СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Конспект урока по казахскому языку "?аза?стан Республикасы""

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? лексикалы? та?ырыбы:  «?аза?стан Республикасы» Саба?ты? грамматикалы? та?ырыбы: Т?уелдік жал?ауды ?айталау Саба?ты? ма?саты:  Білімділік: О?ушыларды? Отан, ?аза?стан, ту?ан жеріні? таби?аты мен байлы?ы туралы  т?сініктерін ке?ейту. Т?уелдік жал?ауларын  д?рыс жал?ай білуге, д?рыс ?олдана білуге ?йрету. 

Дамытушылы?: О?ушыларды? есте са?тау ?абілеттерін дамыту. Ту?ан ел, Отан туралы о?ушыларды? с?йлеу да?дыларын ?алыптастыру, с?здік ?орын молайту, есте са?тау ?абілеттерін арттыру.

Т?рбиелік: О?ушыны? еліне деген с?йіспеншілігін, ма?таныш сезімі ар?ылы патриотты? т?рбие беру. О?ушыларды намысты, ?лтжанды болу?а т?рбиелеу. О?ушыларды жерді? ?адірін, байлы?ын ба?алай білуге, таби?атты с?юге ж?не ?ам?ор болу?а т?рбиелеу.

Т?рі: Дамытушылы? саба?.

?дісі: с?ра? - жауап, с?йлесу, т?сіндіру, аударма, баяндау, ізденіс, ой?оз?ау

Просмотр содержимого документа
«azastan-Respublikasy_2»



Маңғыстау облысы

Ақтау қаласының №4 орта

мектеп-гимназиясының қазақ

тілі және әдебиеті мұғалімі

Құламанова А.Қ




Сабақтың лексикалық тақырыбы: «Қазақстан Республикасы»
Сабақтың грамматикалық тақырыбы: Тәуелдік жалғауды қайталау
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушылардың Отан, Қазақстан, туған жерінің табиғаты мен байлығы туралы түсініктерін кеңейту. Тәуелдік жалғауларын дұрыс жалғай білуге, дұрыс қолдана білуге үйрету.

Дамытушылық: Оқушылардың есте сақтау қабілеттерін дамыту. Туған ел, Отан туралы оқушылардың сөйлеу дағдыларын қалыптастыру, сөздік қорын молайту, есте сақтау қабілеттерін арттыру.

Тәрбиелік: Оқушының еліне деген сүйіспеншілігін, мақтаныш сезімі арқылы патриоттық тәрбие беру. Оқушыларды намысты, ұлтжанды болуға тәрбиелеу. Оқушыларды жердің қадірін, байлығын бағалай білуге, табиғатты сүюге және қамқор болуға тәрбиелеу.

Түрі: Дамытушылық сабақ.

Әдісі: сұрақ - жауап, сөйлесу, түсіндіру, аударма, баяндау, ізденіс, ойқозғау

Пәнаралық байланыс: география.
Сабақтың барысы:

- амандасу;

- оқушыларды түгендеу;

Сабақтың барысы:

- амандасу;

- оқушыларды түгендеу;

Үй жұмысын тексеру: Біздің Отанымыз. Тәуелдік жалғау. Ойқозғау:

Мен оның түнін сүйем, күнін сүйем,
Ағынды өзен, асқар тау, гүлін сүйем.
Мен оның қасиетті тілін сүйем,
Мен оның құдіретті үнін сүйем.

- Бұл өлең не туралы?

- Отан туралы..

- Отан деген сөзді қалай түсінесіңдер?

- Адамның туып өскен жері, туған-туысқандары, біз тұратын атамекен.

бірінші оқушы: Отан – сенің ата - анаң,
Отан – досың, бауырың.
Отан – өлкең, астанаң,
Отан – аудан, ауылың.

екінші оқушы: Отан – тарих, Отан – тіл,

Жасаған елің, ер халқың.

Отан – өлең, Отан – жыр,

Көтерген көкке ел даңқын.

үшінші оқушы: Отан осы достарым,

Көңілге мұны түйе біл.

«Отан» деп өс, жас қауым,

Оны ардақтай сүйе біл!




- Балалар, біздің Отанымыз қалай аталады?
- Біздің Отанымыз – Қазақстан.
- Қазақстан біздің Отанымыз. Ол – біздің үлкен Отанымыз. Біздің туған жеріміз Ақтау қаласы, ол біздің кіші Отанымыз. Отан деген сөзді басқа қандай сөздермен алмастыруға болады екен?

- Туған жер, туған өлке, атамекен, туған ауыл, туған қала.
- Дұрыс, бұл сөздер бір-бірінен бөлінбейтін ұғымдар.

- Отанымыз Қазақстан туралы кім не біледі?«Біздің Отанымыз» мәтін мазмұнын, Отан туралы әңгімелеу.

- иа, Отан, туған жер ұғымы, – кең ұғым. Бұл ұғымға туған үйің, туған ауылың, туған қалаң жатады. Енді осы Отан, туған ел туралы білімімізді кеңейту мақсатында мына сөзжұмбақты шешіп көрейік.


6-тапсырма 75-бет

1. Ұлт – қазақ

2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәмізі – Елтаңба

3. Көктем мерекесі – Наурыз

4. Қазақтың ұлы ақыны – Абай

5. Космодром – Байқоңыр

6. Қазақстанның астанасы – Астана

7. Қазақстан Республикасының рәмізі – Ту

8. Қазақстандағы теңіз – Каспий

9. Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәмізі – Әнұран

- Балалар, қандай тірек сөз шықты? ( «Қазақстан» деген тірек сөз шығады) Бүгінгі өтетін жаңа тақырыбымыз «Қазақстан Республикасы». Енді бүгінгі тақырыбымызға байланысты жаңа сөздермен танысайық.

Жаңа сөздер:

Сөздікпен жұмыс (Мәтін мазмұнына сәйкес сөйлем немесе сөз тіркесін құрастыру)

көмір – уголь ерекше – особенный

мұнай – нефть мақта – хлопок

темір – железо мақтан етемін – горжусь

мыс – медь биіктеген сайын – чем выше

кендері – ископаемые мөлдір – прозрачный

Мысалы: Ақ мақта, мөлдір су, ерекше оқушы,

Еліміздің табиғаты ерекше.

Оқулықтағы мәтінмен жұмыс. 1 - тапсырма. «Жері байдың – елі бай»

1. Мәтінді түсініп оқу.
2. Мәтінді орысшаға аудару.
3. Мәтіндегі сөйлемдерге сұрақ қою.





Мысалы:

Біздің Отанымыз қалай аталады?

Қазақстан қандай респбулика?
4. Тәуелдік жалғауы бар сөздерді теріп жазу.

Мысалы: Отанымыз – І жақ, көпше, табиғаты – ІІІ жақ, жекеше, қалаларында – ІІІ жақ, көпше
5. Мәтіннің мазмұнын баяндау.

6. “Отан” тақырыбына мақалдар айту “Сен мақал - мәтелдер білесің бе?” Мысалы:
Отанды сүю отбасынан басталады.

Отан оттан да ыстық.
Отансыз адам – ормансыз бұлбұл
Әркімнің өз жері – жұмақ.

Туған жердің ауасы да шипа.
Туған жерге туың тік.

7. Мәтінді пайдалана отырып, сөйлемдердің дұрыс, бұрыстығын анықтандар.

Дұрыс Бұрыс
1. Біздің Отанымыз – Қазақстан. +
2. Жері байдың – елі бай. +
3. Алматыда ақ мақта өседі. -
4. Қызылордада күріш өседі. +
5. Республикамыз үлкен емес. -
6. Оңтүстікте алма өсіріледі. –

- Балалар біздің елімізде көп ұлт өкілдері тұрады,кәне соларды атап айтайықшы: орыстар, өзбектер, қырғыздар, татарлар, немістер.

Дұрыс айтасыңдар, бабалар, әр түрлі көп ұлт өкілдері бір шаңырақ астында тұрады екенбіз. Кәнекей, әр ұлт өкілдері бір шаңырақ астында қалай тұратынын киіз үй құрып көрсетейік.


Сергіту сәті:


Кәне, кәне тұрайық,

Дөңгеленіп алайық,

Киіз үй біз құрайық.

Сол қолымды көтердім,

Оң қолымды көтердім,

Уықты мен тіредім.

Шаңырақты көтердім,

Киіз үйді тұрғыздық,

Жұмысты біз тындырдық.







Сөйлесу: «Қазақстанның таулары» диалогін оқып шығып, жалғастыру

- Сен тұратын жерде тау, өзен, көл, теңіз бар ма? Қалай аталады?

- Ал, туған жеріміздің табиғаты қандай?

«Кубик лақтыру» ойынын ойнау.
Бір оқушы есімдіктер жазылған кубикті келесі оқушыға лақтырады. Кубикті қағып алған оқушы сол есімдікті берілген сөзбен тәуелдік жалғауын жалғап айтады. Мысалы: Менің жерім, сенің Отаның, сіздің досыңыз, оның ауылы.

Сабақты бекіту

- Балалар, бүгін қандай тақырып өттік?

- Қазақстан жері қандай екен? (Қазақстан жері – бай)

- Қазақстан жерінде тағы қандай байлықтар бар? Білесіңдер ме?

- иа, Қазақстан жерінің байлығы тек мұнымен ғана шектеліп қана қоймайды. Қазақстан жерінде кен байлықтары көп. (Слайд Қазақстан Республикасының картасы, оқушылар шығып қалаларды, ондағы байлықтарды атап көрсетеді.)

- Балалар, біздің туған жерімізде қандай кен байлықтары бар? Кім көрсетіп, айтып береді?

- Біздің туған жеріміз Маңғыстауда мұнай, газ шығады.

- Ал, туған жеріміздің табиғаты қандай?

- Туған өлкеміздің табиғаты әр алуан, ерекше
Қорытынды: Балаларды мадақтау.

- Біздің Отанымыз – Қазақстан Республикасы екен. Отансыз адам болмайды. Отанымыз көркейіп, гүлдену үшін біз көп еңбектенуіміз керек. Еңбектену дегеніміз білімді,тәртіпті болуымыз. «Қазақстан» өлеңін мәнерлеп оқып беріп, «Қазақстан» сөзіне ассоциация жазады.
Бағалау: Оқушы білімін бағалау. Үй тапсырмасын орындаған және жаңа сабақта белсенділік танытқан оқушыларды бағалау.

Үйге тапсырма: «Жері байдың – елі бай» мазмұнын әңгімелеу. 4-тапсырма. Қазақстанның табиғаты туралы шағын әңгіме жазу. Сөздік жаттау.














