СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Халли саволу масъалахои тести (ММТ-2019) 281-300.

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Хлли намунахои саволу масъалахои тести аз математика (ММТ-2019) 281-300.

Просмотр содержимого документа
«Халли саволу масъалахои тести (ММТ-2019) 281-300.»

281-300. Халли намунаи саволу масъалахои тести (ММТ-2019)

281.Микдори нихолхои зардолу ба хосили чамъи нихолхои себу нок баробар буда , нихоли себ назар ба нок 8-то бештар аст. Агар 500-то нихоли нок бошад, хамаги чандто нихол буд?

Хал:

Нок---500

Себ---500+8=508

Зардолу---500+508=1008

Н+С+З=500+508+1008=2016.

282.Узви номаълуми таносубро ёбед: Х:3=7:1

Х:15/4=22/3:11/6

Х=15/4*22/3*6/11

Х=15.

283.Пасандози ибтидоии бонки 800 сомони аст. Агар дар давоми сол бонк ба хисоби мабдаггузор 18%-и маблаги пасандозро илова намояд, баъд аз як сол мабдаггузор сохиби чанд сомони хохад шуд?

Хал:

800----100%?

Х-----18%

Х=(800*18)/100=144

800+144=944

284.Агар нархи 5 дона лиму 4-сомони бошад, бо 20 сомони аз хама бештар чанд лиму харидан мумкин аст?

Хал:

5------4

Х-----20

Х=(5*20)/4=25

285.Дар хар кутти 16м2 коши хаст . Барои кошикории девори масохати сатхаш 240 м2 чандто чунин кутти лозим аст?

Хал:

1кутти-----16

Хкутти----240

240:16=15.

286. Ба магоза 480 кг чормагз ва 520 кг зардолуи хушк оварданд. Чанд фоизи бори овардашуда чормагз аст?

Хал:

480+520=1000

1000---100%

480---х

Х=(480*100)/1000=48

287.Дар китоби якум 231 сахифа . дар китоби дуюм 234 сахифа , сахифахои китоби сеюм назар ба хосили чамъи сахифахои китобхои якуму дуюм 3 маротиба камтар аст .Дар китоби сеюм чанд сахифа хаст?

Хал:

К1---231с

К2---234

К3---(231+234):3

К3---?

К3=155.

288.Микдори лолахои сурху зарди бог хамчун 11:10 нисбат доранд.Агар микдори умумии лолахо 987 бошад, дар бог чанд лолаи сурх хаст?

Хал:

С:З=11:10

С=11х

З=10х

С+З=987

С=?

11х+10х=987

21х=987

Х=47

С=11х=11*47=517.

289.Узви номаълуми таносубро ёбед: 30 :х=2:1

92/3:х=23/9:5/4.

Х=92/3*5/4*9/23 х=15.

290.40%-иадади 320-ро ёбед.

Хал:

320---100%

Х----40%

Х=(40*320)/100=128.

291.Микдори нихолхои зардолу ба хосили чамъи нихолхои себу нок баробар буда , нихолхои себ назар ба нок 17-то бештар аст. Агар 600-то нихоли нок бошад, хамги чандто нихол буд?

Хал:

Нок=600

Себ=600+17=617

Зардолу=600+617=1217

Н+С+З=600+617+1217=2434.

292.Узви номаълуми таносубро ёбед: х:3=7:1

Х:15/4=22/3:11/6

Х=15/4*22/3*6/11

Х=15.



293 Синдбоди дарёгард бо заврак масофаи 72 км-ро бо суръати 6 км/ст тай намуд У чанд соат харакат кард?

Хал:

S=72км

V=6км/ст

t=?

t=s/v=72/6=12cт

294 Пасандози ибтидоии бонки 1200 сомони аст Агар дар давоми сол бонк ба хисоби маблаггузор 18% -и маблаги пасандозро илова кунад, баъ аз як сол маблаггузор сохиби чанд сомони хохад шуд?

Хал:

1200---100%

Х----18%

Х=(1200*18)/100=216

1200+216=1416с

295 Бахман ададеро ба хотир гирифта онро ба 6 зарб кард .Ба хосили зарб адади 9-ро чамъ карда хосили чамъро ба 3 таксим кард, дар натича адади 2017 хосил шуд. У кадом ададро ба хотир гирифт?

Хал:

((Х*6)+9):3=2017

6х+9=2017*3

6х=6051-9

Х=6042:6

Х=1007.

296.Дар хар кутти 17м2 коши хаст . Барои кошикории девори масохати сатхаш 272м2 чандто чунин кутти лозим аст?

Хал:

1кутти----17

Х-------272

272:17=16кутти

297.Агар дар дарахти якум 288 паранда , дар дарахти дуюм назар ба якум ду маротиба бештар ва дар дарахти сеюм назар ба дуюм 2 маротиба бештар паранда бошад, хамаги дар се дарахт чанд паранда хаст?

Хал:

Д1---288

Д2---2*288=576

Д3----576*2=1152.

Д1+Д2+Д3=?

288+576+1152=2016.

298.Шумораи бозингарони хар даста баробар аст. Агар дар се даста 12 нафар бошад, дар 7 даста чанд нафар бозингар хаст?

Хал:

3д----12н

7д-----Хд

Х=(7*12)/3=28.

299.Китоб аз 207 сахифа иборат аст Агар Дониш рузи аввал 1/3 хисса ва рузи дуюм 5/9 хиссаи китобро хонда бошад, рузи сеюм чанд сахифа хонд?

Хал:

Хамаги=207

Р1=207*1/3=69.

Р2=207*5/9=115

Р3=?

Р3=207-69-115=23.

300.Узви номаълуми таносубро ёбед: 11:2=х:2

80/7:16/7=х:12/5

80/7*7/16=х*5/12

5=х*5/12

Х=12.