СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Конспекттер топтому

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Предмет:   Информатика

Класс:  9

Сабактын темасы:     Алгоритм тушунугу, алгоритмдин касиеттери

 

Сабактын максаттары

 

1. Когнитивдик максат:

Кутулуучу натыйжалар:

Окуучулар алгоритм тушунугуно жана алгоритмдердин касиеттери боюнча маалыматка ээ болушат. Турмуштан алынган соз турундогу алгоритмдерди тузушот.

Окуучулар алгоритм тушунугуно жана алгоритмдердин касиеттери боюнча маалыматка ээ болуусу. Турмуштан алынган соз турундогу алгоритмдерди тузо алуусу.

2.Социо-маданий (тарбиялык) максат

Кутулуучу натыйжалар:

Окуучулар топто жана жупта кызматташтыкта иштешет. Бири-бирине жардам беришет.

Алтын эрежелерди сактоосу

3. Баалоо критерийлери:

Суроолорго жооп беруусу-1 упай

Жаны маалыматка ээ болуусу – 1 упай

Алгоритм тузуусу – 1 упай

Топто жана жупта активдуулугу – 1 упай

Алтын эрежени сактоосу – 1 упай

4. Сабактын ресурстары: 

ТСО,  таркатма  материал, көрсөтмө жана дидактикалык материал,  сүйлөөчү дубалды жасалгалоо, канцтоварлар…

 

Сабактын этаптары ______________________________________________ __________________________________________________________________

 

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучулардын ишмердүүлүгү

1.

Сабактын киришүү этабы:

 А) Жагымдуу психологиялык чөйрөнү түзүү(саламдашуу,  окуучуларды алдындагы ишмердүүлүккө мотивациялоо);

Б) Сабакта физикалык чөйрөнү түзүү (окуучулар менен түрдүү жумуштарды аткаруу мүмкүнчүлүктөрүн эске алуу,);

В) Окуучуларды сабактын темасы, максаты жана милдеттери менен тааныштыруу ;

Г) Алдын ала окуучулардын билимдерин жана тажрыйбаларын актуалдаштыруу ;

Д)  Сабактын темасына ылайык жаңы түшунүктөрдү жана терминдерди киргизүү (презентация, демонстрация  жана башка)

Cабактын башталышында окуучулар бири-бирин карап жылмаюу менен комплимент айтышат.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Окуучулар отулгон тема боюнча бири-бирине суроо беришет.

 

2.

Өтүлгөн материалды кайталоо этабы: сабакта жаңы теманы үйрөтүүнүн негизинде материалды кайталоону уюштуруу    

Тесттик суроого жооп беришет.

3.

Жаңы билимди калыптандыруу этабы:    Жаңы теманы үйрөнүүдө окуучуларды эки-экиден жана кичи топтордо иштөө ишмердүүлүгүн уюштуруу, материалды көрсөтүү, угуу, структуралык текстти окуу,   жаңы түшүнүктөрдү бышыктоо жана машыктыруу , терминдер, лексикалык бирдик,  изденип окуу жана алган маалыматты анализдөө,  жаңы материалга тезис жазуу,  сабакта жаңы материалды уйрөнүүдө жетишкендигинин  кайтарым байланышы.

Теманы китептен окуп чыгышат же таркатма материал менен таанышышат.

Алгоритм- бул коздогон максатка жетууго жана коюлган маселени чечууго арналган аракеттердин удаалаштыгы

Алгоритмдин касиеттери боюнча жазылган текстти окуп чыгып теманын аягындагу суроолорго жооп беришет.

 

4.

Үйрөнгөн материалды бышыктоо: материалдарды жалпылаштыруу жана системалаштыруу,  тема боюнча көндүмү жана тушүнүгун колдоно билүүсү,салыштыртыруу жана карама-каршы жактарын салыштыруу.практикалык жана чыгармачыл тапшырмаларды тандоо,  тилди окутуунун балансын сактоо (угузуу, сүйлөө, окуу,  жазуу).

А) Долбоорлоо методунун жардамында топко болунуп оз долбоорлорун тузушот. Ошондой эле долбоорун коргошот.

Б) турмуштан алып кандайдыр бир даам даярдоонун алгоритмин тузушот.

5.

Сабакты жыйынтыктоо:   Сабактын натыйжасын коюлган максат менен салыштыруу, кайтарым байланыш – окуучулар жетишкен натыйжаны анализдөө,  «Кызыктуу болду…», «Мен билдим…», «эсте калды…» и т.д.

Бугун сабакта эмне алгандыгы жонундо БББК схемасын толтурушат.

6.

Окуучулардын жетишкендиктерин баалоо этабы: кайтарым байланышты уюштуруу,сабактын максаты жана милдетинин аткарылышы боюнча окуучуларга маалымат берүү (канчалык деңгээлде маалыматты кабыл алды,  жетишкендиктер жана көйгөйлөр жөнундө),   көйгөйлөрдү чечүү үчүн сунуштарды иштеп чыгуу, баалоону окууга активдештирүү катары колдонуу.  жетишкен натыйжаларды белгилөө, ийгиликке жетүүнун кийинки кадамдарын аныктоо  .  

Упайлар эсептелип баа коюлат

7.

Үй тапшырма:  өтүлгөн материалды практикада колдоно билүүсү жана терең өздөштүрүүсү үчүн өз алдынча кайталап  иштөөсүнө дал келген тапшырмаларды түзүү,чыгармачыл жөндөмдөрүнүн өнүгүүсү үчүн шарт түзүү.  Өз алдынча, топтордо,  чыгармачыл, дифференцияланган үй тапшырмаларды түзүү жана аткарууну уюштуруу.

Алгоритм боюнча жаны маалымат таап келуу

 

 

Предмет:   Информатика

Класс:  9

Сабактын темасы: Алгоритмди беруу жолдору

 

Сабактын максаттары

 

1. Когнитивдик максат:

Кутулуучу натыйжалар:

Окуучулар алгоритм тушунугун бышыкташат жана алгоритмди беруу жолдору  боюнча маалыматка ээ болушат. Турмуштан алынган соз турундогу жана блок схема турундо алгоритмдерди тузушот.

Отулгон темага карата берилген суроого жооп беруусу жана алгоритмди беруу жолдору  боюнча маалыматка ээ болуусу. Турмуштан алынган соз турундогу жана блок схема турундо алгоритмдерди тузушот.

2.Социо-маданий (тарбиялык) максат

Кутулуучу натыйжалар:

Окуучулар топто жана жупта кызматташтыкта иштешет. Бири-бирине жардам беришет.

Алтын эрежелерди сактоосу

3. Баалоо критерийлери:

Суроолорго жооп беруусу-1 упай

Жаны маалыматка ээ болуусу – 1 упай

Алгоритм тузуусу – 1 упай

Топто жана жупта активдуулугу – 1 упай

Алтын эрежени сактоосу – 1 упай

4. Сабактын ресурстары: 

ТСО,  таркатма  материал, көрсөтмө жана дидактикалык материал,  сүйлөөчү дубалды жасалгалоо, канцтоварлар…

 

Сабактын этаптары ______________________________________________ __________________________________________________________________

 

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучулардын ишмердүүлүгү

1.

Сабактын киришүү этабы:

 А) Жагымдуу психологиялык чөйрөнү түзүү(саламдашуу,  окуучуларды алдындагы ишмердүүлүккө мотивациялоо);

Б) Сабакта физикалык чөйрөнү түзүү (окуучулар менен түрдүү жумуштарды аткаруу мүмкүнчүлүктөрүн эске алуу,);

В) Окуучуларды сабактын темасы, максаты жана милдеттери менен тааныштыруу ;

Г) Алдын ала окуучулардын билимдерин жана тажрыйбаларын актуалдаштыруу ;

Д)  Сабактын темасына ылайык жаңы түшунүктөрдү жана терминдерди киргизүү (презентация, демонстрация  жана башка)

Cабактын башталышында окуучулар бири-бирин карап жылмаюу менен комплимент айтышат.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Окуучулар бири-бирине суроо беришет.

 

2.

Өтүлгөн материалды кайталоо этабы: сабакта жаңы теманы үйрөтүүнүн негизинде материалды кайталоону уюштуруу    

 

 

Тесттик суроого жооп беришет.

3.

Жаңы билимди калыптандыруу этабы:    Жаңы теманы үйрөнүүдө окуучуларды эки-экиден жана кичи топтордо иштөө ишмердүүлүгүн уюштуруу, материалды көрсөтүү, угууга шарт тузуу. Интерактивдуу доска менен окуучуларга видеосабак коргозуу. Сабакта жаңы материалды уйрөнүүдө жетишкендигинин  кайтарым байланышы.

Окуучулар видеосабак аркылуу жаны материал менен таанышышат.

Алгоритмди беруу жолдору томонкулор:

  1. Соз аркылуу
  2. Блок-схема турундо
  3. Программалоо тилинде

4.

Үйрөнгөн материалды бышыктоо: материалдарды жалпылаштыруу жана системалаштыруу,  тема боюнча көндүмү жана тушүнүгун колдоно билүүсү,салыштыртыруу жана карама-каршы жактарын салыштыруу.практикалык жана чыгармачыл тапшырмаларды тандоо,  тилди окутуунун балансын сактоо (угузуу, сүйлөө, окуу,  жазуу).

А) Окуучулар топко болунуп презентация даярдашат. Ошондой эле долбоорун коргошот.

Б) Берилген тапшырма боюнча алгоритмин тузушот.

5.

Сабакты жыйынтыктоо:   Сабактын натыйжасын коюлган максат менен салыштыруу, кайтарым байланыш – окуучулар жетишкен натыйжаны анализдөө,  «Кызыктуу болду…», «Мен билдим…», «эсте калды…» и т.д.

Бугун сабакта эмне алгандыгы жонундо БББК схемасын толтурушат.

6.

Окуучулардын жетишкендиктерин баалоо этабы: кайтарым байланышты уюштуруу,сабактын максаты жана милдетинин аткарылышы боюнча окуучуларга маалымат берүү (канчалык деңгээлде маалыматты кабыл алды,  жетишкендиктер жана көйгөйлөр жөнундө),   көйгөйлөрдү чечүү үчүн сунуштарды иштеп чыгуу, баалоону окууга активдештирүү катары колдонуу.  жетишкен натыйжаларды белгилөө, ийгиликке жетүүнун кийинки кадамдарын аныктоо  .  

Упайлар эсептелип баа коюлат

7.

Үй тапшырма:  өтүлгөн материалды практикада колдоно билүүсү жана терең өздөштүрүүсү үчүн өз алдынча кайталап  иштөөсүнө дал келген тапшырмаларды түзүү,чыгармачыл жөндөмдөрүнүн өнүгүүсү үчүн шарт түзүү.  Өз алдынча, топтордо,  чыгармачыл, дифференцияланган үй тапшырмаларды түзүү жана аткарууну уюштуруу.

Алгоритмдин беруу жолдору боюнча жаны маалымат таап келуу

 

 

 

 

 

Предмет:   Информатика

Класс:  9

Сабактын темасы: Сызыктуу алгоритм

 

Сабактын максаттары

 

1. Когнитивдик максат:

Кутулуучу натыйжалар:

Окуучулар алгоритм тушунугун бышыкташат жана сызыктуу алгоритм  боюнча маалыматка ээ болушат. Турмуштан алынган соз турундогу жана блок схема турундо сызыктуу алгоритмдерди тузушот.

Отулгон темага карата берилген суроого жооп беруусу жана сызыктуу алгоритм  боюнча маалыматка ээ болуусу. Турмуштан алынган соз турундогу жана блок схема турундо сызыктуу алгоритмдерди тузуусу.

2.Социо-маданий (тарбиялык) максат

Кутулуучу натыйжалар:

Окуучулар топто жана жупта кызматташтыкта иштешет. Бири-бирине жардам беришет.

Алтын эрежелерди сактоосу

3. Баалоо критерийлери:

Суроолорго жооп беруусу-1 упай

Жаны маалыматка ээ болуусу – 1 упай

Алгоритм тузуусу – 1 упай

Топто жана жупта активдуулугу – 1 упай

Алтын эрежени сактоосу – 1 упай

4. Сабактын ресурстары: 

ТСО,  таркатма  материал, көрсөтмө жана дидактикалык материал,  сүйлөөчү дубалды жасалгалоо, канцтоварлар…

 

Сабактын этаптары ______________________________________________ __________________________________________________________________

 

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучулардын ишмердүүлүгү

1.

Сабактын киришүү этабы:

 А) Жагымдуу психологиялык чөйрөнү түзүү(саламдашуу,  окуучуларды алдындагы ишмердүүлүккө мотивациялоо);

Б) Сабакта физикалык чөйрөнү түзүү (окуучулар менен түрдүү жумуштарды аткаруу мүмкүнчүлүктөрүн эске алуу,);

В) Окуучуларды сабактын темасы, максаты жана милдеттери менен тааныштыруу ;

Г) Алдын ала окуучулардын билимдерин жана тажрыйбаларын актуалдаштыруу ;

Д)  Сабактын темасына ылайык жаңы түшунүктөрдү жана терминдерди киргизүү (презентация, демонстрация  жана башка)

Cабактын башталышында окуучулар озунун атын айтып аты кеткен тамгадан бир созду кошо ала келгендигин айтышат. Мисалы: Мен Бакыт блокнот ала келдим, Айша акылым менен келдим. ж.б.у.с

 

 

 

 

 

 

 

Окуучулар бири-бирине суроо беришет.

 

2.

Өтүлгөн материалды кайталоо этабы: сабакта жаңы теманы үйрөтүүнүн негизинде материалды кайталоону уюштуруу    

Мугалим тарабынан берилген суроого жооп беришет.

3.

Жаңы билимди калыптандыруу этабы:    Жаңы теманы үйрөнүүдө окуучуларды эки-экиден жана кичи топтордо иштөө ишмердүүлүгүн уюштуруу, материалды көрсөтүү, угуу, структуралык текстти окуу,   жаңы түшүнүктөрдү бышыктоо жана машыктыруу , терминдер, лексикалык бирдик,  изденип окуу жана алган маалыматты анализдөө,  жаңы материалга тезис жазуу,  сабакта жаңы материалды уйрөнүүдө жетишкендигинин  кайтарым байланышы.

Теманы китептен окуп чыгышат же таркатма материал менен таанышышат.

Сызыктуу алгоритм- бул биринин артынан бири аткарылган, эч кандай шартты талап кылбаган алгоритмдин туру болуп эсептелет.

Мисалы: Жумуртка кууруу алгоритми

  1. Плитканы жандыр
  2. Сковородканы плиткага кой
  3. Ысыганда май куй
  4. Андан кийин жумурканы жарып сал
  5. Татымына жараша туз кош

4.

Үйрөнгөн материалды бышыктоо: материалдарды жалпылаштыруу жана системалаштыруу,  тема боюнча көндүмү жана тушүнүгун колдоно билүүсү,салыштыртыруу жана карама-каршы жактарын салыштыруу.практикалык жана чыгармачыл тапшырмаларды тандоо,  .

А) Берилген тапшырма боюнча сызыктуу алгоритмин тузушот.

Б) Тузгон алгоритмин жупта “эки жылдык бир каалоо” методу аркылуу бири-биринин алгоритмин баалашат.

5.

Сабакты жыйынтыктоо:   Сабактын натыйжасын коюлган максат менен салыштыруу, кайтарым байланыш – окуучулар жетишкен натыйжаны анализдөө,  «Кызыктуу болду…», «Мен билдим…», «эсте калды…» и т.д.

Бугун сабакта эмне алгандыгы жонундо БББК схемасын толтурушат.

6.

Окуучулардын жетишкендиктерин баалоо этабы: кайтарым байланышты уюштуруу,сабактын максаты жана милдетинин аткарылышы боюнча окуучуларга маалымат берүү (канчалык деңгээлде маалыматты кабыл алды,  жетишкендиктер жана көйгөйлөр жөнундө)

Упайлар эсептелип баа коюлат

7.

Үй тапшырма:  өтүлгөн материалды практикада колдоно билүүсү, терең өздөштүрүүсү үчүн өз алдынча кайталап  иштөөсүнө дал келген тапшырмаларды түзүү,чыгармачыл жөндөмдөрүнүн өнүгүүсү үчүн шарт түзүү.  Өз алдынча, топтордо,  чыгармачыл, дифференцияланган үй тапшырмаларды түзүү жана аткарууну уюштуруу.

Сызыктуу алгоритм тузуу

 

 

 

Предмет:   Информатика

Класс:  9

Сабактын темасы:              Бутактуу алгортмдер

 

Сабактын максаттары

 

1. Когнитивдик максат:

Кутулуучу натыйжалар:

Окуучулар алгоритм тушунугун бышыкташат жана бутактуу алгоритм  боюнча маалыматка ээ болушат. Турмуштан алынган соз турундогу жана блок схема турундо бутактуу алгоритмдерди тузушот.

Окуучулар алгоритм тушунугун бышыктоосу жана бутактуу алгоритм  боюнча маалыматка ээ болуусу. Турмуштан алынган соз турундогу жана блок схема турундо бутактуу алгоритмдерди тузуусу.

2.Социо-маданий (тарбиялык) максат

Кутулуучу натыйжалар:

Окуучулар топто жана жупта кызматташтыкта иштешет. Бири-бирине жардам беришет.

Алтын эрежелерди сактоосу

3. Баалоо критерийлери:

Суроолорго жооп беруусу-1 упай

Жаны маалыматка ээ болуусу – 1 упай

Алгоритм тузуусу – 1 упай

Топто жана жупта активдуулугу – 1 упай

Алтын эрежени сактоосу – 1 упай

4. Сабактын ресурстары: 

ТСО,  таркатма  материал, көрсөтмө жана дидактикалык материал,  сүйлөөчү дубалды жасалгалоо, канцтоварлар…

 

Сабактын этаптары ______________________________________________ __________________________________________________________________

 

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучулардын ишмердүүлүгү

1.

Сабактын киришүү этабы:

 А) Жагымдуу психологиялык чөйрөнү түзүү(саламдашуу,  окуучуларды алдындагы ишмердүүлүккө мотивациялоо);

Б) Сабакта физикалык чөйрөнү түзүү (окуучулар менен түрдүү жумуштарды аткаруу мүмкүнчүлүктөрүн эске алуу,);

В) Окуучуларды сабактын темасы, максаты жана милдеттери менен тааныштыруу ;

Г) Алдын ала окуучулардын билимдерин жана тажрыйбаларын актуалдаштыруу ;

Д)  Сабактын темасына ылайык жаңы түшунүктөрдү жана терминдерди киргизүү (презентация, демонстрация  жана башка)

Cабактын башталышында окуучулар  бири-бирин карап жылмаюу менен комплимент айтышат.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Окуучулар бири-бирине суроо беришет.

 

2.

Өтүлгөн материалды кайталоо этабы: сабакта жаңы теманы үйрөтүүнүн негизинде материалды кайталоону уюштуруу  

 

 

Тесттик суроого жооп беришет.

3.

Жаңы билимди калыптандыруу этабы:    Жаңы теманы үйрөнүүдө окуучуларды эки-экиден жана кичи топтордо иштөө ишмердүүлүгүн уюштуруу, материалды көрсөтүү, угуу, структуралык текстти окуу,   жаңы түшүнүктөрдү бышыктоо жана машыктыруу , терминдер, лексикалык бирдик,  изденип окуу жана алган маалыматты анализдөө,  жаңы материалга тезис жазуу,  сабакта жаңы материалды уйрөнүүдө жетишкендигинин  кайтарым байланышы.

Окуучуларга видеосабак коюп берет.

Теманы китептен окуп чыгышат же таркатма материал менен таанышышат. Видеосабактан маалымат алышат.

Бутактуу алгоритмдер кандайдыр бир шарт аркылуу аткарылат. Форматы томондогудой:

Эгер <шарт> анда <чечим>

Антпесе

 

4.

Үйрөнгөн материалды бышыктоо: материалдарды жалпылаштыруу жана системалаштыруу,  тема боюнча көндүмү жана тушүнүгун колдоно билүүсү,салыштыртыруу жана карама-каршы жактарын салыштыруу.практикалык жана чыгармачыл тапшырмаларды тандоо

А) Окуучулар топко болунуп жашоо шартка байланыштуу турмуштан бутактуу алгоритмдерге мисал жазышат.

Б) Берилген тапшырма боюнча бутактуу алгоритмин тузушот.

5.

Сабакты жыйынтыктоо:   Сабактын натыйжасын коюлган максат менен салыштыруу, кайтарым байланыш – окуучулар жетишкен натыйжаны анализдөө,  «Кызыктуу болду…», «Мен билдим…», «эсте калды…» и т.д.

Бугун сабакта эмне алгандыгы жонундо схема конспект толтурушат:

Негизги тушунуктор

Комментарийлер:

 

 

 

 

 

 

6.

Окуучулардын жетишкендиктерин баалоо этабы: кайтарым байланышты уюштуруу,сабактын максаты жана милдетинин аткарылышы боюнча окуучуларга маалымат берүү (канчалык деңгээлде маалыматты кабыл алды,  жетишкендиктер жана көйгөйлөр жөнундө).

Упайлар эсептелип баа коюлат

7.

Үй тапшырма:  өтүлгөн материалды практикада колдоно билүүсү жана терең өздөштүрүүсү үчүн өз алдынча кайталап  иштөөсүнө дал келген тапшырмаларды түзүү,чыгармачыл жөндөмдөрүнүн өнүгүүсү үчүн шарт түзүү.  Өз алдынча, топтордо,  чыгармачыл, дифференцияланган үй тапшырмаларды түзүү жана аткарууну уюштуруу.

Бутактуу алгоритмге мисал тузуу

 

 

 

 

 

 

 

 

Предмет:   Информатика

Класс:  9

Сабактын темасы:              Циклдик же кайталануучу алгоритмдер

 

Сабактын максаттары

 

1. Когнитивдик максат:

Кутулуучу натыйжалар:

Окуучулар алгоритм тушунугун бышыкташат жана циклдик же кайталануучу алгоритм  боюнча маалыматка ээ болушат. Турмуштан алынган соз турундогу жана блок схема турундо циклдик алгоритмдерди тузушот.

Окуучулар алгоритм тушунугун бышыктоосу жана циклдик же кайталануучу алгоритм  боюнча маалыматка ээ болуусу. Турмуштан алынган соз турундогу жана блок схема турундо циклдик алгоритмдерди тузуусу.

2.Социо-маданий (тарбиялык) максат

Кутулуучу натыйжалар:

Окуучулар топто жана жупта кызматташтыкта иштешет. Бири-бирине жардам беришет.

Алтын эрежелерди сактоосу

3. Баалоо критерийлери:

Суроолорго жооп беруусу-1 упай

Жаны маалыматка ээ болуусу – 1 упай

Алгоритм тузуусу – 1 упай

Топто жана жупта активдуулугу – 1 упай

Алтын эрежени сактоосу – 1 упай

4. Сабактын ресурстары: 

ТСО,  таркатма  материал, көрсөтмө жана дидактикалык материал,  сүйлөөчү дубалды жасалгалоо, канцтоварлар…

 

Сабактын этаптары ______________________________________________ __________________________________________________________________

 

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучулардын ишмердүүлүгү

1.

Сабактын киришүү этабы:

 А) Жагымдуу психологиялык чөйрөнү түзүү(саламдашуу,  окуучуларды алдындагы ишмердүүлүккө мотивациялоо);

Б) Сабакта физикалык чөйрөнү түзүү (окуучулар менен түрдүү жумуштарды аткаруу мүмкүнчүлүктөрүн эске алуу,);

В) Окуучуларды сабактын темасы, максаты жана милдеттери менен тааныштыруу ;

Г) Алдын ала окуучулардын билимдерин жана тажрыйбаларын актуалдаштыруу ;

Д)  Сабактын темасына ылайык жаңы түшунүктөрдү жана терминдерди киргизүү (презентация, демонстрация  жана башка)

Cабактын башталышында окуучулар  бири-бирин карап жылмаюу менен комплимент айтышат.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Окуучулар бири-бирине суроо беришет.

 

2.

Өтүлгөн материалды кайталоо этабы: сабакта жаңы теманы үйрөтүүнүн негизинде материалды кайталоону уюштуруу    

Тесттик суроого жооп беришет.

3.

Жаңы билимди калыптандыруу этабы:    Жаңы теманы үйрөнүүдө окуучуларды эки-экиден жана кичи топтордо иштөө ишмердүүлүгүн уюштуруу, материалды көрсөтүү, угуу, структуралык текстти окуу,   жаңы түшүнүктөрдү бышыктоо жана машыктыруу , терминдер, лексикалык бирдик,  изденип окуу жана алган маалыматты анализдөө,  жаңы материалга тезис жазуу,  сабакта жаңы материалды уйрөнүүдө жетишкендигинин  кайтарым байланышы.

Окуучуларга видеосабак коюп берет.

Теманы китептен окуп чыгышат же таркатма материал менен таанышышат. Видеосабактан маалымат алышат.

Циклдик алгоритмдер- бир нече жолу кайталанган алгоритмдер. Мисалы: сааттын жебеси, кун системасы, мезгилдер, жылдар жана кундор

 

 

4.

