СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Кун-эн жакынкы жылдыз

Категория: Физика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Кун-эн жакынкы жылдыз»

Предмет:

Физика

мөөнөтү



Класс:

9-класс

О.Б.Б.



Мугалим:

Бучукова Гулмира






Сабактын темасы: Күн-эн жакынкы жылдыз.

Сабактын максаты:

Жер планетасына эн жакын жылдыз – Күн экенин окуп үйрөнүшөт.Күн жөнүндө көп маалыматтарды алышат.

Сабактын тиби: Жаны билимди өздөштүрүү сабагы

Сабактын формасы: топтордо, жекече иштөө

Сабак аралык байланыш: математика, география, тарых, биология

Сабактын жабдылышы: окуу китеби, сүрөттөр, слайддар, проектор, карточкалар,ватман, маркер, гүлдөр ж.б.

Сабактын милдеттери:

1.Конгинитивдик: Күн- эн жакынкы жылдыз экендигин өздөштүрүшот. Күн адам баласынын жашоосуна жана биосферага тийгизген таасирин түшүнүшөт.

2. ишмердүүлүк: Күндүн табигый нурларын ар кандай максатта колдонууну билишет.

3. баалуулук: Күндүн жашоо-тиричиликтеги негизги ордун баамдашат.

Күтүлүүчү натыйжалар: Жарык менен карангыны айырмалай алышса;

Күн –эн жакынкы жылдыз экендигин билишсе;

Күндүн биосферага жана адам баласынын жашоосуна тийгизген таасирин билишсе.

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Калыптандыруучу

баалоо техникалары

Комментарий

лер

Уюштуруу

1 мүнөт







Сабакты актуалдаштыруу 2 мүнөт

1.Саламдашуу.

2.Класстын абалын кароо. 3.Окуучуну тактоо.

4.Топторго бөлүү.

5.Жагымдуу маанай түзүү



Алтын эреже:

  1. Көнүл буруп кароо.

  2. Кунт коюп угуу.

  3. Кол көтөрүп активдүү болуу.

  1. Белгилүү сүрөтчү Павло Пикассонун айткан жакшы сөзү бар:Кээ бир сүрөтчү адамдар өзүнүн ой жүгүртүүсүнө жараша күндү сары чекит аркылуу белгилесе, ал эми кээ бири ошол сары чекитти күнгө айландырышат.Мына балдар, муну менен эмнени айткым келди, силер бир класста отуруп эле бүгүнкү сабакты ар кандай денгээлде кабыл аласынар.

  2. Анда эмесе балдар келгиле көзүбүздү жумабыз.кандай сезим пайда болду?


Эми акырын көзүбүздү ачабыз кандай сезим пайда болду?

Саламдашат. Сабакка тиешелүү окуу куралдарын алып чыгып, сабакка көнүл буруп отурушат.




Алтын эреже менен таанышышат.























Коркуп жатам, карангылык, эч нерсе көрбөй турам.


Жүзүбүздө жылмаюу пайда болду. Жаратылышка жан киргендей болду. Бири-бирибизди көрүп турабыз.




Азаматтар!

НК2

НК3

Окуучуларга жагымдуу маанай тартуулап шыктандыруу керек

Жаны теманы ачуу. Топторго бөлүнүү

5 мүнөт

Окуучуларга жаңы теманы жана максатын тааныштырат.

Теманы ачуу үчүн суроолор берилет:

  1. Жарыктын, жылуулуктун табигый булагы болуп эмне эсептелинет?

  2. Жер планетасына жашоо –тиричиликти тартуулаган эмне?

Табышмак берилет: Алтын көкүл аалам көркүн ачып турат. Бул эмне?

Теманы түшүндүрөт,слайд көрсөтөт.

Келгиле балдар , биологияга, физикага кызыккан окуучулар эки тарапка бөлүнүп отуралы

Окуучулар сүрөт боюнча ойлорун жазышат, талкуулашат, презентациялашат.



Эмне үчүн гүл жана жалбырак болуп эки топко бөлүнгөндүгү боюнча ойлорун айтышат. Суроого жооп беришет. Окуучулар жаңы тема жана анын максаттары менен таанышышат. Окуучулар кунт коюп угушат.


Суроолорго жооп беришет.

Табышмактын жандырмагын табышат.


Окуучулар эки тарапка бөлүнүшөт

Колдоо

НК1

Өз каалоолору менен топторго бөлүү.

Мээ чабуулу

8 мүнөт

1-команда: Дарвин командасына суроо берилет: Эки окшош гүл эмне үчүн ар башка абалда?

2-команда: Энштейн командасына Күн, булут, сууну пайдаланып физикалык процесс жүргүз.

Демек, күнсүз жашоону элестетүү мүмкүнбү? Күн күндүз көрүнүүчү эн жакын турган жылдыз.Күн өтө чон. Бардык планеталардан 750 эсе чон. Күн жөнүндө толук маалымат берүү.

Окуучулар суроолорго жооп беришет.

Гүлдөрдүн абалы жөнүндө айтып беришет.


Буулануу процесси жүрүп туруу үчүн сөзсүз сырттан энергия жүрүп туруу керек.

Окуучулар жаны маалымат менен таанышышат.



Кубаттоо

НК3

Суроолорго так жооп беришине көнүл буруу

Бышыктоо үчүн көнүгүүлор

6 мүнөт

Маселе берүү

  1. Жер менен күндүн ортосундагы аралык 150 млн км. Күндөн чыккан жарык Жерге канча убакытта жетет?





Окуучулар маселени чыгарышат.

Берилди:

С=3*108 м

S=150млн. км

t-?

t=s/c

t=8 мин

НК2,НК3

3 мүнөт убакыт берилет

Регламентке көнүл буруу

Жыйынтыктоо

8 мүнөт

Логикалык суроолор берилет:

Түнкү саат 12. Эшикте жамгыр жаап жатат. 72 сааттан кийин күн тиеби?

Жуманын жетиден бир бөлүгү эмнеге барабар?

Окуучулар ойлорун айтышат, суроолорго жооп беришет.өтүлгөн теманы талкуулашат.

Колдоо, кубаттоо, алкоо сөздөр НК2

НК3

Мугалим окуучулардын жообун угуп, толуктайт.

Тесттик тапшырмалар

9 мүнөт

Тесттик суроолор берилет

Окуучулар жооп беришет.



Рефлексия

3 мүнөт

Окуучулар манжаларынарды кагазга түшүргүлө жана мындай суроолорго жооп бергиле: Баш бармак:Жакты. Сөөмөй: Эмне маанилүү. Ортоң: Эмне жаккан жок. Аты жок: Психологиялык жагдайга баа. Чыпалак сабакта эмне жетишсиз болду сабакта.

Окуучулар манжаларын чийишип, суроолорго жооп беришет.

Алкоо сөздөр, кубаттоо

НК3

НК2


Оозеки рефлексия жүргүзүшөт

Үй тапшырма

1 мүнөт

Күн жөнүндө кызыктуу маалымат табуу.

Реферат даярдашат.


Мыкты даярдалган маалымат бааланат

Окуучулардын билимин баалоо

2 мүнөт

Топто баалоо. Кайсы топтун чогулткан упайы көп болсо, ошол топ женүүчү болот

Сабакка активдүү катышкан окуучуларды топ башчылары баалашат

Алкоо сөздөр, кубаттоо

Мугалим туура баалоого багыт берет