СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Кара-Камандагы кармаш

Категория: Литература

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Кара-Камандагы кармаш»

Кыргыз адабият\7-класс\______________________________ I чейрек , 8-сабак

Тема: Кара-Камандагы кармаш

Сабактын максаты:

Күтүлүүчү натыйжалар

Когнитивдик: окуучулар Кара-Камандагы кармашты анализдешет.

-эпостогу көркөм сөз каражаттарын талдоого алышат.

-чыгарманы башка чыгармаларга салыштырат.

Социо-маданий: оң каарман менен терс каармандарга анализ берүүгө, оң каарманга карап түздөнүүгө тарбияланышат

-табият менен таттуу мамиледе болууга аракеттенишет

-алтын эрежени сактап бири-биринин пикирин сыйлоого тарбияланышат.

Кептик: Эр Табылды менен Чалкалмакты башка баатырларга салыштырышат.

-ар бир окуучу өз пикирин башкаларга таңуулабай айтууга үйрөнөт.

Лингвистикалык минимундар: киса, соорук өтүк, айчык, олпок, эпос

Сабактын тиби: өтүлгөн материалды анализдөө

Колдонулуучу методдор: аңгемелешүү, суроо-жооп, дискуссия

Окуу иш-аракетин уюштуруунун формалары: жекече, жуптар менен иштөө

Сабактын жабдылышы: проектор, экран

Дидактикалык материалдар: слайд, окуу китеби, таркатмалар

Сабактын жүрүшү:

Сабактын баскычтары

Мугалимдин ишмердиги

Окуучунун ишмердиги

1)Уюштуруу

(5 мүнөт)

Киса-көбүнчө күмүш чабылып кооздолгон, жанга байланып жүрүүгө ылайыкталган булгаары баштыкча, соорук өтүк-жамбаштын үстү жак бөлүгүнө чейин жете кийилүүчү өтүк, айчык-жарым ай түспөлүндө тартылган белги, саймалап түшүрүлгөн түр, же оюу, олпок-ак олпок деген сөздөн, эпос-грек тилинен алынган, бизче «сүйлөө», «кеп кылуу» деген маанини түшүндүрөт.

2)Үй тапшыр-масын суроо

(5-мүнөт)

Окуучулардын жазган эссесин жыйнал алып эки баа менен баалоо. Бири орфографиясына, бири маанисине.

3)Жаңы тема. (10 мүнөт)

Кара-Каман аты айтып тургандай эле –кандуу суу. Кан жыттанып күңгүрөнүп, кулдурттап сүйлөгөнсүп, чети шуулдап күчөп жатат. Таң агарып атаары менен Табылды дөбөгө чыгып дүрбүсүн салып караса, төмөнкү кечүүнүн оозундагы калың элдин арасынан бур-бур деген мылтыктын үнү угулат. Байкап караса өйүзгө кар түшүп калыптыр, бүйүз жакты кар тургай жамгыр жок күн чайыттай ачык. Бул көрсө Элдиярдын өнөрү экен, калмактарга кар жаадырып, кыргыздарга нур жаадырып салган. Муну көрүп Табылды токтона албай Элдияр менен Эрмекти издеп аттанып жөнөп калат. Калың эл тарапка көз чаптырса кызыл ала кан көрөт, ошондо Арчаторуну камчылап мында калган баатырлар көргөнго деп бүлүктү, Манас, Манас, Манас деп, баатыр эр мага жанаш деп, Алманбет баатыр келчи деп, жалгызга жардам берчи деп, алымды бүгүн көрчү деп, Чалкалмак канын мен төксөм, калмактар алсын энчи деп карт бөрү Чалкалмакты издеп топ жарып кирип барат. Бир убакта кечүү жакты караса түпөктүү найза колунда, буурул сакалы жайылып, муруту типтик сайылып, кырдач мурун, жаркабак, алгыр бүркүт өңдөнүп Табылдыны көргөндө алдастап ат үстүндө Чалкалмак келе жатат дейт.

