СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

ҚМЖ "Қазақтың ұлттық ойындары"

Категория: Физкультура

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақта қазақтың ұлттық және зияткерлік ойындары. Көкпар ойыны

Мектеп:

Қасым Ахмиров атындағы ЖОББМБК КМ

Күні:

 

Мұғалімнің аты-жөні:

Мурзабаев Ербулек Гайсынович

Сынып:5

Қатысқандар:12

Қатыспағандар:0

Сабақ тақырыбы:

Қазақтың ұлттық ойындары.

 

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

 5.2.3.3  Қолайлы оқу ортасын қалыптастыру бойынша,  біріккен әрі тиімді жұмыс дағдыларын анықтау.

Сабақ мақсаттары:

 

 

 

 

 

Барлық оқушылар орындай алады:

Көкпар ойынмен қолайлы оқу ортасын қалыптастыру бойынша,  біріккен әрі тиімді жұмыс дағдыларын анықтайды.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Көкпар ойын ережесінің мазмұның түсінеді түсіндіре  алады.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Көкпар ойынының жаңа тақырыбын  түсініп, басқаларға ойын барысын түсіндіре, көмектесе алады.

Жетістік критерийлері:

 

«Көкпар» ойынының ережесін түсінеді, және аңықтайды.

Өз ара қарым-қатынас арқылы жаттығулар орындайды, ойынның ережесін түсіндіреді.

Тілдік мақсат:

 

 

 

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

көкпар ойыны, ереже, алаңқайдың ұзындығы, үздік ойыншы, қазандық, төреші, ұпай, жеңіс, марапаттайды.

 

Төреші, судья, Judge

Қазандық , кател, Caldron

Ұпай, очко,point

Пәнаралық байланыс:

 

Қазақ тілі, орыс тілі, ағылшын

Алдынғы оқу:

 

5.2.7.7 Жарыс кезінде адал ойнау, патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсету және түсіндіру

Дискрипторлар

 

 

 

Білім алушы :

- дене қозғалысы барысында  қауіпсіздік ережелерін сақтайды; 

ойын ережесін түсінеді;

-жаңа сөздерді сабақ барысында пайдаланады.

 -кеңістіктегі түрлі жабдықтар арқылы қарапайым іс-қимылдарды дұрыс  орындайды.

 

Просмотр содержимого документа
«ҚМЖ "Қазақтың ұлттық ойындары"»

Қасым Ахмиров атындағы ЖОББМБК КМ











Қысқа мерзімді жоспар



Сабақ тақырыбы: Қазақтың ұлттық ойындары



Сынып:5



Мұғалімнің аты-жөні:

Мурзабаев Ербулек Гайсынович



Қорғалған жері: Орал қаласы Өрлеу” біліктілікті арттыру орталығы

2017 жыл













Қысқа мерзімді жоспар

Сабақта қазақтың ұлттық және зияткерлік ойындары. Көкпар ойыны

Мектеп:

Қасым Ахмиров атындағы ЖОББМБК КМ

Күні:


Мұғалімнің аты-жөні:

Мурзабаев Ербулек Гайсынович

Сынып:5

Қатысқандар:12

Қатыспағандар:0

Сабақ тақырыбы:

Қазақтың ұлттық ойындары.


Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

5.2.3.3 Қолайлы оқу ортасын қалыптастыру бойынша, біріккен әрі тиімді жұмыс дағдыларын анықтау.

Сабақ мақсаттары:






Барлық оқушылар орындай алады:

Көкпар ойынмен қолайлы оқу ортасын қалыптастыру бойынша, біріккен әрі тиімді жұмыс дағдыларын анықтайды.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Көкпар ойын ережесінің мазмұның түсінеді түсіндіре алады.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Көкпар ойынының жаңа тақырыбын түсініп, басқаларға ойын барысын түсіндіре, көмектесе алады.

Жетістік критерийлері:


«Көкпар» ойынының ережесін түсінеді, және аңықтайды.

Өз ара қарым-қатынас арқылы жаттығулар орындайды, ойынның ережесін түсіндіреді.

Тілдік мақсат:




Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

көкпар ойыны, ереже, алаңқайдың ұзындығы, үздік ойыншы, қазандық, төреші, ұпай, жеңіс, марапаттайды.


Төреші, судья, Judge

Қазандық , кател, Caldron

Ұпай, очко,point

Пәнаралық байланыс:


Қазақ тілі, орыс тілі, ағылшын

Алдынғы оқу:


5.2.7.7 Жарыс кезінде адал ойнау, патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсету және түсіндіру

Дискрипторлар




Білім алушы :

- дене қозғалысы барысында қауіпсіздік ережелерін сақтайды;

ойын ережесін түсінеді;

-жаңа сөздерді сабақ барысында пайдаланады.

-кеңістіктегі түрлі жабдықтар арқылы қарапайым іс-қимылдарды дұрыс орындайды.


Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Басы

Сапқа тұрғызу. Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу.

Жаңа сабақтың тақырыбымен, мақсатымен және жетістік критерилермен таныстыру.

- Саптық жаттығулар

- Жүру жаттығулары

- Жүгіру жаттығулары

- Жалпы дамыту жаттығулары:

- Бір орнында орындалатын жаттығулар.

Оқушыларға түрлі- түсті сары және жасыл жолақтар тандату арқылы 2 топқа бөліп, «Бүркіт», «Сұңқар» деп ат беру.










Түрлі- түсті жолақшалар

Ортасы


«Көкпар» ойыны туралы бейнежазба көрсету.


Мұғалімнің кіріспе сұрағы.


1. Бейнежазбадан не көрдіндер? Кімдерді көріп тұрсыңдар? Олар не істеп жатыр? деген сұрақтарға жауап береді. Сабақ тақырыбын шығарады.

Сабақтың оқу мақсатымен таныстыру.

Оқу мақсатына сай табыс критерийлерін құру. Көкпар ойыны туралы мәлімет.


Көкпар- ұлттық ат спорттық ойындарының бірі. Бұл ойын Орталық Азия халықтары арасында кең тараған.

Көкпар ойыны жігіттердің күш-жігерін, төзімділігін, батылдығын мен ептілігін, ат үстінде мығым отыруын қалыптастырады. Сонымен қатар көкпар- аттың қалай бапталып үйретілгенін, жүйріктігін де сынайтын спорт. Ойынның физикалық тұрғыдан адамға берер пайдасы көп. Жаугершілік заманда осындай ойындардың арқасында жігіттер шыңдалып, жауды күйретіп жеңуіне себеп болған.


Ойын ережелері.

Қазақстанда 1958 жылдан бастап көкпар бәйге алаңдарында өткізіліп келеді. Ойынды екі команда ойнайды.Алаң көлемі қатысушылар санына байланысты.Алаңның әр бұрышына қызыл жалаушалар ілініп, ал оның екі жағында диаметрі 10 метрлік шеңбер «отау» сызылады. Алаң ортасында диаметрі 6 метірлік шеңбердің дәл ортасына көкпар тасталады. Көкпар тарту қатысушылардың санына байланысты

8-15 минут аралығында өтеді.

Көкпаршылардың мақсаты- орталық шеңберден жатқан көкпарды өз командасының «қазандығына» жеткізу. Көкпар «қазандыққа» жеткізілгеннен кейін, ойын алаң ортасынан қайта басталады.

Берілген уақыт ішінде қай команда Көкпарды өз «қазандығына» көп жеткізсе, сол команда жеңіске жетеді.


Ойын ережесін тыңдайды.

Жаңа сөздерді айтып жаттығады.

Мұғалім «Көкпар» ойынына қатысты сұрақтар қояды, оқушылар жауап береді.

Қимыл – қозғалыс ойындары .
- қарсы жүгіру эстафетасы .
- Шеңбер бойынша эстафетасы.


Бейнежазба.












Суреттер.




















Көкпар ойыны кезіндегі қауіпсіздік ережелерін сақталады.

























Таяқшалар,

ысқырғыш.



Соңы


Тыныс алу жаттығулары.

Оқушылар өз жұмысы мен оқушыларының жұмыстарын смайликпен көрсету арқылы бағалайды.Оқушылармен сабақтың рефлексиясын өткіземін. Сабақ топтармен бағаланады.

Смайликтер.





Дифференциалды оқыту- қабілеті жоғары оқушылар ойын ережесін дұрыс баяндайды.

Қабілеті орта оқушылар-қойылған сұрақтарға жауап бере алады.

Қабілеті төмен оқушылар-ойынның ойналу ретін біледі.

Қорытынды бағалау.

Оқушылар өз жұмысы мен сынып тастарының жұмысын смайлик корсету арқылы бағалай алады.

.



жоғары орташа төмен


Смайликтер









Сабақ бойынша рефлексия:

Сабақтың оқу мақсаттары қолжетімді болды ма?


Рефлексия сұрақтарына жауап беру.

Оқушыларға қойылатын сұрақтар:

- нені білдім?

- нені үйрендім ?

- нені толық орындай алмаймын?

-қандай дескрипторды орындай алмадым ?

Өзіме қойылатын сұрақтар:

  • Уақытты қалай пайдаландым?

  • Сабақтың тығыздығы қалай?

  • Сабақтың құрылымын сақтадым ба?











Қорытынды:


Сабақтың жақсы екі аспектісін көрсетіңіз / оқытуға үйренуге қатысты/


1.

2.


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады /оқыту және үйрену/

1.

2.


Сыныппен жеке тұлғалар туралы не білдім және келесі сабағымды өткізуіме қалай әсер етеді?


1.







Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!