СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

"Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары" 8-сынып

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары

 

Ләззат Серікова,

№28 Құсмұрын орта мектебінің математика пәнінің мұғалімі

 

 

 

Оқушылардың математика пәніне қызығушылығын, белсенділігін,ойлау қабілеттерін арттыру, өзін және өзгелерді бағалай білу, сыни тұрғыдан ойлана білу дағдыларын қалыптастыру мақсатында

8 сыныпта  «Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары» тақырыбында өткізілген сабағымның үлгісін ұсынып отырмын.

 

Тақырыбы

Квадрат теңдеудің түбірлерінің формулалары

Жалпы мақсаты

Оқушылармен квадрат теңдеудің түрлерін , олардың түбірлерін табу формулаларын пысықтау, есептер шығаруда, іс жүзінде қолдана алуға үйрету. Топтық, жұптық және жеке жұмыстарды тиянақты орындай білу, өзін және өзгелерді бағалай білу, сыни тұрғыдан ойлана білу дағдыларын қалыптастыру.

Сабақтың мақсаттары

Барлығы: Оқушылар квадрат теңдеулердің түрлерін біледі және коэффициенттерін анықтай алады.

Көпшілігі: Оқушылар квадрат теңдеулердің  формулаларын пайдаланып, теңдеулерді шешуді біледі

Кейбіреуі: Жалпы түбір табу және в- жұп сан болғандағы формуланы тиімді қолдана алады.

Күтілетін нәтиже

Сыни тұрғыдан ойлана біледі және квадрат теңдеуді шешуде қолданады

Пәнаралық  байланыс

Қазақ тілі,

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Жеке жұмыс,жұптық жұмыс, топтық жұмыс, сұрақ – жауап, тест тапсырмалары

Сабақ  барысы

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс – шара

Оқыту ресурстары

Ұйымдастыру кезеңі

Тренинг

2 мин

Оқушылар шеңбер құрып, «Амандасу» тренингін өткізеді

Сәлем дос (қолдарымен амандасады)

Сен қалайсың (арқасынан қағады)

Сен қайда болдың(құлақтарынан тартады)

Көргеніме қуаныштымын (жүректеріне қолдарын апарады)

Келгенің тамаша болды (құшақтасады)

1,2,3,4 санау арқылы топқа бөлінеді

Бағалау парағын тарату

Оқушылар шеңберде тұрып, бір-бірімен амандасады

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқыту ресурстары

Білу

2 мин

 

«Зымыран сұрақтар»

 1 Қандай теңдеулерді квадрат теңдеулер деп атаймыз?

2.Квадрат теңдеудегі а,в,с қалай аталады?

3.Қандай теңдеулер толымсыз квадрат теңдеулер деп аталады?

4.Толымсыз квадрат теңдеудің неше түрі бар?

5.Келтірілген квадрат теңдеу деп қандай теңдеуді айтады?

6.Квадрат теңдеу түбірлерінің формуласы

7.Д>0, Д<0, Д=0 болғанда неше түбірі болады

8.в жұп сан болғандағы квадрат теңдеу түбірлерінің  формуласы

Топ мүшелеріне кезекпен жауап беруі сұралады

АКТ қолдану

 

Түсіну

6 мин

Мақалдың жалғасын тауып, теңдеудің түбірлерін анықтап, теңдеу құру.

Жеті жұрттың тілін біл, жеті түрлі білім ал

х12 =7+7=14  р=-14

х12=7*7=49 q=49

х2 – 14х+49=0

«Бір кісі қазған құдықтан 1000 кісі су ішеді»

х12 =1+1000=1001   р=-1001

х12=1*1000=1000  q=1000

х2 – 1001х+1000=0

«Сегіз қырлы,бір сырлы»

х12 =8+1=9  р=-9

х12=8*1=8  q=8

х2 – 9х+8=0

«Жүз теңгең болғанша,жүз досың болсын»

х12 =100+100=200  р=-200

х12=100*100=10000  q=10000

х2 – 200х+10000=0

Кері байланыс алу

Қандай формула қолдандың, неге?

