Көркөм өнөр 3-класс
Тема: Саймалуу таш 2- саат
Сабактын тиби: билимди, билгичтиктерди калыптандыруу сабагы
Сабактын формасы: өз алдынча иштөө
Сабактын методдору: аңгемелешүү,түшүндүрүү, суроо-жооп,көрсөтмөлүүлүк
Сабактын жабдылышы:окуу китеби,петроглифтердин сүрөттөрү, көркөм каражаттар
|
Сабактын максаттары
|
Көрсөткүчү
|
|
Билим берүүчүлүк
|
Жергебиздеги таш бетине чегилген байыркы сүрөттөр жөнүндө, алардын жаралуу тархы тууралуу билишет.
|
-петроглифтер жөнүндө билишсе;
-петроглифтерди тартышса.
|
|
Өнүктүрүү
чүлүк
|
Ой жүгүртүүсү өсөт. Чыгармачылыкка кызыгуусу артат.
|
-ой жүгүртүүсү өссө;
-чыгармачылыкка кызыкса.
|
|
Тарбия
берүүчүлү
|
Ата- бабалардан бизге жеткен эстеликтердин баркын-наркын баалап, өз чыгармачылыктарында колдонууну үйрөнүшөт.
|
- Ата- бабалардан бизге жеткен эстеликтердин баркын-наркын бааласа, өз чыгармачылыктарында колдонууну үйрөнүшсө.
|
|
Сабактын жүрүшү
|
|
|
Сабактын этабы
|
Мугалимдин ишмердүүлүгү
|
Окуучунун ишмердүүлүгү
|
Баалоо
|
|
| |
|
Уюштуруу:
|
Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт.
|
Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет. Бири-биринин жакшы сапаттарын айтышат.
|
Ыраазы
чылык билди
рүү
|
|
|
Үй тапшырма
ны суроо
|
Тартып, пластилинден жасаган буюмга чегилген петроглифтерин текшертишет.
Илегри адамдар сүрөтөрдү эмнеге тартышкан?
Ал сүрөттөр кандай аталат?
Алар кайсы жакта табылган?
Саймалуу таштагы петроглифтердин саны канчага жетет?
|
Тартып келген сүрөттөрүн көрсөтүшөт.
Суроолорго жооп беришет.
|
мактоо
|
|
|
Жаңы тема
|
1.Азыркы күндө сүрөттөдү эмнеге тартабыз?
2.Таштарды азыр эмнелерге колдонобуз?
Таштардан дагы эмнелер жасалат?
Азыр аларды петроглиф деп айтабызбы?
Петроглифтерге жаңы жашоо берип аларды буюмдарга түшүрүп иштеп жаткан агайыбыз ким?
|
Жооп беришет.
Альбом, ак баракка.
Курулушка.
Эстелик жасашат.
Скульптура деп айтабыз.
Ташиев Жумагул агай.
|
|
|
|
Бышыктоо
Эс алуу көнүгүүсү
|
Тапшырма: петроглифтерди көрүп тартуусун сунуштайт.

Ар бир окуучунун иштеп жатканын карап турат.
Көнүгүү аткарышат.
Петроглифтердин көргөзмөсүн уюштурат.
|
Сүрөттөрдү тартып, аракеттенишет.
Кыймыл менен аткарышат.
Тарткан сүрөттөрүн илип коюшат.
|
Мактоо
|
|
|
Жыйынтыктоо
Баалоо
Уй тапшырма
|
Бири-биринин сүрөттөрүн карап чыгууну сунуштайт.
Окуучуларды билим деңгээлине жараша баалайт.
Петроглиф ойлоп тартуу
|
Бири –биринин сүрөттөрүн карап чыгышат.
Үй тапшырма алышат.
|
Бири-бирин баалашат.
|
|
Просмотр содержимого документа
«Көркөм өнөр 3-класс. Тема: Саймалуу таш 2- саат»