___________20 -жыл Предмет: Химия 8.2.1.1.
Сабактын темасы: Авагадро закону боюнча маселелерди иштъъ
Сабактын максаты: Авагадро закону боюнча т\ш\н\к алышат
Сабактын жабдылышы: Окуу китеби, слайд, бор, доска
| № | Сабактын милдети: |
| 1 | Когнитивдик: Авагадро закону туурасында алган маалыматтарын пайдалануу менен маселелерди чыгарышат. Ъз билимдерин тереёдетишет. |
| 2 | Ж\р\м-турумдук:Химиялык маселелерди чыгарууну калыптандыруу ъз тажрыйбаларында колдоно бил\\гъ кън\г\шът. |
| 3 | Баалуулук: Эмгекчилдикке, топтор менен ынтымакта иштъъгъ багыт алышат |
| № | Предметтик компетентт\\л\к |
| 1 | Таанып билүү жана илимий суроолорду колдоно билүү: Авгадро законунда керектел\\ч\ фактыларды, маалыматтардын маанисин ача билет жана корутундуларды айтат. |
| 2 | Химиялык кубулуштарды илимий т\ш\нд\р\\ (турмушта колдонуу,чеч\\). |
| 3 | Илимий далилдъълърд\ пайдалануу |
| № | К\т\л\\ч\ натыйжа |
| | Авагадро закону боюнча т\ш\н\к алышат. |
| № | Кърсътк\чтър |
| 1 | Авагадро законун формулалары менен айтып бере алышса |
| 2 | Авагадро законун маанисин т\ш\н\п практикада маселе чыгарууда колдоно алышса. |
| 3 | Топто иштъъдъ ынтымактуу боло алышса |
Сабактын ж\р\ш\:
Сабактын этаптары:
1.Окуучуларды сабакка уюштуруу (1-2 мин)
Кабинетин коопсуздугун текшер\\. Окуучулардын сабакка катышуусун журнал боюнча контролдоо. Мотивация бер\\ менен б\г\нк\ теманы жана максатын т\ш\нд\р\п кет\\.
___________20 -жыл Предмет: Химия 8.3.1.2
Сабактын темасы: Химиялык реакциянын жылуулук эффектиси.
Сабактын максаты: Термохимиялык реакциялар жана теёдемелерди \йрън\шът.
Сабактын жабдылышы: Презентация, окуу китептери, химиялык реактивдер жана идиштер ж.б.
| № | Сабактын милдети: |
| 1 | Когнитивдик: Термохимиялык теёдемелер, эндотермикалык реакциялар, аларды практика ж\з\ндъ бышыктоо, окуу. Мисалдарды келтир\\. |
| 2 | Ж\р\м-турумдук: Термохимиялык теёдемелерди т\з\\н\ жана алар боюнча эсептъълърд\ ж\рг\з\\н\ \йрън\шът. |
| 3 | Баалуулук: Сабак учурунда с\йлъъ мадниятын ъздъшт\р\\гъ, ън\кт\р\\гъ тарбиялоо |
| № | Предметтик компетентт\\л\к |
| 1 | Таанып билүү жана илимий суроолорду колдоно билүү: Химиялык реакциялардын жылуулук эффектиси боюнча илимий изилденген кырдаалдарды ачып кърсът\\ |
| 2 | Химиялык кубулуштарды илимий т\ш\нд\р\\ (турмушта колдонуу,чеч\\). |
| 3 | Илимий далилдъълърд\ пайдалануу |
| № | К\т\л\\ч\ натыйжа |
| | Термохимиялык теёдемелерди жаза алышат |
| № | Кърсътк\чтър |
| 1 | Экзо-жана эндотермикалык реакцияларды айырмалай алышса. |
| 2 | Термохимиялык реакцияга турмуштан мисалдарды келтире алса |
| 3 | Химиялык реакциянын жылуулук эффектисине маселе иштей алышса. |
Сабактын ж\р\ш\: Сабактын этаптары:
Окуучуларды сабакка уюштуруу (1-2 мин)
Саламдашуу. Окуучулардын окуу китептерин текшер\\. Сабакка катышуусун контролдоо.
Окуучулар мугалим менен амандашакандан кийин окуу куралдарын даярдашат.