АКТ,  үлестірме карточкалар

Қолдану

10 мин

І топ  Толымсыз квадрат теңдеулерді шешу

 х2 + 6х == 0 

ІІ топ  Жалпы түрдегі формуланы қолданып, теңдеуді шешу   2х2+3х-5=0

ІІІ топ в жұп сан болғандағы  формуланы қолданып теңдеуді шешу  х2 – 10х +16=0

ІҮ.Виет теор қолдану арқылы теңдеуді шеш

х2 – 7х + 6 =0

Кері байланыс

Постер қорғау

Талдау

 

8мин

Сатылай кешенді талдау:

Топтарға есептер беріледі  1 және 3 топқа

х2 + 14х +24 =0

2 және 4 топтарға  х2 +2х-48=0 

Орындаған соң  1топ – 2 топтың, 3 пен 4 топтар өзара есептерін алмасады , бір-бірін тексереді

Кері байланыс

Үлестірме қағаздар

Жинақтау

5мин

Тест  жұмысы Әр оқушыға тест беру

І нұсқа

1) 3x2-x+4=0 теңдеуінің коэффициенттерін көрсетіңдер.

а) а=-1, b=3, c=4    ә) а=3, b=0, c=4   б) а=3, b=1, c=-4      в) а=3, b=-1, c=4

2) Теңдеуді шешіңдер:

3x2-5=8x2-5

а) 0;4 ә) 0 б) 1;0 в)8; 5

3) a=2, b=3, c=-1 болғандағы квадрат теңдеуді құрыңдар.

а) 2x2+3x-1=0 ә) -x2+3x+2=0  б) 2x2-3x+1=0   в) 3x2+2x-1=0

4) Берілген теңдеуден келтірілген квадрат теңдеу жасаңдар:

3x2-21х+12=0

а) x2-7x+4=0    ә) x2-7x-4=0    б) x2+7x+4=0    в) x2+7x-4=0

5) x2- 49=0 теңдеуін шешіңдер.

а) Ø    ә)7   б) -7;7   в) -7

ІІ нұсқа

1) 8x2+3x-4=0 теңдеуінің коэффиценттерін көрсетіңдер.

а) а=-4, b=3, c=8   ә) а=8, b=3, c=-4  б) а=3, b=4, c=8  в) а=8, b=-4, c=3

2) Теңдеуді шешіңдер:

5x2-8=7x2-8

а) 0;4   ә) 0   б) 4  в) 1;0

3) a=3, b=-2, c=1 болғандағы квадрат теңдеуді құрыңдар.

а) 2x2+3x-1=0   ә) -x2+3x+2=0   б) 3x2-2x+1=0    в) 3x2+2x-1=0

4) Берілген теңдеуден келтірілген квадрат теңдеу жасаңдар:

8x2-24х+64=0

а) x2-12x+32=0   ә) x2-7x-4=0   б) x2+7x+4=0    в) x2-3x+8=0

5) x2+25=0 теңдеуін шешіңдер.

а) -5;5 ә) 5 б) Ø в) -5

Оқушылар өз тестін орындап, бір-бірін тексереді (Жұптық жұмыс)

Тест  тапсырмалары

Бағалау  

3 мин

Бағалаушы  оқушыларды бағалайды 

Бағалау парақшалары

Тақырыпты  бағалату

Венн диаграммасы бойынша  салыстыру Салыстыр, тұжырымда

 

Үйге тапсырма

№297, 301

Оқулық 8 сынып

Просмотр содержимого документа
«"Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары" 8-сынып»


Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары


Ләззат Серікова,

28 Құсмұрын орта мектебінің математика пәнінің мұғалімі




Оқушылардың математика пәніне қызығушылығын, белсенділігін,ойлау қабілеттерін арттыру, өзін және өзгелерді бағалай білу, сыни тұрғыдан ойлана білу дағдыларын қалыптастыру мақсатында

8 сыныпта «Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары» тақырыбында өткізілген сабағымның үлгісін ұсынып отырмын.