Просмотр содержимого документа
«azastan-Respublikasy_5»



Маңғыстау облысы

Ақтау қаласының №4 орта

мектеп-гимназиясының қазақ

тілі және әдебиеті мұғалімі

Құламанова А.Қ




Сабақтың лексикалық тақырыбы: «Қазақстан Республикасы»
Сабақтың грамматикалық тақырыбы: Тәуелдік жалғауды қайталау
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушылардың Отан, Қазақстан, туған жерінің табиғаты мен байлығы туралы түсініктерін кеңейту. Тәуелдік жалғауларын дұрыс жалғай білуге, дұрыс қолдана білуге үйрету.

Дамытушылық: Оқушылардың есте сақтау қабілеттерін дамыту. Туған ел, Отан туралы оқушылардың сөйлеу дағдыларын қалыптастыру, сөздік қорын молайту, есте сақтау қабілеттерін арттыру.

Тәрбиелік: Оқушының еліне деген сүйіспеншілігін, мақтаныш сезімі арқылы патриоттық тәрбие беру. Оқушыларды намысты, ұлтжанды болуға тәрбиелеу. Оқушыларды жердің қадірін, байлығын бағалай білуге, табиғатты сүюге және қамқор болуға тәрбиелеу.

Түрі: Дамытушылық сабақ.

Әдісі: сұрақ - жауап, сөйлесу, түсіндіру, аударма, баяндау, ізденіс, ойқозғау

Пәнаралық байланыс: география.
Сабақтың барысы:

- амандасу;

- оқушыларды түгендеу;

Сабақтың барысы:

- амандасу;

- оқушыларды түгендеу;

Үй жұмысын тексеру: Біздің Отанымыз. Тәуелдік жалғау. Ойқозғау:

Мен оның түнін сүйем, күнін сүйем,
Ағынды өзен, асқар тау, гүлін сүйем.
Мен оның қасиетті тілін сүйем,
Мен оның құдіретті үнін сүйем.

- Бұл өлең не туралы?

- Отан туралы..

- Отан деген сөзді қалай түсінесіңдер?

- Адамның туып өскен жері, туған-туысқандары, біз тұратын атамекен.

бірінші оқушы: Отан – сенің ата - анаң,
Отан – досың, бауырың.
Отан – өлкең, астанаң,
Отан – аудан, ауылың.

екінші оқушы: Отан – тарих, Отан – тіл,

Жасаған елің, ер халқың.

Отан – өлең, Отан – жыр,

Көтерген көкке ел даңқын.

үшінші оқушы: Отан осы достарым,

Көңілге мұны түйе біл.

«Отан» деп өс, жас қауым,

Оны ардақтай сүйе біл!




- Балалар, біздің Отанымыз қалай аталады?
- Біздің Отанымыз – Қазақстан.
- Қазақстан біздің Отанымыз. Ол – біздің үлкен Отанымыз. Біздің туған жеріміз Ақтау қаласы, ол біздің кіші Отанымыз. Отан деген сөзді басқа қандай сөздермен алмастыруға болады екен?

- Туған жер, туған өлке, атамекен, туған ауыл, туған қала.
- Дұрыс, бұл сөздер бір-бірінен бөлінбейтін ұғымдар.

- Отанымыз Қазақстан туралы кім не біледі?«Біздің Отанымыз» мәтін мазмұнын, Отан туралы әңгімелеу.

- иа, Отан, туған жер ұғымы, – кең ұғым. Бұл ұғымға туған үйің, туған ауылың, туған қалаң жатады. Енді осы Отан, туған ел туралы білімімізді кеңейту мақсатында мына сөзжұмбақты шешіп көрейік.


6-тапсырма 75-бет

1. Ұлт – қазақ

2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәмізі – Елтаңба

3. Көктем мерекесі – Наурыз

4. Қазақтың ұлы ақыны – Абай

5. Космодром – Байқоңыр

6. Қазақстанның астанасы – Астана

7. Қазақстан Республикасының рәмізі – Ту

8. Қазақстандағы теңіз – Каспий

9. Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәмізі – Әнұран

- Балалар, қандай тірек сөз шықты? ( «Қазақстан» деген тірек сөз шығады) Бүгінгі өтетін жаңа тақырыбымыз «Қазақстан Республикасы». Енді бүгінгі тақырыбымызға байланысты жаңа сөздермен танысайық.

Жаңа сөздер:

Сөздікпен жұмыс (Мәтін мазмұнына сәйкес сөйлем немесе сөз тіркесін құрастыру)

көмір – уголь ерекше – особенный

мұнай – нефть мақта – хлопок

темір – железо мақтан етемін – горжусь

мыс – медь биіктеген сайын – чем выше

кендері – ископаемые мөлдір – прозрачный

Мысалы: Ақ мақта, мөлдір су, ерекше оқушы,

Еліміздің табиғаты ерекше.

Оқулықтағы мәтінмен жұмыс. 1 - тапсырма. «Жері байдың – елі бай»

1. Мәтінді түсініп оқу.
2. Мәтінді орысшаға аудару.
3. Мәтіндегі сөйлемдерге сұрақ қою.





Мысалы:

Біздің Отанымыз қалай аталады?

Қазақстан қандай респбулика?
4. Тәуелдік жалғауы бар сөздерді теріп жазу.

Мысалы: Отанымыз – І жақ, көпше, табиғаты – ІІІ жақ, жекеше, қалаларында – ІІІ жақ, көпше
5. Мәтіннің мазмұнын баяндау.

6. “Отан” тақырыбына мақалдар айту “Сен мақал - мәтелдер білесің бе?” Мысалы:
Отанды сүю отбасынан басталады.

Отан оттан да ыстық.
Отансыз адам – ормансыз бұлбұл
Әркімнің өз жері – жұмақ.

Туған жердің ауасы да шипа.
Туған жерге туың тік.

7. Мәтінді пайдалана отырып, сөйлемдердің дұрыс, бұрыстығын анықтандар.

Дұрыс Бұрыс
1. Біздің Отанымыз – Қазақстан. +
2. Жері байдың – елі бай. +
3. Алматыда ақ мақта өседі. -
4. Қызылордада күріш өседі. +
5. Республикамыз үлкен емес. -
6. Оңтүстікте алма өсіріледі. –

- Балалар біздің елімізде көп ұлт өкілдері тұрады,кәне соларды атап айтайықшы: орыстар, өзбектер, қырғыздар, татарлар, немістер.

Дұрыс айтасыңдар, бабалар, әр түрлі көп ұлт өкілдері бір шаңырақ астында тұрады екенбіз. Кәнекей, әр ұлт өкілдері бір шаңырақ астында қалай тұратынын киіз үй құрып көрсетейік.


Сергіту сәті:


Кәне, кәне тұрайық,

Дөңгеленіп алайық,

Киіз үй біз құрайық.

Сол қолымды көтердім,

Оң қолымды көтердім,

Уықты мен тіредім.

Шаңырақты көтердім,

Киіз үйді тұрғыздық,

Жұмысты біз тындырдық.







Сөйлесу: «Қазақстанның таулары» диалогін оқып шығып, жалғастыру

- Сен тұратын жерде тау, өзен, көл, теңіз бар ма? Қалай аталады?

- Ал, туған жеріміздің табиғаты қандай?

«Кубик лақтыру» ойынын ойнау.
Бір оқушы есімдіктер жазылған кубикті келесі оқушыға лақтырады. Кубикті қағып алған оқушы сол есімдікті берілген сөзбен тәуелдік жалғауын жалғап айтады. Мысалы: Менің жерім, сенің Отаның, сіздің досыңыз, оның ауылы.

Сабақты бекіту

- Балалар, бүгін қандай тақырып өттік?

- Қазақстан жері қандай екен? (Қазақстан жері – бай)

- Қазақстан жерінде тағы қандай байлықтар бар? Білесіңдер ме?

- иа, Қазақстан жерінің байлығы тек мұнымен ғана шектеліп қана қоймайды. Қазақстан жерінде кен байлықтары көп. (Слайд Қазақстан Республикасының картасы, оқушылар шығып қалаларды, ондағы байлықтарды атап көрсетеді.)

- Балалар, біздің туған жерімізде қандай кен байлықтары бар? Кім көрсетіп, айтып береді?

- Біздің туған жеріміз Маңғыстауда мұнай, газ шығады.

- Ал, туған жеріміздің табиғаты қандай?

- Туған өлкеміздің табиғаты әр алуан, ерекше
Қорытынды: Балаларды мадақтау.

- Біздің Отанымыз – Қазақстан Республикасы екен. Отансыз адам болмайды. Отанымыз көркейіп, гүлдену үшін біз көп еңбектенуіміз керек. Еңбектену дегеніміз білімді,тәртіпті болуымыз. «Қазақстан» өлеңін мәнерлеп оқып беріп, «Қазақстан» сөзіне ассоциация жазады.
Бағалау: Оқушы білімін бағалау. Үй тапсырмасын орындаған және жаңа сабақта белсенділік танытқан оқушыларды бағалау.

Үйге тапсырма: «Жері байдың – елі бай» мазмұнын әңгімелеу. 4-тапсырма. Қазақстанның табиғаты туралы шағын әңгіме жазу. Сөздік жаттау.














Просмотр содержимого документа
«Қазақстан Республикасы»



Маңғыстау облысы

Ақтау қаласының №4 орта

мектеп-гимназиясының қазақ

тілі және әдебиеті мұғалімі

Құламанова А.Қ




Сабақтың лексикалық тақырыбы: «Қазақстан Республикасы»
Сабақтың грамматикалық тақырыбы: Тәуелдік жалғауды қайталау
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушылардың Отан, Қазақстан, туған жерінің табиғаты мен байлығы туралы түсініктерін кеңейту. Тәуелдік жалғауларын дұрыс жалғай білуге, дұрыс қолдана білуге үйрету.

Дамытушылық: Оқушылардың есте сақтау қабілеттерін дамыту. Туған ел, Отан туралы оқушылардың сөйлеу дағдыларын қалыптастыру, сөздік қорын молайту, есте сақтау қабілеттерін арттыру.

Тәрбиелік: Оқушының еліне деген сүйіспеншілігін, мақтаныш сезімі арқылы патриоттық тәрбие беру. Оқушыларды намысты, ұлтжанды болуға тәрбиелеу. Оқушыларды жердің қадірін, байлығын бағалай білуге, табиғатты сүюге және қамқор болуға тәрбиелеу.

Түрі: Дамытушылық сабақ.

