СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Хімічні властивості кислот

Категория: Химия

Нажмите, чтобы узнать подробности

урок з використанням відеодослідів хімічних властивостей кислот

Метою уроку є: ознайомити учнів з хімічними властивостями  кислот, закріпити вміння складати хімічні рівняння,  посилювати мотивацію пізнавальної компетенції,  продовжити формувати уяву про генетичний зв'язок  між класами неорганічних сполук, розвивати навички проведення хімічного експерименту.

Просмотр содержимого документа
«Хімічні властивості кислот»




Відділ освіти Краснолиманської міської ради

Краснолиманський НВК « гімназія – ЗОШ І ступеня»











УРОК 18

Хімічні властивості кислот


( 8 клас )




Розробила учитель хімії

Гайворонська Наталія Вікторівна











2011 рік



Цілі уроку : ознайомити учнів з хімічними властивостями

кислот, закріпити вміння складати хімічні рівняння, посилювати мотивацію пізнавальної компетенції, продовжити формувати уяву про генетичний зв'язок між класами неорганічних сполук, розвивати навички проведення хімічного експерименту.

Тип уроку : вивчення нового матеріалу.


Форми роботи: розповідь учителя, демонстраційний

експеримент, лабора­торний дослід, робота з

опорною таблицею.


Обладнання : Періодична система хімічних елементів Д. І.

Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів, хімічні реак­тиви( індикатори), відеодосліди.


ХІД УРОКУ

І. Організація класу

ІІ. Перевірка домашнього завдання, актуалізація опорних знань

На попередніх уроках ми познайомилися з фізичними й хімічними власти­востями оксидів.

— З якими класами неорганічних речовин взаємодіють оксиди?

водою, з лу­гами кислотні оксиди, з кислотами основні оксиди, з іншими оксидами)

Поставте знак «плюс» там, реакція можлива, виходячи з властивостей оксидів.




Основний оксид

Кислота

Основа

Сіль

Кислотний оксид

+


+


Кислота

+




Основа





Сіль





— А як же інші клітинки? Щоб заповнити їх, ми повинні вивчити хімічні властивості інших класів неорганічних сполук.

III. Вивчення нового матеріалу

Хімічні властивості кислот

Коли ми вивчали класифікацію кислот, звернули увагу, що більшість відо­мих кислот — це водні розчини. Без води їх властивості змінюються. Вивчення хімічних властивостей кислот ми проведемо за планом:


  • Дія кислот на індикатори

  • Взаємодія кислот з металами

  • Взаємодія кислот з оксидами

  • Взаємодія кислот з основами

  • Взаємодія кислот із солями

  1. Дія кислот на індикатори.

Лабораторний дослід № 1.

Акуратно капаємо в перший ряд по дві краплі хлоридної кислоти, у другий ряд — по дві краплі сульфатної кислоти. Далі в перше заглиблення з кислотами додаємо одну краплю

метилового оранжевого, у друге — одну краплю лакмусу, у третє — одну краплю фенолфталеїну.

На підставі спостережень заповнюємо таблицю.




Метиловий оранжевий

Лакмус

Фенолфталеїн

Нейтральний

Оранжевий

Фіолетовий

Безбарвний ,

НСІ

Червоний

Рожевий

Безбарвний

H2SO4

Червоний

Рожевий

Безбарвний


Висновок. У розчинах кислот метиловий оранжевий набуває червоного забарвлення, лакмус — рожевого. Отже, розчини кислот можна визначити за допомогою індикаторів метилоранжу або лакмусу.

2) Взаємодія кислот з металами.( Демонстрація відеодосліду 1)

Питання учням:

— Чому метали неоднаково реагують із кислотою?


Вчитель.

Це пов'язано з властивостями металів. М. М. Бекетов розташував метали відповідно до їх активності в ряд від найсильніших до найслабших. Цей ряд називається — ряд активності металів. (Розглядаємо таблицю, знаходимо активності металів у підручнику.) Водень серед металів перебуває не випадково. Він розділяє метали на активні, які витісняють водень із розчинів кислот і ті, що не взаємодіють із розчинами кислот і водень не витісняють.

Запишемо рівняння реакцій:

Cu+HCl*

Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2

Mg + 2НС1 = MgCl2 + H2.

Тип реакцій – заміщення.

Увага! Нітратна кислота по-особливому реагує з металами. Водень не витісняється жодним із металів, наприклад:

Zn + 4HN03 = Zn (NO3 )2 + 2H20 + 2N02


3) Взаємодія кислот з оксидами

Питання учням.

Із попередніх уроків ми знаємо, що кислоти можуть реагувати тільки з
якими оксидами?

основними)

Демонстрація відеодослід 2.


Запишемо рівняння реакції:

СаО + 2НС1 = СаС12 + Н20

Тип реакції – реакція обміну.

4) Взаємодія кислот з основами


Демонстрація відеодосліду 3


( У пробірку наливають натрій гідроксид, додають кілька крапель фенолфталеїну — розчин забарвлюється в малиновий колір. Потім по краплях додають хлоридну кислоту. )


Питання учням.

1. Яку ознаку реакції спостерігаємо? (Знебарвлення розчину)
Запишемо рівняння хімічної реакції:

NaOH + НС1 = NaCl + Н20

2.Чому знебарвлюється розчин? (Середовище стало нейтральним)

3. Укажіть тип реакції. (Реакція обміну)

Така реакція між розчинами кислот і основ називається реакцією

нейтралізації.

Поясніть, чому.


Висновок. Кислоти взаємодіють із основами.


5) Взаємодія кислот із солями.


Демонстрація відеодосліду 4 ( взаємодія питної соди з хлоридною кислотою)


З'являються бульбашки газу — ознака протікання хімічної реакції.

Пишемо рівняння:

Na2C03 + 2НС1 = 2NaCl + Н2С03

Н2С03 = Н20 + С02

Висновок. Кислоти взаємодіють із основами. Кислоти можуть

витісняти більш слабкі кислоти з їхніх солей.


IV. Закріплення вивченого матеріалу

Підіб'ємо підсумки сьогоднішньогоуроку.

1.Повернемося до таблиці, яку ми почали заповнювати на початку уроку.

— В які ще клітинки ми можемо поставити знак «плюс»?


Учні заповнюють клітинки таблиці.



Основний оксид

Кислота

Основа

Сіль

Кислотний оксид

+


+


Кислота

+



+


+

Основа


+



Сіль


+




2.Самостійна робота.


З якими із запропонованих речовин реагує хлоридна кислота:


  • магній, мідь, алюміній, цинк?

  • натрій гідроксид, барій гідроксид, купрум(ІІ) гідроксид?

  • натрій сульфат, калій силікат, барій нітрат?


Напишіть рівняння можливих реакцій.


V. Домашнє завдання

Опрацювати параграф 9,15 підручника, відповісти на запитання, виконати вправи до них. Творче завдання: скласти кросворд з теми «Хімічні властивості кислот».