СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Көркем еңбек 6 сынып (ұлдар) "Электрлі қол аспаптары және құрал- жабдықтар."

Нажмите, чтобы узнать подробности

6 сынып. Көркем еңбек пәнінен сабақ жоспары

Просмотр содержимого документа
«Көркем еңбек 6 сынып (ұлдар) "Электрлі қол аспаптары және құрал- жабдықтар."»

Қысқа мерзімді жоспар


Пән: көркем еңбек

Мектеп: 36

Ұзақ мерзімді жоспар

3-бөлім: Дизайн және технология

Мұғалімнің аты: Жамансариева С.С.

Күні: 14.01.2019


Сынып: 6 (ұлдар)

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Электрлі қол аспаптары және құрал- жабдықтар.

Тәжірбиелік жұмыс

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

6.2.2.1

Құрастырымды, табиғи және жасанды материалдарды өңдеу үшін пайдаланатын қол электрлік құралдарының қозғалысты беру механизмдері мен құрылысын анықтау және сипаттау

6.2.6.2

Қол электрлі құралдары және жабдықтарымен қауіпсіз жұмыс жасау тәсілдерін, еңбек гигиенасы ережелерін білу және түсіндіру

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:.

• Түрлі құралдарды қолданудың түсінігін көрсетеді;

• Электрлі қол аспаптары және қол құрал-жабдықтарымен жұмыс істеу барысында қауіпсіздік техникасын үйренеді;


Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

  • Электробұрағшпен жұмыс істеу тәртібін біледі

Кейбір оқушылар орындай алады:

• Электрлі және қол құралдарының ерекшеліктерін зерттейді;

Бағалау критерийлері

  • Қол электрлік құралдарының қызметін зерттеді;

  • Қол электрлік құралдарын қолдану аясын қарастырды;

  • Электрлі қол аспаптары мен қол құрал-жабдықтарын жұмыс істеу барысында қауіпсіздік техникасын біледі.

Тілдік мақсат

Электрлі қол аспаптары және құрал-жабдықтарға тән ерекшеліктерін пәндік терминологияны қолданып, суреттейді.

  • Механизм;

  • Құрал – инструмент - Tool

Диалогқа/жазбаға қажетті тіркестер

  • Құрылыс барысында ағаш материалдарын аралау үшін....

  • Қол электрлі құрал-жабдықтар....

  • Олардың ерекшеліктерін.... анықтауға болады.

Қол электрлі құралдармен жұмыс істеу барысында ....... сақтау қажет.

Құндылықтарды дарыту

Сабақ барысында еңбектену және эстетикалық құндылығын бойына сіңіреді. Оқушы бір-бірімен ынтымақтастықпен ашық пікір бөлісіп, шығармашылық көзқараспен еңбектенеді.

Пәнаралық байланыс

Физика пәндерімен: Электр құрылғылармен жабдықтау

Математика: Өлшемдер қою және түсіру

АКТ қолдану дағдылары

Жұмыс барысында материалдарға негізделген суреттемелер мен жазбалар r-көрсету. (Бейне ролик көрсету)

Бастапқы білім

  • Жобалық жұмыстарын ұсыну және қорғау;

  • Табиғи материалдардан дайындалатын бұйым нобайын орындау


Жоспар

Жоспарланған уақыт есебі


40 минут

ресурстар


Басы.

Ұйымдастыру кезеңі.





Ортасы

Жаңа сабақ.


Айтылым.


Оқушыларды тапсырма орындауға дайындау үшін психологиялық ахуал қалыптастыру.

Топқа бөлу.

(Түсті бұйымды таңдау арқылы таңдау арқылы топқа бөліну)

Топ ережесін еске түсіру.


Т. «Ойлан,жұптас, бөліс» әр топқа сөздер беріледі.

Ойланып, өз ойларын айтып, жазып әр топ ортаға салады.