Әдісі: сұрақ - жауап, сөйлесу, түсіндіру, аударма, баяндау, ізденіс, ойқозғау

Пәнаралық байланыс: география.
Сабақтың барысы:

- амандасу;

- оқушыларды түгендеу;

Сабақтың барысы:

- амандасу;

- оқушыларды түгендеу;

Үй жұмысын тексеру: Біздің Отанымыз. Тәуелдік жалғау. Ойқозғау:

Мен оның түнін сүйем, күнін сүйем,
Ағынды өзен, асқар тау, гүлін сүйем.
Мен оның қасиетті тілін сүйем,
Мен оның құдіретті үнін сүйем.

- Бұл өлең не туралы?

- Отан туралы..

- Отан деген сөзді қалай түсінесіңдер?

- Адамның туып өскен жері, туған-туысқандары, біз тұратын атамекен.

бірінші оқушы: Отан – сенің ата - анаң,
Отан – досың, бауырың.
Отан – өлкең, астанаң,
Отан – аудан, ауылың.

екінші оқушы: Отан – тарих, Отан – тіл,

Жасаған елің, ер халқың.

Отан – өлең, Отан – жыр,

Көтерген көкке ел даңқын.

үшінші оқушы: Отан осы достарым,

Көңілге мұны түйе біл.

«Отан» деп өс, жас қауым,

Оны ардақтай сүйе біл!




- Балалар, біздің Отанымыз қалай аталады?
- Біздің Отанымыз – Қазақстан.
- Қазақстан біздің Отанымыз. Ол – біздің үлкен Отанымыз. Біздің туған жеріміз Ақтау қаласы, ол біздің кіші Отанымыз. Отан деген сөзді басқа қандай сөздермен алмастыруға болады екен?

- Туған жер, туған өлке, атамекен, туған ауыл, туған қала.
- Дұрыс, бұл сөздер бір-бірінен бөлінбейтін ұғымдар.

- Отанымыз Қазақстан туралы кім не біледі?«Біздің Отанымыз» мәтін мазмұнын, Отан туралы әңгімелеу.

- иа, Отан, туған жер ұғымы, – кең ұғым. Бұл ұғымға туған үйің, туған ауылың, туған қалаң жатады. Енді осы Отан, туған ел туралы білімімізді кеңейту мақсатында мына сөзжұмбақты шешіп көрейік.


6-тапсырма 75-бет

1. Ұлт – қазақ

2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәмізі – Елтаңба

3. Көктем мерекесі – Наурыз

4. Қазақтың ұлы ақыны – Абай

5. Космодром – Байқоңыр

6. Қазақстанның астанасы – Астана

7. Қазақстан Республикасының рәмізі – Ту

8. Қазақстандағы теңіз – Каспий

9. Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәмізі – Әнұран

- Балалар, қандай тірек сөз шықты? ( «Қазақстан» деген тірек сөз шығады) Бүгінгі өтетін жаңа тақырыбымыз «Қазақстан Республикасы». Енді бүгінгі тақырыбымызға байланысты жаңа сөздермен танысайық.

Жаңа сөздер:

Сөздікпен жұмыс (Мәтін мазмұнына сәйкес сөйлем немесе сөз тіркесін құрастыру)

көмір – уголь ерекше – особенный

мұнай – нефть мақта – хлопок

темір – железо мақтан етемін – горжусь

мыс – медь биіктеген сайын – чем выше

кендері – ископаемые мөлдір – прозрачный

Мысалы: Ақ мақта, мөлдір су, ерекше оқушы,

Еліміздің табиғаты ерекше.

Оқулықтағы мәтінмен жұмыс. 1 - тапсырма. «Жері байдың – елі бай»

1. Мәтінді түсініп оқу.
2. Мәтінді орысшаға аудару.
3. Мәтіндегі сөйлемдерге сұрақ қою.





Мысалы:

Біздің Отанымыз қалай аталады?

Қазақстан қандай респбулика?
4. Тәуелдік жалғауы бар сөздерді теріп жазу.

Мысалы: Отанымыз – І жақ, көпше, табиғаты – ІІІ жақ, жекеше, қалаларында – ІІІ жақ, көпше
5. Мәтіннің мазмұнын баяндау.

6. “Отан” тақырыбына мақалдар айту “Сен мақал - мәтелдер білесің бе?” Мысалы:
Отанды сүю отбасынан басталады.

Отан оттан да ыстық.
Отансыз адам – ормансыз бұлбұл
Әркімнің өз жері – жұмақ.

Туған жердің ауасы да шипа.
Туған жерге туың тік.

7. Мәтінді пайдалана отырып, сөйлемдердің дұрыс, бұрыстығын анықтандар.

Дұрыс Бұрыс
1. Біздің Отанымыз – Қазақстан. +
2. Жері байдың – елі бай. +
3. Алматыда ақ мақта өседі. -
4. Қызылордада күріш өседі. +
5. Республикамыз үлкен емес. -
6. Оңтүстікте алма өсіріледі. –

- Балалар біздің елімізде көп ұлт өкілдері тұрады,кәне соларды атап айтайықшы: орыстар, өзбектер, қырғыздар, татарлар, немістер.

Дұрыс айтасыңдар, бабалар, әр түрлі көп ұлт өкілдері бір шаңырақ астында тұрады екенбіз. Кәнекей, әр ұлт өкілдері бір шаңырақ астында қалай тұратынын киіз үй құрып көрсетейік.


Сергіту сәті:


Кәне, кәне тұрайық,

Дөңгеленіп алайық,

Киіз үй біз құрайық.

Сол қолымды көтердім,

Оң қолымды көтердім,

Уықты мен тіредім.

Шаңырақты көтердім,

Киіз үйді тұрғыздық,

Жұмысты біз тындырдық.







Сөйлесу: «Қазақстанның таулары» диалогін оқып шығып, жалғастыру

- Сен тұратын жерде тау, өзен, көл, теңіз бар ма? Қалай аталады?

- Ал, туған жеріміздің табиғаты қандай?

«Кубик лақтыру» ойынын ойнау.
Бір оқушы есімдіктер жазылған кубикті келесі оқушыға лақтырады. Кубикті қағып алған оқушы сол есімдікті берілген сөзбен тәуелдік жалғауын жалғап айтады. Мысалы: Менің жерім, сенің Отаның, сіздің досыңыз, оның ауылы.

Сабақты бекіту

- Балалар, бүгін қандай тақырып өттік?

- Қазақстан жері қандай екен? (Қазақстан жері – бай)

- Қазақстан жерінде тағы қандай байлықтар бар? Білесіңдер ме?

- иа, Қазақстан жерінің байлығы тек мұнымен ғана шектеліп қана қоймайды. Қазақстан жерінде кен байлықтары көп. (Слайд Қазақстан Республикасының картасы, оқушылар шығып қалаларды, ондағы байлықтарды атап көрсетеді.)

- Балалар, біздің туған жерімізде қандай кен байлықтары бар? Кім көрсетіп, айтып береді?

- Біздің туған жеріміз Маңғыстауда мұнай, газ шығады.

- Ал, туған жеріміздің табиғаты қандай?

- Туған өлкеміздің табиғаты әр алуан, ерекше
Қорытынды: Балаларды мадақтау.

- Біздің Отанымыз – Қазақстан Республикасы екен. Отансыз адам болмайды. Отанымыз көркейіп, гүлдену үшін біз көп еңбектенуіміз керек. Еңбектену дегеніміз білімді,тәртіпті болуымыз. «Қазақстан» өлеңін мәнерлеп оқып беріп, «Қазақстан» сөзіне ассоциация жазады.
Бағалау: Оқушы білімін бағалау. Үй тапсырмасын орындаған және жаңа сабақта белсенділік танытқан оқушыларды бағалау.

Үйге тапсырма: «Жері байдың – елі бай» мазмұнын әңгімелеу. 4-тапсырма. Қазақстанның табиғаты туралы шағын әңгіме жазу. Сөздік жаттау.














Просмотр содержимого презентации
«azastan-Respublikasy_0»

Сабақтың тақырыбы: Қазақстан Республикасы Тәуелдік жалғау Мұғалімі: қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі Құламанова А.Қ Ақтау қаласы №4 гимназия орта-мектебі

Сабақтың тақырыбы:

Қазақстан Республикасы

Тәуелдік жалғау

Мұғалімі: қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі

Құламанова А.Қ

Ақтау қаласы №4 гимназия орта-мектебі

Сабақтың лексикалық тақырыбы:  Қазақстан Республикасы Сабақтың грамматикалық тақырыбы:  Тәуелдік жалғауды қайталау  Сабақтың мақсаты: Білімділік : Оқушылардың Отан, Қазақстан, туған жерінің табиғаты мен байлығы туралы түсініктерін кеңейту. Тәуелдік жалғауларын дұрыс жалғай білуге, дұрыс қолдана білуге үйрету. Дамытушылық:  Туған ел, Отан туралы оқушылардың сөйлеу дағдыларын қалыптастыру, сөздік қорын молайту, есте сақтау қабілеттерін арттыру. Тәрбиелік:  Оқушының еліне деген сүйіспеншілігін, мақтаныш сезімі арқылы патриоттық тәрбие беру. Оқушыларды жердің қадірін, байлығын бағалай білуге, туған табиғатты сүюге және қамқор болуға тәрбиелеу. Достық, адамгершілік сезімдерін ояту.

Сабақтың лексикалық тақырыбы: Қазақстан Республикасы

Сабақтың грамматикалық тақырыбы: Тәуелдік жалғауды қайталау

Сабақтың мақсаты: Білімділік : Оқушылардың Отан, Қазақстан, туған жерінің табиғаты мен байлығы туралы түсініктерін кеңейту. Тәуелдік жалғауларын дұрыс жалғай білуге, дұрыс қолдана білуге үйрету.

Дамытушылық: Туған ел, Отан туралы оқушылардың сөйлеу дағдыларын қалыптастыру, сөздік қорын молайту, есте сақтау қабілеттерін арттыру.

Тәрбиелік: Оқушының еліне деген сүйіспеншілігін, мақтаныш сезімі арқылы патриоттық тәрбие беру. Оқушыларды жердің қадірін, байлығын бағалай білуге, туған табиғатты сүюге және қамқор болуға тәрбиелеу. Достық, адамгершілік сезімдерін ояту.

Ойқозғау  Мен оның түнін сүйем, күнін сүйем,  Ағынды өзен, асқар тау, гүлін сүйем.  Мен оның қасиетті тілін сүйем,  Мен оның құдіретті үнін сүйем.

Ойқозғау

Мен оның түнін сүйем, күнін сүйем, Ағынды өзен, асқар тау, гүлін сүйем. Мен оның қасиетті тілін сүйем, Мен оның құдіретті үнін сүйем.

