СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Кыргыз адабияты

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Кыргыз адабияты»





































Сабактын темасы: Кыргыз совет балдар адабиятынын калыптаныш этапттары

1. Сабакка чейинки бөлүк

Сабактын максаты: Кыргыз совет балдар адабиятынын калыптаныш этапттары

Аткарылуучу тапшырмалар

  • 20-30-жылдардагы балдар адабияты;

  • Согуш мезгилиндеги балдар адабияты;

  • Согуштан кийинки балдар адабияты маалытмат алышат;

  • Топторго бёлщнщшёт, тапшырманын негизинде презентациялайт, дил баян жазуу.

Сабактын жабдылышы:

Ватмандар, маркерлер, таратмалар, окуу китептери, слайд, аудио- видео материалдар ж.б

Сабактын тиби:

Жаӊы билимди өздөштүрүү жана бышыктоо

Сабактын усулу:

интерактивдщщ

Убакыттын болжолдуу бөлүштүрүү:

  • Уюштуруу – 4 мүнөт;

  • Үйтапшырманы суроо – 8 мүнөт;

  • Жаӊы тема:

--поэзиядан көркөм айтуу, – 5 мүнөт;

-- багытоо – 7 мүнөт;

-- түшүнүү – 10 мүнөт:

-- бышыктоо – 20 мүнөт;

-- презентация 20 мүнөт;

  • Жыйынтыктоо – 5 мүнөт;

  • Баалоо -- 2 мүнөт;

  • Тапшырма берүү -1 мүнөт.


2. Сабак учурундагы бөлүк

Уюуштуруу:

Алтын эрежелер окутуучу тарабынан эскертилет.

Студенттерди топторго бөлүү.

Щй тапшырманы суроо:

Кыргыз совет балдар адабиятынын калыптаныш этапттары.

Текшерщщ щчщн суроолор берилет.

5 мүнөттүк жагымдуу маанай:

Студенттер өздөрүнө жаккан акындардын ар кыл темадагы лирикаларынан айтышат.

Багыттоо:

  • 20-30-жылдардагы балдар адабияты;

  • Согуш мезгилиндеги балдар адабияты;

  • Согуштан кийинки балдар адабияты


Түшүнүү:

Кыргыз совет балдар адабиятынын калыптаныш этапттары

  • 20-30-жылдардагы балдар адабияты;

  • Согуш мезгилиндеги балдар адабияты;

  • Согуштан кийинки балдар адабияты

Бышыктоо:

1 - тапшырма

Суроолор берилет

2 – тапшырма

Топторго бёлщнщшёт:



3 - тапшырма

Рифма түзүшөт

4 – тапшырма

Сүйүү каттын жазышат

Жыйынтыктоо:

Окутуучу: Текшерүү үчүн суроолор берилет


3. Сабактан кийинки бөлүк

Баалоо:

Студенттер баалоонун критерийлери аркылуу бааланат.

Тапшырма берүү:











Окуп үйрөнүү максаты

Баалоого сунушталган суроо - тапшырмалар

Көрсөткүчтөр

1. Кыргыз совет балдар адабиятынын калыптаныш этапттары боюнча маалытмат алышат;

2.Топторго бёлщнщшёт, 1-тапшырманын негизинде текстти окуп,түшүнүгүн айтып, презентациялап беришет;

3.Бири-бирине жардам берүүгө, сый мамиледе болууга көнүгүшөт.

-. Кыргыз совет балдар адабиятынын калыптаныш этапттары боюнча кандай топторго бөлүп карайт экенбиз? (бөлүнүштөрүн атап бер);

-20-30-жылдардагы балдар адабиятынын алгачкы өкүлдөрү;

-Согуш мезгилиндеги балдар адабиятында кайсы адабий жанр активдүү болгон?;

-Согуштан кийинки балдар адабиятындагы өсүштөр ...

-Советтик балдар адабиятынын калаптанышына салым кошкон акын-жазуучурларды билсе;

-Согуш мезгилиндеги балдар адабиятынын өсүп-өнүгүшү тууралуу айтып берсе;

-Согуштан кийинки мезгидеги балдар адабиятынын жетишкендиктерин, кемчилдиктерин белгилеп далилдесе:

-топтордо иштесе;

-Бири-бирине жардам берип, сый мамиледе болсо.



Сабактын жщрщшщ: 1. Жагымдуу маанай. 5 мөнөттүк поэзия.

Күп! Дей түштү Төлөндү

Казыкчага чалынып.

