Тема: «A book that is worth burning is worth reading» (8 класс)
Цель: познакомить с новым грамматическим материалом, познакомить учащихся с новой темой «A book that is worth burning is worth reading»
Задачи:
Образовательная: создание условий для ознакомления учащихся с темой
«A book that is worth burning is worth reading»
Задачи:
Развивающая: развитие мышления, памяти, воображения, внимания, логики, речи.
Воспитательная: воспитывать интерес к иностранному языку.
I Этап. Подготовка учащихся к иноязычной деятельности.
1.Организационный момент
Задача: проверить готовность учащихся к уроку.
T. – Good afternoon, students! I’m very glad to see you! Sit down, please.
T:-Who wants to start our lesson? Please tell us about the date and the day.
P:- Today is…
T:- Who is absent today?
P:- Ira is absent.
T:- Thank you. Sit down, please.
2. Фонетическая зарядка.
Задача: совершенствовать произносительные навыки учащихся, развивать абстрактно-логическое мышление.
T.: Today we begin our lesson with a poem. What season is it now? Today we will read the poem about March. Please, look at the blackboard. Listen to the poem and translate it, say the poem after me. Now I’ll tell you the first line and you should tell me the second. Read the poem all together.
Winds Of March
Winds of March, we welcome you,
There is work for you to do.
Work and play and blow all day,
Blow the winter cold away.
3. Речевая разминка.
Задача: создать атмосферу общения на уроке через неподготовленную речь учащихся, развивать абстрактно-логическое мышление, память.
T.: Open your books on page 122. Please, read the title of our lesson. So, what’s you opinion about this? Do you agree?
T.: Thank you for your answers. Today we will talk about reading.
II Этап. Введение новых Л.Е. по теме. (10 мин)
Задачи: Расширение словарного запаса детей, закрепление новых Л.Е. в ходе выполнения упражнения.
Задание 1.
T.: Open your books on p.123. ex. 3. Let’s read new words and translate them.
T.: Look at these words again, please.
T:- Look at the ex 3 at p 123.
T:- Let’s do this exercise.
III Этап. Обучение видам речевой деятельности.
5. Развитие видов речевой деятельности:
1. Чтение
T.: Look at the text on p.123 and let’s read it and translate.
T: …will be librarian, …..will be Rob, ……..will be Mark, ……will be Misha.
T.: Answer the following questions: on p.124, and say, is it true or false?
T: Why did people burn the books?
T: Why should we take care of old books?
2. Говорение
Discuss the following question: Are books worth reading? Use the words and expressions in ex 6 on p 125.
T: I give you 2 minutes for preparing.
T: Time is over. Let’s check your answers.
IV Этап. Заключительный
Задача: подвести тоги урока, сообщить домашнее задание, аргументировать оценки.
1. Подведение итогов урока.
T: What was the theme of our lesson? What we were talking about?
2. Объявление домашнего задания.
Задача: сообщить домашнее задание, объяснить выполнение домашнего задания.
T.: Your home task is ex. (A/B) at p. 125. You should write questions for these answers.
3. Выставление оценок.
T.: The lesson is over. Good bye!