Отан – сенің ата - анаң,  Отан – досың, бауырың.  Отан – өлкең, астанаң,  Отан – аудан, ауылың. \\mario8\SharedDocs\kz\Назарбаев\Nazarb~1.jpg

Отан – сенің ата - анаң, Отан – досың, бауырың. Отан – өлкең, астанаң, Отан – аудан, ауылың.

\\mario8\SharedDocs\kz\Назарбаев\Nazarb~1.jpg

Отан – тарих, Отан – тіл,  Жасаған елің, ер халқың.  Отан – өлең, Отан – жыр,  Көтерген көкке ел даңқын. \\mario8\SharedDocs\kz\Назарбаев\Nazarb~1.jpg

Отан – тарих, Отан – тіл,

Жасаған елің, ер халқың.

Отан – өлең, Отан – жыр,

Көтерген көкке ел даңқын.

\\mario8\SharedDocs\kz\Назарбаев\Nazarb~1.jpg

Отан осы достарым,  Көңілге мұны түйе біл.  «Отан» деп өс, жас қауым,  Оны ардақтай сүйе біл!   \\mario8\SharedDocs\kz\Назарбаев\Nazarb~1.jpg

Отан осы достарым,

Көңілге мұны түйе біл.

«Отан» деп өс, жас қауым,

Оны ардақтай сүйе біл!

\\mario8\SharedDocs\kz\Назарбаев\Nazarb~1.jpg

Сөзжұмбақ

Сөзжұмбақ

Қазақстан Республикасы

Қазақстан Республикасы

Сөздікпен жұмыс (Мәтін мазмұнына сәйкес сөйлем немесе сөз тіркесін құрастыру) көмір – уголь ерекше – особенный мұнай – нефть мақта – хлопок темір – железо мақтан етемін – горжусь мыс – медь биіктеген сайын – чем выше кендері – ископаемые мөлдір – прозрачный

Сөздікпен жұмыс (Мәтін мазмұнына сәйкес сөйлем немесе сөз тіркесін құрастыру)

көмір – уголь ерекше – особенный

мұнай – нефть мақта – хлопок

темір – железо мақтан етемін – горжусь

мыс – медь биіктеген сайын – чем выше

кендері – ископаемые мөлдір – прозрачный

Сөздікпен жұмыс (Мәтін мазмұнына сәйкес сөйлем немесе сөз тіркесін құрастыру) Ақ мақта, мөлдір су, ерекше оқушы. Еліміздің табиғаты ерекше.

Сөздікпен жұмыс (Мәтін мазмұнына сәйкес сөйлем немесе сөз тіркесін құрастыру)

Ақ мақта, мөлдір су, ерекше оқушы.

Еліміздің табиғаты ерекше.

Оқулықтағы мәтінмен жұмыс. 1 - тапсырма. « Жері байдың – елі бай»  1. Мәтінді түсініп оқу.  2. Мәтінді орысшаға аудару.  3. Мәтіндегі сөйлемдерге сұрақ қою.  4. Тәуелдік жалғауы бар сөздерді теріп жазу.  5. Мәтіннің мазмұнын баяндау.

Оқулықтағы мәтінмен жұмыс.

1 - тапсырма. « Жері байдың – елі бай»

1. Мәтінді түсініп оқу. 2. Мәтінді орысшаға аудару. 3. Мәтіндегі сөйлемдерге сұрақ қою. 4. Тәуелдік жалғауы бар сөздерді теріп жазу.

5. Мәтіннің мазмұнын баяндау.

“ Отан” тақырыбына мақал-мәтел айту “ Сен мақал - мәтел білесің бе?”

“ Отан” тақырыбына мақал-мәтел айту

Сен мақал - мәтел білесің бе?”

Мәтінді пайдалана отырып, сөйлемдердің дұрыс, бұрыстығын анықтандар. Дұрыс Бұрыс  1. Біздің Отанымыз – Қазақстан.  2. Жері байдың – елі бай.  3. Алматыда ақ мақта өседі.  4. Қызылордада күріш өседі.  5. Республикамыз үлкен емес.  6. Оңтүстікте алма өсіріледі.

Мәтінді пайдалана отырып, сөйлемдердің дұрыс, бұрыстығын анықтандар.

Дұрыс Бұрыс

1. Біздің Отанымыз – Қазақстан. 2. Жері байдың – елі бай. 3. Алматыда ақ мақта өседі. 4. Қызылордада күріш өседі. 5. Республикамыз үлкен емес. 6. Оңтүстікте алма өсіріледі.

Сергіту сәті Кәне, кәне тұрайық, Дөңгеленіп алайық, Киіз үй біз құрайық. Сол қолымды көтердім, Оң қолымды көтердім, Уықты мен тіредім. Шаңырақты көтердім, Киіз үйді тұрғыздық, Жұмысты біз тындырдық.

Сергіту сәті

Кәне, кәне тұрайық,

Дөңгеленіп алайық,

Киіз үй біз құрайық.

Сол қолымды көтердім,

Оң қолымды көтердім,

Уықты мен тіредім.

Шаңырақты көтердім,

Киіз үйді тұрғыздық,

Жұмысты біз тындырдық.

Сөйлесу  Қазақстанның таулары

Сөйлесу

Қазақстанның таулары

«Кубик лақтыру» ойынын ойнау   Сенің Біздің Оның

«Кубик лақтыру» ойынын ойнау

Сенің

Біздің

Оның

Бекіту:

Бекіту:

Қазақстанның кен байлықтары

Қазақстанның кен байлықтары

Қазақстанның кен байлықтары

Қазақстанның кен байлықтары

Қорытынды: «Қазақстан» өлеңін мәнерлеп оқып және «Қазақстан» сөзіне ассоциация жазу.  Биік, биік таулары бар,  Орманы бар, көлі бар.  Кең даласы құлпырған,  Отанымыз Қазақстан !

Қорытынды: «Қазақстан» өлеңін

мәнерлеп оқып және «Қазақстан»

сөзіне ассоциация жазу.

Биік, биік таулары бар, Орманы бар, көлі бар. Кең даласы құлпырған, Отанымыз Қазақстан !

Бағалау: Үйге тапсырма:  «Жері байдың – елі бай» мәтін мазмұнын әңгімелеу, 4-тапсырма 74-бет Қазақстан табиғаты туралы шағын әңгіме жазып келу.

Бағалау:

Үйге тапсырма: «Жері байдың – елі бай»

мәтін мазмұнын әңгімелеу,

4-тапсырма 74-бет Қазақстан табиғаты

туралы шағын әңгіме жазып келу.

Сабақ аяқталды

Сабақ аяқталды

Просмотр содержимого презентации
«azastan-Respublikasy_3»

Сабақтың тақырыбы: Қазақстан Республикасы Тәуелдік жалғау Мұғалімі: қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі Құламанова А.Қ Ақтау қаласы №4 гимназия орта-мектебі

Сабақтың тақырыбы:

Қазақстан Республикасы

Тәуелдік жалғау

Мұғалімі: қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі

Құламанова А.Қ

Ақтау қаласы №4 гимназия орта-мектебі

Сабақтың лексикалық тақырыбы:  Қазақстан Республикасы Сабақтың грамматикалық тақырыбы:  Тәуелдік жалғауды қайталау  Сабақтың мақсаты: Білімділік : Оқушылардың Отан, Қазақстан, туған жерінің табиғаты мен байлығы туралы түсініктерін кеңейту. Тәуелдік жалғауларын дұрыс жалғай білуге, дұрыс қолдана білуге үйрету. Дамытушылық:  Туған ел, Отан туралы оқушылардың сөйлеу дағдыларын қалыптастыру, сөздік қорын молайту, есте сақтау қабілеттерін арттыру. Тәрбиелік:  Оқушының еліне деген сүйіспеншілігін, мақтаныш сезімі арқылы патриоттық тәрбие беру. Оқушыларды жердің қадірін, байлығын бағалай білуге, туған табиғатты сүюге және қамқор болуға тәрбиелеу. Достық, адамгершілік сезімдерін ояту.

Сабақтың лексикалық тақырыбы: Қазақстан Республикасы

Сабақтың грамматикалық тақырыбы: Тәуелдік жалғауды қайталау

Сабақтың мақсаты: Білімділік : Оқушылардың Отан, Қазақстан, туған жерінің табиғаты мен байлығы туралы түсініктерін кеңейту. Тәуелдік жалғауларын дұрыс жалғай білуге, дұрыс қолдана білуге үйрету.

Дамытушылық: Туған ел, Отан туралы оқушылардың сөйлеу дағдыларын қалыптастыру, сөздік қорын молайту, есте сақтау қабілеттерін арттыру.

Тәрбиелік: Оқушының еліне деген сүйіспеншілігін, мақтаныш сезімі арқылы патриоттық тәрбие беру. Оқушыларды жердің қадірін, байлығын бағалай білуге, туған табиғатты сүюге және қамқор болуға тәрбиелеу. Достық, адамгершілік сезімдерін ояту.

Ойқозғау  Мен оның түнін сүйем, күнін сүйем,  Ағынды өзен, асқар тау, гүлін сүйем.  Мен оның қасиетті тілін сүйем,  Мен оның құдіретті үнін сүйем.

Ойқозғау

Мен оның түнін сүйем, күнін сүйем, Ағынды өзен, асқар тау, гүлін сүйем. Мен оның қасиетті тілін сүйем, Мен оның құдіретті үнін сүйем.

Отан – сенің ата - анаң,  Отан – досың, бауырың.  Отан – өлкең, астанаң,  Отан – аудан, ауылың. \\mario8\SharedDocs\kz\Назарбаев\Nazarb~1.jpg

Отан – сенің ата - анаң, Отан – досың, бауырың. Отан – өлкең, астанаң, Отан – аудан, ауылың.

\\mario8\SharedDocs\kz\Назарбаев\Nazarb~1.jpg

Отан – тарих, Отан – тіл,  Жасаған елің, ер халқың.  Отан – өлең, Отан – жыр,  Көтерген көкке ел даңқын. \\mario8\SharedDocs\kz\Назарбаев\Nazarb~1.jpg

Отан – тарих, Отан – тіл,

Жасаған елің, ер халқың.

Отан – өлең, Отан – жыр,

Көтерген көкке ел даңқын.

\\mario8\SharedDocs\kz\Назарбаев\Nazarb~1.jpg

Отан осы достарым,  Көңілге мұны түйе біл.  «Отан» деп өс, жас қауым,  Оны ардақтай сүйе біл!   \\mario8\SharedDocs\kz\Назарбаев\Nazarb~1.jpg

Отан осы достарым,

Көңілге мұны түйе біл.

«Отан» деп өс, жас қауым,

Оны ардақтай сүйе біл!

