СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Конспект уроку "Правила вживання м*якого знака".

Категория: Прочее

Нажмите, чтобы узнать подробности

Правила вживання м*якого знака. Виробляти навички в учнів правильного вживання м*якого знака, правильно писати з ним слова, виховувати правописну пильність.

Просмотр содержимого документа
«Конспект уроку "Правила вживання м*якого знака".»

5 клас. Українська мова.

Тема. Правила вживання м'якого знака

Мета уроку: вчити п’ятикласників правильно позначати м’якість приголосних на письмі; виробляти навички правильного вживання м’якого знака; розвивати мовних слух; формувати вміння знаходити вивчені орфограми, правильно писати з ними слова; виправляти помилки; виховувати уважність, правописну пильність.

Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

Відгадайте загадку

Я один в сім’ї такий,

Кажуть, надто вже м’який.

Хоч мовчун, та не дивак,

В слові я – не зайвий знак

Хто це, діти? Так, вірно. Саме про м’який знак піде розмова на нашому уроці. Отже і тема у нас « Правила вживання м’якого знака».

  • III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ Й ЗАВДАНЬ УРОКУ, МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
    IV. УДОСКОНАЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
    Вправа з підручника

  • Самостійне читання параграфа.

  • Складання опорного конспекта.

  • Таблиця «Правила вживання м’якого знака»

  • Ь пишеться

    Ь не пишеться

    1. Після м’яких д,т,з,с,ц,н,л: мідь,гість, вісь, сіль, олень

    1. Після б,п,в,м,ф : голуб,насип, вісім,верф

    2. У дієсловах на –ться:

    Вибачається, умивається

    2. Після букв ж,ч,ш,щ: ріж,річ,вишня

    3. Після л , що позначає м’який приголосний, який стоїть перед іншим м’яким приголосним: їдальня, пальці

    3. Після букви р : базар,кобзар,писар

    4. У буквосполученнях –льк-, -льч-, -льц-, -ньк-, -ньч-, -ньц-:лялька-ляльці-ляльчин, ненька-неньці-неньчин

    4. Після н,л у буквосполученнях –лк-, -лч-, -лц-, –нк-, -нч-, –нц- : Наталка-Наталчин – Наталці, хустинка – хустинці


    5. Слова-винятки : тьмяний, різьбяр, няньчити, бриньчати, женьшень, Маньчжурія.


Дослідження-аналіз.
►  Запишіть слова. Поясніть написання або відсутність знака пом'якшення в словах.
Мідь, гість, сталь, дядько, сьогодні, трьох, пальці, маленька,кобзар, тонюсінький,лялька, робить,знаєш

- Кожен із вас має можливість виділитись не тільки знаннями, але й кмітливістю. відгадки – слова з м’яким знаком.

Влітку сірий, взимку білий. Росте – тільки вниз, любить дах і карниз. Живуть п’ять братів, один одного менший. Маленький хлопчик у сірій свитині по дворах стрибає, крихти збирає. На небі біліє, світить, а не гріє. Взимку він, накрившись хмизом, у барлозі спать ляга.

Відгадки:  заєць, бурулька, пальці, горобець, місяць, ведмідь.



З однією відгадкою скласти речення.



V. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Фізкультхвилинка.

Гра «Спіймай слово»
Інструкція: учні плещуть у долоні, коли вчитель називає слово зі знаком м'якшення.
Маленький, Даринка, Лізонька, нянька, дитинка, кулька, рибалка, бурулька, зозулька, ополонка, синька, пінка, вогонь, сядьте, читальня, Наталка, козацький, вітерець, няньчити, сьогодні, радість, сміх, камінчик, робиться.


VI. Підсумки уроку.
ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ

1.Указати дієслово, в якому пишеться м’який знак:

а. смієшся;                  б. будується;             в. дивишся.

2.Указати дієслово, в якому м’який знак НЕ пишеться:

а. сидиш;                     б. спить;                   в. сидить

3.Знайти слово, в якому після Ц пишеться м’який знак:

а. кварц;                      б. стрілець;               в. принц

4.Указати слово виняток

а. вісім;                  б. тьмяний;        в. голуб

5.Указати слово з м’яким знаком:

а. галці;                        б. білці;                   в. дівчиноньці





Озеро творчості. Скласти сенквейн

1. Назва (іменник)   Орфограма
2. Опис (два прикметники)   Важлива, ключова.
3. Дії (опис трьома словами)  Вивчаємо, вживаємо, використовуємо.
4. Почуття (фраза)  Полегшує вимову й написання слів

5. Повторення суті (синонім назви) М’який знак.



Рефлексія

  •  Чи можете ви з упевненістю сказати, що ніколи не припуститесь помилок у написанні слів з орфограмою «Знак м'якшення»?

  •  Що нового ви дізналися на уроці?

Оцінювання знань, умінь і навичок учнів
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ



ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ

1.Указати дієслово, в якому пишеться м’який знак:

а). смієшся;     б). будуєт...ся;  в). дивишся.

2.Указати дієслово, в якому м’який знак НЕ пишеться:

а). сидиш;         б). спит;         в). сидит

3.Знайти слово, в якому після Ц пишеться м’який знак:

а). кварц;   б). стрілец;               в). принц

4.Указати слово виняток

а). вісім;        б). тмяний;        в). голуб

5.Указати слово з м’яким знаком:

а). галці;    б). білці;          в).дівчинонці


Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!