СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Қоректік тізбектер және қоректік торлар.

Категория: Биология

Нажмите, чтобы узнать подробности

мұғалімдерге арналған материал жас мамандарға кеңес ретінде 

Просмотр содержимого документа
«Қоректік тізбектер және қоректік торлар.»

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: №127 Жалпы орта мектеп

7.1 А Биосфера және экожүйелер

Күні: Мұғалімнің аты-жөні:

11.09.2017ж Сенгирбаева Салтанат Бахтыбаевна

Сынып: 7 «А» Қатысқандар: 26 Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Қоректік тізбектер және қоректік торлар.

Осы сабақта қол

Жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына

сілтеме)

7.3.1.2. Табиғи қоректік тізбектерді салыстыру.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушы: Қоректік тіздектерді ажырату және білу.

Оқушылардың басым бөлігі: Табиғи қоректік тізбектерді түзе отырып, өзара салыстыру.

Кейбір оқушылар: Ағзаларды экологиялық топтарға жіктеу және сол топтардың маңызын түсіну.


Бағалау критерийі

(Оқу дағдылары): білу, түсіну, қолдану.

  • Оқушылар қоректік тіздектерді ажыратады және біледі.

  • Қоректік тізбектің ұқсас белгілерін және айырмашылықтарын салыстыра отырып ажырата алады.

  • Ағзаларды экологиялық топтарға жіктейді және сол топтардың маңызын түсіндіреді.

Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика және терминология:өсімдік қоректілер, жыртқыш жануарлар, биотикалық, абиотикалық, антропогендік, паразиттер, қоректік тізбек.

Оқытудың тілдік мақсаты: Табиғи қоректік тізбектерді салыстыру мақсатына сәйкес бейнебаян көру арқылы тыңдалым дағдылары қалыптасады. «Т кестесі» «Болжау» әдістері барысында қоректік тізбектітің белгілерін ажырату мақсатында жазылым, айтылым дағдылары қалыптасады.

Құндылықтарға баулу

«Ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім» құндылығы.Оқушылардың қарым-қатынас жасау қабілеті, өзгелердің мәдениетіне және көзқарасына құрметпен қарау дағдылары қалыптасады.

Пəнаралық байланыс

Өсімдіктер мен жануарлардың өсу аймақтарының географиялық орнын зерттейді.

Алдыңғы білім

7.3.1.1. Ортаның экологиялық факторларын анықтай алады.


Сабақ барысы



Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу

түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы


7 мин









Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Түгелдеу.

Суреттер арқылы топқа біріктіремін.

1 топ продуценттер

2 топ консументтер

3 топ редуценттер

«Қол шапалақтап» сабаққа жұмылдыру;

Ширату жаттығулары.

«ЛОРД» ойынын ойнату. Парақтар таратылады. Таратылған парақты қаламмен төртке бөліп, әр бөлікке өзі жақсы көретін жануарды қарама-карсы бөлігіне жейтін қорегін жазыңыздыр.

  • Осы бойынша не түсінеміз?

  • Қандай қорытындыға келдіңіздер?

Сабақ мақсатымен, тапсырмалармен және бағалау критерийлерімен таныстырамын.












Слайд, суреттер



Сабақтың ортасы

10 мин








































7 мин





























9 мин


Т





видео

апсырма-1
«Ой қозғау» әдісі



  • Бейнебаян көрсетемін.

1.Ұсынылған бейнебаян туралы өз ойыңды айт.


Табиғи экожүйелердің қоректік тізбегі ұсынылды. «Өсімдікқоректілер», «Жыртқыштар», «Өлексежегіштер» деген түсініктерге анықтама беріндер. Қоректерну типтерін берілген кестеге жазыңыз. Бұл тапсырманы әрбір оқушы жеке орындайды.

Қореқтену типі





Өсімдіктер

Жануарлар





__________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________






Дескриптор Білім алушы

- «Өсімдікқоректілер», «Жыртқыштар», «Өлексежегіштер» деген түсініктерге анықтама беріп, қоректік тізбек не екенін біледі.

- Қоректену типін айқын көрсете отырып кестеге жазады.


Тапсырма – 2

(а) Суреттегі ағзалар арасына тиісті бағытта нұсқарды қойып, бірнеше қоректік тізбек құрыңыз.


б)Құрылған қоректік тізбектерге ортақ белгілерін және

айырмашылықтарын «Т кестесі» әдісін пайдалана отырып төмендегі кестеге жазыңыз.


Дескриптор Білім алушы

- бірнеше қоректік тізбек құрады;

- қоректік тізбектің ұқсас белгілерін және

айырмашылықтарды анықтап кесте

толтырады.

Тапсырма-3 «Болжау» әдісі

а.Төменде берілген тірі ағзаларды экологиялық топтары бойынша топтастырыңыз.