\\mario8\SharedDocs\kz\Назарбаев\Nazarb~1.jpg

Сөзжұмбақ

Сөзжұмбақ

Қазақстан Республикасы

Қазақстан Республикасы

Сөздікпен жұмыс (Мәтін мазмұнына сәйкес сөйлем немесе сөз тіркесін құрастыру) көмір – уголь ерекше – особенный мұнай – нефть мақта – хлопок темір – железо мақтан етемін – горжусь мыс – медь биіктеген сайын – чем выше кендері – ископаемые мөлдір – прозрачный

Сөздікпен жұмыс (Мәтін мазмұнына сәйкес сөйлем немесе сөз тіркесін құрастыру)

көмір – уголь ерекше – особенный

мұнай – нефть мақта – хлопок

темір – железо мақтан етемін – горжусь

мыс – медь биіктеген сайын – чем выше

кендері – ископаемые мөлдір – прозрачный

Сөздікпен жұмыс (Мәтін мазмұнына сәйкес сөйлем немесе сөз тіркесін құрастыру) Ақ мақта, мөлдір су, ерекше оқушы. Еліміздің табиғаты ерекше.

Сөздікпен жұмыс (Мәтін мазмұнына сәйкес сөйлем немесе сөз тіркесін құрастыру)

Ақ мақта, мөлдір су, ерекше оқушы.

Еліміздің табиғаты ерекше.

Оқулықтағы мәтінмен жұмыс. 1 - тапсырма. « Жері байдың – елі бай»  1. Мәтінді түсініп оқу.  2. Мәтінді орысшаға аудару.  3. Мәтіндегі сөйлемдерге сұрақ қою.  4. Тәуелдік жалғауы бар сөздерді теріп жазу.  5. Мәтіннің мазмұнын баяндау.

Оқулықтағы мәтінмен жұмыс.

1 - тапсырма. « Жері байдың – елі бай»

1. Мәтінді түсініп оқу. 2. Мәтінді орысшаға аудару. 3. Мәтіндегі сөйлемдерге сұрақ қою. 4. Тәуелдік жалғауы бар сөздерді теріп жазу.

5. Мәтіннің мазмұнын баяндау.

“ Отан” тақырыбына мақал-мәтел айту “ Сен мақал - мәтел білесің бе?”

“ Отан” тақырыбына мақал-мәтел айту

Сен мақал - мәтел білесің бе?”

Мәтінді пайдалана отырып, сөйлемдердің дұрыс, бұрыстығын анықтандар. Дұрыс Бұрыс  1. Біздің Отанымыз – Қазақстан.  2. Жері байдың – елі бай.  3. Алматыда ақ мақта өседі.  4. Қызылордада күріш өседі.  5. Республикамыз үлкен емес.  6. Оңтүстікте алма өсіріледі.

Мәтінді пайдалана отырып, сөйлемдердің дұрыс, бұрыстығын анықтандар.

Дұрыс Бұрыс

1. Біздің Отанымыз – Қазақстан. 2. Жері байдың – елі бай. 3. Алматыда ақ мақта өседі. 4. Қызылордада күріш өседі. 5. Республикамыз үлкен емес. 6. Оңтүстікте алма өсіріледі.

Сергіту сәті Кәне, кәне тұрайық, Дөңгеленіп алайық, Киіз үй біз құрайық. Сол қолымды көтердім, Оң қолымды көтердім, Уықты мен тіредім. Шаңырақты көтердім, Киіз үйді тұрғыздық, Жұмысты біз тындырдық.

Сергіту сәті

Кәне, кәне тұрайық,

Дөңгеленіп алайық,

Киіз үй біз құрайық.

Сол қолымды көтердім,

Оң қолымды көтердім,

Уықты мен тіредім.

Шаңырақты көтердім,

Киіз үйді тұрғыздық,

Жұмысты біз тындырдық.

Сөйлесу  Қазақстанның таулары

Сөйлесу

Қазақстанның таулары

«Кубик лақтыру» ойынын ойнау   Сенің Біздің Оның

«Кубик лақтыру» ойынын ойнау

Сенің

Біздің

Оның

Бекіту:

Бекіту:

Қазақстанның кен байлықтары

Қазақстанның кен байлықтары

Қазақстанның кен байлықтары

Қазақстанның кен байлықтары

Қорытынды: «Қазақстан» өлеңін мәнерлеп оқып және «Қазақстан» сөзіне ассоциация жазу.  Биік, биік таулары бар,  Орманы бар, көлі бар.  Кең даласы құлпырған,  Отанымыз Қазақстан !

Қорытынды: «Қазақстан» өлеңін

мәнерлеп оқып және «Қазақстан»

сөзіне ассоциация жазу.

Биік, биік таулары бар, Орманы бар, көлі бар. Кең даласы құлпырған, Отанымыз Қазақстан !

Бағалау: Үйге тапсырма:  «Жері байдың – елі бай» мәтін мазмұнын әңгімелеу, 4-тапсырма 74-бет Қазақстан табиғаты туралы шағын әңгіме жазып келу.

Бағалау:

Үйге тапсырма: «Жері байдың – елі бай»

мәтін мазмұнын әңгімелеу,

4-тапсырма 74-бет Қазақстан табиғаты

туралы шағын әңгіме жазып келу.

Сабақ аяқталды

Сабақ аяқталды

Просмотр содержимого презентации
«Слайд»

Сабақтың тақырыбы: Қазақстан Республикасы Тәуелдік жалғау Мұғалімі: қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі Құламанова А.Қ Ақтау қаласы №4 гимназия орта-мектебі

Сабақтың тақырыбы:

Қазақстан Республикасы

Тәуелдік жалғау

Мұғалімі: қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі

Құламанова А.Қ

Ақтау қаласы №4 гимназия орта-мектебі

Сабақтың лексикалық тақырыбы:  Қазақстан Республикасы Сабақтың грамматикалық тақырыбы:  Тәуелдік жалғауды қайталау  Сабақтың мақсаты: Білімділік : Оқушылардың Отан, Қазақстан, туған жерінің табиғаты мен байлығы туралы түсініктерін кеңейту. Тәуелдік жалғауларын дұрыс жалғай білуге, дұрыс қолдана білуге үйрету. Дамытушылық:  Туған ел, Отан туралы оқушылардың сөйлеу дағдыларын қалыптастыру, сөздік қорын молайту, есте сақтау қабілеттерін арттыру. Тәрбиелік:  Оқушының еліне деген сүйіспеншілігін, мақтаныш сезімі арқылы патриоттық тәрбие беру. Оқушыларды жердің қадірін, байлығын бағалай білуге, туған табиғатты сүюге және қамқор болуға тәрбиелеу. Достық, адамгершілік сезімдерін ояту.

Сабақтың лексикалық тақырыбы: Қазақстан Республикасы

Сабақтың грамматикалық тақырыбы: Тәуелдік жалғауды қайталау

Сабақтың мақсаты: Білімділік : Оқушылардың Отан, Қазақстан, туған жерінің табиғаты мен байлығы туралы түсініктерін кеңейту. Тәуелдік жалғауларын дұрыс жалғай білуге, дұрыс қолдана білуге үйрету.

Дамытушылық: Туған ел, Отан туралы оқушылардың сөйлеу дағдыларын қалыптастыру, сөздік қорын молайту, есте сақтау қабілеттерін арттыру.

Тәрбиелік: Оқушының еліне деген сүйіспеншілігін, мақтаныш сезімі арқылы патриоттық тәрбие беру. Оқушыларды жердің қадірін, байлығын бағалай білуге, туған табиғатты сүюге және қамқор болуға тәрбиелеу. Достық, адамгершілік сезімдерін ояту.

Ойқозғау  Мен оның түнін сүйем, күнін сүйем,  Ағынды өзен, асқар тау, гүлін сүйем.  Мен оның қасиетті тілін сүйем,  Мен оның құдіретті үнін сүйем.

Ойқозғау

Мен оның түнін сүйем, күнін сүйем, Ағынды өзен, асқар тау, гүлін сүйем. Мен оның қасиетті тілін сүйем, Мен оның құдіретті үнін сүйем.

Отан – сенің ата - анаң,  Отан – досың, бауырың.  Отан – өлкең, астанаң,  Отан – аудан, ауылың. \\mario8\SharedDocs\kz\Назарбаев\Nazarb~1.jpg

Отан – сенің ата - анаң, Отан – досың, бауырың. Отан – өлкең, астанаң, Отан – аудан, ауылың.

\\mario8\SharedDocs\kz\Назарбаев\Nazarb~1.jpg

Отан – тарих, Отан – тіл,  Жасаған елің, ер халқың.  Отан – өлең, Отан – жыр,  Көтерген көкке ел даңқын. \\mario8\SharedDocs\kz\Назарбаев\Nazarb~1.jpg

Отан – тарих, Отан – тіл,

Жасаған елің, ер халқың.

Отан – өлең, Отан – жыр,

Көтерген көкке ел даңқын.

\\mario8\SharedDocs\kz\Назарбаев\Nazarb~1.jpg

Отан осы достарым,  Көңілге мұны түйе біл.  «Отан» деп өс, жас қауым,  Оны ардақтай сүйе біл!   \\mario8\SharedDocs\kz\Назарбаев\Nazarb~1.jpg

Отан осы достарым,

Көңілге мұны түйе біл.

«Отан» деп өс, жас қауым,

Оны ардақтай сүйе біл!

\\mario8\SharedDocs\kz\Назарбаев\Nazarb~1.jpg

Сөзжұмбақ

Сөзжұмбақ

Қазақстан Республикасы

Қазақстан Республикасы

Сөздікпен жұмыс (Мәтін мазмұнына сәйкес сөйлем немесе сөз тіркесін құрастыру) көмір – уголь ерекше – особенный мұнай – нефть мақта – хлопок темір – железо мақтан етемін – горжусь мыс – медь биіктеген сайын – чем выше кендері – ископаемые мөлдір – прозрачный

Сөздікпен жұмыс (Мәтін мазмұнына сәйкес сөйлем немесе сөз тіркесін құрастыру)

көмір – уголь ерекше – особенный

мұнай – нефть мақта – хлопок

темір – железо мақтан етемін – горжусь

мыс – медь биіктеген сайын – чем выше

кендері – ископаемые мөлдір – прозрачный

Сөздікпен жұмыс (Мәтін мазмұнына сәйкес сөйлем немесе сөз тіркесін құрастыру) Ақ мақта, мөлдір су, ерекше оқушы. Еліміздің табиғаты ерекше.

Сөздікпен жұмыс (Мәтін мазмұнына сәйкес сөйлем немесе сөз тіркесін құрастыру)

Ақ мақта, мөлдір су, ерекше оқушы.