Ът\лгън темаларды кайталоо (3-5 мин.)
___________20 -жыл Предмет: Химия 8.3.2.1
Сабактын темасы: Атмосферанын булганышы, экологияга байланыштуу проблемалар.
Сабактын максаты: Атмосферанын булганышы, экологияга байланыштуу проблемалар туурасында маалымат алышат.
Сабактын жабдылышы: Слайд, окуу китеби, бор, доска ж.б.
| № | Сабактын милдети: |
| 1 | Когнитивдик: Атмосферанын булганышына себепчи болгон кър\н\штър, проблемалар, аларды практика ж\з\ндъ бышыкташат. |
| 2 | Ж\р\м-турумдук: Б\г\нк\ к\ндъ болуп жаткан экологиялык проблемаларды тема менен байланыштырып айтууга кън\г\шът |
| 3 | Баалуулук: Экологияны коргоого багыт алышат |
| № | Предметтик компетентт\\л\к |
| 1 | Таанып билүү жана илимий суроолорду колдоно билүү |
| 2 | Химиялык кубулуштарды илимий т\ш\нд\р\\ (турмушта колдонуу,чеч\\). Атмосферанын т\з\л\ш\ жана курамы боюнча т\ш\нд\р\\ |
| 3 | Илимий далилдъълърд\ пайдалануу |
| № | К\т\л\\ч\ натыйжа |
| | Жаратылышта ж\р\п жаткан химиялык кубулуштардын (реакциялардын) себептерин маалымат булактарынан таба алышат |
| № | Кърсътк\чтър |
| 1 | Атмосферанын булганышына себепчи болгон кър\н\штър, проблемалар, аларды практика ж\з\ндъ бышыкташса. |
| 2 | Б\г\нк\ к\ндъ болуп жаткан экологиялык проблемаларды тема менен байланыштырып айтууга кън\г\шсъ |
| 3 | Экологияны коргоого багыт алышса |
___________20 -жыл Предмет: Химия 8.1.1.3.
Сабактын темасы: Суутек, жалпы м\нъздъмъс\.
Сабактын максаты: Суутек боюнча маалымат алышат.
Сабактын жабдылышы: Слайд, окуу китеби, ватман, маркер ж.б.
| № | Сабактын милдети: |
| 1 | Когнитивдик: Суутек элементи жън\ндъ т\ш\н\к алышат. |
| 2 | Ж\р\м-турумдук: Суутектин алынышын бил\\ менен физикалык касиетин м\нъздъъ. |
| 3 | Баалуулук: Алган билимдерин турмуштук тажрыйбаларда туура колдоно бил\\гъ багыт алышат. |
| № | Предметтик компетентт\\л\к |
| 1 | Таанып билүү жана илимий суроолорду колдоно билүү: Химиялык кубулуштардын маңызын ачып көрсөтүү |
| 2 | Химиялык кубулуштарды илимий т\ш\нд\р\\ (турмушта колдонуу,чеч\\). |
| 3 | Илимий далилдъълърд\ пайдалануу |
| № | К\т\л\\ч\ натыйжа |
| | Практикалык ишти аткарууда, маселе чыгарууда маалымат булактарын пайдалана алат |
| № | Кърсътк\чтър |
| 1 | Суутек элементи жън\ндъ т\ш\н\г\н айтып бере алышса. |
| 2 | Суутектин алынышын бил\\ менен физикалык касиетин м\нъздъй алышса. |
| 3 | Алган билимдерин турмуштук тажрыйбаларда туура колдоно бил\\гъ багыт алышса. |
Сабактын ж\р\ш\:
Сабактын этаптары:
Окуучуларды сабакка уюштуруу (1-2 мин)
___________20 -жыл Предмет: Химия 8.1.2.1
Сабактын темасы: Суутектин касиеттери жана колдонулушу
Сабактын максаты: Суутектин касиеттери жана колдонулушу боюнча маалымат алышат.
