СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Көпмүшелерді тепе тенң түрлендіру

Категория: Алгебра

Нажмите, чтобы узнать подробности

Көпмүшелерді тепе тең түрлендіру қысқа мерзімді сабақ жоспары 7сынып

Просмотр содержимого документа
«Көпмүшелерді тепе тенң түрлендіру»



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп:Ақбақай орта мектебі

Күні:30.06.2017

Мұғалімніңаты-жөні:

Оразалиева Мадина

Сынып: 7

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтыңтақырыбы

Көпмүшелерді тепе-тең түрлендіру


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)



7.2.1.13 Көпмүшеге амалдар қолдану, көпмүшелерді көбейткештерге жіктеу арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді орындау.МАН, ҰМЖ

Сабақтың мақсаты

Көпмүшеге амалдар қолдану, көпмүшелерді көбейткештерге жіктеу арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді орындау

Бағалау критерийі

-Көпмүшелерге амалдар қолдануды біледі

-Көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеуді біледі

-Алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді орындай алады

Тілдік мақсаттар


Терминология: Өрнектер, түрлендірулер, көпмүше, бірмүше

Құндылықтарға баулу




«Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясының 5 құндылығы: Жалпыға бірдей еңбек қоғамы

Пәнаралық байланыс

Геометрия, география, психология

Алдыңғы білім


Бірмүшені біледі. Көбейткіштерге жіктей алады.







Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы


10 мин

Оқушылармен сәлемдесу; Оқушыларды түгендеу; Оқу құралдарын, сабаққа дайындығын тексеру.

Ең алдымен оқушылар шаттық шеңберіне тұрып, бір-біріне бір ауыз мақтау сөз айтады. Бұл оқушылардын сабақты жақсы көңіл- күймен бастауына ықпал етеді. Шаттық шеңбер қалпын бұзбастан «Сұрақты тосып ал» әдісі арқылы өткен сабақты пысықтау жүргізіледі. (әдіс ережесі: мұғалім оқушыға допты лақтыру арқылы сұрақ қояды. Допты тосып алған оқушы сол сұраққа жауап беріп, допты мұғалімге қайтарады. Мұғалім сұрақ қоюды жалғастырады. Егер оқушы сұрақтың жауабын білмесе допты басқа оқушыға беруіне болады.) Осы әдістен кейін балалар қораптан қималар алу арқылы 3 топқа бөлінеді: 1- топ (қызыл), 2- топ (сары), 3- топ (көк).

Ширату жаттығуы

  1. Екі қолда 10 саусақ, 10 қолда неше саусақ?

  2. Қабырғасы а см шаршыдан және ұзындығы а см, ені b екі тіктөртбұрыштан тұратын фигураның ауданын есептейтін формуланы жазыңдар.









Дескриптор

-Әріпті өрнекті құра алады.

-Әріпті өрнектің мәнін қоя алады.


















Интербелсенді тақта






Топқа бөліну стикері - үйрендім






-қате жібердім




-түсінбедім






Сабақтың ортасы


25 мин

Жаңа сабақ: «Борт журналы» тәсілімен тақырып бойынша оқушылар кестені толтырады.







Берілген тақырып бойынша бұрыннан білетінім

Мәтінді оқып жаңадан түсінгенім

Болжам-дар

Тың тақырып-тар














Әр топ берілген тапсырманы постер арқылы қорғайды. Топтарды бағалау «светофор» әдісі





Оқулықпен жұмыс:

23.1 Өрнекті ықшамдаңдар

  1. 2+2)(х4-1)-х2+2х2

  2. а3+9в2-(а4+9)(а4+3)

  3. 3+5)(х2+2)-10+х3

  4. а4-14а2-(а4-14)(а2+1)

Тапсырманың дескрипторы:

  1. Жақшаны ашуды біледі;

  2. Дәреженің қасиетін біледі;

  3. Таңбалар ережесін біледі;

  4. Амалдар ретін біледі;

Топтық жұмыс:

«Ойлан-жұптас-бөліс». Берілген тапсырма (сұрақ) бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, жқп болып пікірлерімен бөліседі. Бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады.

23.8 Теңдеуді шешіңдер

  1. х(х-8)-20=15-х(1-х)

  2. 47-х(11-х)=19х+х2

  3. 33х-х2=(35-х)х-17

  4. 59х+4х2=4х(1-х)+21

Дескриптор

-Өрнекті ықшамдай алады

-Теңдеудің түбірін таба алады

Топтың түсіндіруін бағалауда оқушылар түсінген түсінбегендерін «Көңіл күйім » смайликтерін көрсету арқылы бағалайды.















