| Пәні: Информатика |
| Пән мұғалімі: Исмоилов М |
| Cынып: 7 |
| Күні: |
| Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
| Сабақ тақырыбы : Кірістірілген шарттарды программалау |
| Осы сабақта қол жет-кізілетін оқу мақсат-тары (оқу бағдарла-масына сілтеме) | 7.3.2.1- программалау тілінде алгоритмді жазу 7.3.3.2 -сызықтық және тармақталу алгоритмдерін программаны өңдеудің кіріктірілген ортасында (С/С++, Python, Delphi, Lazarus) жазу |
| Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар оқиды: |
| Салынған тармақталу не екенің және оны жүзеге асыру жолдарын біледі; Блок-схема түріндегі бағдарламалау тілінде салынған тармақталуды жазудың тәсілдерін біледі. |
| Оқушылардың көбісі оқиды: |
| Компьютермен есеп шығару барысында алынған білімдерін қолдану; |
| Кейбір оқушылар оқиды: |
| Жеке меншік жоба жасауда салынған тармақталуды қолдану. |
| Бағалау критерийлері | Оқушы оқу мақсатына жетті, егер: Салынған тармақталу не екенің түсіндіре алады; Блок-схема түріндегі бағдарламалау тілінде салынған тармақталуды жазудың тәсілдерін біледі. Компьютермен есеп шығару барысында алынған білімдерін қолдану; |
| Тілдік мақсаттар | Оқушылар біледі: Салынған тармақталудың не екенің; Оқушылар істей алады: Сөздік қорларымен салынған тармақталуды не үшін қолданатының түсіндіру; Предметтік лексика және терминология: Жағдай, ақиқат мәні, жалған мәні, логикалық операция, және, немесе, жоққа шығару Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы Салынған тармақталу ............... үшін қажет Салынған тармақталуды жазу үшін .......... қажет |
| Құндылықтарды дарыту | Өмір бойы оқуға; Сыйластық; Қарыс-қатынас |
| АКТ қолдану дағдылары | Ноутбук, компьютер |
| Жаһандық азаматтылық | Әрбір оқушыға керекті жағдаятты туғызу. |
| Пәнаралық байланыстар | Математика, физика. |
| Бастапқы білім | Шартты оператордың және құрамды шартталу туралы білімдері |
| Сабақ барысы |
| Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | Ресурсы |
| Сабақтың басы | Ұйымдастыру: оқушылармен амандасып, журнал бойынша сабақта жоқтарды белгілеу. «Қар кесегі» әдісі арқылы үй тапсырмасын қайталау. Өмірмен байланысты жағдайды шешу арқылы сабақтың тақырыбын ашу: Тапсырма 1. Шартты операторды қолданып «Егер ертең ауа температурасы -25 Цельсий градусынан кем және жел жылдамдығы 10м/с болса, онда біз оқымаймыз. Басқаша, егер ертең ауа температурасы -25 Цельсий градусынан артық және жел жылдамдығы 10м/с кем болса, онда біз оқимыз.». Оқушыларды сабақ тақырыбымен, сабақ мақсаттарымен және жетістік критерийлерімен таныстыру. | |
| Сабақтың ортасы | Салынған тармақталудың тәсілдерін түсіндіру 1 тәсіл: if оператор; else if оператор; else if оператор; else оператор; end; Есеп шығару: Есеп 1: 10-нан кіші, 10-ға тең, 10-нан артық санды табу. Егер енгізілген сан 10-нан кіші болса, онда «Бұл сан 10-нан кіші» деген, тең болса, «Бұл сан 10-ға тең» деген, артық болса, «Бұл сан 10-нан артық» деген нәтижені экранға шығарады. жауабы: if (num cout else if (num==10) cout else //әйтпесе cout Есеп 2: Қолданушы екі сан енгізеді, бағдарлама екі санның қайсысы үлкен екенін табады. Жауабы: #include using namespace std; int main() { int a; int b; cout cin a; cout cin b; if (a b) cout else if (a cout else cout return 0; } Сергіту сәті. | |
| Сабақтың аяғы | Сабақ қорытындысы: Оқушылармен сабақ мақсаттарын және оған жеткендігі туралы талқылау Рефлексия | Маған қызыты болды… Біз бүгін сабақта реттедік…. Мен бүгін түсіндім… Мен бүгін білдім… Мен бүгін үйрендім… Маған қиын болды… Келесі сабақта мен білгім келеді … | | | Рефлексия |
| Үйге тапсырма: оқу, мамұндау |