Еліміздің табиғаты ерекше.

Оқулықтағы мәтінмен жұмыс. 1 - тапсырма. « Жері байдың – елі бай»  1. Мәтінді түсініп оқу.  2. Мәтінді орысшаға аудару.  3. Мәтіндегі сөйлемдерге сұрақ қою.  4. Тәуелдік жалғауы бар сөздерді теріп жазу.  5. Мәтіннің мазмұнын баяндау.

Оқулықтағы мәтінмен жұмыс.

1 - тапсырма. « Жері байдың – елі бай»

1. Мәтінді түсініп оқу. 2. Мәтінді орысшаға аудару. 3. Мәтіндегі сөйлемдерге сұрақ қою. 4. Тәуелдік жалғауы бар сөздерді теріп жазу.

5. Мәтіннің мазмұнын баяндау.

“ Отан” тақырыбына мақал-мәтел айту “ Сен мақал - мәтел білесің бе?”

“ Отан” тақырыбына мақал-мәтел айту

Сен мақал - мәтел білесің бе?”

Мәтінді пайдалана отырып, сөйлемдердің дұрыс, бұрыстығын анықтандар. Дұрыс Бұрыс  1. Біздің Отанымыз – Қазақстан.  2. Жері байдың – елі бай.  3. Алматыда ақ мақта өседі.  4. Қызылордада күріш өседі.  5. Республикамыз үлкен емес.  6. Оңтүстікте алма өсіріледі.

Мәтінді пайдалана отырып, сөйлемдердің дұрыс, бұрыстығын анықтандар.

Дұрыс Бұрыс

1. Біздің Отанымыз – Қазақстан. 2. Жері байдың – елі бай. 3. Алматыда ақ мақта өседі. 4. Қызылордада күріш өседі. 5. Республикамыз үлкен емес. 6. Оңтүстікте алма өсіріледі.

Сергіту сәті Кәне, кәне тұрайық, Дөңгеленіп алайық, Киіз үй біз құрайық. Сол қолымды көтердім, Оң қолымды көтердім, Уықты мен тіредім. Шаңырақты көтердім, Киіз үйді тұрғыздық, Жұмысты біз тындырдық.

Сергіту сәті

Кәне, кәне тұрайық,

Дөңгеленіп алайық,

Киіз үй біз құрайық.

Сол қолымды көтердім,

Оң қолымды көтердім,

Уықты мен тіредім.

Шаңырақты көтердім,

Киіз үйді тұрғыздық,

Жұмысты біз тындырдық.

Сөйлесу  Қазақстанның таулары

Сөйлесу

Қазақстанның таулары

«Кубик лақтыру» ойынын ойнау   Сенің Біздің Оның

«Кубик лақтыру» ойынын ойнау

Сенің

Біздің

Оның

Бекіту:

Бекіту:

Қазақстанның кен байлықтары

Қазақстанның кен байлықтары

Қазақстанның кен байлықтары

Қазақстанның кен байлықтары

Қорытынды: «Қазақстан» өлеңін мәнерлеп оқып және «Қазақстан» сөзіне ассоциация жазу.  Биік, биік таулары бар,  Орманы бар, көлі бар.  Кең даласы құлпырған,  Отанымыз Қазақстан !

Қорытынды: «Қазақстан» өлеңін

мәнерлеп оқып және «Қазақстан»

сөзіне ассоциация жазу.

Биік, биік таулары бар, Орманы бар, көлі бар. Кең даласы құлпырған, Отанымыз Қазақстан !

Бағалау: Үйге тапсырма:  «Жері байдың – елі бай» мәтін мазмұнын әңгімелеу, 4-тапсырма 74-бет Қазақстан табиғаты туралы шағын әңгіме жазып келу.

Бағалау:

Үйге тапсырма: «Жері байдың – елі бай»

мәтін мазмұнын әңгімелеу,

4-тапсырма 74-бет Қазақстан табиғаты

туралы шағын әңгіме жазып келу.

Сабақ аяқталды

Сабақ аяқталды

Просмотр содержимого презентации
«azastan-Respublikasy_1»

Сабақтың тақырыбы: Қазақстан Республикасы Тәуелдік жалғау Авторы: қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі Ақтау қаласы №4 гимназия орта-мектебі

Сабақтың тақырыбы:

Қазақстан Республикасы

Тәуелдік жалғау

Авторы: қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі

Ақтау қаласы №4 гимназия орта-мектебі

Сабақтың лексикалық тақырыбы:  Қазақстан Республикасы Сабақтың грамматикалық тақырыбы:  Тәуелдік жалғауды қайталау  Сабақтың мақсаты: Білімділік : Оқушылардың Отан, Қазақстан, туған жерінің табиғаты мен байлығы туралы түсініктерін кеңейту. Тәуелдік жалғауларын дұрыс жалғай білуге, дұрыс қолдана білуге үйрету. Дамытушылық:  Туған ел, Отан туралы оқушылардың сөйлеу дағдыларын қалыптастыру, сөздік қорын молайту, есте сақтау қабілеттерін арттыру. Тәрбиелік:  Оқушының еліне деген сүйіспеншілігін, мақтаныш сезімі арқылы патриоттық тәрбие беру. Оқушыларды жердің қадірін, байлығын бағалай білуге, туған табиғатты сүюге және қамқор болуға тәрбиелеу. Достық, адамгершілік сезімдерін ояту.

Сабақтың лексикалық тақырыбы: Қазақстан Республикасы

Сабақтың грамматикалық тақырыбы: Тәуелдік жалғауды қайталау

Сабақтың мақсаты: Білімділік : Оқушылардың Отан, Қазақстан, туған жерінің табиғаты мен байлығы туралы түсініктерін кеңейту. Тәуелдік жалғауларын дұрыс жалғай білуге, дұрыс қолдана білуге үйрету.

Дамытушылық: Туған ел, Отан туралы оқушылардың сөйлеу дағдыларын қалыптастыру, сөздік қорын молайту, есте сақтау қабілеттерін арттыру.

Тәрбиелік: Оқушының еліне деген сүйіспеншілігін, мақтаныш сезімі арқылы патриоттық тәрбие беру. Оқушыларды жердің қадірін, байлығын бағалай білуге, туған табиғатты сүюге және қамқор болуға тәрбиелеу. Достық, адамгершілік сезімдерін ояту.

Ойқозғау  Мен оның түнін сүйем, күнін сүйем,  Ағынды өзен, асқар тау, гүлін сүйем.  Мен оның қасиетті тілін сүйем,  Мен оның құдіретті үнін сүйем.

Ойқозғау

Мен оның түнін сүйем, күнін сүйем, Ағынды өзен, асқар тау, гүлін сүйем. Мен оның қасиетті тілін сүйем, Мен оның құдіретті үнін сүйем.

Отан – сенің ата - анаң,  Отан – досың, бауырың.  Отан – өлкең, астанаң,  Отан – аудан, ауылың. \\mario8\SharedDocs\kz\Назарбаев\Nazarb~1.jpg

Отан – сенің ата - анаң, Отан – досың, бауырың. Отан – өлкең, астанаң, Отан – аудан, ауылың.

\\mario8\SharedDocs\kz\Назарбаев\Nazarb~1.jpg

Отан – тарих, Отан – тіл,  Жасаған елің, ер халқың.  Отан – өлең, Отан – жыр,  Көтерген көкке ел даңқын. \\mario8\SharedDocs\kz\Назарбаев\Nazarb~1.jpg

Отан – тарих, Отан – тіл,

Жасаған елің, ер халқың.

Отан – өлең, Отан – жыр,

Көтерген көкке ел даңқын.

\\mario8\SharedDocs\kz\Назарбаев\Nazarb~1.jpg

Отан осы достарым,  Көңілге мұны түйе біл.  «Отан» деп өс, жас қауым,  Оны ардақтай сүйе біл!   \\mario8\SharedDocs\kz\Назарбаев\Nazarb~1.jpg

Отан осы достарым,

Көңілге мұны түйе біл.

«Отан» деп өс, жас қауым,

Оны ардақтай сүйе біл!

\\mario8\SharedDocs\kz\Назарбаев\Nazarb~1.jpg

Сөзжұмбақ

Сөзжұмбақ

Қазақстан Республикасы

Қазақстан Республикасы

Сөздікпен жұмыс (Мәтін мазмұнына сәйкес сөйлем немесе сөз тіркесін құрастыру) көмір – уголь ерекше – особенный мұнай – нефть мақта – хлопок темір – железо мақтан етемін – горжусь мыс – медь биіктеген сайын – чем выше кендері – ископаемые мөлдір – прозрачный

Сөздікпен жұмыс (Мәтін мазмұнына сәйкес сөйлем немесе сөз тіркесін құрастыру)

көмір – уголь ерекше – особенный

мұнай – нефть мақта – хлопок

темір – железо мақтан етемін – горжусь

мыс – медь биіктеген сайын – чем выше

кендері – ископаемые мөлдір – прозрачный

Сөздікпен жұмыс (Мәтін мазмұнына сәйкес сөйлем немесе сөз тіркесін құрастыру) Ақ мақта, мөлдір су, ерекше оқушы. Еліміздің табиғаты ерекше.

Сөздікпен жұмыс (Мәтін мазмұнына сәйкес сөйлем немесе сөз тіркесін құрастыру)

Ақ мақта, мөлдір су, ерекше оқушы.

Еліміздің табиғаты ерекше.

Оқулықтағы мәтінмен жұмыс. 1 - тапсырма. « Жері байдың – елі бай»  1. Мәтінді түсініп оқу.  2. Мәтінді орысшаға аудару.  3. Мәтіндегі сөйлемдерге сұрақ қою.  4. Тәуелдік жалғауы бар сөздерді теріп жазу.  5. Мәтіннің мазмұнын баяндау.

Оқулықтағы мәтінмен жұмыс.

1 - тапсырма. « Жері байдың – елі бай»

1. Мәтінді түсініп оқу. 2. Мәтінді орысшаға аудару. 3. Мәтіндегі сөйлемдерге сұрақ қою. 4. Тәуелдік жалғауы бар сөздерді теріп жазу.

5. Мәтіннің мазмұнын баяндау.

“ Отан” тақырыбына мақал-мәтел айту “ Сен мақал - мәтел білесің бе?”

“ Отан” тақырыбына мақал-мәтел айту

Сен мақал - мәтел білесің бе?”

Мәтінді пайдалана отырып, сөйлемдердің дұрыс, бұрыстығын анықтандар. Дұрыс Бұрыс  1. Біздің Отанымыз – Қазақстан.  2. Жері байдың – елі бай.  3. Алматыда ақ мақта өседі.  4. Қызылордада күріш өседі.  5. Республикамыз үлкен емес.  6. Оңтүстікте алма өсіріледі.