Тақырыбы

Квадрат теңдеудің түбірлерінің формулалары

Жалпы мақсаты

Оқушылармен квадрат теңдеудің түрлерін , олардың түбірлерін табу формулаларын пысықтау, есептер шығаруда, іс жүзінде қолдана алуға үйрету. Топтық, жұптық және жеке жұмыстарды тиянақты орындай білу, өзін және өзгелерді бағалай білу, сыни тұрғыдан ойлана білу дағдыларын қалыптастыру.

Сабақтың мақсаттары

Барлығы: Оқушылар квадрат теңдеулердің түрлерін біледі және коэффициенттерін анықтай алады.

Көпшілігі: Оқушылар квадрат теңдеулердің формулаларын пайдаланып, теңдеулерді шешуді біледі

Кейбіреуі: Жалпы түбір табу және в- жұп сан болғандағы формуланы тиімді қолдана алады.

Күтілетін нәтиже

Сыни тұрғыдан ойлана біледі және квадрат теңдеуді шешуде қолданады

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі,

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Жеке жұмыс,жұптық жұмыс, топтық жұмыс, сұрақ – жауап, тест тапсырмалары

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс – шара

Оқыту ресурстары

Ұйымдастыру кезеңі

Тренинг

2 мин

Оқушылар шеңбер құрып, «Амандасу» тренингін өткізеді

Сәлем дос (қолдарымен амандасады)

Сен қалайсың (арқасынан қағады)

Сен қайда болдың(құлақтарынан тартады)

Көргеніме қуаныштымын (жүректеріне қолдарын апарады)

Келгенің тамаша болды (құшақтасады)

1,2,3,4 санау арқылы топқа бөлінеді

Бағалау парағын тарату

Оқушылар шеңберде тұрып, бір-бірімен амандасады

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқыту ресурстары

Білу

2 мин


«Зымыран сұрақтар»

1 Қандай теңдеулерді квадрат теңдеулер деп атаймыз?

2.Квадрат теңдеудегі а,в,с қалай аталады?

3.Қандай теңдеулер толымсыз квадрат теңдеулер деп аталады?

4.Толымсыз квадрат теңдеудің неше түрі бар?

5.Келтірілген квадрат теңдеу деп қандай теңдеуді айтады?

6.Квадрат теңдеу түбірлерінің формуласы

7.Д0, Д

8.в жұп сан болғандағы квадрат теңдеу түбірлерінің формуласы

Топ мүшелеріне кезекпен жауап беруі сұралады

АКТ қолдану


Түсіну

6 мин

Мақалдың жалғасын тауып, теңдеудің түбірлерін анықтап, теңдеу құру.

Жеті жұрттың тілін біл, жеті түрлі білім ал

х12 =7+7=14 р=-14

х12=7*7=49 q=49

х2 – 14х+49=0

«Бір кісі қазған құдықтан 1000 кісі су ішеді»

х12 =1+1000=1001 р=-1001

х12=1*1000=1000 q=1000

х2 – 1001х+1000=0

«Сегіз қырлы,бір сырлы»

х12 =8+1=9 р=-9

х12=8*1=8 q=8

х2 – 9х+8=0

«Жүз теңгең болғанша,жүз досың болсын»

х12 =100+100=200 р=-200

х12=100*100=10000 q=10000

х2 – 200х+10000=0

Кері байланыс алу

Қандай формула қолдандың, неге?

