СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Конспект урока по азбуке на тему " Буква и звук Э " ( 1 класс)

Нажмите, чтобы узнать подробности

Конспект урока для 1 - го класса по предмету азбука на тему " Звук и буква Э ". В этом уроке я сначала объясняю детям разницу звука и буквы Э. Э - глассная буква. на эту букву начинаются слова : элеватор, экран, электрик и др,

дети произносят звук и пишут букву. Для правильного писания я разраю им карточку с прописью буквы э. С учебника дети читают текст на тему буквы э, разгадывают загадку. 

Они будут писать предложение с учебника. 

Просмотр содержимого документа
«Конспект урока по азбуке на тему " Буква и звук Э " ( 1 класс)»

« Таныстым » ________________

Пәні,сыныбы,уақыты, мұғалімнің аты-жөні

Алифбе. 1-«Г» синф . Камбарбекова С. М

18. 11.2015йил 8 30 – 9 15

Сабақтың тақырыбы:

Э ва е товуш, ҳарфлари.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік мақсаты:

Е ва э ҳарфи ва товуши билан таништириш, товушни тўғри талаффуз қилиш, ҳарфни тўғри ёзишга, бўғинларни қўшиб ўқишга ўргатиш, ҳарфнинг сўз бошида, ўртасида, охирида келишини тушунтириш, матнни ўқишга ва ўқиганини гапириб бера олишга ўргатиш;

Дамытушылық мақсаты:


Ўқувчиларнинг тоза, чиройли ёзув, дафтарни тўғри тутиш қобилиятларини ривожлантириш, мустақил ёзиш малакаларини ошириш, эсда сақлаш, тўғри ўқиш кўникмаларини шакллантириш;

Тәрбиелік мақсаты:

Табиатга ғамхўрлик қилишга, кишилар меҳнатини ҳурматлашга, ҳайвонларга ғамхўрлик қилишга, йўл ҳаракати қоидаларига риоя қилишга, Ватанни ҳимоялашга тарбиялаш;

Қолданатын модульдер:

Фикр алмашиш, мустақил ишлаш, синов

Сабақта қолданатын стратегиялық

іс-әрекеттер,әдіс-тәсілдер:

Гуруҳда ишлаш, савол – жавоб, мусобақа

Күтілетін нәтіже:

Ҳарфларни қўшиб, бўғин ҳосил қилишга, бўғиндан сўзлар ҳосил қилиб ўқишни, матнни тўғри ўқишни, саволлларга тўлиқ жавоб беришни ўрганади.



Сабақтың барысы

Сабақ бөлімінің

мазмұны, уақыты,

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

Саломлашиш; давоматни аниқлаш;

Саломлашади



Психологик дайындық

Кайфиятимиз қалай ?

Бир – биримизга яхши тилаклар айтамиз, ўтган дарсни савол – жавоб асосида мустаҳкамлаш.

Қўлларини кўрсатади.

баракалла

3.Негізгі бөлім: Жаңа сабақ

Е – унли товушни билдирадиган ҳарф. Ҳарфни ёзиш учун халқали чизиқлар ҳарф элементидан фойдаланамиз.



Дарсликнинг 95 – бетидаги е ва э ҳарфи ва товуши билан танишамиз.

э

е

Э

Кетмон

Р

Бе л

ш

те – рак

бел – боғ

бе – да – на

вер - гул

денг – из

де – вор

сез – гир

те - мир

зеб – ра

бе – да

бел – ги

бен - зин

Булбул гулни севар,

Одам - Ватанни.



Қунт билан тинглайди, ҳарфни такрорлаб, бўғинлар ҳосил қилади.


Сўзларни ўқиб, дафтарларига ёзиб олади.




Мақолни ўқиб, ёдлаб олади.








Яшанг

Олмали жетонлар




Расмлар




Е ва э ҳарфининг ёзув намунаси


Ҳарфга доир расмлар

4.Жаңа сабақты пысықтау

Е Е Е Е Е е е е е

Ерни боқсанг, ер сени боқади.

Дафтарларига ёзиб олади.


Алфавит,

расмлар

Сергіту сәті

Ритмик машқлар бажариш

бажаради.

баракалла


5.Қорытындылау

Е ва э ҳарфини ёзиш.

Гапни ёзиб олади.

смайликлар

Расмлар

Рефлексия

3 мин

Билдим - , билмадим - , билгим келади - .












« Таныстым » ________________

Пәні,сыныбы,уақыты, мұғалімнің аты-жөні

Алифбе. 1-«Г» синф . Камбарбекова С. М

18. 11.2015йил 10 10 - 10 55

Сабақтың тақырыбы:

Эркинннинг тераклари.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік мақсаты:

Е ва э ҳарфи ва товуши билан таништириш, товушни тўғри талаффуз қилиш, ҳарфни тўғри ёзишга, бўғинларни қўшиб ўқишга ўргатиш, ҳарфнинг сўз бошида, ўртасида, охирида келишини тушунтириш, матнни ўқишга ва ўқиганини гапириб бера олишга ўргатиш;

Дамытушылық мақсаты:


Ўқувчиларнинг тоза, чиройли ёзув, дафтарни тўғри тутиш қобилиятларини ривожлантириш, мустақил ёзиш малакаларини ошириш, эсда сақлаш, тўғри ўқиш кўникмаларини шакллантириш;

Тәрбиелік мақсаты:

Табиатга ғамхўрлик қилишга, кишилар меҳнатини ҳурматлашга, ҳайвонларга ғамхўрлик қилишга, йўл ҳаракати қоидаларига риоя қилишга, Ватанни ҳимоялашга тарбиялаш;

Қолданатын модульдер:

Фикр алмашиш, мустақил ишлаш, синов

Сабақта қолданатын стратегиялық

іс-әрекеттер,әдіс-тәсілдер:

Гуруҳда ишлаш, савол – жавоб, мусобақа

Күтілетін нәтіже:

Ҳарфларни қўшиб, бўғин ҳосил қилишга, бўғиндан сўзлар ҳосил қилиб ўқишни, матнни тўғри ўқишни, саволлларга тўлиқ жавоб беришни ўрганади.