Мәтінді пайдалана отырып, сөйлемдердің дұрыс, бұрыстығын анықтандар.

Дұрыс Бұрыс

1. Біздің Отанымыз – Қазақстан. 2. Жері байдың – елі бай. 3. Алматыда ақ мақта өседі. 4. Қызылордада күріш өседі. 5. Республикамыз үлкен емес. 6. Оңтүстікте алма өсіріледі.

Сергіту сәті Кәне, кәне тұрайық, Дөңгеленіп алайық, Киіз үй біз құрайық. Сол қолымды көтердім, Оң қолымды көтердім, Уықты мен тіредім. Шаңырақты көтердім, Киіз үйді тұрғыздық, Жұмысты біз тындырдық.

Сергіту сәті

Кәне, кәне тұрайық,

Дөңгеленіп алайық,

Киіз үй біз құрайық.

Сол қолымды көтердім,

Оң қолымды көтердім,

Уықты мен тіредім.

Шаңырақты көтердім,

Киіз үйді тұрғыздық,

Жұмысты біз тындырдық.

Сөйлесу  Қазақстанның таулары

Сөйлесу

Қазақстанның таулары

«Кубик лақтыру» ойынын ойнау   Сенің Біздің Оның

«Кубик лақтыру» ойынын ойнау

Сенің

Біздің

Оның

Бекіту:

Бекіту:

Қазақстанның кен байлықтары

Қазақстанның кен байлықтары

Қазақстанның кен байлықтары

Қазақстанның кен байлықтары

Қорытынды: «Қазақстан» өлеңін мәнерлеп оқып және «Қазақстан» сөзіне ассоциация жазу.  Биік, биік таулары бар,  Орманы бар, көлі бар.  Кең даласы құлпырған,  Отанымыз Қазақстан !

Қорытынды: «Қазақстан» өлеңін

мәнерлеп оқып және «Қазақстан»

сөзіне ассоциация жазу.

Биік, биік таулары бар, Орманы бар, көлі бар. Кең даласы құлпырған, Отанымыз Қазақстан !

Бағалау: Үйге тапсырма:  «Жері байдың – елі бай» мәтін мазмұнын әңгімелеу, 4-тапсырма 74-бет Қазақстан табиғаты туралы шағын әңгіме жазып келу.

Бағалау:

Үйге тапсырма: «Жері байдың – елі бай»

мәтін мазмұнын әңгімелеу,

4-тапсырма 74-бет Қазақстан табиғаты

туралы шағын әңгіме жазып келу.

Сабақ аяқталды

Сабақ аяқталды

Просмотр содержимого презентации
«azastan-Respublikasy_4»

Сабақтың тақырыбы: Қазақстан Республикасы Тәуелдік жалғау Авторы: қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі Ақтау қаласы №4 гимназия орта-мектебі

Сабақтың тақырыбы:

Қазақстан Республикасы

Тәуелдік жалғау

Авторы: қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі

Ақтау қаласы №4 гимназия орта-мектебі

Сабақтың лексикалық тақырыбы:  Қазақстан Республикасы Сабақтың грамматикалық тақырыбы:  Тәуелдік жалғауды қайталау  Сабақтың мақсаты: Білімділік : Оқушылардың Отан, Қазақстан, туған жерінің табиғаты мен байлығы туралы түсініктерін кеңейту. Тәуелдік жалғауларын дұрыс жалғай білуге, дұрыс қолдана білуге үйрету. Дамытушылық:  Туған ел, Отан туралы оқушылардың сөйлеу дағдыларын қалыптастыру, сөздік қорын молайту, есте сақтау қабілеттерін арттыру. Тәрбиелік:  Оқушының еліне деген сүйіспеншілігін, мақтаныш сезімі арқылы патриоттық тәрбие беру. Оқушыларды жердің қадірін, байлығын бағалай білуге, туған табиғатты сүюге және қамқор болуға тәрбиелеу. Достық, адамгершілік сезімдерін ояту.

Сабақтың лексикалық тақырыбы: Қазақстан Республикасы

Сабақтың грамматикалық тақырыбы: Тәуелдік жалғауды қайталау

Сабақтың мақсаты: Білімділік : Оқушылардың Отан, Қазақстан, туған жерінің табиғаты мен байлығы туралы түсініктерін кеңейту. Тәуелдік жалғауларын дұрыс жалғай білуге, дұрыс қолдана білуге үйрету.

Дамытушылық: Туған ел, Отан туралы оқушылардың сөйлеу дағдыларын қалыптастыру, сөздік қорын молайту, есте сақтау қабілеттерін арттыру.

Тәрбиелік: Оқушының еліне деген сүйіспеншілігін, мақтаныш сезімі арқылы патриоттық тәрбие беру. Оқушыларды жердің қадірін, байлығын бағалай білуге, туған табиғатты сүюге және қамқор болуға тәрбиелеу. Достық, адамгершілік сезімдерін ояту.

Ойқозғау  Мен оның түнін сүйем, күнін сүйем,  Ағынды өзен, асқар тау, гүлін сүйем.  Мен оның қасиетті тілін сүйем,  Мен оның құдіретті үнін сүйем.

Ойқозғау

Мен оның түнін сүйем, күнін сүйем, Ағынды өзен, асқар тау, гүлін сүйем. Мен оның қасиетті тілін сүйем, Мен оның құдіретті үнін сүйем.

Отан – сенің ата - анаң,  Отан – досың, бауырың.  Отан – өлкең, астанаң,  Отан – аудан, ауылың. \\mario8\SharedDocs\kz\Назарбаев\Nazarb~1.jpg

Отан – сенің ата - анаң, Отан – досың, бауырың. Отан – өлкең, астанаң, Отан – аудан, ауылың.

\\mario8\SharedDocs\kz\Назарбаев\Nazarb~1.jpg

Отан – тарих, Отан – тіл,  Жасаған елің, ер халқың.  Отан – өлең, Отан – жыр,  Көтерген көкке ел даңқын. \\mario8\SharedDocs\kz\Назарбаев\Nazarb~1.jpg

Отан – тарих, Отан – тіл,

Жасаған елің, ер халқың.

Отан – өлең, Отан – жыр,

Көтерген көкке ел даңқын.

\\mario8\SharedDocs\kz\Назарбаев\Nazarb~1.jpg

Отан осы достарым,  Көңілге мұны түйе біл.  «Отан» деп өс, жас қауым,  Оны ардақтай сүйе біл!   \\mario8\SharedDocs\kz\Назарбаев\Nazarb~1.jpg

Отан осы достарым,

Көңілге мұны түйе біл.

«Отан» деп өс, жас қауым,

Оны ардақтай сүйе біл!

\\mario8\SharedDocs\kz\Назарбаев\Nazarb~1.jpg

Сөзжұмбақ

Сөзжұмбақ

Қазақстан Республикасы

Қазақстан Республикасы

Сөздікпен жұмыс (Мәтін мазмұнына сәйкес сөйлем немесе сөз тіркесін құрастыру) көмір – уголь ерекше – особенный мұнай – нефть мақта – хлопок темір – железо мақтан етемін – горжусь мыс – медь биіктеген сайын – чем выше кендері – ископаемые мөлдір – прозрачный

Сөздікпен жұмыс (Мәтін мазмұнына сәйкес сөйлем немесе сөз тіркесін құрастыру)

көмір – уголь ерекше – особенный

мұнай – нефть мақта – хлопок

темір – железо мақтан етемін – горжусь

мыс – медь биіктеген сайын – чем выше

кендері – ископаемые мөлдір – прозрачный

Сөздікпен жұмыс (Мәтін мазмұнына сәйкес сөйлем немесе сөз тіркесін құрастыру) Ақ мақта, мөлдір су, ерекше оқушы. Еліміздің табиғаты ерекше.

Сөздікпен жұмыс (Мәтін мазмұнына сәйкес сөйлем немесе сөз тіркесін құрастыру)

Ақ мақта, мөлдір су, ерекше оқушы.

Еліміздің табиғаты ерекше.

Оқулықтағы мәтінмен жұмыс. 1 - тапсырма. « Жері байдың – елі бай»  1. Мәтінді түсініп оқу.  2. Мәтінді орысшаға аудару.  3. Мәтіндегі сөйлемдерге сұрақ қою.  4. Тәуелдік жалғауы бар сөздерді теріп жазу.  5. Мәтіннің мазмұнын баяндау.

Оқулықтағы мәтінмен жұмыс.

1 - тапсырма. « Жері байдың – елі бай»

1. Мәтінді түсініп оқу. 2. Мәтінді орысшаға аудару. 3. Мәтіндегі сөйлемдерге сұрақ қою. 4. Тәуелдік жалғауы бар сөздерді теріп жазу.

5. Мәтіннің мазмұнын баяндау.

“ Отан” тақырыбына мақал-мәтел айту “ Сен мақал - мәтел білесің бе?”

“ Отан” тақырыбына мақал-мәтел айту

Сен мақал - мәтел білесің бе?”

Мәтінді пайдалана отырып, сөйлемдердің дұрыс, бұрыстығын анықтандар. Дұрыс Бұрыс  1. Біздің Отанымыз – Қазақстан.  2. Жері байдың – елі бай.  3. Алматыда ақ мақта өседі.  4. Қызылордада күріш өседі.  5. Республикамыз үлкен емес.  6. Оңтүстікте алма өсіріледі.

Мәтінді пайдалана отырып, сөйлемдердің дұрыс, бұрыстығын анықтандар.

Дұрыс Бұрыс

1. Біздің Отанымыз – Қазақстан. 2. Жері байдың – елі бай. 3. Алматыда ақ мақта өседі. 4. Қызылордада күріш өседі. 5. Республикамыз үлкен емес. 6. Оңтүстікте алма өсіріледі.

Сергіту сәті Кәне, кәне тұрайық, Дөңгеленіп алайық, Киіз үй біз құрайық. Сол қолымды көтердім, Оң қолымды көтердім, Уықты мен тіредім. Шаңырақты көтердім, Киіз үйді тұрғыздық, Жұмысты біз тындырдық.

Сергіту сәті

Кәне, кәне тұрайық,

Дөңгеленіп алайық,

Киіз үй біз құрайық.

Сол қолымды көтердім,

Оң қолымды көтердім,

Уықты мен тіредім.

Шаңырақты көтердім,

Киіз үйді тұрғыздық,

Жұмысты біз тындырдық.

