Датасы:______________ 1-2-3-группа
Датасы: ______________ 4-5-группа
Датасы: ______________ 6-7-группа
Сабактын темасы: Клавиатура жана клавишалык комбинация
Сабактын тиби: Жаны теманы өздөштүрүү сабагы; билимдерди бышыктоо,
билгичтиктерди жана көндүмдөрдү калыптандыруу сабагы;
Сабактын максаты:
Билим берүүчүлүк- Окуучулар клавиатура жана мышь жөнүндө кенири маалымат алышат, билимин, билгичтигин калыптандырышат.
Өнүктүрүүчүлүк- клавиатуранын клавишалары жана мышканын баскычтары менен иштей билүүгө көнүгүшөт, ой жүгүртүүсүн өстүрүшөт;
Тарбия берүүчүлүк- Берилген тапшырмалар аркылуу тапкычтыкка, шамдагайлыкка, өз алдынча иштөөгө, тартынбастыкка, компьютердин клавиатурасын аяр иштетүүгө. Сабакта тынч отурууга жана көңүл бөлүүгө, сылыктыкка, ынтымакка, бирин-бири угууга тарбияланышат.
Окутуу каражаттары: методикалык адабияттар, «Краткий самоучитель работы на
компьютере» Москва 2009 г. доска, маркер,
Жабдылыштар: компьютер, плакаттар, картинкалар, слайд
Сабактын методу: Иновациялык түшүндүрүү, аңгемелешүү
Сабактын формасы: лекция сабагы
Предмет аралык байланыш: орус тили, англис тили, сүрөт
Сабактын планы:
Уюштуруучулук.
Мотивация.
Сабактын жүрүшү: Уюштуруу-Окуучулар менен жылуу маанайда учурашып, журналга белгилөө
Бүгүнкү сабакта биз
Өткөн теманы кайталоо;
Жаны теманы түшүндүрүү;
Жаны темага байланыштуу суроолорго жооп берүү;
Логикалык оюндар
Баалоо, үй тапшырма берүү, жыйынтык;
Окуучулардан күтүлүүчү натыйжалар: (окуучулар бул сабактын соңунда кандай деңгээлди көрсөтүш керек?)
Компетенциялар/ Деңгээлдер | Маалыматтык | Социалдык-коммуникативдик | Өзүн-өзү уюштуруу жана маселелерди чечүү |
Репродуктивдүү | Окуучу клавиатуранын клавишаларынын аталыштарын айтып берет | Окуучулар аталган теманы талкуулашат, ой бөлүшөт | Окуучулар клавиатураны, мышты колдонууну үйрөнүшөт |
Продуктивдүү | Окуучулар аталган тема боюнча көнүгүүлөрдү аткарышат | Окуучулар бири-биринен теманы үйрөнүшөт жана айырмачылыктарын талкуулайт | Клавиатуранын түзүлүшүн классификациялайт |
Креативдүү | Окуучулар клавишаларды, клавишалык комбинацияларды айырмалай алышат | Окуучулар клавиатуранын сүрөтүн тартышат | Окуучулар клавиатураны жеке жашоосунда иштетүүгө көнүгүшөт |
Билимин актуалдаштыруу:
Системалык блок кандай кызмат аткарат?
Системалык блоктун ичинде кандай түзүлүштѳр жайгашкан?
Системалык блоктун арткы панелин атагыла?
Системалык блоктун алдынкы панелин атагыла?
Процессор деген эмне?
Шина деген эмне?
Жаны тема:
Клавиатура-бул текстик жана сандык информацияны компьютерге киргизүүчү негизги каражат. Клавиатура металлдан же пласмассадан жасалып, бетинде 101ге жакын клавишалар жайгашкан түзүлүш. Клавишалар аркылуу борбордук процессорго тиешелүү сигналдарды, командаларды жиберип монитор аркылуу көрөбүз.
Клавиатуранын клавишалары беш топко бөлүнөт:
Функционалдык клавишалар (F1,F2,F3…..F12) Ар кайсы программада ар кандай кызматты аткарата.
Алфавит-цифралык клавишалар-сандар жана тамгалар жайгашкан.
Курсорду башкаруучу клавишалар: Home-курсорду экрандын эн төмөөкү он тарабына, же саптын башына жылдыруу. End- курсорду экрандын эн төмөнкү тарабына же саптын аягына жылдыруу. Pg Up- экранды жогору көздөй берилген барак менен барактоо. Pg Down- экранды төмөн көздөй берилген барак менен барактоо.