Сабактын жабдылышы: Окуу китеби, бор, ватман, мезгилдик ситема, химиялык реактивдер ж.б.
| № | Сабактын милдети: |
| 1 | Когнитивдик: Суутектин касиеттери жана колдонулушу боюнча маалымат алышат. |
| 2 | Ж\р\м-турумдук: Алган билимдерин турмуштук тажрыйбаларда туура колдоно бил\\гъ, кошумча маалыматтар менен иштей бил\\гъ |
| 3 | Баалуулук: Башкалардын да эмгегин баалай бил\\гъ |
| № | Предметтик компетентт\\л\к |
| 1 | Таанып билүү жана илимий суроолорду колдоно билүү |
| 2 | Химиялык кубулуштарды илимий т\ш\нд\р\\ (турмушта колдонуу,чеч\\). Химиялык кубулуштарды (реакцияларды) заттардын курамы жана түзүлүшү боюнча өздөштүрүү (чечүү) |
| 3 | Илимий далилдъълърд\ пайдалануу |
| № | К\т\л\\ч\ натыйжа |
| | Химиялык кубулуштарды (реакцияларды) демонстрациялык эксперименттер, лабораториялык тажрыйба жана практикалык иштер аркылуу аткарууда группада бирөөнүн ойун угат жана талдай алат. |
| № | Кърсътк\чтър |
| 1 | Суутектин касиеттери жана колдонулушу боюнча маалымат алышса |
| 2 | Алган билимдерин турмуштук тажрыйбаларда туура колдоно бил\\гъ, кошумча маалыматтар менен иштей билишсе |
| 3 | Башкалардын да эмгегин баалай билишсе |
Сабактын ж\р\ш\:
Сабактын этаптары:
Окуучуларды сабакка уюштуруу (1-2 мин)
___________20 -жыл Предмет: Химия 8.1.2.1.
Сабактын темасы: Суу курамы, таркалышы.
Сабактын максаты: Суунун курамы, аны тазалоонун жолдору боюнча маалымат алышат.
Сабактын жабдылышы: Химиялык реактивдер, химиялык идиштер, окуу китеби ж.б.
| № | Сабактын милдети: |
| 1 | Когнитивдик: Суунун курамы жана таралышы боюнча маалыматка ээ болушат. |
| 2 | Ж\р\м-турумдук: Суунун пайдалуу жактары менен бирге зыян келтирер жактары да бар экендигин талдашат. |
| 3 | Баалуулук: Адамдын жашоосунда суунун зарылдыгын т\ш\н\шът. Сууну сарамжалдуу пайдаланууга |
| № | Предметтик компетентт\\л\к |
| 1 | Таанып билүү жана илимий суроолорду колдоно билүү: Химиялык кубулуштарды (реакцияларды) заттардын курамы жана түзүлүшү боюнча өздөштүрүү (чечүү) |
| 2 | Химиялык кубулуштарды илимий т\ш\нд\р\\ (турмушта колдонуу,чеч\\). |
| 3 | Илимий далилдъълърд\ пайдалануу |
| № | К\т\л\\ч\ натыйжа |
| | Суунун курамы, аны тазалоонун жолдору боюнча маалымат алышат. |
| № | Кърсътк\чтър |
| 1 | Суунун курамы жана таралышы боюнча суроолорго жооп бере алышса |
| 2 | Суунун пайдалуу жактары менен бирге зыян келтирер жактары да бар экендигин талдай алышса |
| 3 | Адамдын жашоосунда суунун зарылдыгын т\ш\н\шсъ. К\н\мд\к турмушта сууну сарамжалдуу пайдаланууну билсе. |
Сабактын ж\р\ш\:
___________20 -жыл Предмет: Химия 8.1.2.1.
Сабактын темасы: Суунун касиеттери, колдонулушу.
Сабактын максаты: Суунун касиети жана колдонулушу боюнча алган билимдерин ърк\ндът\шът.
Сабактын жабдылышы: Химиялык реактивдер, химиялык идиштер, слайд ж.б.
