Тема: Д. Родарі «Листівки з видами міст…». Широта світу та його сприйняття ліричним героєм вірша.
Мета :
· Зацікавити життєвим та творчим шляхом Д. Родарі,
· навчити учнів осмислено аналізувати поетичний твір,
· активізуючи всі якості культурного читача;
· розвивати навички дослідницької та самостійної роботи, навички усного мовлення, логічного мислення, уміння будувати аргументоване власне висловлювання,
· розвивати навички виразного читання поезії, вміння висловлювати враження від прочитаного, характеризувати образ ліричного героя;
· виховувати любов до художнього слова, формувати загальнолюдські якості: доброту, щирість, співчуття, небайдуже ставлення до життя.
Обладнання: портрет письменника, комп’ютерні презентації до уроку
«Визначними місцями Італії», «Творчість Д. Родарі», виставка книг Д. Родарі
Епіграфи уроку: «Подорожі навчають більше,ніж щоб то не було. Іноді один день,проведений в інших місцях,дає більше,ніж 10 років життя вдома»
Анатоль Франс
«Подорожі множать всі людські емоції»
Пітер Хьог
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Слово учителя.
Доброго дня всім. Я хочу розпочати цей урок з посмішки. Так, саме з посмішки. Адже один давній мудрець колись сказав : «якщо хочеш,щоб доля тобі посміхнулась,посміхнись їй перший». Тож давайте посміхнемось. Так, я бачу,що настрій у вас гарний,тож давайте розпочнемо, бо у нас багато справ сьогодні. Адже урок у нас сьогодні не зовсім звичайний ( і не лише тому,що на ньому присутні гості!) Давайте спочатку звернемося до епіграфів. То як ви гадаєте , чому буде присвячено наш урок? Так, вірно, ми будемо подорожувати, будемо дізнаватись про щось нове і множити наші позитивні емоції. Тож, вирушаємо.
IІІ. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу
Вашим домашнім завданням було підготувати цікаві факти про Італію. Ось перед вами карта цієї держави, а на партах у вас є стікери. Я прошу вас написати ті слова, які асоціюються у вас з цією країною і приклеїти свої стікери,озвучуючи написане. (Учні виконують завдання)
Я також виконала домашнє завдання і знайшла для вас оце відео.
( Відео «Цікаві факти про Італію»)
Ось така вона країна, до якої ми вирушаємо щоб познайомитись з надзвичайно доброю і талановитою людиною- письменником Джанні Родарі, творчість якого, я впевнена, вам уже трішки знайома. Адже ви , напевне , знаєте цього героя ( фото Чиполліно). Отже ми продовжимо знайомство з цим цікавим автором. І почнемо з невеличкого знайомства з його біографією.
Поки я буду розповідать вам про життєвий і творчий шлях письменника, ви будете уважно слухати і виконувати роботу. У вас на партах лежать робочі анкети, підпишіть їх і по ходу моєї розповіді заповніть пропуски.
(РОЗПОВІДЬ ПРО ЖИТТЯ ДЖАННІ РОДАРІ)
Ось так склалася доля Джанні Родарі. А яким ви побачили цього письменника? Спробуйте дібрати по одному слову (вправа асоціативна характеристика):
Р
О
Д
А
Р
І
А тепер давайте трішки відпочинемо.
(ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА ДЛЯ ОЧЕЙ)
Перепочили,отже продовжимо нашу подорож Італією. Це надзвичайно красива, мальовнича і давня країна. Вона має дуже цікаву і самобутню історію.
Италия! Страна среди морей.
Италия!Страна цветов и парков.
Италия! Страна мечты моей.
Италия! Страна Петрарки.
Италия! Красива ты в любое время года
В любое время года величава
И в дождь и в зной и в непогоду
Ты царственно-античная держава
Красив и Рим твой- вечный город,
Кто сказал «веккио»? Он молод!
Всегда таит в себе какое-то лукавство..
Италия! Моей мечты ты стала царством…
Коли мені було 13 років я просто закохалася в цю державу і, сподіваюсь,що ви також зацікавитеся цією надзвичайною країною.Тож давайте знайомитись ближче . Я підготувала для вас презентацію ,щоб ознайомити з найвідомішими і найвизначнішими місцями. Отже, будьте уважними, слухайте,запам'ятовуйте тому що цей матеріал буде вам потрібен під час знайомства з нашим сьогоднішнім твором.
(ПРЕЗЕНТАЦІЯ ДО ВІРША)
Скажіть будь ласка, за яким принципом побудована презентація? Так, за принципом контрасту ,або антитези і саме цей художній прийом покладено в основу вірша «Листівки з видами міст», з яким я пропоную вам ознайомитись. (Читання вірша)
5.Постановка проблемного запитання «У чому істинна краса людини та світу?»
6. Виразне читання поезії Д. Родарі «Листівки з видами міст». Словникова робота
7. Аналіз вірша
Бесіда
- Яке враження справила на вас поезія?
- Які картини виникли у вашій яві перед вами під час читання?
- Чому ж тоді не зовсім радісно закінчується твір?
- Що ж наштовхує нас на роздуми?
- Чи погоджуєтесь ви з автором?
- Які проблеми людського життя порушує автор?
Дослідження художніх світів твору
- На скільки частин можна поділити текст?
- Давайте спробуємо назвати художні світи твору.
Підберіть слова, якими можна схарактеризувати ці світи.
Краса Буденність
Схарактеризуйте образ ліричного героя, використовуючи цитати твору
Не вірю я чужим речам
Сам подивлюся Сам я побачу
Сам я узнаю
Зробіть висновок : який же ліричний герой поезії?
(Вміє цінувати красу, відчуває неосяжність світу, прагне до його відкриття, співчуває знедоленим, хоче справедливості, небайдужий, до всього намагається долучитися сам, хоче іншим допомогти зрозуміти, що за працю повинна бути гідна винагорода)
ü Літературознавча робота
- Які художні засоби вам відомі?
Знайдіть названі художні засоби, які використовує Д. Родарі у вірші.
Епітети: «блискучі»,«безжурні», «славетні», «розкішні»
Метафора: «Венеція-краля»
Анафора: «Хто…»
Антитеза: Скаче – плаче, робить – байдикує
Перелічення: «Рим – Колізей, Капітолій і Форум…»
Риторичні запитання: «А глянь за картинки – чи так воно вийде?», «Чи
справді в Венеції тільки й роботи – Гондоли ганять і співать без турботи?», «Чи справді безжурні неаполітанці Тільки те й знають, що гулі і танці?»
Інверсія: «Купує в Італії кожен турист», «Не вірю я…», «Хай сам я побачу»
- Який художній засіб є центральним у творі? (Антитеза)
ü Обговорення проблемного питання «У чому істинна краса людини та світу?»
IV. Закріплення знань, умінь і навичок
Підсумкова бесіда:
− Чи можуть поштові листівки з видами міст розповісти про життя їхніх мешканців?
− У яких словах виражено прагнення автора самому про все дізнатися, відкрити таємниці світу? («Хай сам подивлюся, Хай сам я побачу»)
− Чому головним художнім засобом твору стала антитеза?
V. Рефлексія
І останнє завдання на сьогодні. Перед вами кросворд за матеріалами сьогоднішнього уроку. Давайте спробуємо його розгадати. (КРОСВОРД)
2. Прийом «Мікрофон»
- Сьогодні я дізнався…
- Найбільше мене схвилювало…
- На мою думку, автор спонукає читача до…
3. Підсумкове слово учителя
Сьогоднішня подорож підходить до кінця. Ми з вами побували в прекрасній країні – Італії, познайомилися з творчістю Д. Родарі, проаналізувати його поезію «Листи з видами міст».Розглядаючи листівки з видами міст, ми відчуваємо неосяжність світу, його звабливість, прагнемо до його відкриття та дослідження. Я думаю, що ви збагатили себе досвідом попередніх поколінь, красою творіння рук людських, життєвою мудрістю розуміння справжньої краси та справедливості.
VI. Оцінювання навчальних досягнень учнів.
VIІ. Домашнє завдання.
Виготовити листівку з видом українських міст і підготувати до неї коментар