в.Ағзалардың қоректену ерекшелігін сипаттаңыз.

с.Ағзалардың экологиялық топтарының табиғаттағы маңызын түсіндіріңіз.

Жауабыңызды кестеге жазыңыз.

Тірі ағзалар

  1. алма ағашы

  2. топырақ бактериялары

  3. түймедақ

  4. бұғы

  5. зең саңырауқұлақтары

  6. ешкі

  7. қасқыр

  8. таңқурай

  9. емен

  10. құрттар

  11. бүркіт

  12. үкі

Экологиялық топтар

Тірі ағзалар

Қоректену ерекшелігі

Табиғаттағы маңызы

Түзушілер

(продуценттер)




Тұтынушылар

(консументтер)




Ыдыратушылар

(редуценттер)





Дескриптор:

  • тізімдегі ағзаларды экологиялық топтары бойынша топтастырады.

  • әр экологиялық топтарға жататын ағзалардың қоректену ерекшелігін сипаттайды.

  • экологиялық топтардың табиғаттағы маңызын түсіндіреді.






Әлеуметтік желі. Яндекс http://yandex.kz/video/search?p=2&filmId=NGM_ dpLUUXI&text=%D0%BF%D0%B8%D1%89% D0%B5%D0%B2%D0%B0%D1%8F%20% D1%86%D0%B5%D0%BF%D1%8C




Жеке оқушыларға Қағаз беріледі.



А.Р. СОЛОВЬЕВА, Б.Т. ИБРАИМОВА, Ж.Ә. АЛИНА

Биология оқулығы

Атамұра 2017
















Қалыптастырушы бағалау бойынша тапсырмалар жинағы

6 бет. 1 тапсырма


























Қалыптастырушы бағалау бойынша тапсырмалар жинағы

7 бет. 2 тапсырма


Сабақтың соңы

5 мин








Кері байланыс. «Жетістік баспалдағы»



А. Әлімов әдіс-тәсілдерді мектепте қолдану.

Алматы 2015 ж

Саралау – Сіз қандай тəсілмен

Көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда

Қабілетті оқушыларға қандай

Тапсырмалар бересіз?


Бағалау – Сіз

оқушылардың

материалды игеру

деңгейін қалай тексеруді

жоспарлап отырсыз?


Денсаулық жəне

Қауіпсіздік техникасын

сақтау


Қабілеті жоғары оқушылар:


  • Топта ұйымдастыру жұмыстарын алады;

  • Сабақ барысындағы

  • «Ойқозғау», «Т. кестесі»,«Болжау», әдістері оқушылардың ойын қозғауға, дамытуға арналады. Осы әдістер арқылы оқушылардың шығармашылық танымдық қабілеттері арта түседі.


Қабілеті орта оқушылар:


  • «Болжау» әдісінде экологиялық топтарға біріктіруде кесте толтыруда оқушыларға жартылай қолдау ;


Қабілеті төмен оқушылар:


  • Қоректік тізбектің ұқсас белгілерін және айырмашылықтарды анықтауда «Т кестесі» әдісібойынша кесте толтыруга барынша қолдау көрсетемін.



Бағалай критерийі

Тапсырма

дескриптор

қоректік тіздектерді ажыратады және біледі.


Тапсырма 1

Қоректік тізбек не екенін біледі.


Қоректік тізбектің ұқсас белгілерін және айырмашылықтарын салыстыра отырып ажырата алады


Тапсырма 2


- қоректік тізбектің ұқсас белгілерін және

айырмашылықтарды анықтап кесте толтырады.

Ағзаларды экологиялық топтарға жіктеу және сол топтардың маңызын түсіндіреді

Тапсырма 3

-экологиялық топтардың табиғаттағы маңызын түсіндіреді.


Әр тапсырманың соңында оқушыларды «Екі жұлдыз бір тілек», «Бағдаршам», «Басмармақ» әдістері арқылы бағалап отырамын. Сонымен қатар сабақ соңында «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша кері байланыс аламын. Оқушылар сабақты қаншалықты меңгергенін білу үшін.


Сабақ бойынша

рефлексия

Сабақмақсаттары

немесеоқу

мақсаттарышынайы,

қолжетімдіболдыма?

Барлық оқушылар оқу

мақсатына қол

жеткіздіме? Егер

оқушылароқу

мақсатынажетпеген

болса, неліктендеп

ойлайсыз? Сабақта

саралаудұрыс

жүргізілдіме?

Сабақкезеңдерінде

уақыттытиімді

пайдаландыңызба?

Сабақжоспарынан

ауытқуларболдыма

жəненеліктен?



Жалпы бағалау


Сабақта ең жақсы өткенекі нəрсе (оқыту мен оқуғақатысты)?

1:

2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуінене оң ықпал етереді (оқыту мен оқуғақатысты)?

1:

2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың

жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назараудару қажет?




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!