Атайын клавишалар:
Атайын клавишалар жана кызматтары плакат боюнча түшүндүрүлѳт
К
ошумча клавишалар-клавиатуранын сандар жайгашкан бөлүгү. Кошумча клавишаларды жандыруу жана ѳчүрүү Num Locrk клавишасынын жардамы менен аткарылат.
КЛАВИАТУРАДА ИШТӨӨ ЭРЕЖЕСИ
Клавиатуранын клавишаларын эки негизги бөлүккө тен ортосунан бөлүп, колубузду коёбуз. Манжаларыбызды, ар бир колго алма кармагандай жайгаштырабыз. Манжалардын учу менен клавишаларды жеңил гана басуу.
Сол кол –Ф Ы В А
Оң кол –О Л Д Ж
Чоң манжалар – пробель
МАНЖАЛАРДЫН «ЖООПКЕРЧИЛИК» ЗОНАСЫ:
Манжалар клавишаларды басууда, манжалардын кыймылы так, даана, ийкемдүү болуусу.
Клавишаларды басып жаткан кезде, башка манжалар өз жайында туруусу керек, клавишаны баскан манжа жылып кетпөөсү керек.
Клавишаларды басып болгондон кийин манжалар өзүнүн негизги ордуна кайтып келүүсү зарыл.
Эгерде сиз жумушта чарчаганыңызды же күч келгенди сезсеңиз аз гана убакыт дем алыңыз.
* Комбинация «клавиша» + «клавиша» означает, что сначала надо нажать первую клавишу, а затем, удерживая ее, вторую. Горячие клавиши общего назначения. Windows- открывает меню Пуск. При повторном нажатии закрывается появившееся окно.
Windows + Pause/break - просмотр основных сведений о компьютере. Windows + L - блокирование компьютера. Комбинация двух этих клавиш поможет при смене пользователей.
Windows + D - свернуть все окна. Повторное нажатие возвращает окна на место.
Windows+ Space (пробел) - показать рабочий стол.
Windows+ E - открывает «мой компьютер».
Windows + R - Oткрытие окна «выполнить» «Запуск программы» (Run), аналог «Пуск» — «Выполнить» /
Windows + Tab - переключение между запущенными программами, которые отображаются на панели задач.
Ctrl + Shift + Esc - открытие диспетчера задач.
Win + F - открытие окна поиска.
Ctrl + F - поиск по документу, либо в программе (например в браузере).
F1- вызов справки. Alt + F4 - закрытие активного окна. F5 - обновить окно. (Комбинация удобна для обновления страниц в браузерах). F11 - переход в полноэкранный режим.
Ctrl + прокрутка колеса мыши — увеличение/уменьшение масштаба.
Print Screen- делает скриншот всего экрана.
Alt + Print Screen - делает копию экрана (скриншот) активного окна.
Alt + F4 - закрытие документа, программы или же завершение работы компьютера, перезагрузка, сон (необходимо выбрать нужное действие). Горячие клавиши при работе с текстом и файлами.
Ctrl + A - выделяет все объекты и текст.
Ctrl + C - копирование выделенного фрагмента.
Ctrl + V - вставляет данные из буфера обмена объекты или текст.
Ctrl + Z - отменяет последнее действие.
Ctrl + P - выводит документ или изображение на печать.
Ctrl + N - создание нового документа.
Ctrl + S - сохранение набранного документа или проекта.
Клавиша DELETE удаляет выделенный файл или текст. Сочетание клавиш Shift + Delete-удаляет выделенные файлы, не помещая их в корзину. Будьте осторожны! Мой друг, я надеюсь, что советы, написанные в сегодняшней статье, не раз пригодятся тебе на практике. Дорогой читатель! Возможно, тебя заинтересуют следующие статьи:
Жаны теманы бышыктоо:
Үйгө тапшырма: Клавиатуранын клавишаларын жаттоо
Билимин баалоо: Сабакка активдүү катышып, берилген суроолорго туура жооп берип, оригиналдуу
суроолорду берүүсүнө, тапшырманы туура аткаруусуна көнүл бөлүүсүнө жараша
суммативдик бааланат.
Жыйынтык.Сабакта жогорудагы көрсөтүлгөн максаттарга жеттим, окуучулар тема боюнча толук маалымат алышты, сабакка активдүү катышышты. Сабак өз максатына жетти. (Сиз бул сабакта жогорудагы коюлган максаттарга жеттиңизби? Кандай артыкчылыктар/кемчиликтер болду?)
5