СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

КМЖ.5-сынып. МАТЕМАТИКА

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

КМЖ.5-сынып. МАТЕМАТИКА. Разработка на этом четверту

Просмотр содержимого документа
«КМЖ.5-сынып. МАТЕМАТИКА»

Математикадан қысқа мерзімді жоспар.

Пәні:математика, 5 «А» - сынып. Күні 2.04.2015 ж

Тақырыбы:

Жай бөлшектерге амалдар қолдану.

Мақсаты

1. Білімділік: Ондық бөлшектерге амалдар қолдану арқылы машықтандыру.

2. Дамытушылық: Ондық бөлшекті натурал санға көбейтуді толық үйренеді.

3. Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа, жауапкершілікке, бір-біріне көмектесуге тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже

Жай бөлшектерге амалдар қолдануды орындай біледі.

Ресурстар

Электрондық оқулық, кішітіректер.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

«Бағдаршам» әдісі

Пәнаралық байланыс:


Ұйымдастыру кезеңі:


Оқушылармен амандасу, түгендеу. «Өрмекші торы» әдісін қолданып, оқушылар бір біріне жақсы тілектерді сағат тілі бағытымен айтып, психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру.

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

I. Қызығушылықты ояту. 14 минут

Өткен тақырыптарды пысықтау мақсатында «Бағдаршам» әдісі қолданылады:

1. Сыйымдылықтары л және 2 л ыдыстарды пайдаланып, құмырадағы 6 л сүттен 1 л сүтті қалай бөліп құйып алуға болады?

2. Ұзындығы 420 м поезд көпірден 58 секундта өтті, ал станция кезекшісі тұсынан 21 секундта өтті. Көпірдің ұзындығын табыңдар.

3. Тік төртбұрыштың қандай бөлігі:

1) көк түспен боялғанын;

2) көгілдір түспен боялғанын;

3) боялмағанын пайдаланып, 1 санын

аливоттық бөлшектердің қосындысы

түрінде жазыңдар.

4. Тігінші бірінші көйлектің әрқайсысына метрден есептеп, орам мата сатып алды.

Ол орам матаны әр көйлекке жеке бөлу үшін 7 рет қиды.

Орам мата неше көйлек тігуге есептелген?

Орам мата неше метр?

5. Олжас, Шыңғыс, Алмас және Әлібек бір сыныпта оқиды. Олар Манас көшесі 82-үйде, Достық көшесі 105-үйде, Қажымұқан көшесі 46-үйде және Достық көшесі 82-үйде тұрады. Олжас пен Алмас бір көшеде емес, бірақ бірдей нөмірлі үйде тұрады. Алмас пен Шыңғыс бір көшеде, бірақ әр түрлі нөмірлі үйде тұрады. Кім қай көшеде, қандай нөмірлі үйде тұрады?

6. Ертедегі есеп. Парсы шаруасы үш ұлына 17 түйесін мұраға қалдырды. Бірінші ұлына барлық түйенің – ін, екінші ұлына – ін, үшінші ұлына – ін алуды тапсырды. Ағайындылар көп ойланды, бірақ әкесінің мұрасын ол айтқандай етіп бөле алмады. Сол кезде олардың жанынан түйесімен Қожанасыр өтіп бара жатыр еді. Ол түйелерге өзінің түйесін қосып, мәселені шешуді ұсынды. Шындығында, ағайындылар түйелерді әкесі айтқандай бөліп алды. Қожанасыр да өз түйесін қайтарып алып кетті. Ойланыңдар, бұл қалай болған?

Бағдаршам түсіне қарай үш топқа бөлінеді:

«Қызыл», «Жасыл», «Сары».


«Бағдаршам» әдісі бойынша бағдаршам түсіне байланысты сұрақтарды таңдап алып,топпен келісімді түрде жауап береді.

II. Мағынаны тану. 23 минут

Жай бөлшектерді қосуға және азайтуға есептер шығару.

721. Есептеңдер.

1) ; 3) ; 5) ;

2) ; 4) ; 6) .

722. 1) Шаңғышы 45 км жолды үш сағатта жүрді. Ол бірінші сағатта барлық жолдың – ін, екінші сағатта бірінші сағаттағы жүрілген жолға қарағанда – ге артық, ал қалған жолды үшінші сағатта жүрді.

Шаңғышы үшінші сағатта:

барлық жолдың қандай бөлігін жүрді?

неше километр жол жүрді?

2) Автомобиль бірінші сағатта барлық жолдың – сін, ал екінші сағатта –ін кем жүрді. Жүруге тиісті жолдың қандай бөлігі қалды?

723. Өрнекті ықшамдаңдар:

1) ; 3) ;

2) ; 4) .

724. Есептеңдер:

1) ; 3) ;

2) ; 4) .

725. Амалдарды орындаңдар:

1) ; 3) ;

2) ; 4) .

726. Екі қаладан бір уақытта бір-біріне қарама-қарсы автобус және жеңіл машина шықты. Автобус км, жеңіл машина км жүргенде, олар бір-бірімен кездесіп, сонан соң бір-бірінен км-ге алыстады. Екі қаланың арақашықтығын табыңдар.

Сағат тілімен бағыттас есептерді шығарып, бір-бірін тексереді.

III. Ой толғаныс. 5 минут

Жай бөлшектерге амалдар қолдануға мысалдар келтіру. Әр топ 7 мысалдан.

Құрастырылған есептерді топтар өзара тексеріп, бірін - бірі бағалайды.

Үйге тапсырма 1мин

№728, №730.

Бағалау 2мин

Формативті бағалау. «Бас бармақ» әдісі бойынша топтар өзара бағаланады.

Рефлексия




Тексерілді: Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: Н. Әлметова.