Сабактын темасы: Үкүнүн табышмагы (фрагмент сабак) “Келгиле окуйбуз” долбоору боюнча
Сабактын тиби: Билим жана билгичтиктерин өркүндөттүү
Сабактын методу: Окутуунун группалык ыкмасы
Сабактын жабдылышы: китеп, маскалар
Сабактын максаты:Конкреттүү (билим берүүчүлүк:) Окуучулар китептин аталышы менен таанышып,мукабадагы сүрөттөрдү көрүү аркылуу, чыгармада кандай окуялар болоорун божомолдошот. Каармандар менен таанышып,сыйкырдуу окуяга кызыгуулары артат.
Конструктивдүү ( өнүктүрүүчүлүк, тарбиялоочулук) Чыгармадагы каармандардын мүнөздөрүн айырмалап билүүгө үйрөнүшөт. Каармандардын образын ролдоштуруп аткарууга көнүгушөт. Бири-бири менен ынтымактуу, шайыр, көңүлдүү болууга тарбияланышат.
Сабактын мотивациясы: Бул сабак эмне берет? Окуучулар фантазиялык чыгармаларды окууга, өздөрү да чыгарма жаратууга үйрөнүшөт.
Сабактын өбөлгөлөрү: Окуучунун априордук билими(мурунку билими) Сыйкырдуу чыгармалар жөнүндө билишет, шар, көркөм окуй алышат.
Убакыт: Чакыруу этабы: 5 мин. Түшүнүү этабы: 7-8мин.
Топторго бөлүштүрүү: 3 топто иштешет.
Сабактын жүрүшү: Окуучуларды шыктандыруу. Жагымдуу маанай түзүү. Окуучулар бири-бирине каалоо, тилектерин “Сыйкырдуу микрофоон” аркылуу айтышат.
- Балдар биз китеп окуганды жакшы көрөбүзбу?
- Кандай китептерди окудук эле? -Окуучулар жооп беришет.
Окуганга чейин: Чакыруу этабы:
- Мугалим:- Китептин мукабасын көрсөтүп, бул сүрөттөрдү көрүп, китепте кандай окуялар болот деп божомолдойсуңар?
-Кайсы каармандар катышат, алар эмне тууралуу сүйлөшүшөт?
-Окуу учуру: Түшүнүү учуру:
-Чыгарманы бөлүк-бөлүк менен окутуу. Суроолор аркылуу окуянын жүрүшүн талкуулоо.
- Чыгарманы окугандан кийин силер ойлогон божомол туура чыктыбы?
- Сага кайсы каарман өзгөчө жакты?
- Үкү жаныбарларга эмне үчүн белек бергиси келди?
- Эгер сен үкунун ордүнда болсоң белекке эмне берет элең?
– Чыгарманын картасы боюнча жыйынтыктоо. –Үйгө тапшырма: Ойлонуу этабы: Китептердин сериялары менен таанышып, окуп келүү, Окуя кандай уланарын айтып берүү.
Просмотр содержимого документа
«Келгиле окуйбуз»
Сабактын темасы: Үкүнүн табышмагы (фрагмент сабак) “Келгиле окуйбуз” долбоору боюнча
Сабактын тиби: Билим жана билгичтиктерин өркүндөттүү
Сабактын методу: Окутуунун группалык ыкмасы
Сабактын жабдылышы: китеп, маскалар
Сабактын максаты:Конкреттүү (билим берүүчүлүк:) Окуучулар китептин аталышы менен таанышып,мукабадагы сүрөттөрдү көрүү аркылуу, чыгармада кандай окуялар болоорун божомолдошот. Каармандар менен таанышып,сыйкырдуу окуяга кызыгуулары артат.
Конструктивдүү ( өнүктүрүүчүлүк, тарбиялоочулук) Чыгармадагы каармандардын мүнөздөрүн айырмалап билүүгө үйрөнүшөт. Каармандардын образын ролдоштуруп аткарууга көнүгушөт. Бири-бири менен ынтымактуу, шайыр, көңүлдүү болууга тарбияланышат.
Сабактын мотивациясы: Бул сабак эмне берет? Окуучулар фантазиялык чыгармаларды окууга, өздөрү да чыгарма жаратууга үйрөнүшөт.
Сабактын өбөлгөлөрү: Окуучунун априордук билими(мурунку билими) Сыйкырдуу чыгармалар жөнүндө билишет, шар, көркөм окуй алышат.
Убакыт: Чакыруу этабы: 5 мин. Түшүнүү этабы: 7-8мин.
Топторго бөлүштүрүү: 3 топто иштешет.
Сабактын жүрүшү: Окуучуларды шыктандыруу. Жагымдуу маанай түзүү. Окуучулар бири-бирине каалоо, тилектерин “Сыйкырдуу микрофоон” аркылуу айтышат.
- Балдар биз китеп окуганды жакшы көрөбүзбу?
- Кандай китептерди окудук эле? -Окуучулар жооп беришет.
Окуганга чейин: Чакыруу этабы:
- Мугалим:- Китептин мукабасын көрсөтүп, бул сүрөттөрдү көрүп, китепте кандай окуялар болот деп божомолдойсуңар?
-Кайсы каармандар катышат, алар эмне тууралуу сүйлөшүшөт?
-Окуу учуру: Түшүнүү учуру:
-Чыгарманы бөлүк-бөлүк менен окутуу. Суроолор аркылуу окуянын жүрүшүн талкуулоо.
- Чыгарманы окугандан кийин силер ойлогон божомол туура чыктыбы?
- Сага кайсы каарман өзгөчө жакты?
- Үкү жаныбарларга эмне үчүн белек бергиси келди?
- Эгер сен үкунун ордүнда болсоң белекке эмне берет элең?
– Чыгарманын картасы боюнча жыйынтыктоо. –Үйгө тапшырма: Ойлонуу этабы: Китептердин сериялары менен таанышып, окуп келүү, Окуя кандай уланарын айтып берүү.
-