Просмотр содержимого документа
«Կոտորակների բազմապատկում»
Մ Ա Թ Ե Մ Ա Տ Ի Կ Ա
5- դասարան
Դասի թեման՝ ԿՈՏՈՐԱԿՆԵՐԻ ԲԱԶՄԱՊԱՏԿՈՒՄԸ
Չափորոշչային պահանջ՝ Կարողանալ թվաբանական գործողություններ կատարել կոտորակների հետ:
Նպատակը՝ Իմանալ սովորական կոտորակների հետ թվաբանական գործողություններ կատարելը, կարողանալ թվաբանական գործողությունների հատկությունները կիրառել հաշվումներ կատարելիս:
Խնդիրները՝ Արմատավորել սովորական կոտորակների հետ գործողությունների վերաբերյալ գիտելիքները և կարողությունները:
Ակնկալիքները՝ Կարողանալ կատարել սովորական կոտորակների բազմապատկում:
Ուսուցման մեթոդը՝ Կարուսել
Ուսուցման պարագաները՝ Թերթիկներ՝ յուրաքանչյուր զույգի համար,m&m կոնֆետներ:
Դասի ընթացքը՝ Ստուգել նախորդ դասի տնային առաջադրանքների հարցերը և անհրաժեշտության դեպքում տալ պարզաբանումներ:
Ձևակերպել կոտորակը կոտորակով բազմապատկելու կանոնը:
Ձևակերպել կոտորակը թվով բազմապատկելու կանոնը:
Նախորդ դասին բաժանել զույգերի և խնդրել ունենալ m&m կոնֆետներ :
1. Յուրաքանչյուր զույգին տալ թերթիկ, որի վրա գրված է կոտորակների բազմապատկման մեկ օրինակ:Գրատախտակին փակցնել տառեր՝ համապատասխան գործողության արդյունքին: Աշխատանքն ավարտելուց հետո յուրաքանչյուր համարի զույգը գտնում է իր պատասխանին համապատասխան տառը և տեղադրում: Արդյունքում կհավաքվի ԿՈՏՈՐԱԿՆԵՐ բառը: Զույգը գնահատում է իրեն (ճիշտ պատասխանի դեպքում 2 միավոր) և թերթիկը հանձնում:
Առաջադրանքների ցանկ
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
1.
Կ 5.
Ր
2. 1 Ո 6.
Ա
3.
Տ 7.
Կ
4.
Ո 8.
Ն
9.
Ե 10.
Ր
2. Աշխատանքը կազմակերպվում է մեթոդի միջոցով: Դասարանի շարքերից յուրաքանչյուրը համարվում է մեկ կարուսել, որովհետև թերթիկները պտտվելու են նույն շարքի զույգերի միջև: Համարակալվում են զույգերը ( համարակալում` շարքի մեջ): Առաջարկվում է թերթիկների վրա գրել մի որևէ անկրճատելի կոտորակ: Զույգերից յուրաքանչյուրը իր թերթիկի վրա գրած կոտորակը ներկայացնում է երկու կոտորակների արտադրյալի տեսքով և գրում աղյուսակում՝ իրենց համարի դիմաց: Վերջում զույգերից յուրաքանչյուրը ներկայացնում է թերթիկի վրա գրված իր օրինակը և մեկական կոնֆետ տալիս այն զույգերին, որոնք ճիշտ հավասարություններ են գրել: Այս թերթիկները գնահատում է ուսուցիչը:
| | |
| ¼áõÛ·Ç Ñ³Ù³րը | ²ñï³¹ñÛ³ÉÁ |
| 1. | |
| 2. | |
| 3. | |
| 4. | |
3. Վերջնական գնահատումը կատարվում է հետևյալ կերպ՝ միավոր առաջին թերթիկի ճիշտ պատասխանի դեպքում, 2 միավոր երկրորդ թերթիկի զույգի ճիշտ պատասխանի դեպքում և 2-ական միավոր ճիշտ ստուգման համար: Գնահատման արդյունքները ներկայացնել հաջորդ դասին:
Նյութի կիրառումը իրականացնել դասագրքի վարժություններով:
Տնային առաջադրանք