Сылтый басып жөнөдү,

Жуккан чаңды кагынып.

Бөлөк балдар жыгылаар

Мендей шымы айрылып.

Деп ойлонуп казыкты

Сууруп салды кайрылып.


Үй тапшырманы суроо:

Жаъы темага багыттоо: Кыргыз совет балдар адабиятынын калыптаныш этапттары

--20-30-жылдардагы балдар адабиятынын алгачкы өкүлдөрү боюнча кластер тщзщщ

-Согуш мезгилиндеги балдар адабиятында өсүп-өнүгүшү тууралуу

-Согуштан кийинки мезгидеги балдар адабиятынын жетишкендиктерин, кемчилдиктерин белгилеп

айтып берүү.

Бышыктоо:

1- тапшырма.

2-тапшырма.

3- тапшырма. 5 мщнёттщк сүйүү каты .

Жыйынтыктоо: Текшерщщ щчщн суроолор берилет.

Баалоо: Студенттер баалоонун критерийлери аркылуу бааланат.

Тапшырма берщщ:

Колдонулган адабияттар:

1. М.Түлөгабылов “Кыргыз балдар адабиятынын тарыхы” Бишкек-1991

2. К.Артыкбаев, Б.Исаков. “Биздин адабиятты V класста окутуунун методикалык колдонмос у” Ф-1988

3. К. Артыкбаев. “ Кыргыз совет адабиятынын тарыхы” Ф-1982

4.” Кыргыз акын-жазуучулары – балдарга”. 1-китеп Бишкек- 2008.

5. К.Тыныстанов Чыгармалар жыйнагы Бишкек-1999

6.К.Эсенкожоев Аӊгемелер жана ырлар жыйнагы “Кыргызстан” Басмасы-1972

7.Ш.Бейшеналиев Тандамалар (аӊгеме-повесттер) Фрунзе – 1978










Жалгыз калган Танабай ойлуу жщрщп олтурат. Тизгинди бош таштап, жоргонун ёз жщрщшщнё коет. Гщлсары анда кой жоргосун чыгарат.Щстщндё адамдын бар - жогу билинбейт. Кёмёкёйдён ыр чыгарат. Гщлсары тааныш жолго салып, бат эле Танабайдын щйщнё жеткирет. Ишин бщткёрщп, кайра жылкыларга жёнёйт. Гщлсары эс алып, кёпкё тыныкты. Танабай ишин бщтщрдщ да, жылкычылырды кёздёй жёнёдщ. Танабай Чоро менен амандашып кёрщштщ.(Ч.А.)


Гщлсары жорго мингич ат катары сарайга жеткирилди. Минщщгё кёлщк болсун деп багып, нечен атты чарбага жёнёттщ. Жаъы башкарма менен Танабай алгач ушунтип кездешишти. Чогулушта чындык керек, чогууда тынчтык керек. Жыналышта жалкоолор, эмгек тартибин бузуучулар жёнщндё сёз болду. Танабай Ыбрайымдын сёзщнён кийин бир чечимге келди. Азыр турмуш оъолуп, жыргал заманга туш келдик. Тапшырма берилип, колхозчулар ёз иштерин аткарууга киришти.


Эсептешкен дос болбойт. Карагайды балталап, комуз чаптым токойдо. Чындык менен ойнобо. Биримкул тарткан сщрётщн кооздой баштады. Улуусунуп кичщщлёрдщ кемсинтпе. Танабай баатырсынып карап турду да, намыстанып кайра кирди. Танабай ёткёндёрдщ эстеп, ого бетер тщнёрдщ. Чоро санаркап келе берди. Гщлсары ташыркап, баспай калганды билбейт. Таъ агарып, жерге жарыкчылык кирди. Гщлсары алсырап, демигип, картайган убагы.


Жоокер солдаттардан кат келди, алар талаачылык жумуштарында иштеп жатышыптыр. Араъардан, кымбаттуу студенттер, илимпоздор да, ёнёрпоздор да чыгат. Чапанчыны чапса, кёйнёкчёнгё доо кетет. Ары жок –уйкучу, санаасы жок- кщлкщчщ. Сщйщщ ырларында жайдарылык, шаттык, шайырдык, куунактык, кубанычтуулук, кээде ичи кщйгёндщк кёп учурайт. Бир кёргёндё жолдош, экинчи кёргёндё курдаш. Бактысыз жщрдщм башынан, кордукту тарттым жашыман.