СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

ҚМЖ: Көрсеткіштік теңсіздіктер және олардың жүйелері, алгебра 11 сынып

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Көрсеткіштік теңсіздіктер  және олардың жүйелері ұғымымен таныстыру, оларды есептеулер мен түрлендірулерде жүйелі түрде пайдалана алу  дағдыларын қалыптастыру

Просмотр содержимого документа
«ҚМЖ: Көрсеткіштік теңсіздіктер және олардың жүйелері, алгебра 11 сынып»

Садыков Аскар Садыкович

Математика пәнінің мұғалімі

Н.Бозжанов атындағы орта мектеп

Балқаш ауданы Алматы облысы


Күні : Пәні : Алгебра . 11 сынып.


Сабақтың тақырыбы : Көрсеткіштік теңсіздіктер және олардың жүйелері.

Сабақтың типі : аралас сабақ


Сабақтың әдісі : Жеке жұмыс , жұппен жұмыс, топпен жұмыс , зерттеушілік әдіс.


Бағалау әдістері : ауызша бағалау , (кері байланыс парақшалары) , бағалау критеррийі, өзін - өзі бағалау, бірін – бірі бағалау Қолмен белгі беру стратегиясы.

Көрнекілігі : Ментальды карта, түрлі түсті қағаз, түрлі түсті маркер, бағалау фишкалары, тілек жазылған мадақтау парақшалары.


Сабақтың мақсаты

Күтілетін нәтижелер

(индикаторлар)

Білімділік:

Көрсеткіштік теңсіздіктер және олардың жүйелері ұғымымен таныстыру, оларды есептеулер мен түрлендірулерде жүйелі түрде пайдалана алу дағдыларын қалыптастыру

  • Көрсеткіштік теңсіздіктер ұғымын біледі ;

  • Көрсеткіштік теңсіздіктер және олардың жүйелері ұғымын біледі ;

  • Көрсеткіштік теңсіздіктер мен олардың жүйелерін шешудің әдіс - тәсілдерін есептеулер мен түрлендірулерде пайдалана алады

Тәрбиелік : Ұқыптылыққа, тиянақтылыққа, байқампаздыққа, және ұжымда жұмыс істей алуға , айтылған пікірлері тыңдап, қортындылай алуға, өзара сыйластыққа тәрбиелеу



  • Жеке және жұпта жұмыс істей алуды ;

  • Топта жұмыс істей алуды .

Дамытушылық : Оқушылардың есте сақтау, логикалық ойлау қабілеттерін дамыта отырып өз беттерінше жұмыс істей алу және өзін - өзі бағалай алу дағдыларын дамыту. Алған білімдерін практикада қолдана алуға бейімдеу.


  • Өз бетінше жұмыс істеуді ;

  • Тізбектелген үлгіде жұмыс істей алуды ;

  • Өздерін және сыныптастарын шынайы бағалауды.



Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс -әрекеті

Оқушының іс -әрекеті

1 . Ой қозғау









2. Мағынаны тану
























3 Ойтолғаныс

(Рефлексия)

  1. Ұйымдастыру кезеңі.


  1. Психолгиялық ахуал туғызу.

  2. Мақсат қою кезеңі

Топқа бөліну. Функция атауларымен топқа бөлінеді.

Сызықтық, квадраттық, көрсеткіштік функция болып 3 топқа

бөлінеді.

6. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі


А) « INSERT» стратегиясы. Оқушыларға ойлануға уақыт беріліп, содан кейін жауаптары тыңдылады.


Ә ) Ментальды картамен жұмыс.

Б) «Ойлан , жұптас, талқыла » әдісі арқылы « Көрсеткіштік теңсіздіктер және олардың жүйелері » алгоритмін құрады.

Мұғалім әр топтың жұмысына сырттай бақылау жасап , формативті бағалайды,Оқушыладың жұмыстарының дұрыс тұстыры мен қате кеткен жерлеріне тоқтап , бағыт – бағдар беруші болады.

7. Жаңа материал бойынша түсінгендерін зерттеу кезеңі

Практикалық есептер шығару .

8.Сабақты бекіту

Бағалау критерийлері :

  • Көрсеткіштік теңсіздіктер ұғымын білу – 1 балл

  • Көрсеткіштік теңсіздіктер және олардың жүйелері ұғымымын білу -2 балл

  • Көрсеткіштік теңсіздіктер мен олардың жүйелерін шешудің әдіс тәсілдерін есептеулер мен түрлендірулерде пайдалана алу- 5 балл

- Математикалық тілде сауатты сөйлеу -2 балл

  • Дәлелді бір тұжырым айтып , есептеуде көрсету -2 балл

Барлығы 12 балл . 1-5 «3» , 5-9 «4» , 10-12 «5» деген баға қойылады.



10. Үйге тапсырма : № 220-221

1. Оқушылардың сабаққа зейінін аудару, оқу – құралдырын түгендеу

2. Оқушылар шеңбер құра тұрады. Оң жақтағы көршісінің атын атап : «Сәлем ! Мен сені көргеніме қуаныштымын»,- деп жаныныдағы оқушыға жақсы комплимент тілек айтады.Одан кейінгі оқушы жалғастырады

3. Үй тапсырмасын оқушылар өзара тексереді.Қателері бойынша өз пікірлерін білдіреді

4. Өткен тақырыптар бойынша сұрақ – жауап жүргізіліп, бүгінгі тақырыппен байланысы анықталады.

5. Оқушылар кітаптағы берілген мәтінді оқи отыра мәтіннің шетіндегі ашық жерге белгі қойып , кестеге жазады.

Топқа бөлініп, алғашында жеке одан кейін жазғандарымен , түйгендерін ортаға салып , бір ұйғарымға келіп, қорытынды жасайды. Менталды картаға өз ойларын түсіріп, бір оқушы немесе топ мүшереі бірігіп істеген жұмыстарын қорғайды.

«Қолмен белгі беру» стратегиясы .Оқушылардың сабақты қалай түсінгенднрі туралы ақпарат алу. Қайта түсіндіру жұмыстарын жандандыру бағытында жұмыс құру. Осы жерде бүгінгі сабақтың лидерлері анықталады. Ынталы топ құрылып өз тобымен бірге басқа топтарда да өз жұмысын атқарып, өзіне бонустық балдар жинайды.

6. «Көрсеткіштік теңсіздіктер және олардың жүйелері» алгоритмін құру арқылы қасиеттрді пайдаланудың тиімді шарттарын ұсынады. Мысал келтіреді. Тақтада өз беттерінше құраған есептерін үлгі ретінде ұсынады.

7. № 215-216 -217 есептерін тақтада орындайды.

Сабақ соңында оқушылар өз топтарындағы оқушылардың жұмыстарына тоқталып, бағалайды, мұғалім мен оқушының пікірлері сараланады. Бағалау критерйлері бойынша оқушыларға жиынтық бағалау жүргізіледі.

Бағалау бойынша өз пікірлері тыңдалып, келесі сабақтың жоспарына енгізіледі.

Стикерлерге бүгінгі сбақ бойынша өз ойларын жазып, кері әсер парағында қалдырады