| № | Сабактын милдети: |
| 1 | Когнитивдик: Суунун касиети жана колдонулушу боюнча алган билимдерин ърк\ндът\шът. |
| 2 | Ж\р\м-турумдук: Суунун химиялык,физикалык касиеттерин аныкташат. Сууну тазалоонун жолдорун \йрън\шът. |
| 3 | Баалуулук: Суу ресурстарына экологиялык жактан аяр мамиле жасоого, таза кармоого багыт алышат. |
| № | Предметтик компетентт\\л\к |
| 1 | Таанып билүү жана илимий суроолорду колдоно билүү Химиялык кубулуштарды (реакцияларды) заттардын курамы жана түзүлүшү боюнча өздөштүрүү (чечүү) |
| 2 | Химиялык кубулуштарды илимий т\ш\нд\р\\ (турмушта колдонуу,чеч\\). |
| 3 | Илимий далилдъълърд\ пайдалануу |
| № | К\т\л\\ч\ натыйжа |
| | Суунун касиети жана колдонулушу боюнча алган билимдерин ърк\ндът\шът. |
| № | Кърсътк\чтър |
| 1 | Суунун касиети жана колдонулушу боюнча алган билимдерин айтып бере алышса. |
| 2 | Суунун химиялык,физикалык касиеттерин аныкташа алса. Сууну тазалоонун жолдорун \йрън\шсъ |
| 3 | Суу ресурстарына экологиялык жактан аяр мамиле жасоого, таза кармоого багыт алышса |
Сабактын ж\р\ш\:
Сабактын этаптары:
___________20 -жыл Предмет: Химия 8.2.1.2.
Сабактын темасы: Кислоталар
Сабактын максаты: Кислоталардын аныктамасы, формулалары боюнча маалымат алышат.
Сабактын жабдылышы: Мезгилдик система, бор, доска, маркер, ватман ж.б.
| № | Сабактын милдети: |
| 1 | Когнитивдик: Кислоталар жън\ндъ маалымат алышат. |
| 2 | Ж\р\м-турумдук: Кислоталардын курамы, аталышы, класификациясы менен таанышышат |
| 3 | Баалуулук: Кислоталар менен таанышуу менен пайдалуу жана зыяндуу жактарын \йрън\шът |
| № | Предметтик компетентт\\л\к |
| 1 | Таанып билүү жана илимий суроолорду колдоно билүү: Химиялык кубулуштардын маңызын ачып көрсөтүү |
| 2 | Химиялык кубулуштарды илимий т\ш\нд\р\\ (турмушта колдонуу,чеч\\). |
| 3 | Илимий далилдъълърд\ пайдалануу |
| № | К\т\л\\ч\ натыйжа |
| | Кислоталардын формулаларын жазышат, классификациялайт жана аттарын атай алат. |
| № | Кърсътк\чтър |
| 1 | Кислоталар жън\ндъ маалымат алышса, эрежесин айтып бере алышса. |
| 2 | Кислоталардын формулаларын жазып, атын атап, класификациялап бере алышса. |
| 3 | Кислоталардын пайдалуу жана зыяндуу жактарын айтып бере алышса. |
Сабактын ж\р\ш\:
Сабактын этаптары:
___________20 -жыл Предмет: Химия 8.2.1.2.
Сабактын темасы: Негиздер
Сабактын максаты: Негиздердин аныктамасы, формулалары боюнча маалымат алышат.
Сабактын жабдылышы: Мезгилдик система, бор, доска, маркер, ватман ж.б.
| № | Сабактын милдети: |
| 1 | Когнитивдик: Негиздер жън\ндъ маалымат алышат. |
| 2 | Ж\р\м-турумдук: Негиздердин курамы, аталышы, класификациясы менен таанышышат |
| 3 | Баалуулук: Негиздер менен таанышуу менен пайдалуу жана зыяндуу жактарын \йрън\шът |
| № | Предметтик компетентт\\л\к |
| 1 | Таанып билүү жана илимий суроолорду колдоно билүү: Химиялык кубулуштардын маңызын ачып көрсөтүү |
| 2 | Химиялык кубулуштарды илимий т\ш\нд\р\\ (турмушта колдонуу,чеч\\). |
| 3 | Илимий далилдъълърд\ пайдалануу |
| № | К\т\л\\ч\ натыйжа |
| | Негиздердин формулаларын жазышат, классификациялайт жана аттарын атай алат. |
| № | Кърсътк\чтър |
| 1 | Негиздер жън\ндъ маалымат алышса, эрежесин айтып бере алышса. |
| 2 | Негиздердин формулаларын жазып, атын атап, класификациялап бере алышса. |
| 3 | Негиздердин пайдалуу жана зыяндуу жактарын айтып бере алышса. |
Сабактын ж\р\ш\:
Сабактын этаптары: