СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Конспект урока для 3 класса по теме "Clothing for different weather"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Конспект предполагает работу с учебником "English-3" И. Н. Верещагиной с соавторами. Для поддержания интереса учащихся рекомендуется использовать иллюстративный материал (бумажный либо мультимедийную презентацию).

Просмотр содержимого документа
«Конспект урока для 3 класса по теме "Clothing for different weather"»

Класс: 3

Тип урока: комбинированный

Тема: «Clothing for different weather»

Цель: расширить словарный запас учащихся по теме

Задачи:

  • повторить изученную лексику по теме «Одежда»;

  • расширять активный словарный запас учащихся;

  • тренировать грамматический материал по теме «Степени сравнения прилагательных»;

  • формировать у учащихся позитивное отношение к культуре страны изучаемого языка;

  • совершенствовать произносительные умения;

  • совершенствовать умение слушать одноклассников.



Этап урока

Деятельность учителя

Предполагаемые ответы учащихся

Примечания

  1. Организационный момент

Hello, boys and girls. I’m glad to see you.


Hello, teacher.



  1. Постановка цели урока (5 мин)

Tell me please, what is the weather like today?

Do we have a sunny and warm weather every day?


Sure, we have four seasons with different weather. And even during several days the weather may differs.

What do we put on to be ok in any weather?

And what is the theme of our lesson?

You are absolutely right.

Dou you know any words on the topic «Clothing»?

Our goal is to learn some new words and start to apply them in your speech. Let’s begin.

Today is sunny and warm.

No, we don’t. We have different weather.




We put on different clothing.

Clothing for different weather.


Yes, we do.


  1. Актуализация знаний (5 мин)

Some lessons ago we spoke about clothing. What items of clothing can you name? As for me, I can name my blouse, skirt, shoes. And what do you remember?

Now look at the blackboard and match the words to the pictures.




Cap, jeans, boots…


На доске прикреплены изображения предметов одежды и написаны соответствующие слова (hat, cap, shoes, boots, jeans, sweater, trousers, jacket)


  1. Первичное усвоение новых знаний (6 мин)

And there are some pictures without words. What must we do with them?


Yes, then open your copy-books and write the new words with translations.

Listen and repeat after me how to pronounce these words.


We must write the new words.


Пишут в тетради новые слова с переводом.

Shorts, blouse, skirt,

Shirt, dress.

  1. Зрительная гимнастика (3 мин)

Let’s rest a little. What do we usually write with?

And now we imagine that our nose is a pen and try to write with it. Not in your copybook, in the air. Close your eyes and write letter O, C, P, L, W, X. And your favorite letter. Open your eyes.


We write with a pen, a pencil, a hand.


  1. Первичная проверка понимания (15 мин)

Open your books on page 43, ex. 6. Read the following sentences with new words.


Изучающее чтение

  1. Первичное закрепление (5 мин)

What do we wear when it is cold?

What do we wear when it is warm?

Do you wear jacket when it is warm?

Do you wear sweater when it is cold?

Do you wear jeans or shorts when it is warm?


Very good. Now listen to the song.

Repeat after the speaker.

Sing the song together!

Cap, trousers, sweater, jacket, boots.

We wear shorts, hat, shoes…

No, I don’t.

Yes, I do.

I wear shorts.


Слушают и повторяют за диктором.


  1. Информация о домашнем задании и инструктаж по его выполнению (2 мин)

You homework for the next lesson is p. 43-44 ex. 6 read and translate and learn the new words by heart.



  1. Рефлексия (4 мин)

Our lesson is coming to the end and now tell me please, what did we do at it?




What was interesting?

What was difficult?



You worked very good, come to me with your diaries.

The lesson is over, good bye.



  • We learnt new words

  • We talked about weather and clothing

  • We sang a song.

  • It was interesting to point and name the pictures.

  • It was difficult to sing fast and correct.