СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Қазақстан тарихы

Категория: История

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Қазақстан тарихы»

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Өркениеттің даму ерекшеліктері

Мектеп: 266 мектеп-лицей


Сағат саны: 1 сағат

Күні:


Мұғалімнің аты-жөні: Ерғазиева Мөлдір


Сынып: 10


Қатысқандар саны: 25

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Өркениеттің дәстүрлі түрі :Көшпелі және отырықшы егіншілік


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

10.1.2.1.Өркениеттің дәстүрлі түрінің ерекшеліктерін түсіндіру;

10.1.2.2 Шаруашылық қызмет пен өркениеттік даму арасындағы байланысты талдау;


Сабақтың мақсаты






Барлығы: Өркениеттің аграрлық, көшпелі және отырықшылық егіншілік түрлерінің ерекшелігін анықтайды.

Көпшілігі: дәстүрлі өркениетпен шаруашылық қызмет арасындағы байланысты талдайды.

Кейбірі : Өркениетті шаруашылықтың түрлерін ажыратады.



Ойлау деңгейі


Жоғарғы деңгей дағдылары


Бағалау

критерийлері




Дәстүрлі өркениеттің түрлері аграрлық , көшпелі , егіншілік ұғымдарын пайдалана отырып, шаруашылықтың өркениетпен арасындағы байланыстарды талдап, ажырата біледі.


Тілдік мақсаттар

Негізгі ұғымдар

Өркениет, дәстүрлі, отырықшылық, егіншілік , көшпелі ұғымдарын қолдану

Талқылауға арналған сұрақтар ;

Дәстүрлі өркениеттің отырықшы өркениеттен айырмашылығын анықта

Диалогқа арналған сұрақтар

Дәстүрлі Өркениеттің қалыптасуына .......факторлар әсер етті?

Жазылымға арналған тапсырмалар

Орта ғасырлардағы дәстүрлі қоғам мен ХХІ ғасырдағы дәстүрлі қоғам айырмашылығы қандай?

Құндылықтарды дарыту


Өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау;

«Мәңгілік Ел»идеясы

Тарихи концепт

Маңыздылық және сабақтастық

Пәнаралық байланыстар

Қазақстан тарихы , география

Қазақстанның географиялық картасы ,дәстүрлі және индустриалды өркениеттерді салыстыру кестесі


АКТ қолдану дағдылары


интерактивті тақтамен жұмыс, бейнематериал


Бастапқы білім

«Өркениет»ұғымын зерттеудің негізгі бағыттары



Сабақ барысы


Сабақтың

Жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет


Ресурстар


Сабақтың басы




6 мин













Ұйымдастыру кезеңі.

«Бейнеметафора» әдісі

Бейнематериалдан дәстүрлі өркениет пен индустриалды өркениетті анықтап, тақырыпты болжайды.

«Өркениетті шаруашылықтың түрлерін» ажыратады

1 – топ Дәстүрлі өркениет , 2 – топ Көшпелі өркениет,

3- топ Отырықшылық өркениет



Презентация

1 слайд

Тақырыпқа қатысты суреттер


Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін)

3-том. – Алматы, 2010.


Сабақтың ортасы







10 мин









5 мин








5 мин












«Жигсо 2»әдісі – Оқушыларға мәтін таратылады. Олар жұпта Дәстүрлі өркениеттің ерекшелігін , көшпелі және отырықшы егіншілік арасындағы байланысты зерттейді.


Топта талқылап, шешім дайындаңыз

1 топ : Өркениет түрлері қалай жіктеледі?

2 топ: аграрлық өркениетте көшпелілер өркениеті қандай орын алады?

3 топ: Отырықшылық өркениеттің ерекшелігі қандай?


Дескриптор :

  • Өркениеттің негізі , жіктелуін анықтайды ;

  • Аграрлық өркениеттен көшпелілер өркениетін ажыратады;

  • Отырықшылық өркениеттің ерекшелігін талдайды;


Жұптардың жауаптарын тыңдатып, кері байланыс беріледі, оқушылар бір – бірінің жауаптарын толықтырады.