Үйрөнгөн материалды бышыктоо: материалдарды жалпылаштыруу жана системалаштыруу,  тема боюнча көндүмү жана тушүнүгун колдоно билүүсү,салыштыртыруу жана карама-каршы жактарын салыштыруу.практикалык жана чыгармачыл тапшырмаларды тандоо

А) Окуучулар топко болунуп жашоо шартка байланыштуу турмуштан циклдик алгоритмдерге мисал жазышат.

Б) Берилген тапшырма боюнча циклдик алгоритмин тузушот.

5.

Сабакты жыйынтыктоо:   Сабактын натыйжасын коюлган максат менен салыштыруу, кайтарым байланыш – окуучулар жетишкен натыйжаны анализдөө,  «Кызыктуу болду…», «Мен билдим…», «эсте калды…» и т.д.

Бугун сабакта эмне алгандыгы жонундо схема конспект толтурушат:

Негизги тушунуктор

Комментарийлер:

 

 

 

 

 

 

6.

Окуучулардын жетишкендиктерин баалоо этабы: кайтарым байланышты уюштуруу,сабактын максаты жана милдетинин аткарылышы боюнча окуучуларга маалымат берүү (канчалык деңгээлде маалыматты кабыл алды,  жетишкендиктер жана көйгөйлөр жөнундө).

Упайлар эсептелип баа коюлат

7.

Үй тапшырма:  өтүлгөн материалды практикада колдоно билүүсү жана терең өздөштүрүүсү үчүн өз алдынча кайталап  иштөөсүнө дал келген тапшырмаларды түзүү,чыгармачыл жөндөмдөрүнүн өнүгүүсү үчүн шарт түзүү.  Өз алдынча, топтордо,  чыгармачыл, дифференцияланган үй тапшырмаларды түзүү жана аткарууну уюштуруу.

Циклдик алгоритм тузуу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   Предмет:   Информатика

Класс:  9

           Практикалык иш №1, 2

Тема: Алгоритм

 

Сабактын максаттары

 

1. Когнитивдик максат:

Кутулуучу натыйжалар:

Окуучулар алгоритм тушунугун бышыкташат. Берилген практикалык тапшырманы аткарышат. Т.а алгоритм тузушот.

Окуучулар алгоритм тушунугун бышыктаса. Берилген практикалык тапшырманы аткарышса. Т.а алгоритм тузушсо.

2.Социо-маданий (тарбиялык) максат

Кутулуучу натыйжалар:

Окуучулар жупта кызматташтыкта иштешет. Бири-бирине жардам беришет.

Алтын эрежелерди сактоосу

3. Баалоо критерийлери:

Мазмуну -1 упай

Тыкандыгы  – 1 упай

Туура жана так аткаруусу – 1 упай

Жупта активдуулугу – 1 упай

Алтын эрежени сактоосу – 1 упай

4. Сабактын ресурстары: 

Таркатма материал

 

Сабактын этаптары ______________________________________________ __________________________________________________________________

 

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучулардын ишмердүүлүгү

1.

Сабактын киришүү этабы:

 А) Жагымдуу психологиялык чөйрөнү түзүү(саламдашуу,  окуучуларды алдындагы ишмердүүлүккө мотивациялоо);

Б) Сабакта физикалык чөйрөнү түзүү (окуучулар менен түрдүү жумуштарды аткаруу мүмкүнчүлүктөрүн эске алуу,);

В) Окуучуларды практикалык иштин темасы, максаты жана милдеттери менен тааныштыруу ;

Г) Алдын ала окуучулардын билимдерин жана тажрыйбаларын актуалдаштыруу ;

Cабактын башталышында окуучулар  бири-бирин карап жылмаюу менен комплимент айтышат.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Окуучулар бири-бирине суроо беришет.

 

2.

Өтүлгөн материалды кайталоо этабы: сабакта жаңы теманы үйрөтүүнүн негизинде материалды кайталоону уюштуруу    

Окуучулар мугалим тарабынан берилген суроолорго жооп беришет.

3.

Практикалык ишти таркатма материал катары окуучуларга берет.

Окууч

Просмотр содержимого документа
«Конспекттер топтому»

С.Нааматов атындагы Нарын мамлекеттик университетинин алдындагы Мугалимдердин билимин жогорулатуу борбору















Кочкор районундагы Асыранбек мааткеримов атындагы орто мектебинини англист ил мугалими Арпачиева Рахаттын «Countries»


Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!