Ошондо Манастап ураан жат айтып, Алманбет атын бат айтып алмабашын алып колуна, сыр найзасын артып жонуна суу ичинде сайсам деп, сулатып жыгып алсам го Чалкалмакты деп ойлонот Табылды. Ошентип суу ичинде эки дөө айбалтасы менен алышып, аябай башка салышып, кээде жакадан кармай алышып, жалтанбай башка салышып, суу ичинде мылтыгын, кийим кошо сууга малышып урушуп жатат дейт. Мына ошондо Табылды Чалкалмактын саадактай бурул сакалын орой кармап тартты эми, менден алган энчиң деп бир жагын жулуп кайтты эми. Тыталанып кан чыгып, Чалкалмак сыйпалап калат, ошондо суу ичинен чоң таш көрүнүп Табылды менен Чалкалмак эки жакка бөлүнүп кетет. Калган жоокерлер урушун токтотуп Кара-Камандагы суу ичинде урушуп жаткан эки эрди карап туруп калышат. Суу ичинде баатырлар көрүнбөй калат, Элдияр болсо токтоно албай, кырк жигиттке силер жоону алаксытып тургула мен Табылдыга барайын деп барса, суу жээгинде Табылды Арчатору менен суу болуп турат. Барып эле Элдияр колуңдагы чалың кана, качырып жибердиңби колуңдагы олжоону деп жемелеп баштайт. Анда Табылды унчупай туруп анан колундагы бир тутам буурул кыл таштайт да суудан бошотуп жибергенче султан атым өчпөйбү, токсондогу чалды колдон чыгарып жибергенимче, тогошпой эле үйдө жатпаймынбы, акылыман шашып кетип аптыгып мынтык атыпмын, озунуп найза сайыпмын, чоң дайрадан чыкканча, ошого бекер барыпмын, кармашып жеңе албастан карбаластап сакалын жулуп алыпмын, өйүз-бүйүз таңданып эки баатырдын кимиси жеңет деп турганда, катагандан Табылды кур калды дегенден жаман кеп барбы, мындан уят иш барбы, кырк жигит тосуп алдыман Чалкалмак кана деп айтса, ошону кантип угамын деп арманын буулугуп Элдиярга айтып Чалкалмакты жок кылмайынча элимдин алдына барбайм деп сууга кайра түшөт калмактар менен чабышканы.

1)Окуучулар менен иштөө

(12 мүнөт)

«Автордук кресло» жарыясы. Мында окуучулар мугалим айткан жерден баштап атордук чеберчилик менен кыска жана так ой жүгүртүшүп Эр Табылды сууга түшкөндөн кийинки абалды көркөмдөп жазышат да бүткөн соң, окуучулардын бет маңдайына коюлган креслого олтуруп айта баштайт. Калган окуучалар суроо беришет. (Мугалим убакытты, суроолордун санын чектеп коюусу шарт.)

4)Бышыктоо

(5 мүнөт)


  1. Кара-Каман суусу кандайча сүрөттөлөт?

  2. Эмне үчүн Чалкалмакка карт бөрү деген эпитет кошо айтылып жүрөт?

  3. Жоокерлер пайдаланган жоо жарактардан кайсыларды эстеп калдыңар?

  4. Манастан ураан чакырууну автор эмне үчүн кошкон деп ойлойсуңар?

  5. Эмне үчүн кырк чоро?

5) Рефлексия

(2 мүнөт)

Автордук креслого чыкканда эмнеден кыйналдыңар?

Чечимдерди кандай кабыл алдыңар?

Кандай пикир келишпестиктер болду?

Бул сабактын өзгөчө таалими эмнеде?

Сабактагы башкы таяныч өзөк кайсы?

6)Үйгө тапшырма

(3мүнөт)

Эр Табылды

Чалкалмак



1) Эки баатырга 30 оң-терс сапаттын жазып келүү.

2) Эки каарманга Венндин диограммасын түзүп келүү

7)Бааолоо

(3мүнөт)

Окуучулардын аракетине жараша.

«5», «4», «3», «2»