялы көзқарас

  • қалыптастыру Бағалау критерийлері:

1) Шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтайды; 2) Шығарма идеясы мен көркемдегіш құралдардың байланысын талдайды. 3) Көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалайды. 1.1 Оқу сабақтары барысында білім алушылар игеретін кәсіби біліктердің тізбесі 2. Блум таксономиясы: Білу; Түсіну; Қолдану; Талдау. Бағалау: Шығармадан алған тәрбиелік танымды өмірмен салыстырып көріңіз. 3. Сабақты жабдықтау 3.1 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер: Слайдтар, қосымша-дидактикалық материалдар, оқулық әдебиеттер, бейнероликтер, аудио, видео құрылғылар.  3.2 Техникалық құралдар, материалдар, сілтемелер, ресурстар: Презентация.

СМЖ.08.ӘН.03

4-қосымшаның жалғасы

https://youtu.be/ODEC3d6AM-E Қадір Мырза Әли - Қызыл кітап https://www.youtube.com/watch?v=V8qSxEA3E5Y Қызыл кітап дегеніміз не? 4. Сабақтың барысы

Сабақтың басы (35 мин)

Амандасу. Түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру:

Білу; Түсіну.

Үйге берілген тапсырмаларды сұрау, тексеру. а) Үйге берілген тапсырмалар сұралады.

Қызығушылықты ояту

Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады.

Жаңа сабаққа дайындық.

https://www.youtube.com/watch?v=V8qSxEA3E5Y

Сабақтың ортасы: (40 мин) Қолдану; Талдау. Тапсырма 1. ББҮ кестесінің «білемін» бағанына Қ. Мырзалиев туралы не білетіндерін, «білгім келеді» бағанына не білгісі келетіндерін жазады.

Білемін

Білгім келеді

Үйрендім





Мағынаны тану кезеңі. Тек бір минут

Жұптарда оқушылар «Тек бір минут» тәсілі арқылы шығарманың мазмұны мен жазылу себебіне өз ойларын айтып, пікір алмасады

https://www.youtube.com/watch?v=V8qSxEA3E5Y

Тапсырма 2. Нақтылау сұрақтары: Оқушылар «Қызыл кітап дегеніміз не?» тақырыбында бейнематериалдан үзінділерді қарайды. Мысалы:

  1. Не себепті қызыл кітаптың түсі қызыл?

  2. Қазақстанның кызыл кітабына қандай жануарлар енген?

  3. Аңдар мен құстардың жойылуына қандай себептер бар?

  4. Сенің ойыңша қай елде браконьерлерге қатысты қатаң жаза қолданылады?

Тапсырма 3. Шығармашылық жоба.

СМЖ.08.ӘН.03

4-қосымшаның жалғасы Браконьерлермен күресті қалай жүргізуге болады. Жұпта ойланып, шағын жоба ұсынып көр.

Жобаның атауы:


Жобаның мақсаты:


Атқарылатын іс-шаралар:

(шараларды қадамдар арқылы көрсетіңіз.)


Дескрипторлар:

  • Сұрақ мазмұнын түсінеді;

  • Сұраққа нақты жауап береді.

Жоба ұсынады.

Тапсырма 4. Тапсырманы көркемдегіш құралдарды пайдалана отырып орындаңыз (теңеу, эпитет, фразеологизмдер т.б.)

 І топ:

Жазушының адам мен табиғат арасындағы байланысты суреттеудегі айтқысы келген ойы

Сенің пікірің





ІІ топ:

Кейіпкер

Автор толғанысы

Түйін (өз көзқарасың)






Дескриптор:

  • Берілген тапсырманы топта бірлікте жасайды;

  • Көркемдегіш құралдарды пайдаланады.

Тапсырма 5. Оқушылар ««Қызыл кітап» поэмасын оқи отырып, табыс кестесін толтырады.

Жеке орындалатын жұмыс. Дәптерлеріне жазады. Жұпта тексереді.

СМЖ.08.ӘН.03

4-қосымшаның жалғасы

Түсінемін


Анықтаймын

Байланыстырамын

Ықпал е етемін

Сенемін



1
















Түсінемін» бөліміне оқушы не түсінгенін, «Анықтаймын» бөліміне нені түсінбегенін, яғни талқылауды, толықтыруды қажет ететін өзі үшін жаңа мәліметті жазады, «Байланыстырамын» бөлімінде өмірден мысал келтіреді, «Ықпал етемін» бөлімінде осы өлеңдегі ойды не жақтайды, не даттайды, демек, я жаңғыртуға ықпал ететінін, я маңызды емес деп тапса, қолданғысы келмейтінін жазады, «Сенемін» бөлімінде дегенмен осы өлеңнің артықшылығын, келешектегі жайы туралы болжайды. Оқушылар өлеңді оқи отырып, ақын қозғаған мәселелердің өміршеңдігін, өлеңге қатысты көзқарасын қазіргі кезеңмен салыстырмалы түрде жазуы тиіс.

Дескриптор:

1.Өлеңнің мазмұнын,автор ойын түсінеді;

2.Өлеңдегі қажетті,қажетсіз ақпаратты анықтайды;

3.Өмірден мысалдар келтіреді;

4.Автор ойына сын-пікір келтіре алады.

Бекіту сұрақтары:

  1. Әңгімеде қандай кезең суреттелген?

  2. Жазушының негізі айтар ойы, көтерген мәселесі не?

  3. Әңгіме өзіңе қандай ой салды? Алған әсерің қандай?

Бүгінгі сабақ сізге қандай сезім сыйлады?

Сабақтың соңы (10 мин)

Р ефлексия

Үй тапсырмасы: (5 мин) Қ.Мырза-Әли «Қызыл кітап» поэмасы. [8] 185-190 беттер, 191 бет, 2,3,4-т.