Бағалау «Стикерге жазба» әдісі

Салыстыру кестесін толтырыңыз

Аграрлық өркениет


Көшпелі өркениет

Отырықшылық

өркениет

1

1

1

2

2

2

толықтыру



Оқушылар бір-бірін стикерге жазу арқылы , экрандағы дұрыс жауапқа қарап , бір-бірін бағалайды.




Бағалау «Өзін өзі бағалау» әдісі

Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма

ПТМС – формуласы арқылы «Көшпенділер өркениетінің әлемдік тарихи үдерісте мағызды орын алады ?» деген тұжырыммен қаншалықты келісесіз, бағаңызды беріңіз.


Оқушыларға көшпелілер өркениеті туралы ықшамдалған мәтін ұсынылады. Мәтін негізінде төмендегідей тапсырма


А4 форматты стикер




2слайд





Толық мәтін



















3слайд









http://mysl.kazgazeta.kz/?p=6838














15 мин






















орындалады.

Тапсырма:

  • Позиция (мен солай санаймын,....)

  • Түсіндіру (....себебі...)

  • Мысал (мен мұны мынадай мысал арқылы дәлелдей аламын....)

  • Салдар (айтылған мәселе бойынша мынандай қорытынды жасаймын....)


Дескриптор :

Дәстүрлі өркениеттің шаруашылық өркениетте алатын рөлін анықтай алады.


Топтық жұмыс

Оқушылар «еркін микрофон» әдісі арқылы дәстүрлі өркениет құрамындағы көшпелі өркениеттің маңыздылығын дәлелдеуі тиіс.

Мұғалім әрекеті : кері байланыс жасайды .Бүкіл сынып бойынша талқылау жүргізіледі.

Бағалау: жоғарыда орындалған тапсырмаларға сәйкес оқушылар «Дәстүрлі өркениет құрамындағы көшпелі өркениеттің рөлі қандай ?» деген тақырыптағы сұраққа қайта оралып ойларын тұжырымдап, ауызша айтады.















Қосымша-3

Көмекші сөздер үлгісі жазылған парақша ұсынылады немесе слайдтан көрсетіледі


Аяқталуы




4 мин













Рефлексия : Мен бүгін не білдім? Оны қалай қолданамын ?

Білемін

Білдім

Білгім келеді





Үй тапсырмасы



Дәстүрлі өркениет пен қазіргі өркениеттің айырмашылығы туралы эссе жазу. (100-120 сөз)



Критерийлері:

  • Дәстүрлі өркениет пен қазіргі өркениеттің айырмашылығын толықтай анықтай алады.






Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?



Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?


Критериалды бағалау кезінде оқушылардың үлгерімі алдын ала белгіленген критерийлердің нақты жиынтығы көмегімен өлшенеді. Сабақ барысында әр тапсырма соңында бағалау қойып отырдым.


Өркениеттің аграрлық, көшпелі және отырықшылық егіншілік түрлерінің ерекшелігін анықтайды.

Дәстүрлі өркениетпен шаруашылық қызмет арасындағы байланысты талдайды.

Өркениетті шаруашылықтың түрлерін ажыратады.



Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Сабақ мақсаттары оқу мақсаттарынан шығарып алынды, яғни келісілген сабақ мақсаттары пәннің ерекшеліктеріне бағдарланған. Сабақтың мақсаттары оқушылардың қажеттіліктерін ескере отырып, SMARТ форматында құрастырылған.



Осы сабақ барысында Блум таксономиясын пайдаландым.






Сабақта саралау кезеңінде ПТМС формуласын пайдаландым.Осы әдіс кезінде оқушылардың кейбірінен қысқа уақытта сұрап шығуға , оқушының тақырыпты қаншалықты терең түсінгені туралы ақпар алуға болады.Саралап оқыту тек оқыту үдерісінде емес , оқу үдерісінде сабақта ашық түрде қатысып, кері байланыс беруде қолайлы екеніне көз жеткізеді.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?