СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Көмірсулардың құрылымы

Категория: Химия

Нажмите, чтобы узнать подробности

ҚМЖ тақырыпты толық қамтыған

Просмотр содержимого документа
«Көмірсулардың құрылымы»

ББҰА


Бөлім


Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып:10

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Көмірсуларды жіктеу: моносахаридтер, дисахаридтер, полисахаридтер. Химиялық құрылымы. Көмірсулардың қасиеті және қызметтері.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.4.1.2 көмірсуларды құрылымы, құрамы және қызметтері бойынша жіктеу

Сабақтың мақсаты


1. Көмірсулар туралы сипаттау;

2. Көмірсулардың қасиеті мен қызметін ажырату;

3. Көмірсулардың пайдасын талдау.

Бағалау критерийі

- Көмірсулар туралы сипаттайды.

- Көмірсулардың қасиеті мен қызметін ажыратады.

- Көмірсулардың пайдасын талдайды.

Ойлау дағдысы деңгейлері

Білу,түсіну. Қолдану

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқушылармен амандасу.

  • Түгендеу.

  • Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру жүзеге асырылады.



Сабақ барысында оқушы өзін бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары беріледі.

Quizziz.com программасы арқылы әзірленген тест сұрақтары арқылы үй тапсырмасы сұралады.


Оқушылар сабаққа дайындалады.

Ұстаздармен амандасады.



Оқушылар бағалау парақтарын алады




Оқушылар сілтеме арқылы өтіп, тест сұрақтарын орындайды.


«Күнделік» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады



ҚБ «Өте жақсы», «жақсы» «Талпын» мұғалім тарапынан бағалау








https://quizizz.com/join?gc=97651557

Жердегі тіршілік үшін судың маңызы

Жаңа сабаққа кіріспе


5 мин

















Educaplay Word Search Puzzle: Көмірсулар (biology) сайты арқылы енгізілген тірек сөздерді табу. Тірек сөздер арқылы жаңа тақырыпты ашу.

Оқушыларға арнайы карточкалар таратылады. Сол карточкалардан жаңа сабаққа қатысты тірек сөздерді белгілейді.




















Презентация арқылы жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындала отырып, ақпарат беріледі.


Топтық жұмыс: Тапсырма 1


  1. Моносахаридтер

  2. Дисахаридтер

  3. полисахаридтер

Оқушылар карточкадан тірек сөздерді табады. Тірек сөздерді талқылай отыра, жаңа тақырыпқа көшу.






Оқушылар жаңа тақырып бойынша берілген ақпараттармен танысады.











Топтық жұмыс тапсырмаларын орындайды, білім алушылар мұғалімнің және бір –бірінің қолдауына жүгінеді. Топтық таныстырылым жасайды


«Күнделік» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады





















Дескриптор

Балл

Көмірсулар туралы көлемді ақпаратты жинақтайды.

1


Постерді ұсыну тәсілі, идеясы бағаланады

1


Бірлескен жұмыс жүйесі ескеріледі.

1






Акт, оқулық

https://www.educaplay.com/learning-resources/20119419-learning_resource.html























А-4 парақ, маркер, стикер










Ортасы

30 мин

(Жұптық жұмыс) Тапсырма 2 Сәйкестік тесті


Көмірсулардың қасиеті мен қызметін ажырату мақсатында сәйкестік тестін орындайды.


  1. Тетроза

  1. фотосинтез кезінде аралық өнім ретінде пайда болады.

  2. Кондитерлік өнеркәсіпте қолданылады

  3. гликолиз процесінде биологиялық отынның рөлін атқарады.

  4. ішекте кальцийдің сіңірілуін жеңілдетеді.

  1. Глюкоза

А1,В3



  1. Сахароза

  1. Тағамдық крахмалдың соңғы ыдырау өнімі

  2. Токсиндік заттардың сыртқа шығарылуына жағдай туғызады.

  3. редуценттік қасиет көрсетпейді

  4. ішекте кальцийдің сіңірілуін жеңілдетеді.

  1. Лактоза


А3,В4


  1. Крахмал

  1. өсімдіктерде қорға жиналатын негізгі полисахарид.

  2. негізгі тағамдық талшықтардың бірі болып табылады.

  3. микрофлораның шіріту әрекетін бәсеңдетеді

  4. бұлшықеттердің жиырылуына жұмсалады

  1. Целлюлоза


А1,В2



Жеке жұмыс: Функционалдық сауаттылықты арттыруға негізделген тапсырма

Тапсырма №3 – Мән мәтін

5 диетасының маңызы

Аделя анасына үлкен дәретке уақтылы бармайтыны туралы айтты. Анасы оны ауруханаға гастроэнтерологқа апарды.Дәрігер УДЗ қорытындысынан кейін Аделяға емдәм жазып берді.Яғни «№ 5 үстел» диетасын тағайындады. Бұл диета өт қабы, бауыр және өт шығару жолдары ауруларына шалдыққан науқастардың жағдайын жеңілдетеді. №5 диета кезінде тамақтану рационының күнделікті нормасында қуаттылығы 2400-2800 ккал болатын 400 граммға дейін көмірсулар болуы қажет. Нанның ағы, қарасы болсын бір күн бұрын пісірілгенін алыңыз. Бұл кезде кебектен пісірілген нан жақсы көмектеседі. Шикі және пісірілген көкөністер мен жасыл шөптерді және әртүрлі өсімдік тағамдарын жеуге кеңес беріледі. Әсіресе, сәбіз бен қызылша пайдалы болмақ.

Сұрақтар:

  1. Гастроэнтеролог қандай дәрігер?

  2. Неге №5 диетаны ұсынды?

  3. Кебек араласқан нанның пайдасы неде?

  4. Сәбіз бен қызылшада қандай полисахарид бар және олар неге пайдалы болмақ

Оқушылар берілген тапсырманы жұпта орындайды.

























Оқушылар сұрақтарға жауап береді.


Тапсырманы жеке түрде діптерге орындайды.






Дескриптор

Балл

Моносахидтердің қасиеті мен қызметін біледі;

2

Дисахаридтердің қасиеті мен қызметін біледі;

2


Полисахаридтердің қасиеті мен қызметін біледі;

2




































Дескриптор

Балл

Гастроэнтеролог қандай дәрігер екенін анықтайды

1

№5 диетаны ұсыну себебін түсіндіреді

1


Кебек араласқан нанның пайдасы туралы түсіндіреді

1

Сәбіз бен қызылшада қандай полисахарид бар екендігін анықтайды. олар неге пайдалы екендігін түсіндіреді

2



Акт





























Акт

Сабақтың соңы

5 мин

Рефлексия


«Тикток » әдісі арқылы кері байланыс жасау. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабақты қаншалықты деңгейде түсінгендіктерін білу үшін тикток әдісін ұсынады



Үй тапсырмасы: Тест сұрақтары


Оқушылар сабақты қаншалықты түсінгендіктерін кері байланыс парағындағы белгілерді белгілеп көрсету арқылы білдіреді

«Күнделік» әдісіндегі алған бағаларын қорытындылау