функциясы берілсін. Аны?талу облысы , ал функция м?ндеріні? жиыны ? болсын. Айнымалы и ?з кезегінде айнымалы х-ке т?уелді функция болса, я?ни , , онда функциясы х-аргументі бойынша Х жиынында аны?тал?ан к?рделі функция болады.
Демек, к?рделі функцияны? жалпы т?рі: .
Егер функциясыны? и н?кетсінде, ал функциясыны? х н?ктесінде туындылары бар болса, онда к?рделі функцияны? х аргументі бойынша туындысы бар болып ж?не ол туынды
формуласымен аны?талады.
Просмотр содержимого документа
«К?рделі функция. К?рделі функцияны? туындысы»
Сынып: 10 «А»
Сабақтың тақырыбы: Күрделі функция. Күрделі функцияның туындысы
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: берілген тақырыпты игере отырып, күрделі функция ұғымымен, туындыны табу формуласымен танысып, күрделі функцияны құрастыруға және оның туындысын табуға есептер шығаруды үйрету.
Дамытушылық: пәнге деген қызығушылық арттыру.
Тәрбиелік: жауапкершілікке, жылдамдыққа тәрбиелеу
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың көрнекілігі: кітап, дидактикалық материалдар.
Сабақ барысы:
Ι. Ұйымдастыру кезеңі: а) амандасу; ә) түгендеу; б) кезекшімен жұмыс; в) назарын сабаққа аударту.
ΙΙ. Үй жұмысын тексеру. Дәптерлерін тексеру. Жауаптарын салыстыру
ІІІ. Негізгі кезең: Жаңа тақырыпты меңгеру.
функциясы берілсін. Анықталу облысы
, ал функция мәндерінің жиыны Ү болсын. Айнымалы и өз кезегінде айнымалы х-ке тәуелді функция болса, яғни
,
, онда
функциясы х-аргументі бойынша Х жиынында анықталған күрделі функция болады.
Демек, күрделі функцияның жалпы түрі:
.
Егер
функциясының и нүкетсінде, ал
функциясының х нүктесінде туындылары бар болса, онда күрделі функцияның х аргументі бойынша туындысы бар болып және ол туынды

формуласымен анықталады.
№ 176
а) ә)

б) в)

№ 177
а) ә)

б) в)

№ 178
а) ә)

б)
в)

№ 179
а)

б)

в)

№ 178
а) ә)

б)
в)

ΙV. Бекіту кезеңі: Жай және күрделі функциялардың арасында андай айырмашылықтар бар?
V. Үйге тапсырма беру кезеңі: № 175
VІ. Рефлексия. 1) не білемін? 2) не білмеймін? 3) не білгім келеді?
VΙІ. Бағалау кезеңі: Оқушыларға білім деңгейіне сай баға қою.