Сөйлесу  Қазақстанның таулары

Сөйлесу

Қазақстанның таулары

«Кубик лақтыру» ойынын ойнау   Сенің Біздің Оның

«Кубик лақтыру» ойынын ойнау

Сенің

Біздің

Оның

Бекіту:

Бекіту:

Қазақстанның кен байлықтары

Қазақстанның кен байлықтары

Қазақстанның кен байлықтары

Қазақстанның кен байлықтары

Қорытынды: «Қазақстан» өлеңін мәнерлеп оқып және «Қазақстан» сөзіне ассоциация жазу.  Биік, биік таулары бар,  Орманы бар, көлі бар.  Кең даласы құлпырған,  Отанымыз Қазақстан !

Қорытынды: «Қазақстан» өлеңін

мәнерлеп оқып және «Қазақстан»

сөзіне ассоциация жазу.

Биік, биік таулары бар, Орманы бар, көлі бар. Кең даласы құлпырған, Отанымыз Қазақстан !

Бағалау: Үйге тапсырма:  «Жері байдың – елі бай» мәтін мазмұнын әңгімелеу, 4-тапсырма 74-бет Қазақстан табиғаты туралы шағын әңгіме жазып келу.

Бағалау:

Үйге тапсырма: «Жері байдың – елі бай»

мәтін мазмұнын әңгімелеу,

4-тапсырма 74-бет Қазақстан табиғаты

туралы шағын әңгіме жазып келу.

Сабақ аяқталды

Сабақ аяқталды

Просмотр содержимого презентации
«Слайд»

Сабақтың тақырыбы: Қазақстан Республикасы Тәуелдік жалғау Авторы: қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі Ақтау қаласы №4 гимназия орта-мектебі

Сабақтың тақырыбы:

Қазақстан Республикасы

Тәуелдік жалғау

Авторы: қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі

Ақтау қаласы №4 гимназия орта-мектебі

Сабақтың лексикалық тақырыбы:  Қазақстан Республикасы Сабақтың грамматикалық тақырыбы:  Тәуелдік жалғауды қайталау  Сабақтың мақсаты: Білімділік : Оқушылардың Отан, Қазақстан, туған жерінің табиғаты мен байлығы туралы түсініктерін кеңейту. Тәуелдік жалғауларын дұрыс жалғай білуге, дұрыс қолдана білуге үйрету. Дамытушылық:  Туған ел, Отан туралы оқушылардың сөйлеу дағдыларын қалыптастыру, сөздік қорын молайту, есте сақтау қабілеттерін арттыру. Тәрбиелік:  Оқушының еліне деген сүйіспеншілігін, мақтаныш сезімі арқылы патриоттық тәрбие беру. Оқушыларды жердің қадірін, байлығын бағалай білуге, туған табиғатты сүюге және қамқор болуға тәрбиелеу. Достық, адамгершілік сезімдерін ояту.

Сабақтың лексикалық тақырыбы: Қазақстан Республикасы

Сабақтың грамматикалық тақырыбы: Тәуелдік жалғауды қайталау

Сабақтың мақсаты: Білімділік : Оқушылардың Отан, Қазақстан, туған жерінің табиғаты мен байлығы туралы түсініктерін кеңейту. Тәуелдік жалғауларын дұрыс жалғай білуге, дұрыс қолдана білуге үйрету.

Дамытушылық: Туған ел, Отан туралы оқушылардың сөйлеу дағдыларын қалыптастыру, сөздік қорын молайту, есте сақтау қабілеттерін арттыру.

Тәрбиелік: Оқушының еліне деген сүйіспеншілігін, мақтаныш сезімі арқылы патриоттық тәрбие беру. Оқушыларды жердің қадірін, байлығын бағалай білуге, туған табиғатты сүюге және қамқор болуға тәрбиелеу. Достық, адамгершілік сезімдерін ояту.

Ойқозғау  Мен оның түнін сүйем, күнін сүйем,  Ағынды өзен, асқар тау, гүлін сүйем.  Мен оның қасиетті тілін сүйем,  Мен оның құдіретті үнін сүйем.

Ойқозғау

Мен оның түнін сүйем, күнін сүйем, Ағынды өзен, асқар тау, гүлін сүйем. Мен оның қасиетті тілін сүйем, Мен оның құдіретті үнін сүйем.

Отан – сенің ата - анаң,  Отан – досың, бауырың.  Отан – өлкең, астанаң,  Отан – аудан, ауылың. \\mario8\SharedDocs\kz\Назарбаев\Nazarb~1.jpg

Отан – сенің ата - анаң, Отан – досың, бауырың. Отан – өлкең, астанаң, Отан – аудан, ауылың.

\\mario8\SharedDocs\kz\Назарбаев\Nazarb~1.jpg

Отан – тарих, Отан – тіл,  Жасаған елің, ер халқың.  Отан – өлең, Отан – жыр,  Көтерген көкке ел даңқын. \\mario8\SharedDocs\kz\Назарбаев\Nazarb~1.jpg

Отан – тарих, Отан – тіл,

Жасаған елің, ер халқың.

Отан – өлең, Отан – жыр,

Көтерген көкке ел даңқын.

\\mario8\SharedDocs\kz\Назарбаев\Nazarb~1.jpg

Отан осы достарым,  Көңілге мұны түйе біл.  «Отан» деп өс, жас қауым,  Оны ардақтай сүйе біл!   \\mario8\SharedDocs\kz\Назарбаев\Nazarb~1.jpg

Отан осы достарым,

Көңілге мұны түйе біл.

«Отан» деп өс, жас қауым,

Оны ардақтай сүйе біл!

\\mario8\SharedDocs\kz\Назарбаев\Nazarb~1.jpg

Сөзжұмбақ

Сөзжұмбақ

Қазақстан Республикасы

Қазақстан Республикасы

Сөздікпен жұмыс (Мәтін мазмұнына сәйкес сөйлем немесе сөз тіркесін құрастыру) көмір – уголь ерекше – особенный мұнай – нефть мақта – хлопок темір – железо мақтан етемін – горжусь мыс – медь биіктеген сайын – чем выше кендері – ископаемые мөлдір – прозрачный

Сөздікпен жұмыс (Мәтін мазмұнына сәйкес сөйлем немесе сөз тіркесін құрастыру)

көмір – уголь ерекше – особенный

мұнай – нефть мақта – хлопок

темір – железо мақтан етемін – горжусь

мыс – медь биіктеген сайын – чем выше

кендері – ископаемые мөлдір – прозрачный

Сөздікпен жұмыс (Мәтін мазмұнына сәйкес сөйлем немесе сөз тіркесін құрастыру) Ақ мақта, мөлдір су, ерекше оқушы. Еліміздің табиғаты ерекше.

Сөздікпен жұмыс (Мәтін мазмұнына сәйкес сөйлем немесе сөз тіркесін құрастыру)

Ақ мақта, мөлдір су, ерекше оқушы.

Еліміздің табиғаты ерекше.

Оқулықтағы мәтінмен жұмыс. 1 - тапсырма. « Жері байдың – елі бай»  1. Мәтінді түсініп оқу.  2. Мәтінді орысшаға аудару.  3. Мәтіндегі сөйлемдерге сұрақ қою.  4. Тәуелдік жалғауы бар сөздерді теріп жазу.  5. Мәтіннің мазмұнын баяндау.

Оқулықтағы мәтінмен жұмыс.

1 - тапсырма. « Жері байдың – елі бай»

1. Мәтінді түсініп оқу. 2. Мәтінді орысшаға аудару. 3. Мәтіндегі сөйлемдерге сұрақ қою. 4. Тәуелдік жалғауы бар сөздерді теріп жазу.

5. Мәтіннің мазмұнын баяндау.

“ Отан” тақырыбына мақал-мәтел айту “ Сен мақал - мәтел білесің бе?”

“ Отан” тақырыбына мақал-мәтел айту

Сен мақал - мәтел білесің бе?”

Мәтінді пайдалана отырып, сөйлемдердің дұрыс, бұрыстығын анықтандар. Дұрыс Бұрыс  1. Біздің Отанымыз – Қазақстан.  2. Жері байдың – елі бай.  3. Алматыда ақ мақта өседі.  4. Қызылордада күріш өседі.  5. Республикамыз үлкен емес.  6. Оңтүстікте алма өсіріледі.

Мәтінді пайдалана отырып, сөйлемдердің дұрыс, бұрыстығын анықтандар.

Дұрыс Бұрыс

1. Біздің Отанымыз – Қазақстан. 2. Жері байдың – елі бай. 3. Алматыда ақ мақта өседі. 4. Қызылордада күріш өседі. 5. Республикамыз үлкен емес. 6. Оңтүстікте алма өсіріледі.

Сергіту сәті Кәне, кәне тұрайық, Дөңгеленіп алайық, Киіз үй біз құрайық. Сол қолымды көтердім, Оң қолымды көтердім, Уықты мен тіредім. Шаңырақты көтердім, Киіз үйді тұрғыздық, Жұмысты біз тындырдық.

Сергіту сәті

Кәне, кәне тұрайық,

Дөңгеленіп алайық,

Киіз үй біз құрайық.

Сол қолымды көтердім,

Оң қолымды көтердім,

Уықты мен тіредім.

Шаңырақты көтердім,

Киіз үйді тұрғыздық,

Жұмысты біз тындырдық.

Сөйлесу  Қазақстанның таулары

Сөйлесу

Қазақстанның таулары

«Кубик лақтыру» ойынын ойнау   Сенің Біздің Оның

«Кубик лақтыру» ойынын ойнау

Сенің

Біздің

Оның

Бекіту:

Бекіту:

Қазақстанның кен байлықтары

Қазақстанның кен байлықтары

Қазақстанның кен байлықтары

Қазақстанның кен байлықтары

Қорытынды: «Қазақстан» өлеңін мәнерлеп оқып және «Қазақстан» сөзіне ассоциация жазу.  Биік, биік таулары бар,  Орманы бар, көлі бар.  Кең даласы құлпырған,  Отанымыз Қазақстан !

Қорытынды: «Қазақстан» өлеңін

мәнерлеп оқып және «Қазақстан»

сөзіне ассоциация жазу.

Биік, биік таулары бар, Орманы бар, көлі бар. Кең даласы құлпырған, Отанымыз Қазақстан !

Бағалау: Үйге тапсырма:  «Жері байдың – елі бай» мәтін мазмұнын әңгімелеу, 4-тапсырма 74-бет Қазақстан табиғаты туралы шағын әңгіме жазып келу.

Бағалау:

Үйге тапсырма: «Жері байдың – елі бай»

мәтін мазмұнын әңгімелеу,

4-тапсырма 74-бет Қазақстан табиғаты

туралы шағын әңгіме жазып келу.

Сабақ аяқталды

Сабақ аяқталды