СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Көркөм өнөр Саймалуу-таш 2саат

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тема: Жат жазуу

Сабактын тиби:Текшерүү жана окуучулардын билим, билгичтик, көндүмдөрүн каттоо сабагы.

Сабактын формасы: Текшерүү жат жазуусу

Сабактын методдору: Өз алдынча иштөө,айтып берүү, текшерүү жана баалоо.

Сабактын жабдылышы: Текст.

               Сабактын максаттары

Көрсөткүчү

Маалымат

тык

Кыргыз тилинин сөздөрүн, сүйлөмдөрүн орфографиялык жана  каллиграфиялык жагынан туура,орду менен сабаттуу жаза билүүсү текшерилет.

-текстти талаптагыдай жаза алса.

- өз катасын оңдой билсе.

Социалдык-

Коммуника

тивдик

Таза, катасыз туура жазуу көнүгүшөт.Эске тутуусу калыптанат.

 

-таза, катасыз туура жазса;

-укканын эстеп жаза алса калса

 

Өз алдынча уюштуруу, көйгөйлөрдү чечүү

Сабаттуу болууга үндөө.Бири-бирине тоскоол болбоого тарбияланышат

-сабаттуу болууга умтулса;

-бири-бирин сыйласа;

 

 

Сабактын жүрүшү

Сабактын этабы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компет.

НК

ПК

Уюштуруу:

Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт.

Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет.Сыйкырдуу көз айнек.

НК2

 

Үй тапшыр

маны суроо

5- көнүгүү. 79-бет. Жаңылмачты жатка айтуусун текшерет.

Жаттап келен жаңылмачтарын бири-бирине айттырат.

Сөздөр: мунара, алаң көз, амалкөй, аңкоо, туш тарап.

Уй тапшырмаларын айтып беришет.

Жаңылмачтарын бириникин-бири айтып аракеттенишет.

Үйрөнүп келген создөрүн түшүндүрүп беришет.

НК1

 

НК2

 

НК3

ПК3

 

ПК2

 

Жаңы темага өбөлгө

Жат жазуунун темасын доскага жазат. Анын максаттарын айтат.

 

 

 

Темасы,максаты менен таанышышат.

 

 

 

 

 

НК1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жат жазуу жаздыруу

 

 

Мугалим текстти окуп берет, жазууга кыйын делген айрым сөздөрдү доскага көрсөтүп, түшүндүрөт. Окуучуларга текстти сүйлөм-сүйлөм боюнча так жеткиликтүү окуп берет.

 

 

Окуучулар түз отуруп, окулган сүйлөмдөгү сөздөрдү туура жазганга аракеттенишет.

 

 

НК1

 

НК3

 

НК2

 

 

 

ПК1

 

ПК5

 

 

 

 

 

Эс алуу көнүгүүсү

 

Жат жазууну улантуу

 

 

Жатжазууну текшерүү

 

Манжалар күрөшү.

 

 

Жат жазууну андан ары улантып окуп берет

 

 

Жат жазуу иштерин окуп чыгып, кетирген каталарын оңдоону сунуштайт.

 

Окуучулар тешерип алгандан кийин чогултуп алып текшерет.

 

Эмне жөнүндө жазгандыгы жөнүндө сурайт.

Салааларын бири-бирине кийиштирип ары-бери күрөштүрөт.

Улантып жазышат.

 

 

 

Өз алдынча окуп чыгып каталарын текшерип, оңдошот.

 

 

 

 

Текстти айтып беришет.

НК3

 

 

НК2

 

 

 

НК3

НК2

НК1

 

 

 

 

НК2

НК3

 

 

 

ПК1

ПК4

 

 

 

ПК1

 

 

 

 

 

ПК3

Жыйынтыктоо

 

Баалоо

Уй тапшырма

Окуучуларды билим деңгээлине жараша баалайт.

 

Эреже жаттоо.

Баа койдурушат.

 

 

Үй тапшырма алышат.

 

 

НК3

 

 

 

Просмотр содержимого документа
«Көркөм өнөр Саймалуу-таш 2саат»

Көркөм өнөр 3-класс

Тема: Саймалуу таш 2- саат

Сабактын тиби: билимди, билгичтиктерди калыптандыруу сабагы

Сабактын формасы: өз алдынча иштөө

Сабактын методдору: аңгемелешүү,түшүндүрүү, суроо-жооп,көрсөтмөлүүлүк

Сабактын жабдылышы:окуу китеби,петроглифтердин сүрөттөрү, көркөм каражаттар

Сабактын максаттары

Көрсөткүчү

Билим берүүчүлүк

Жергебиздеги таш бетине чегилген байыркы сүрөттөр жөнүндө, алардын жаралуу тархы тууралуу билишет.

-петроглифтер жөнүндө билишсе;

-петроглифтерди тартышса.

Өнүктүрүү

чүлүк

Ой жүгүртүүсү өсөт. Чыгармачылыкка кызыгуусу артат.

-ой жүгүртүүсү өссө;

-чыгармачылыкка кызыкса.

Тарбия

берүүчүлү

Ата- бабалардан бизге жеткен эстеликтердин баркын-наркын баалап, өз чыгармачылыктарында колдонууну үйрөнүшөт.

- Ата- бабалардан бизге жеткен эстеликтердин баркын-наркын бааласа, өз чыгармачылыктарында колдонууну үйрөнүшсө.



Сабактын жүрүшү

Сабактын этабы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Баалоо

Уюштуруу:

Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт.

Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет. Бири-биринин жакшы сапаттарын айтышат.

Ыраазы

чылык билди

рүү

Үй тапшырма

ны суроо

Тартып, пластилинден жасаган буюмга чегилген петроглифтерин текшертишет.

Илегри адамдар сүрөтөрдү эмнеге тартышкан?

Ал сүрөттөр кандай аталат?

Алар кайсы жакта табылган?

Саймалуу таштагы петроглифтердин саны канчага жетет?

Тартып келген сүрөттөрүн көрсөтүшөт.



Суроолорго жооп беришет.

мактоо

Жаңы тема

1.Азыркы күндө сүрөттөдү эмнеге тартабыз?

2.Таштарды азыр эмнелерге колдонобуз?

Таштардан дагы эмнелер жасалат?

Азыр аларды петроглиф деп айтабызбы?

Петроглифтерге жаңы жашоо берип аларды буюмдарга түшүрүп иштеп жаткан агайыбыз ким?


Жооп беришет.

Альбом, ак баракка.

Курулушка.


Эстелик жасашат.

Скульптура деп айтабыз.


Ташиев Жумагул агай.









Бышыктоо
















Эс алуу көнүгүүсү

Тапшырма: петроглифтерди көрүп тартуусун сунуштайт.













Ар бир окуучунун иштеп жатканын карап турат.

Көнүгүү аткарышат.


Петроглифтердин көргөзмөсүн уюштурат.

Сүрөттөрдү тартып, аракеттенишет.















Кыймыл менен аткарышат.


Тарткан сүрөттөрүн илип коюшат.



Мактоо







Жыйынтыктоо


Баалоо


Уй тапшырма

Бири-биринин сүрөттөрүн карап чыгууну сунуштайт.

Окуучуларды билим деңгээлине жараша баалайт.

Петроглиф ойлоп тартуу

Бири –биринин сүрөттөрүн карап чыгышат.



Үй тапшырма алышат.

Бири-бирин баалашат.