Класс 7 Урок № 43 Дата:___________
Тема: Extensive reading. Симуляторы реальности. Словообразование: прилагательные от существительных с суффиксами -ous, -y, -al, -ful. Контроль письма.
Цель: активизировать лексику по теме модуля и грамматические навыки употребления настоящего простого времени, прилагательных; развивать лексические навыки в чтении, Оборудование: CD 1 (M.5, ex. 2а), компьютер, мультимедийная презентация, мультимедийный проектор, рабочие листы учащихся (раздаточный материал).
Тип урока: комбинированный.
ХОД УРОКА
I. ПОДГОТОВКА К ВОСПРИЯТИЮ ИНОЯЗЫЧНОЙ РЕЧИ
1. Организационный момент:
беседа о времени года, погоде, объявление даты:
упр. 2, с. 52 – выучить диалог (фронтальный опрос).
3. Объявление темы и цели урока.
T: Today we’re going to speak about different types of computer games, we’ll talk about positive and negative effects of them and virtual reality in general.
4. Введение в англоязычную атмосферу:
фонетическая зарядка: отработка произношения гласных звуков [i] и [i:], согласных звуков [b], [p].
речевая зарядка:
T: Try to guess what these students do every day? (Учащиеся делятся на три группы. Работа с карточками. Учащиеся описывают картинки).
II. ОСНОВНАЯ ЧАСТЬ УРОКА
1. Развитие навыков говорения:
T – P1, P2, P3 (Слайд № 3)
(Учащиеся смотрят на экран, слушают речь учителя и высказывают собственные мнения относительно тезисов, приведенных в презентации.)
T: Our life is greatly influenced and perhaps even dependent on computers nowadays. One can not but agree with it. Computers are important for our work, studying, free time.
1. Computer games develop fast thinking, learning, reaction.
2. Computer games lead to social problems.
3. Computer games make children be aggressive.
4. Repetitive tasks in games make children less intelligent.
5. Children can become dependent on games.
Vocabulary: (необходимый словарь представлен в рабочих листах учащихся)
To depend on (be dependent on)
Violence (violent)
Communicate (- tion)
To develop(- ment)
To influence
Social problems (nets)
To agree (disagree)
To suppose
To support
2. Развитие умения направленного аудирования с полным пониманием текста учебника по данной теме.
(Учащиеся прослушивают аудиозапись и заполняют пропуски в тексте, выбирая из предложенных вариантов в учебнике.)
Text:“Simulating reality”, Module 5 “Extensive reading” (ex. 2, p. 53).
дотекстовый этап (Before Listening) – обсуждение, вводящее в тему текста:
T: Discuss and answer the questions:
1). How can people simulate/imitate reality?
2). Why are these simulations useful/useless/harmful?
3). Who can train, learn test anything with the help of the simulations?
T: Look at the title and the new words from the text, please. Try to understand what the text will be about. Which problems will be discussed in this text?
Word list: (слова представлены на доске или в рабочих листах учащихся Task 2 с переводом и транскрипцией)
Т: The text will tell you about video computer games that can simulate some difficult, dangerous situations which can happen in the real life. The games help people to practice, train, learn new things. Answer the next questions:
Which simulation games do you know?
Why are they helpful for people?
Would you like to learn anything using these games?
Т: Listen to the text and complete the sentences with the words that you may see below the text. (Упражнение на направленное аудирование из учебника / см. ниже текст с упражнением.)
Т: Listen to the text and say which words were used to describe the following: (simulations, pilot training, faults, testing).
Т: Complete the sentences, please: (задание на рабочих листах Task 3)
1). Sim City, The Sims, MS Flight Simulator are popular _____. (video games)
2). We use computers for fun, studying and _____. (testing)
3). Pilots practise their skills before entering _____. (the cockpit)
4). Engineers use computer simulations to design and test _____. (new products)
5). During real life testing people sometimes put their lives at _____. (risk)
Т: Listen to the text and find the Russian equivalents to the English words:
A.
1 simulate reality
2 fault
3 function
4 skills
5 to train
6 to develop
7 (plane) cockpit
Т: Agree or disagree with the statements. Explain your point of view.
1). Simulating reality can help in some situations.
2). Simulating reality is dangerous, it involves people into the virtual world.
3). Computer simulations are useful for some professions.
4). Computer game can’t predict trouble in the future reality.
5. Закрепление лексико-грамматического материала.
(Учащиеся отвечают на предложенные вопросы и составляют свои вопросы. Затемработают в группах и представляют результаты всему классу.)
III. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ УРОКА
1. Рефлексия:
(Ученики говорят о том, что узнали на уроке, используя начальную фразу-клише на доске.)
2. Домашнее задание и инструкция по его выполнению.
T: Your hometask for the next lesson is SB ex. 5, p. 53 (упр. 5, с. 53 – написать эссе).
3. Подведение итогов.
T: I’m satisfied with your work at the lesson. I’m pleased with the answers. Thank you for your
participation. Your marks for the lesson are the next: _________________________________ .
окончание урока: T: Our lesson’s over. Thank you for the lesson! Stand up, please. Goodbye, students! – Рs: Goodbye, teacher!