СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Канспект урока "Дзеці мараць пра будучыню"

Категория: МХК

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мастацтва (Айчынная і сусветная мастацкая культура). Праграма Міністэрства адукацыі РБ.

Просмотр содержимого документа
«Канспект урока "Дзеці мараць пра будучыню"»

Урок: М(АСМК)

Дата:

Kлас:5

Tэма: Дзеці мараць пра будучыню

Сувязь з папярэднімі ведамі: Дзеці і мастацтва

Мэта ўрока: замацаванне ўяўленняў навучэнцаў пра тэму мастацтва і сваеасаблівасць яе ўвасаблення ў мастацтве ;

Задачы: актуалізаваць прадстаўлення навучэнцаў аб магчымасцях мастацтва у малюнку будучага;

— ахарактарызаваць асаблівасці сродкаў мастацкай выразіцельнасці розных відаў мастацтва

ў увасабленні дзіцячай мары;

— замацаваць уменне характарызаваць вобраз дзяцінства ў творах розных відаў мастацтва;

— развіваць асацыятыўнае мысленне і творчыя здольнасці

Ход урока (метады і заданні):

  1. Арганізацыйны момант.

  2. Акталізацыя ведаў: Успрыманне і абмеркаванне мастацкіх твораў на тэму дзяцінства.

План тэмы

Дзейнасць настаўніка

Дзейнасць вучняў

Успрыманне і абмеркаванне мастацкіх твораў на тэму дзяцінства.


Арганізацыя прагляду работ

Слухаюць, параўноўваюць. Асэнсаванне ў творах мастацтва разнастайнасці вобразаў дзяцей у розных відах мастацтва.

Увасабленне дзіцячай мары ў мастацкіх творах розных відаў мастацтва.


Арганізацыя мысліцельнай работы

Вобразнае ўвасабленне

разнастайнасці вобразаў дзяцей у розных відах мастацтва

Вуснае сачыненне-фантазія «Краіна, у якой я хачу пабываць», «Чалавек, з якім я хачу пазнаёміцца» і інш.


Арганізацыя мысліцельнай работы

Развіццё мовы


Матэрыялы і дыдактычныя дапаможнікі:

1.Дапаможнік для 5 кл. 2016 года выдання.

2. Жывапіс:Невядомы мастак.«Партрэт хлопчыка, які вядзе казла на павадку»; Ж. Б. Шардэн. «Хлопчык з ваўчком»; Л. Кармантэль. «Леапольд Моцарт з Вольфгангам і Нанэрль у лістападзе 1763 г.»; А. Л. Паланка. «Партрэт інфантаў дона Карласа і дона Фернанда»; В. М. Максімаў. «Хлопчык-механік»»; М. П. Багданаў-Бельскі. «Вуснае лічэнне»; А. А. Дэйнека. «Будучыя лётчыкi»; Т. М. Яблонская «За вакном вясна».

Скульптура: Я. В. Вучэціч. Помнік воіну-вызваліцелю ў Трэптаў-парку ў Берліне.

Музыка: Д. Д. Кабалеўскі, В. Высоцкая. Песня «Шчасце».

Літаратура: А. Гайдар. «Гарачы камень»; Верш «Пра хлопчыкаў і дзяўчынак» (пераклад С. Я. Маршака).

Экраннае мастацтва: І. В. Кадзюкова. Анімацыйны фільм «Дзіўная вячэра на Куццю».