СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Химия сабагына киришүү

Категория: Химия

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Химия сабагына киришүү»

Сабактын темасы «Химия сабагына киришүү. Заттарды таануунун илимий методдору».

Сабактын максаттары:

1. Химия сабагын окууга кызыгууну ойготуу.

2. Химияны бириктирүүчү илим катары түшүнүү.

3. Биология, физика, география, тарых жана күнүмдүк турмуштан алган билимдерин жаңылоо аркылуу студенттердин заттар жана алардын касиеттери жөнүндөгү билимдерин конкреттештирүү.

4. Оюндарды окутуу ыкмаларын колдонуу менен биргелешип чыгармачылыкка тартуу.

5. Химия лабораториясында иштөөдө коопсуздуктун негизги эрежелерин сактоо зарылдыгын негиздөө.

Сабактан күтүлгөн натыйжалар:

окуучулар билиши керек

· зат белгилүү бир касиеттердин жыйындысы менен мүнөздөлгөн зат экенин;

· байкоолордун жана өлчөөлөрдүн натыйжасында заттардын касиеттери жөнүндө тыянак чыгарууга болорун;

· заттар физикалык жана химиялык процесстерге катыша алат

· негизги коопсуздук эрежелери;

түшүнүү:

· заттардын касиеттерин изилдөөнүн жана бул билимди туура колдонуунун маанилүүлүгүн жана зарылдыгын;

түшүнүктөрдү айырмалай:

· "зат"

· "дене"

· "жөнөкөй маселе"

· "химиялык элемент"

Сабактын түрү: жаңы материалды киргизүү боюнча сабак.

Мазмун элементтери: химия табигый илимдин бир бөлүгү катары. Химия – заттар, алардын түзүлүшү, касиеттери жана өзгөрүүлөрү жөнүндөгү илим. Атомдор жана молекулалар. Жөнөкөй заттар. Татаал заттар. Байкоо, сүрөттөө, өлчөө, эксперимент.

Жабдуулар: окумуштуулардын - химиктердин портреттери, Д.И.Менделеевдин таблицасы.

Сабак планы:

Сабак учурунда:

1. Уюштуруу учуру: Мугалим окуучуларды тосуп алып, аларга сабактар ​​үчүн төмөнкүлөр керек экендигин билдирет:

1. Окуу китеби. Химия. 8 класс Г.Е.Рудзитис;

2. Класста жана үйдө иштөө үчүн дептер (48 чарчы барак);

3. Тест жана практикалык иштер үчүн дептер (12 чарчы барак).

2.Сабактын темасын түзүү жана анын максаттарын коюу:

Мугалим: Биз сиз менен эң кызыктуу жана маанилүү илимди изилдөөнү баштайбыз. Бул менин гана оюм эмес. Улуу адамдардын химия тууралуу айткандары менен таанышалы.

1-: «Химия — кереметтер аймагы, анда адамзаттын бактысы катылган, акыл-эстин эң чоң жеңиштери ушул аймакта жасалат» (М. Горький)

2-чи: «Химия адамдын иштерине колун кенен жайылтат! Кайда карасак да, кайда карабайлы анын эмгекчилдигинин ийгилиги биздин көз алдыбызда көрүнөт». (М. Ломоносов, 1751)

3-чи: «Химиянын эң жакын предмети бул бир тектүү заттарды, алардын составынан дүйнөнүн бардык денелери түзүлөт, алардын бири-бирине айланышы жана мындай өзгөрүү менен коштолгон кубулуштарды изилдөө». (Д.И.Менделеев)

Мугалим: улуу инсандардын сөздөрүн окуучулар менен талкуулап, сабактын темасын түзүүнү сунуштайт.

(«Химия — заттар жана алардын өзгөрүшү жөнүндөгү илим»)

Окуучулар, Сабактын темасын түзгөндөн кийин, сабактын максаттарын талкуулаңыз.

