СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Химиялык элементтердин классификациясы

Категория: Химия

Нажмите, чтобы узнать подробности

Металл эместер — Элементтер мезгилдик системасынын кичине жана чоң мезгилдеринин аяк жагында жайгаштырылган көп учурда электронду кошуп алууга жөндөмдүү химимялык элементтер.

Просмотр содержимого документа
«Химиялык элементтердин классификациясы»

Сабакка чейин

Сабактын темасы: Химиялык элементтердин классификациясы.

Сабактын методу: Түшүндүрүү

Сабактын тиби: Аралаш

Сабактын формасы: лекция


Сабактын максаты

Көрсөткүчтөрү

А)Конкреттүү максаты (билим берүүчүлүк): Химиялык элементтердин классификациясын окуп үйрөнүшөт

  • Химиялык элементтердин классификациясын айтып бере алышса

Б)Конструктивдүү (ѳнүктүрүүчүлук, тарбиялоочулук):

Химиялык элемент, атом, атомдун түрлөрү, жөнөкөй жана татаал заттар, мезгилдик система боюнча түшүнүгү өнүгөт. Окуучулардын таанып-билүүлөрү өсөт, тексти талдап окууга тарбияланышат.

  • Химиялык элемент;

  • Атом;

  • атомдун түрлөрү;

  • жөнөкөй жана татаал заттар;

  • мезгилдик система жөнүндө айтып бере алышса.

  • Өз алдынча жана топто иштей алышса


Күтүлүүчү натыйжа:

  • Химиялык элементтердин классификациясын айтып бере алышат;

  • Химиялык элемент;

  • Атом;

  • атомдун түрлөрү;

  • жөнөкөй жана татаал заттар;

  • мезгилдик система жөнүндө айтып бере алышат.

Сабактын мотивациясы (бул сабак эмнени берет): Химиялык элементтердин классификациясы жөнүндө маалымат алышат

Сабактын ѳбѳлгѳсү (Окуучунун априордук билими (мурунку билими)): Химиялык элемент, атом, атомдун түрлөрү, жөнөкөй жана татаал заттар, мезгилдик система боюнча түшүнүгү бар

Сабактын жабдылышы: Слайддар, сүрөттөр, моделдер, анимация колдонулат.

Убакыт: 45 минута

Убакытты бѳлүштүрүү:Чакыруу этабы:6-8мин

Түшүнүү этабы(сабактын негизги бѳлүгү):22-25 мин

Ойлонуу этабы (сабакты бышыктоо):12-12 мин

Сабак

Сабактын жүрүшү:

Чакыруу этабы:

Сабактын чөйрөсү: Саламдашуу,класстын тазалыгына кѳз салуу,тактоо.


Жагымдуу маанай түзүү: “Бадыраӊ же помидор” тести

Үй тапшырмасын текшерүү жана ѳтүлгѳн теманы кайталоо:

Теория менен гипотезаны салыштыруу.


Түшүнүү этабы(сабактын негизги болүгү):

Металл эместер — Элементтер мезгилдик системасынын кичине жана чоң мезгилдеринин аяк жагында жайгаштырылган көп учурда электронду кошуп алууга жөндөмдүү химимялык элементтер.

Металл эместердин тышкы электрондук катмарындагы электрон саны алар жайгашкан группанын номерине туура келет. Металл эместер туруктуу абалга келиш үчүн жетишпеген электронду кабыл алат, б. а. окистендиргичтик касиетке ээ. Окистендиргичтик касиети инертүү газга жакындаган сайын күчөйт. Ал эми группада окистендиргичтик касиети төмөндөн жогору карай өсөт. Терс электрлүүлүгү боюнча жалпы эле металл эместерди окистенүү жөндөмдүүлүгүнүн өсүшүнө карата төмөнкүдөй жайгаштырса болот:

Ойлонуу этабы(сабакты бышыктоо):


Мугалимдин иш аракети:

Суроо-жооп, аӊгемелешүү менен сабак лекция түрүндө өтүлөт.

1.Химиялык элементтер, физикалык касиети боюнча канча топко бөлүнөт?




Үйгѳ тапшырма:

Суроолорго жооп берүү:

1. Мезгилдик системанын ачылыш тарыхы жөнүндө кыскача баяндап бергиле.

Баалоо: