СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Кычкылдануу даражасы план конспект 9 класс

Категория: Химия

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Кычкылдануу даражасы план конспект 9 класс»



Предмети: Химия

Сабакттын темасы: кычкылдануу дараэжа.

Сабактын тиби: Аралаш сабак.

Сабактын жабдылышы: Слайд, , жазылган ватмандар,маркер, жеке компьютер


Негизги компетенттуулуктор

Предметтик компетентуулуктор

Окурмандык

Кычкылдануу даражанын аныктамасын билет. Формулаларды жазат. кээ бир бирикмелнрдин составындагы элементтердин к.д. аныктайт .

Баалуулуктар

Кычкылдануу даража менен валенттуулуктун байланышын тушунот.

Оз ишин уюштуруу .койгойлорду аныктоо

Билимин турмушта туура пайдаланууга уйронот.


Сабактын максаттары:

Индикаторлор:Жогорудагы максаттар ишке ашат,эгерде окуучу:

Билим берүүчүүук максаты : Окуучулар кычкылдануу даража жонундо маалыматтарды алат, даражаларды коео алат оздоштурушот

Кыычкылдануу даражаны коюп туура эсептоону билишсе.

Онуктуруучулук максаты:Балдардын ойлонуу жондомдуулуктору, эске тутуусу, тапкычтыгы , билгич ык машыгуулары калыптанат...

Откон темаларды эске тушурсо ,тесттер боюнча иштей алышса ,реакцияларды жаза алышса , алган билимдерди турмушта пайдалана билишсе.

Тарбия беруучулук максаты: Алган билимдерин тура пайдаланууга уйронот.


Сабактын жүрүшү:

Сабактын этабы

Убактысы

Мугалимдин иш-аракети

Окуучулардын иш-аракети

1.Уюштуруу

3 мин

а) Саламдашуу,окуучулардын сабакка катышуусуна байкоо салуу

б) компьютерлердин даярдыгына

в) кабинеттин гигиеналык абалына коз салуу



Окуу куралдарын даярдашат

2.Жагымдуу маанай тузуу


Алтын эрежесин эске алуу.


3. Үй тапшырма менен иштөө

5 мин

а) жеке текшерүү

б) практикалык жол менен текшерүү

Окуучулар окуп келген тапшырманы мугалимдин берген суроолору боюнча айтып беришет

4. Өтүлгөн темадагы негизги түшүнүктөрдү, жаңы темага пайдалануу үчүн кайталоо:

5 мин

Сабактын макксаты: Жаны теманы тушунуу учун эски тушунукторду кайталоо

-Эске тушуробуз:

-

1.Бир негиздуу

2. Эки негиздуу


5. Жаңы теманы баяндоо түшүндүрүү иш аракеттери:

-Татаал эфирлер жонундо жалпы тушунук

-гомологиялык катары

-тузулушу

-наменклатурасы

-изомериясы

-колдонулушу

20 мин

Сабактын максаты:Салыштыра билу,анализдоо, жана жыйынтык чыгаруу

ЖАЛПЫ ФОРМУЛАСЫ:R-COO-R1

Карбон кислоталары менен спирттероз ара аракеттенуусунон этерификация реакциясы журот . Натыйжада органикалык татаал зат, татаал эфирлер пайда болот. Азот кислотасынан алынган эфирлердин бары жарылгыч заттар болот. Эфирлер табиятта момо жемиштердин ,гулдордун жагымжуу жыттарын тузуучулор катары кездешет.

Мисалы:

кумурска амил эфири- алчанын ,

уксус амил эфири-банандын

Май этил эфири- оруктун

Май бутил эфири-ананастын

Изивалериан эфири- алмавнын жыттарын берет

-тузулушун

-гомологиялык катарын

-наменклатурасын

-изомериясын

-колдонулушун

Слайдта корсотом.


6.Бышыктоо:

Алган билимдерди жыйынтыктоо,системалаштыруу

Предметтик:Татаал эфирлерге туура аныктама беруу,классификациялоо, наменклатурасын айта билуу, изомериясын жазуу жана атоо.

Таанып билуу: Окуу материалдарына анализ жургузуу

Коммуникативдик:

-Башкаларды угуу жана тушунуу

-Оз оюн толук жана туура айта билуу

10 мин

Сабактын максаты: Теманы тушунуудогу кыйынчылыктарды билуу.

1.Татаал эфирлер деп эмнени айтабыз?

2. Жонокой эфилердин татаал эфирлерден айырмасы эмнеде?

3.Эфирлер кандай реакциянын натыйжасында пайда болот?

4.Татаал эфирлердин изомериясы?

5.Наменклатурасы?

6.Колдонулушу?

Жооп берет

7. Баалоо:

1 мин

Бааны озун озу баало менен коет, кундолукко коет

1:1 баалашат

8. Үй тапшырма:

1 мин

Татаал эфирлердин аталышын, изомериясын окуу, С5 болгон татаал эфирлердин изомерлерин жазуу. Татаал эфирлердин кундолук турмушта колдонулушун таап,презентация жазып кулуу



Дептерге жазышат