СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Хобби, план-конспект урока

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Хобби, план-конспект урока»

Цели урока:

Практическая: совершенствование речевого лексического навыка по теме

«Хобби»; развитие умения говорения;

Развивающая: развитие памяти и внимания; развитие умения логически

мыслить;

Воспитательная: воспитание чувства уважительного

отношения и интереса к различным хобби;

Образовательная: расширение эрудиции учащихся, их лингвистического

кругозора.


Задачи урока:

- научить мыслить логически;

- учить правильно употреблять языковые средства, строить фразы;

- развивать языковую и контекстуальную догадку;

- развивать общую культуру выражения мысли.


Ход урока:


Этап урока

Деятельность учителя

Деятельность ученика

Организационный момент. Приветствие учителя. Сообщение целей и задач урока.


Проверяет готовность учащихся к уроку, приветствует учащихся, создает эмоциональный настрой.

Good morning. Nice to meet you. How are you?

I hope you are well today.

What is the weather today? What do you like to do such weather?

Приветствуют учителя, отвечают на вопросы.


Речевая зарядка


Учитель проводит речевую зарядку с помощью стихотворения:

Look at the blackboard. You can see the proverb there. How do you understand them?.

«Hobbies differ like tastes».

«Active life and interesting hobbies make you feel happy».

"Twice happy is the man who has a hobby, for he has a hobby, for he has two worlds to live in…"



Учащиеся читают и объясняют как понимают пословицы.

Целеполагание и мотивация


Учитель мотивирует познавательную деятельность учащихся, задает вопросы, направляя учащихся к формулированию темы урока:

T: How do you think, what is the topic of our lesson? You are right, the theme is “Do we have the same hobbies?” And at the end of the lesson we will – speak about the hobbies and answer the questions; - use new words;




Учащиеся отвечают на вопрос, формулируют тему урока.







Тренировка лексических навыков

  1. Определяем значение слова Hobby

I’d like to begin our lesson with the question: What is a hobby? Look at your card and choose the variant which you like.

What hobbies do you know? What hobbies are popular in your families? What do you like to do at your free time? Is a hobby important for you?


  1. Repeat these words after me together.

  2. Diving

Playing chess

Playing musical instruments

Knitting

Painting

Learning languages

Collecting things

Making models

Taking photos

Keeping pets

Cycling



Учащиеся выбирают вариант, который подходит к определению слова хобби



Учащиеся повторяют слова за учителем.



Развитие навыка восприятия речи на слух


  1. Look at the pictures ex2 p211 and answer the question: which hobby is enjoyable?




Учитель предлагает прослушать текст и выполнить задания. (ex 3a p212)


Listen to children speaking about their hobbies. Match the interviews and name the hobbies.

A}can be dangerous

B}many people in Britain like it

C}everybody loves it

D}is for a future engineer

e) is a difficult game

f} is more interesting than drawing


Отвечают на

вопрос: I think making models is enjoyable.



Учащиеся слушают высказывания и отгадывают о чем идет речь.

Усвоение новых знаний. Работа в парах


Task 1. In pairs speak about the hobbies (make up the dialogues about the hobbies)

What does your classmate love, like, hate, dislike or enjoy doing and why (ex4 p213)

Pay attention! After love, like, hate, dislike or enjoy we use gerund (verb+ing)



Дети составляют диалоги













Зарядка для глаз

Физкультминутка


Look left, look right

Look up, look down

Look around.

Look at your nose

Look at that rose

Close your eyes

Open, wink, wink and smile.

Your eyes are happy again. (Слайд10)

Один из учеников проводит зарядку для глаз.

Развитие навыка чтения с полным пониманием содержания


















































Работа в группах

Развитие умения говорения






And I wrote you about my hobby. Lets read the text. After reading you should answer the question: What do I like doing?

Postcrossing

Strangers

Receive

allows

be proud of

Let me to begin with the question: what do you usually find in your mail-box? Bills and ads? But not me! Because about a year I regulary find new nice postcards in my mailbox. I have discovered a new hobby for me – Postcrossing.

The Postcrossing project was started by Paulo Magalhães from Portugal in 2005. Ana Campos designed the website.

Postcrossing is a hobby where strangers send each other postcards across the world. The main idea is that: if you send a postcard, you will receive at least one back from the random Postcrosser from somewhere in the world. Sometimes you can get the card from the place you have never heard about.

Postcrossing helps me to collect the cards from all over the word, it allows me to travel from my armchair and to communicate with other people.

Postcrossing is interesting and exciting and I can be proud of because im one of 652112 registered users in 210 different countries!

Maybe you will be the one of us,too?

True or false

1.I like sending and getting cards

2.Postcrossing is popular only in Belarus

3.You know who will send you a card next time

4.Postcrossing helps me to collect the cards from all over the word, it allows me to travel from my armchair and to communicate with other people.

5.Postcrossing is boring.


Put the points of plan in the correct order:

  1. It helps me (to keep fit, to be healthy, to be sporty, to make new friends, to learn new things, to visit different places)

  2. I have got a lot of hobbies but my favourite is/ A hobby is something you like to do in your free time

  3. I would like to tell you about my hobby

  4. I think it’s (exciting, joyful, up-to-date, beautiful, educational, creative, useful, pleasant, responsible)



And now I want we to play the game Reporter.

Lets make up 2 circles. Now you will tell the reporter about your hobby during 1 minute, after that you will change the partner and your new partner will tell you about your classmate’s hobby etc.



Чтение текста и выполнение заданий









Рефлексия

- Now it’s interesting to hear your reflections on the lesson. Did you like today’s lesson? What was the most interesting part of the lesson? What was the most difficult for you? Finish the following sentences.




In conclusion of our lesson make up a cinquain on topic «Hobby ».

(5 lines (theme, 2 adjectives, 3 verbs, 4-word sentence, synonym)


Hobby

Interesting, favourite

Make, learn, relax

Activity we like best

Interest







Высказывают свое мнение о том, что происходило на уроке.





Объяснение домашнего задания. Подведение итогов урока. Оценивание учащихся. Выставление отметок.



Let’s write down your homework.

Make up the project using the plan.


As for me I am glad to see that you have done a good job. You have prepared good reports and good dialogues. You were active at the lesson.

Записывают домашнее задание.








Goodbye.