СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Химия сабагы 10-класс

Категория: Химия

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Химия сабагы 10-класс»

Предмети: химия 10-класс

Сабактын темасы:Майлар

Сабактын тиби:жаны теманы тушундуруу

Сабактын методу:айтып беруу

Колдонулуучу каражаттар:ноутбук,мезгилдик система,окуу китеби

Компеттентуулук:

Предметтик компеттентуулук

Негизги

1.таанып-билуучулук жана илимий суроолорду кое билуу

1.маалыматтык(маалымат алат,билимге ээ болот,аныктайт,баа берет)

2.кубулуштарды илимий тушундуруу

2.социалдык-коммуникативдик(пландаштырат,ишке ашырат,баа берет)

3.илимий далилдоолорду колдонуу

3.оз алдынча уюштууруу жана маселелерди чечуу(байкоо жургузот,максат коет,колдонот,уюшутурат,сунуш кылат

Сабактын максаты:

Сабактын максаты


1

Билим беруучулук


Майлар жана алардын тузулушу жонундо тушунук алышат.

2

Онуктуруучулук


Майларды алуунун жолдорун,химиялык касиеттерин окуп уйронушот.

3

Тарбия беруучулук


Алган билимдерин турмуш тиричиликте колдоно билууго тарбияланышат.

Кутулуучу натыйжа:

  • Майлардын курамын билет

  • Майлардын касиеттерин алардын курамына жана тузулушуно байланыштырып тушундуро алат.





Корсоткучтор: Натыйжага жете алат эгерде окуучу;

  • Майларга муноздомо бере алса;

  • Колдонуу тармактарын атай алса;

  • Физикалык,химиялык касиеттерин салыштырса;

Сабактын журушу:

Сабактын этабы

Мугалимдин

Ишмердиги


Окуучунун ишмердиги

нк

пк


1

уюштуруу

Классты уюштурат,

Катышты,тазалыкты козомолдойт,жагымдуу

Маанай тузот.


Сабакка даярданат.

Тартипти,тазалыкты сактайт.




2

Отулгон теманы кайталоо

(уйго тапшырманы

Текшеруу)



Таттаал эфирлерге де эмнени айтабыз

физикалык-химиялык касиеттерин атап бергиле.




Суроолорго жооп берет


3


2

3


3

Жаны тема

Майлар липиддерге кирип,углевод,белок менен катар осумдук,жаныбар клеткаларынын жана микроорганизмдердин бирден бир компонентин тузот.

Майлардын курамында уч турдуу кислоталык радикал болот.

Кобунчо стеарин,пальмитин олеин ж.б кислоталар кездешет.

Майлар сууда эрибейт.

Спирттен башка органикалык эриткичтерде жакшы эрийт.

Минералдык кислоталар,щелочтор,ысытылган буу иштеткенде майлар гидролизденип глицерин жана май кислоталарын же алардын туздарын пайда кылат.

Майлар суу менен эмульсияга айланат.

Табигый майлар:

Жаныбар майы

Осумдук майы болуп болунот.

Алар курамы жана физикалык,химиялык касиеттери менен айырмаланып катуу жана суюк абалында болот.

Майлар белоктор жана углеводдор сыяктуу эле бардык жаныбарлардын,осумдуктордун курамында болот.

Организмде май куч кубаттын негизги булагы.

Май денедеги жылуулукту бир калыпта кармап турат.





4

бышыктоо

Майлар деген тема боюнча суроо менен кайрылат

Суроо берерт




5

Уйго тапшырма

174-бет окуп келуу

§ 7.2

Тапшырманы белгилеп жазат










Предмети: химия 10-класс

Сабактын темасы:Майлардын касиети,колдонулушу

Сабактын тиби:жаны теманы тушундуруу

Сабактын методу:айтып беруу

Колдонулуучу каражаттар:ноутбук,мезгилдик система,окуу китеби

Компеттентуулук:

Предметтик компеттентуулук

Негизги

1.таанып-билуучулук жана илимий суроолорду кое билуу

1.маалыматтык(маалымат алат,билимге ээ болот,аныктайт,баа берет)

2.кубулуштарды илимий тушундуруу

2.социалдык-коммуникативдик(пландаштырат,ишке ашырат,баа берет)

3.илимий далилдоолорду колдонуу

3.оз алдынча уюштууруу жана маселелерди чечуу(байкоо жургузот,максат коет,колдонот,уюшутурат,сунуш кылат

Сабактын максаты:

Сабактын максаты


1

Билим беруучулук


Майлардын касиети жана колдонулушу жонундо тушунук алышат.