Сабақтың барысы

Сабақ бөлімінің

мазмұны, уақыты,

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

Саломлашиш; давоматни аниқлаш;

Саломлашади



Психологик дайындық

Кайфиятимиз қалай ?

Бир – биримизга яхши тилаклар айтамиз, ўтган дарсни савол – жавоб асосида мустаҳкамлаш.

Қўлларини кўрсатади.

баракалла

3.Негізгі бөлім: Жаңа сабақ

Е – унли товушни билдирадиган ҳарф. Ҳарфни ёзиш учун халқали чизиқлар ҳарф элементидан фойдаланамиз.



Дарсликнинг 96 – бетидаги е ва э ҳарфи ва товуши билан танишамиз.


Эркиннинг тераклари.


Қор эриши билан Эркин ариқ бўйига терак экишни ўйлаб қўйган эди. Мана, қорлар эриб, ер қизиди. Эркин отаси билан экиладиган теракларни кесиб қўйди. Ер тезда етилди. Эркин ерни ўйиб, теракларни бир текис қилиб экди. Тераклар тезда кўкара бошлади.


Қунт билан тинглайди, ҳарфни такрорлаб, бўғинлар ҳосил қилади.


Сўзларни ўқиб, дафтарларига ёзиб олади.



Матнни ўқиб, э ва е ҳарфлари бор сўзларни топади..








Яшанг

Олмали жетонлар




Расмлар




Е ва э ҳарфининг ёзув намунаси


Ҳарфга доир расмлар

4.Жаңа сабақты пысықтау

Э – ки – ла – ди – ган, те – рак – лар – ни.

Дафтарларига ёзиб олади.


Алфавит,

расмлар

Сергіту сәті

Ритмик машқлар бажариш

бажаради.

баракалла


5.Қорытындылау

Темур мактабга кетди.

Гапни ёзиб олади.

смайликлар

Расмлар

Рефлексия

3 мин

Билдим - , билмадим - , билгим келади - .










« Таныстым»____________

Пәні,сыныбы,уақыты, мұғалімнің аты-жөні

Меҳнат таълими 1-«Г» синф . Камбарбекова Саида

18.11.2015 й

Сабақтың тақырыбы:

Қайчи билан ишлаш. Қайчи турлари.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік мақсаты:

Техника меҳнати ҳақида тушунча бериш, қоғоз билан ишлаш усулларини тушунтириш, қайчи билан ишлаш тартибини, хафвсизлик қоидаларини тушунтириш.

Дамытушылық мақсаты:


Ўқувчиларнинг қоғоз билан ишлай олиш кўникмаларини шакллантириш, ўқувчиларнинг ўз ёшига муносиб меҳнат қила олиш малакаларини ошириш, меҳнатга бўлган қизиқишларини орттириш

Тәрбиелік мақсаты:

Ўқувчиларни меҳнатсеварлик руҳида тарбиялаш

Қолданатын модульдер:

Тушунтириш, янги ахборот бериш

Сабақта қолданатын стратегиялық

іс-әрекеттер,әдіс-тәсілдер:

Савол – жавоб, суҳбатлашиш

Күтілетін нәтіже:

Қоғоз турлари билан танишади, улар билан ишлашни ўрганади.



Сабақтың барысы



Сабақ бөлімінің

мазмұны, уақыты,

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

Саломлашиш; давоматни аниқлаш;

Саломлашади



Психологик тайёрлаш

Кайфият қалай ?

Қўлларини юқори кўтариб “ зўр ” деб айтамиз

Қўлларини кўтариб бажаради

баракалла


3.Негізгі бөлім: Жаңа сабақ


Қайчи – кесиш, қирқиш асбоби. Қайчи билан эҳтиёт ишлаш керак. Қайчининг бир нечта турлари бор. Қайчиларни турларига қараб ҳар хил шароитларда ҳар хил жойарда ишлатамиз.

Қоғоз ва газлама кесадиган қайчи



Жун қирқадиган қайчи ( қирқлик).

Ёғоч, буталарни кесадиган қайчи.


Қунт билан тинглайди, меҳнат турлари билан танишади





Қайчи асбоби ҳақида билиб олади.


Техника хавфсизлиги қоидалари билан танишади.








4.Жаңа сабақты пысықтау

Қайчи турларини бир – биридан нимасига қараб ажратмиз ?

Саволга жавоб беради

баракалла



Сергіту сәті



Ритмик машқлар бажариш

Айтади, ҳаракатланиш орқали бажаради.

баракалла


5.Қорытынды-лау

Жаңа сабақты бекіту


  1. Қайчининг қандай турларини биласиз ?

  2. Қайчидан қандай фойдаланамиз ?

Расмлар асосида саволларга жавоб беради

смайликлар

Рангли расмлар

Рефлексия










Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!