1 топ- электр ара; (Дискілі электроара)

2 топ – электр сүргі;

3 топ – электр бұрғы.

Тапсырма:

  • Топтарда түрлі электрленген қол құралдарының қағидаларын зерттеу(мысалы:перфоратор, электрлі бұрғы, бұрандалы шегені бұрағыш, ажарлағыш машинка, және т.б.

  • Әрбір топ өз зерттеулерін сынып алдында таныстырады(жұмыс принциптері, жұмыста қолданудың мүмкіндіктері)


Дескриптор:

1. Электрлі қол аспаптары және құрал- жабдықтарды таниды, оларды бір-бірінен ажырата алады

2. Электрлі қол құралдарының негізгі бөліктерін біледі

3. Электрлі қол құралдарының қызметін зерттейді;

4. Қол электрлік құралдарын қолдану аясын қарастырды;


Кері байланыс: «Қаламсап ортада»


Ресурстар

Ағаш, коматекс, пластик, фанера.

Құрал- жабдықтар және қол құралдары: лобзик, балға, ара, қысқаш, ағаш өңдеу шебер үстелі





Постер,маркер,

түрлі-түсті қарындаштар








Тыңдалым.





























Оқылым





























Жазылым.


. Сыныппен талқылау

  • Қауіпсіздік техникасы не үшін қажет?

  • Электр құрал-жабдықтарды пайдалану барысында қандай қауіпсіздік техникасын сақтау қажет?


Электр құрал-жабдықтарымен жұмыс істеу барысында қауіпсіздік техникасын сақтау жөнінде бейнематериалды тамашалау.


Жұмыс істеу бойынша әдістерді көрсету.

Бұрандалы шегені бұрғашыпен жұмыс істеу барысын көрсету.

Бұрамашегемен жұмыс істеу әдісін презентацияда немесе сынып алдында көрсету.

« Серпілген сауалдар» әдісі.

Сұрақтарға жауап бер

  • Бұрандалы шегені бұрағыш не үшін қажет?

  • Бұл құралды қайда және не үшін қолдануға болады?

  • Бұл құрылғымен жұмыс істеу барысында қандай қауіпсіздік техникасын сақтау қажет?


Қолдану. Талдау

Практикалық жұмыс

Аккумуляторлы бұрамашегені зерттеу.

Құрал-жабдықтар: қол аккумуляторлы бұрамашеге, бұрғы, 40-50 мм тақтайдың қалдықтары, тура және айқара тәріздес оймакілтек.

Тапсырма.

Бұрамашегенің техникалық сипаттамасын зерттеңіз. Бұрғының диаметрін аккумуляторлы бұрамашеге арқылы бұрғылау үшін өзіңіз таңдаңыз. Оқушылар бұрғылауды ағашта, жасанды ағаш материалдары және пластмассада жасайды.

Жұмысты жасау алгоритмі.

  • Сіздің бұрамашеге құрал-жабдығыңызда жылдам қысымды патрон, шпиндельді блокадалау, жылдамдықты реттеу, реверс, реттегіш, резинкеленген тұтқа, қозғалтқыштың электрлі тежегіші, алмалы клипстер бар ма?

  • Айналмалы реттегіштің жұмысын тексеріңіз. 24-35 мм.кескіштерді алыңыздар. Қажетті өлшемдегі битаны алып, ағашқа айналмалы құрылғыны қойып, кескіштің таяқ үстінде болуы қадағалаңыз.

  • Түрлі(тура және қиғашты) шлицтерге кескіштерді ораңыз. Кескішті қандай шлицпен орау оңайырақ?

  • Бұрамашегенің орау бағытын қадағалаңыз. Ағаштан кескіштерді аударыңыз.

  • Бұрамашегені бұрғыға бекітіп, ағашқа бірнеше саңылау жасаңыз.