АКТ, үлестірме карточкалар

Қолдану

10 мин

І топ Толымсыз квадрат теңдеулерді шешу

х2 + 6х == 0

ІІ топ Жалпы түрдегі формуланы қолданып, теңдеуді шешу 2х2+3х-5=0

ІІІ топ в жұп сан болғандағы формуланы қолданып теңдеуді шешу х2 – 10х +16=0

ІҮ.Виет теор қолдану арқылы теңдеуді шеш

х2 – 7х + 6 =0

Кері байланыс

Постер қорғау

Талдау


8мин

Сатылай кешенді талдау:

Топтарға есептер беріледі 1 және 3 топқа

х2 + 14х +24 =0

2 және 4 топтарға х2 +2х-48=0

Орындаған соң 1топ – 2 топтың, 3 пен 4 топтар өзара есептерін алмасады , бір-бірін тексереді

Кері байланыс

Үлестірме қағаздар

Жинақтау

5мин

Тест жұмысы Әр оқушыға тест беру

І нұсқа

1) 3x2-x+4=0 теңдеуінің коэффициенттерін көрсетіңдер.

а) а=-1, b=3, c=4 ә) а=3, b=0, c=4 б) а=3, b=1, c=-4 в) а=3, b=-1, c=4

2) Теңдеуді шешіңдер:

3x2-5=8x2-5

а) 0;4 ә) 0 б) 1;0 в)8; 5

3) a=2, b=3, c=-1 болғандағы квадрат теңдеуді құрыңдар.

а) 2x2+3x-1=0 ә) -x2+3x+2=0 б) 2x2-3x+1=0 в) 3x2+2x-1=0

4) Берілген теңдеуден келтірілген квадрат теңдеу жасаңдар:

3x2-21х+12=0

а) x2-7x+4=0 ә) x2-7x-4=0 б) x2+7x+4=0 в) x2+7x-4=0

5) x2- 49=0 теңдеуін шешіңдер.

а) Ø ә)7 б) -7;7 в) -7

ІІ нұсқа

1) 8x2+3x-4=0 теңдеуінің коэффиценттерін көрсетіңдер.

а) а=-4, b=3, c=8 ә) а=8, b=3, c=-4 б) а=3, b=4, c=8 в) а=8, b=-4, c=3

2) Теңдеуді шешіңдер:

5x2-8=7x2-8

а) 0;4 ә) 0 б) 4 в) 1;0

3) a=3, b=-2, c=1 болғандағы квадрат теңдеуді құрыңдар.

а) 2x2+3x-1=0 ә) -x2+3x+2=0 б) 3x2-2x+1=0 в) 3x2+2x-1=0

4) Берілген теңдеуден келтірілген квадрат теңдеу жасаңдар:

8x2-24х+64=0

а) x2-12x+32=0 ә) x2-7x-4=0 б) x2+7x+4=0 в) x2-3x+8=0

5) x2+25=0 теңдеуін шешіңдер.

а) -5;5 ә) 5 б) Ø в) -5

Оқушылар өз тестін орындап, бір-бірін тексереді (Жұптық жұмыс)

Тест тапсырмалары

Бағалау

3 мин

Бағалаушы оқушыларды бағалайды

Бағалау парақшалары

Тақырыпты бағалату

Венн диаграммасы бойынша салыстыру Салыстыр, тұжырымда


Үйге тапсырма

№297, 301

Оқулық 8 сынып



Әулиекөл ауданы

Қостанай облысы














































































Жеті жұрттың тілін біл, жеті түрлі білім ал

х12 =7+7=14 р=-14

х12=7*7=49 q=49

х2 – 14х+49=0

«Бір кісі қазған құдықтан 1000 кісі су ішеді»

х12 =1+1000=1001 р=-1001

х12=1*1000=1000 q=1000

х2 – 1001х+1000=0

«Сегіз қырлы,бір сырлы»

х12 =8+1=9 р=-9

х12=8*1=8 q=8

х2 – 9х+8=0

«Жүз теңгең болғанша,жүз досың болсын»

х12 =100+100=200 р=-200

х12=100*100=10000 q=10000

х2 – 200х+10000=0