СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Координаталык тегиздик.

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Координаталык тегиздик.»

__6___ класс _______ мугалими: Абдилазизова Нурзат.

Предмети__математика.

Сабактын тиби: жаңы билимдерди өздөштүрүү

Сабактын темасы: _Координаталык тегиздиктер.

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: Интерактивдуу ыкма.


Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: окуу китеби, сүрөттөр, компьютер, проектор, таратма материалдар,интерактивдүү доска ж.б

Сабактын максаттары

Күтүүлүүчү натыйжалар



Билим берүүлүк



  • Координаталык тегиздиктер жөнүндө түшүнүк алышат,сан маанилерин табууга көнүгөт.


  • Координаталык тегиздиктер жөнүндө түшүнүк алса,сан маанилерин табууга көнүксө.



Өнүктүрүүчүлүк



  • Берилген чекиттердеги маанилерди таап чиймесин чие алышат жана тарыхый маалыматка ээ болушат,компьютерде сурөттөрдүн графикасын түзүшөт.


  • Берилген чекиттердеги маанилерди таап чиймесин чие алса жана тарыхый маалыматка ээ болсо,компьютерде сурөттөрдүн графикасын түзө алса.



Тарбиялык


  • Ынтымактуулукка, өзун оюн туура жана так айтууга көнүгүшөт, топто бири-бирин сыйлашат,кесипке багыт алышат.


  • Ынтымактуулукка, өзун оюн туура жана так айтууга көнүксө, топто бири-бирин сыйлоону,кесипке багыт алса.



Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүл

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. ________________________________(ПК 1)

2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 2. _________________________________(ПК 2)

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3) 3.____________________________ (ПК3)

4. _______________________________ (ПК 4)















Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Негизги

Пред

1.Уюштуруу


2мин

1.Сабакты уюштуруу:


жана жагымдуу маанай тартуулоо

Бул жылмаюудан кандай

өзгөчөлүктү байкадынар?.



1.Мугалим менен бирдикте жагымдуу маанай

түзүугө катышат.



















Бул жылмаюуда сызыктар бар экен. Окуучулар

өз оюн айтышат.

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсынар!


Үй тапшырма







Өтүлгөн теманы кайталоо.

















Жаңы тема

8мин









3 мин
























8мин

  • Үй тапшырмасы.

Боз үйдүн

диаметрин,бийиктигин

,түндүктун диаметрин

жана аянтын эсептегиле.




Үй-бүлө мүчөлөрүнүн бөлмөлөрдөгу ээлеген аянты.

Үй-бүлө мүчөлөрүнүн бөлмөлөрдөгу ээлеген аянты.



Балдар туура,бугунку темабыз” Координаттарды тегиздик”.








Бүгүнкү темабыздын максаты: Координаталык тегиздиктер жөнүндө түшүнүк алып,сан маанилерин табууга көнүгүү.








Окуучулар менен бирдикте талкууланат



Берилген тапшырманын жообун чыгарып, ар бир

туура жоопко бирден тамга алып доскага илишет.

Жыйынтыгында окуучулар менен бирдикте бүгүнкү

сабактын темасы келип чыгат.слайд(5-13)







Мугалим менен бирдикте сабактын максатын

коюшат.

НК 1

НК 2








НК 1

НК 2

















НК 1

НК 2

ПК 1

ПК 2

ПК 3

ПК 4






ПК 1

ПК 2

ПК 3

ПК 4















ПК 1

ПК 2

ПК 3

ПК 4

Жакшы аткарып келипсинер. Өткөн тема боюнча түшүнүгүңөр жакшы.( окуучулар жылмаюу сүрөтү таратылат)



Азаматсыңар!

Бүгүнкү жаңы теманы аныктап алдык.


























Теманы түшүнүгө аракетинер жакшы.

Чекиттерди таптыныр жана аларды туура туташтырдынар.

Тарыхый маалымат

2мин



1.Жаңы маалыматты

окуучулар кабыл алышат.

2. Окуучулар өз

ойлорун ортого салышат


НК 1



НК 2

ПК 1

ПК 3

ПК 4

Рена Декарт жана Готфрид Вильгельм Лейбниц

жөнүндө маалымат алдынар.


Тапшырмалар

7 мин

Берилген сүрөттөр боюнча ар бир бала өзунө жаккан сүрөттөн орун алат, топторго бөлүнөт жана андагы тапшырманы топ менен бирдикте талкуулап өз ойлорун айтышат.(слайд 20-22)

Өзүнө жаккан

сүрөттү тандап.

Тапшырманы топ

менен бирдикте

талкуулап топ

башчысын шайлап

топ башчысы

түшүндүрүп берет.

1)Топ – кино суйучулор.

Мен 1 топту

тандаганымдын

себеби мага

тегиздик,

мейкиндик

жөнүндөгү

кинолор жагат.

2)топ – шахмат

сүйүчүлөр.

Мен шахматты

Тандаганымдан

себеби КР шахмат

боюнча чемпиону

болгум келет.

3)топ – саякатчылар.

Дуйнөнү

айланып

координаттык

сызыктарын

көргүм келет.

НК2

НК3

ПК1

ПК2

ПК3

1топ

Кино сүйүүчүлөр.

2 топ

Шахмат сүйүүчүлөр.

3 топ

Саякатчылар.

Ар бир окуучу топту тандайт.

Эс алуу мүнөтү

2 мин

Разминка

Разминка

НК 3

Пк3

музыкага нын темпине карата кыймыл аракет жасайбыз.








5. Китеп менен иштөө.


5мин

№1


№2


№3

№4


№5

Окуучулар өз

жөндөмдүүлүктөрү

менен жазган

иштерин жактап

беришет.


НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3

а(туура)

Б(көңүлбур)

4.Интерактивдүү көнүгүүлөр









































Бышыктоо

6мин










































5мин

Балдар сүрөттөгү жаныбарлардын баш бөлүгүнүн чекиттерин тапкыла.













































Инсерт :

Билем

Билдим

Билгим келет






2)




3)














Топтордо аткарышат.





Окуучулар таблицаны толтурушат.


НК 2










































НК2

НК3


ПК

ПК 2

ПК 3

ПК 4








































ПК2

ПК3

ПК4

Азамат, Бирок тегиздиктеги чекитке көңүл бур.

Баардык тегиздиктеги чекиттерди туура таптын,азаматсын!




































Топто активдүү иштединер жакшы!






Үй тапшырма

2 мин




Берилген тапшырманы белгилеп алышат.


Балоо

(2мин)

Кана балдар бүгүнкү сабакта топ мүчөлөрү бирин бирибизди баалайбыз.

Балдар бири-бирин баалашат.




НК2

НК 3


















НК1

НК2









ПК2

ПК3

ПК4

















ПК1

ПК2

ПК3








Балдар,үй тапшырмасына көнүл бөлүп,чыгармачылык менен аткарууга аракеттенгиле.

















Биринчи топтун мүчөлөрү сабака абдан активдүү катыштынар ,тапшырмаларды өз убагында туура жана так аткардынар.

Азаматсынар!

2 топтун мүчөлөрү активдүү катыштынар,тапшырмаларды аткарууда убакытты үнөмдөгүлө.Жакшы!

3 топ активдүү катыштынар,силер компьютер менен иштөөдө кылдаттык менен иштегиле.Жакшы!



















Сабактын жүрүшү:



________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________