2

Онуктуруучулук


Майлардын физикалык жана химиялык касиеттерин окуп уйронушот.

3

Тарбия беруучулук


Алган билимдерин турмуш тиричиликте колдоно билууго тарбияланышат.

Кутулуучу натыйжа:

  • Майлардын курамын билет

  • Майлардын касиеттерин алардын курамына жана тузулушуно байланыштырып тушундуро алат.





Корсоткучтор: Натыйжага жете алат эгерде окуучу;

  • Майларга муноздомо бере алса;

  • Колдонуу тармактарын атай алса;

  • Физикалык,химиялык касиеттерин салыштырса;

Сабактын журушу:

Сабактын этабы

Мугалимдин

Ишмердиги


Окуучунун ишмердиги

нк

пк


1

уюштуруу

Классты уюштурат,

Катышты,тазалыкты козомолдойт,жагымдуу

Маанай тузот.


Сабакка даярданат.

Тартипти,тазалыкты сактайт.




2

Отулгон теманы кайталоо

(уйго тапшырманы

Текшеруу)



Майлар деп эмнени атабыз

Майлар канчага болунот




Суроолорго жооп берет


3


2

3


3

Жаны тема

Майлардын курамдык болукторун тузулушун француз окумуштусу Шеврель менен Бертло оз эксперименттери менен далилдешкен.

Физ.касиети:

Майлар суудан женил жана анда эрибейт.

Табигый жана

Осумдук майы болуп болунот.

Алар курамы жана физикалык,химиялык касиеттери менен айырмаланып катуу жана суюк абалында болот.

Тамак аш катары

Самын ондуруудо колдонулат.





4

бышыктоо

Майлардын физикалык,химиялык

Касиеттери боюнча суроо менен кайрылат

Суроо берерт




5

Уйго тапшырма

176-бет окуп келуу

§ 7.2

Тапшырманы белгилеп жазат






































































































































Предмети: химия 10-класс

Сабактын темасы:Татаал эфирлер

Сабактын тиби:жаны теманы тушундуруу

Сабактын методу:айтып беруу

Колдонулуучу каражаттар:ноутбук,мезгилдик система,окуу китеби

Компеттентуулук:

Предметтик компеттентуулук

Негизги

1.таанып-билуучулук жана илимий суроолорду кое билуу

1.маалыматтык(маалымат алат,билимге ээ болот,аныктайт,баа берет)

2.кубулуштарды илимий тушундуруу

2.социалдык-коммуникативдик(пландаштырат,ишке ашырат,баа берет)

3.илимий далилдоолорду колдонуу

3.оз алдынча уюштууруу жана маселелерди чечуу(байкоо жургузот,максат коет,колдонот,уюшутурат,сунуш кылат

Сабактын максаты:

Сабактын максаты


1

Билим беруучулук


Татаал эфирлер жонундо тушунук алышат.

2

Онуктуруучулук


Татаал эфирлерди алуунун жолдорун,химиялык касиеттерин окуп уйронушот.

3

Тарбия беруучулук


Алган билимдерин турмуш тиричиликте колдоно билууго тарбияланышат.

Кутулуучу натыйжа:

Кир кетируучу каражаттарды,самынды алуунун жолун уйронот





Корсоткучтор: Натыйжага жете алат эгерде окуучу;

Татаал эфирлерге муноздомо бере алса;

Колдонуу тармактарын атай алса;

Сабактын журушу:

Сабактын этабы

Мугалимдин

Ишмердиги


Окуучунун ишмердиги

нк

пк


1

уюштуруу

Классты уюштурат,

Катышты,тазалыкты козомолдойт,жагымдуу

Маанай тузот.


Сабакка даярданат.

Тартипти,тазалыкты сактайт.




2

Отулгон теманы кайталоо

(уйго тапшырманы

Текшеруу)



Карбон кслотасынын физикалык-химиялык касиеттерин атап бергиле.




Суроолорго жооп берет


3


2

3


3

Жаны тема

Копчулук татаал эфирлер табиятта момо-жемиштердин,гулдордун жагымдуу жыттарын тузуучулор катары кездешет.

Мисалы:кумурска амл эфири-алчанын

Уксус амил эфири-банандын

Май эфир-абрикостун

Татаал эфирлер парфюмерияда,эриткич,тамак-аш,пластмасса ,дары заттарды.

Азот кислотасынан алынган эфирдин баары жарылгыч заттар болот.





4

бышыктоо

Татаал эфирлер боюнча суроо менен кайрылат

Суроо берерт




5

Уйго тапшырма

172-бет окуп келуу


Тапшырманы белгилеп жазат