  • Түсіндім, өте керемет











  • Жақсы, бірақ түсінбеген жерлерім болды.





Орташа,түсінбеген жерлерім

өте көп.







ІІІ, Оқулықпен жұмыс. (жеке жұмыс) «Футбол» ойыны арқылы жүзеге асырылады. Әр топтан бір оқушыдан тақтаға шығып, егер доптың артқы бөлігіндегі есептерді шығара алса, «гол» болып саналады.

23.5 Қосындыны көбейтінді түрінде жазыңдар

  1. x2+вх-ах-ав

  2. x2-сх+вх-вс

  3. z2+zx-zk-xk

  4. y2+my-km-ky



Дескриптор Білім алушы

- қосудың ауыстырылымдық заңын қолданып санды өрнектің мәнін есептейді;

- көбейтудің ауыстырылымдық заңын қолданып санды өрнектің мәнін есептейді;

- қосудың терімділік заңын қолданып санды өрнектің мәнін есептейді;

- көбейтудің терімділік заңын қолданып санды өрнектің мәнін есептейді;

-әріпті өрнекті ықшамдай алады.

Бағалау

Есепті шығарып «ГОЛ» кіргізген оқушыларға смайликті житондар беріледі

Сергіту сәті



  1. Үстелде 3 стақан шие тұр, Айдос 1 стақан шиені жеп қойды, неше стақан қалды? (3)

  2. 1кг мақта ауырма,1 кг темір ауырма?(тең)

















Үлестірмелі қағаздар











































Бағалау. Мадақтау



























Бағалау. Қошемет

үлестірме қималары





















































Доп тәріздес

үлестірме қималары















































Сабақтың соңы

10 мин

Тақырып бойынша білімдерін жинақтау үшін әр топқа семантикалық картаны толтыру тапсырылады. Семантикалық карта. «+» белгісі арқылы орындалады.

Тапсырма

Төмендегі семантикалық картаны шешсеңіздер әлемдегі ең қатты жүгіретін жануарды оқи аласыздар

Есептер

Жауаптары




50а+90

70

1

х(х-1)2-41

С (28)

Д (31)

Г(41)

А

Б

2

х-3=-(3-х)

Е (3)

К (5)

И (6)

Т

Ы

3

2*3в

а=-1 в=3

Ц (15)

П (18)

У(20)

Ь

Э

4

0,5х4*2у

х=2 у=3

А (48)

Е (45)

Н (40)

А

Ш

5

32

а=-1 в=4

М

(-13)

Р (-32)

Л (32)

Ж

Ю

6

(а-в)(а+в)=0

а=-3 в=3

Д (0)

П (1)

Р (2)

Л

Д

Гепард жылдамдығы жағынан әлемдегі ең қатты жүгіретін жануар. Африкада мекендейді. Жылдамдығы сағатына 110-120 км.

Дескриптор: Білім алушы

-өрнекті ықшамдайды;

-өрнектердің сандық мәнін табады.



Кері байланыс. «Сэндвич» әдісі

Оқушыларға ең алдымен сэндвичтің дайындалу жолы еске түсіріледі. 1-ші нан – ол сары стикерге: «Не ұнады?», одан кейін 2-ші ірімшік – жасыл стикерге «Не білгім келеді?», одан кейін көкөніс- қызыл стикерге «осы сабаққа байланысты көңіл-күйім» деген сұрақтарға жауап беріп сэндвич жасап береді.

















Семантикалық карта























стикерлер

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау



Саралау- жекелеген оқушыларға сұрақтар қоя отырып қосымша көмек көрсетуді, кабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді жоспарлаймын.

«Құпия конверт»әдісі

Ромбтық жіктелім, Футбол ойыны

«Ауа райы » арқылы әр оқушы жаңа сабақты түсінгендігін көрсетеді.

Бағалау стикерлері

Кері байланыс. «Сэндвич» әдісі



Интербелсенді тақтаның қосылу уақыты 15 минут болуы және оқушы ережесін сақтауы





















Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егероқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?


Сабақ өз мақсатына жетті. Себебі, мақсатқа байланысты барлық дескрипторлар орындалды.

Жалпы бағалау




Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:





2:




Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:



2:




Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?