  • Бұрамашегенің аккумуляторын жаңаға алмастырыңыз. Ескі аккумуляторды қуат көзіне қосып қойыңыз. Мұғалімнің көмегімен қуат көзін электртоғына қосыңыз. Қуаттау басталғанына көз жеткізіңіз.


Аккумуляторлы бұрамашегемен жұмыс істеу қауіпсіздік ережесі.

1. Ағаш қырлы бөренені қолда ұстап жұмыс істеуге болмайды. Оны ағаш білдегі немесе верстакта бекіту қажет.

2. Бұрамашегемен жұмыс істемес бұрын электр құрылғысының жұмысын тексеріңіз. Шегені қоспас бұрын құрылғыны қосып, тексеріп алыңыз. Батырманы басқан уақытта айналма ақырыннан қаттыға қарай жылдамдықпен өрістеуі керек. Сол уақытта щетка ұшқындамауы керек. Жағымсыз иіс, тарсыл, дыбыс естілмеуі керек. Күйіктің иісі шықпауы керек. Жылдам басылатын патронның сыртқы көрінісіне көңіл аударыңыз. Оның үстінде зақымданбауы керек. Зақым барын байқасаңыз мұғалімге хабарлау керек.

3. Ұзақ үзіліс кезінде жұмыс барысында және жұмыс аяқталғаннан кейін айналу бағытын ауыстырып қосқышты құралдың рұқсатсыз қосылуын болдырмау үшін бейтарап қалыпқа айналдыру керек.

4 Құралды қысқышты қысу үшін, аспапты диаметрі біршама үлкен қашықтықта орнатыңыз, содан кейін аспапты патронға салыңыз да, оны бекітіңіз. Ол үшін картриджді бір қолыңызбен мықтап ұстаңыз және картриджді ұстап тұрғанға дейін қуат түймесін екінші жағымен ақырын басыңыз. Содан кейін бұранданы босатып, бұрағыш бос тұрғанда құралдың соғылуының жоқтығына көз жеткізіңіз.

5. Винтті қосудан бұрын бұрандаманың шетін жолаққа сәл басыңыз. Бұрышты ұстап тұрып, бұрауышпен бірнеше баяу айналдырыңыз. Бұранда бұрылыссыз бұрыла бастағанын тексеріп, бұранданы босатып, қуат түймешігін басып, бұрандаманың жылдамдығын арттырыңыз.

6. Бұрғылауды бастамас бұрын болашақ саңылаудың ортасында тесік жасау үшін ауланы қолданыңыз.

7. Құрылғының құлауына жол бермеу үшін шеберхананың шетіне қоймаңыз.


































































Соңы

Сабақты қорыту.







Үйге тапсырма беру.

Рефлексия

Мақсаты: оқушылардың бүгінгі сабақ тақырыбын қаншалықты меңгергенін және келесі сабақта қай оқушымен, қандай сұрақ төңірегінде жұмыс жасауды жоспарлау мақсатында кері байланыс жүргізу.


Сұрақтарға жауап бер:

  • Оқудан басқа операцияларды қолмен бұрауышпен пайдалану мүмкін бе?

  • Үйде жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін үйдегі шеберханада қандай электр құралдарының ең аз жиынтығы болуы керектігін дәлелдеңіз.

  • Слоттары бар (тікелей немесе көлденең пішінді) винтті оңай бұрауға болатын өздігінен бұрылатын бұранда және неге?




Сабақ бойынша алған әсерлерін стикерге жазып, қоржындарға жабыстырады.




Қосымша мәліметтер

Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыға тапсырманы

қалай түрлендіресіз?.

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы



Дұрыс отыру. Топтық ережені дұрыс орындау

Қаламсапты дұрыс ұстау, қаламның үшкір тұстарын абайлап қолдану. Қауіпсіздік техникасын сақтап және оның маңыздылығын түсінеді, материалдар мен құралдарды ұқыпты пайдаланады.

Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма ? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1.

2.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алды (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1.

2.

.

Сабақ барысынада сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?




















Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!