Конспект открытого урока
на тему «Go shopping» «Идём в магазин»
Модуль 9 А.
Цель урока: развитие речевой компетенции и учебно-познавательной компетентности учащихся по теме Going shopping
Задачи:
обучающие:
освоение во всех видах речевой деятельности знакомые и новые лексические единицы по темам «Магазины, покупки», обучение говорению по теме «Going shopping» ;
развивающие:
Развитие умения строить самостоятельные устные высказывания на основе первичного усвоения учебного материала, логическое мышление;
использование языковых средств в соответствии с коммуникативной задачей;
умение организовывать учебное сотрудничество и совместную деятельность с учителем и сверстниками; работать индивидуально и в группе;
воспитательные:
воспитание чувство уважения к собеседнику, индивидуальной культуры общения и поведения в общественных местах;
Планируемый результат:
Предметные умения:
Активизировать навыки устной речи.
Употреблять лексику по теме «Going shopping».
Вести диалог этикетного характера при покупке в магазине
Накапливать багаж нового лексического и приобретать опыт его применения.
Тип урока: урок усвоения новых знаний.
Ход урока
I. Орг. момент
T: Hello, students. How are you? (Students’ answers).
I am glad to see you.
II. Постановка цели и задач урока. Мотивация учебной деятельности.
Определение темы урока с помощью видео. Video: Let’s go shopping.
T: We are watching the video and answer the questions.
T: Answer my questions: Am I an English teacher? Can we speak English? Yes. So, can you tell me please what kinds of shops did you watch in the video? Do you know ALL the names of the shops in English? Not yet.
T: Dear students, who is in this video?
What is she doing there?
What is she buying?
What names of the shops can you see? Называют магазины в видео.
Определение целей урока.
Цели урока на слайде: So,
- we will learn the new shops
- we will read the words
- we will speak about going shopping
III. Основная часть.
Первичное усвоение новых знаний.
Изучение новой лексики. Дети повторяют название магазинов и соотносят их с картинками.
Список слов:
Florist’s
Chemist’s
Newsagent’s
Jeweller’s
Bookshop
Greengrocer’s
Bakery
Record shop
Fast food restaurant
Toy shop
Clothes shop
Shoe shop
Затем слова повторяются хором за учителем, без учителя и с разным настроением.
2. Развитие навыков говорения. (SB p 106 ex 1a)
T: Look at the picture. What can you see? Where can you find many shops in one place? Yes, you are right.
Repeat after me Shopping mall – shopping centre.
Let’s speak about shops. Look at the picture. (проговорить названия магазинов).
T-Students. What’s this? - It’s the florist’s. Where is it? - On the first floor next to the shoe shop.
Где можно купить эти вещи. Where can you buy these things? (p 106 ex 1b)
T: You have cards with different products and goods.
Work in a pair. Every pair has got a picture with the names of products and the example of the dialogue. Working in a pair students act out the dialogue discribing where they can buy the goods.
T: Who wants to read the example? Students read.
T: Now act it out.
You have some pictures with different products. Imagine that you and your friend are there in the shop and you want to buy something. Act out a dialogue.
4. Физминутка- видео Shopping Cart Race
5. Проверка понимания.
Дополнительный материал
Students get the task with the explaining. You have 3 minutes and then we will check your work.
1 Fill in the correct word.
• music • aspirin • buy • clothes • pair • fast • floors • florist’s • games •
The ………. shop has got the dress I like.
What do you want to ………. ?
You will find ………. at the chemist’s.
I’m hungry. Let’s eat at the ………. food restaurant.
I need some flowers. Where's the ………. ?
I want to buy a ………. of shoes.
Brown’s has six ......... and a basement.
You can find .......... at Toyland.
U2’s new CD is at the ......... shop.
IV. Итоги урока
1.Рефлексия
Now let’s write some sentences (4-5) about your favourite shop.
Use phrases: My favourite shop is…….It’s a ………. Shop. It’s near (between, next to)…I can buy (some). I love this shop because……
T: Our lesson is over. Let’s make a conclusion. You have learned new shops, you have read and you have acted out dialogues.
T: Thank you for the lesson. I’m proud of you. A great job!
2. Домашнее задание
Your homework is: Wb. P 65 ex 1/2
Goodbye! Have a nice day!