Максаттарды түзүү үчүн, сиз студенттерге төмөнкү этиштерди сунуш кыла аласыз:

· Билүү

· Формулят

· Талкуу

· Талдоо

· Салыштыруу

Окуучулар түзө ала турган максаттар:

1. «Химия» деген сөздүн кайдан келгенин табыңыз.

2. Химия эмнени окуп жатканын билип алыңыз.

3. Химияны окуунун методикасы менен таанышат.

4. «Зат» түшүнүгүн көрсөтүңүз.

5. Кээ бир заттардын башкалардан эмне үчүн айырмаланарын жана алардын көп түрдүүлүгүнүн себеби эмнеде экенин билиңиз.

3. Жаңы материалды үйрөнүү:

Мугалим:

"Химия" деген сөз кайдан келип чыккан?

изилдөөчүлөр "химия" сөзүнүн келип чыгышы боюнча бир пикирге келе элек. Бир нече версиялары бар.

Биринчи версия боюнча, "химия" термини египеттин "Hem" сөзүнөн келип чыккан - бул өлкөнүн арабча аталышы. Бул учурда «химияны» «Египет илими» деп которууга болот.

Ошол эле сөз "кара" дегенди билдирген - кыязы, Египет аркылуу агып өткөн Нил дарыясынын өрөөнүндөгү топурактын түсүнө негизделген (чөлдүн какыраган кумдарынан айырмаланып). "Кем" же "Хем" (Хемия - "Кара өлкө", "кара жери бар өлкө") - Байыркы Грецияда Египет ушундай деп аталган; бул термин Плутархта кездешет. Бул версияда "химия" деген сөз "кара илим" же "кара жердин илими" деп которулат, бирок бул учурда Египет дегенди билдирет, башкача айтканда, бул котормонун мааниси биринчи варианттагыдай эле. .

Экинчи версия «химия» деген сөз грек тилинен алынган χυμος («humos»), аны «өсүмдүк ширеси» деп которсо болот. Бул термин медицина жана фармакология боюнча маалыматтарды камтыган кол жазмаларда кездешет.

Үчүнчү версия боюнча, "химия" сөзү башка грек сөзүнөн келип чыккан - χυμα ("hyuma"), "куюу", "эритме" дегенди билдирет. Бул учурда «химия» металлдарды куюу жана эритүү өнөрү, башкача айтканда, металлургия.

«Химия» терминин биринчи жолу биздин замандын 5-кылымында грек алхимиги Панополитан Зосима колдонгон. д. Ал бул терминди «куюу», «куюу» маанисинде колдонгон. Химия илиминин азыркы сөзү кеч латынча chimia деген сөздөн келип чыккан жана эл аралык мааниге ээ: мисалы, англисче – химия, немисче – Chemie, французча – chimie. Орус тилинде бул термин Петр I доорунда пайда болгон.


Мугалим: Химия – заттар, алардын түзүлүшү, касиеттери жана өзгөрүүлөрү жөнүндөгү илим. Учурда 15 миллиондон ашык заттар бар жана жыл сайын жаңы заттар пайда болот (синтезделет), алардын саны тынымсыз өсүүдө. "зат" деген эмне?

Окуучулар: Бул физикалык дене эмнеден түзүлгөн. (Студенттер бул аныктаманы физика курсунан билишет).

Мугалим: Физикалык дене деген эмне?

Окуучулар: Физикалык дене формасы жана көлөмү жана бар ар кандай объект болуп саналат

башка объекттерден тышкы чек ара менен бөлүнгөн.

(Окуучулар муну физика жана табигый тарых курстарынан билишет.)

Мугалим: Сиз туура аныктамаларды бердиңиз. Денелерге мисал келтирели жана

заттар. Мен денелерди атайм, сен алардан турган заттарды атайсың.

(Эт

(Сабактын бул этабын ойноо түрүндө өтсө болот. Көбүнчө мен топту колдоном.

Мисалы:

Дене

Зат

Кубок

1.Айнек

2. Полиэтилен

3.Фарфор ж.б.

Ring

1. Алтын

2.Silver

3. Жез

4.Лид ж.б.

Бир тамчы

1. Суу

2. Уксус

3.Алкоголь ж.б.

Тескерисинче, мугалим затты атайт, ал эми окуучулар бул заттан жасала турган денелерди аташат.

Зат

Дене

Айнек

1. Ваза

2. чөйчөк

3.Айнек

4. Пластина

5.Вотун ж.б.

Жез

1. Самовар

2. Зым

3. Көмөч казанга

4.Браслет, ж.б.

Silver

1.Сөйкө

2. ийне

3. Кашык

4.Fork

5.Айнек

6. Plate

7.Чайнек ж.б.

Бул кичинекей оюн окуучулардын маанайын көтөрөт.

Мугалим: Бирок көптөгөн заттардан турган денелер бар: машина, компьютер, телевизор, тирүү табияттын денелери. Адам сыяктуу тирүү организмдердин курамына кирген заттарды атагыла.

Окуучулар: заттар деп аталат: белоктор, майлар, углеводдор, суу, туздар ж.б.

Мугалим: Бул заттар бири-биринен эмнеси менен айырмаланат?

Окуучулар: Properties.

Мугалим: Заттын кандай касиеттери бар?

Окуучулар: (Эгер окуучулар бул суроо менен күрөшүп жатса, мен окуу китебин ачып, аныктаманы окууну сунуштайм.)

Кээ бир заттардын башкалардан айырмалануучу белгилери касиеттери.

Мугалим: Химиялык заттарды изилдөөнүн ар кандай жолдору бар. Заттарды жана алардын өзгөрүшүн изилдөө үчүн төмөнкү ыкмалар бар:

1. Байкоо - негизинен сезимдердин маалыматтарына таянуу менен объекттерди максаттуу пассивдүү изилдөө. Байкоочу изилдөөчү заттын физикалык касиеттерин аныктайт:

А) агрегациянын абалы;

В) түс;

Б) жаркырап;

D) даамы;

D) жыт;

E) сууда же башка эриткичтерде эригичтиги; жана башкалар.

2. Сүрөттөмө - Бул илимде кабыл алынган белгилүү белги системаларын (схемалар, чиймелер, формулалар, сөздөр) колдонуу менен байкоонун, тажрыйбанын же эксперименттин натыйжаларын жазуудан турган таанып билүү операциясы. Мисалы, канттын физикалык касиеттеринин сүрөттөлүшү:

Агрегациянын абалы - катуу;

Түс - ак;

Жаркыра - Бар;

жыт - Жок;

Даам - таттуу ж.б.

3. Өлчөө - кабыл алынган өлчөө бирдиктеринде ченелүүчү чоңдуктун сандык маанисин табуу үчүн белгилүү каражаттарды колдонуу менен аткарылуучу аракеттердин жыйындысы.

Мисалы:

А) Катуулугу бир зат аны белгилүү пластиналар менен тырмалоо менен аныкталат (плиталар айнек болушу мүмкүн, ал тургай тырмак пластинкасы заттын катуулугун аныктоо үчүн колдонулат).

Тырмактын катуулугу болжол менен 2, ал эми айнектин катуулугу болжол менен 5. Эгерде заттын үстүндөгү мык чийик калтыра турган болсо, анда зат 2ден жумшак, ал эми тескерисинче, тырмакты тырнап алат. , заттын катуулугу 2ден жогору.

Айнек менен дал ушундай: эгерде ал затка чийик калтырса, анда катуулугу

2ден 5ке чейинки заттар, ал эми зат айнекти тырмап кетсе, анда анын катуулугу

5тен ашык.

B) Эригичтик суудагы заттарды текшерүү үчүн абдан жеңил. Стаканга салуу керек

бул заттын бир аз, суу кошуп, айнек таяк менен баарын аралаштырып. Эгерде

зат жоголуп же анын көлөмү байкаларлык азаят, анда ал эрийт

суу. Эгерде ал ылдыйда калса же жогору жагына калкып чыкса, анда ал чоң ыктымал

эрибейт. (Көрсөтүү: калий перманганатын эритүү)

Б) пластикалык Бул заттын формасын өзгөртүү жөндөмү, эгерде ал, мисалы,

басыңыз. Пластилин пластик - ал адамдын колунда формасын оңой өзгөртөт. Жөнүндө

Кадимки температурада бул пластик эмес деп айтууга болбойт;

(Көргөзмө: пластилиндин формасын өзгөртүү)

D) морттук - материалдын касиетинин начарлашы. Заттын морттугун текшерүү үчүн анын бир бөлүгүн кагазга ороп, балка менен чабыңыз.

(Көргөзмө: канттын морттугу).

4. Эксперимент - (латын тилинен экспериментум – сыноо, тажрыйба), илимий методдо – белгилүү бир кубулушту башкарылуучу шарттарда изилдөө ыкмасы. Байкоодон изилденүүчү объект менен активдүү өз ара аракеттенүүсү менен айырмаланат.

(Кислоталардын жана щелочтордун эритмелерине индикаторлордун таасирин көрсөтүү).

5. Анализ - Бул заттын химиялык курамын аныктоо үчүн анын курамдык бөлүктөрүнө ажыратуу процессине негизделген ыкма.

6, Синтез- химиялык жана физикалык ыкмалар менен химиялык кошулмаларды алуу.

(Кычкылтек менен суутектен сууну өндүрүүнүн презентациясы)

Мугалим: Физика сабагында заттар катуу гана эмес, ошондой эле суюк жана газ абалында экенин билдиңер.

"Материя физикалык денелерден жасалган нерсе" деген аныктама катуу заттарга гана тиешелүү, ошондуктан заттын так аныктамасы:

Зат – өз массасы (молекулалар, атомдор жана иондор) бар бөлүкчөлөрдөн турган заттын формасы.

Химия курсун үйрөнүү үчүн негиз болуп атом-молекулярдык теория саналат, анын негизги жоболорун физика сабагында үйрөнгөнсүңөр. Заттар молекулалардан, молекулалар атомдордон турат. Атомдор өтө кичинекей жана ийненин учуна миллиарддаган атом батат. Бирок илим атомдорду чоңдугу, массасы жана касиеттери менен айырмалай турган даражага жетти. Учурда атомдордун 109 түрү бар, алардан бардык заттар түзүлөт. Бир типтеги атомдордун жыйындысы химиялык элемент деп аталат.

Ар бир элементтин жашоонун 3 формасы бар:

  1. эркин атомдор;

  2. Жөнөкөй заттар;

  3. Татаал заттар.

(Презентация көрсөтүү)

Окуучуларга атомдор формада бири-биринен обочолонуп жашай алаарын түшүндүрөм эркин атомдор, бирок бири-бири менен молекулаларга бириге алат. Эгерде бирдей атомдор биригип, алар пайда болот жөнөкөй заттар, эгерде башкача болсо - комплекс заттар.

Мисалы, Күндө суутек жогорку температурадан улам изоляцияланган атомдор түрүндө болот. Ал эми Жерде - молекулалык түрдө 2 суутек атому бири-бири менен биригип, эң жеңил газ болгон жөнөкөй зат - суутек пайда болот. Бирок суутек элементи бири-бири менен гана эмес, башка атомдор менен да биригүүгө жөндөмдүү. Эгерде 2 суутек атому 1 кычкылтек атому менен бириксе, сиз суу молекуласын аласыз.

Бардык химиялык элементтердин атомдору өтө жогорку температурада эркин (обочолонгон) атомдор (Күндө) түрүндө болот.

Жөнөкөй заттар – суутек, кычкылтек, жез, темир, күкүрт, алтын, күмүш, азот.

Татаал заттар - суу, кант, көмүр кычкыл газы, спирт, бензол.

  1. Консолидация.

О.С. Габриеляндын окуу китеби үчүн иштөө, 1-көнүгүү, 8-б., 11-көнүгүү.

4. Үй тапшырмасы: абзац 1, көнүгүү 1 (оозеки); мис. 3.5 – жазуу жүзүндө.

5. Рефлексия: