СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Кыргыз адабияты

Категория: Прочее

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Кыргыз адабияты»

Сабактын темасы: Эл акындарынын чыгармаларынан. Молдо Кылыч « Чүй баяны»

Сабактын максаты:

Көрсөткүчтөр

Билим берүүчүлүк: Эл акындарынын чыгармаларынан: Молдо Кылычтын «Чүй баяны» чыгармасы менен таанышат.Молдо Кылычтын кыргыз адабиятындагы орду менен китепти окуу менен билип алышат.

Өнүктүрүүчүлүк: Кабыл алуусу, эске туту жөндөмдүүлүгү, сөз байлыгы, сүйлөо маданияттуулугукалыптанат

Тарбия берүүчүлүк: Окуучулар чыгармачылыкты баалоого, камкордуулукка, жаратылышка туура мамиледе болууга тарбияланышат.

- Молдо Кылычтын «Чүй баяны» чыгармасынан кеӊ Чүйдүн жан-жаныбарлары тууралуу акындын байкоолорун түшүнүшсө

-Кабыл алуусу, эске туту жөндөмдүүлүгү, сөз байлыгы, сүйлөо маданияттуулугу калыптанса

-Окуучулар чыгармачылыкты баалоого, камкордуулукка, жаратылышка туура мамиледе болууга, биримдүүлүккө, жолдоштору менен туура мамиледе болууга тарбияланышса

Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү сабагы

Колдонулуучу ыкиалр: айтып берүү, талкуулоо, аӊгемелешүү

Колдонулуучу каражаттар: темага байланыштуу таркатмалар, сурөттөр ж.б.

Сабактын

этаптары

Уба-

кыт

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компетент

түүлүгү

Баа

лоо

Уюштуруу

3

мүн

Саламдашуу. Класска жагымдуу маанай түзүү.


НК2

НК3



Үй

тапшырма

3-5

мүн

Окуучуларга өтүлгөн темалар боюнча суроо берүү менен кыскача аӊгеме жүргүзөт.

Окуучулар берилген суроолорго жооп берүү менен өздөрү билгендерин ортого салышат

НК2

НК3


Жаӊы тема

15

мүн

Молдо Кылычтын башка акындардан артыкчылыктарынын бири эч убакта ырды чорнобайлап жазбаган, ойлонбостон, анчалык такалбастан бир жазып кеткенин кайра текшерип оӊдобостон, майданга салган. Ырдын уйкаштыгына анча назар салбастан, сөздүн тереӊин алып жазган. (Б.Солтоноев)

«Маданияттын эӊ мыкты үлгүсү Кылычта бар»

(С.Каралаев)


Эл акындарынын чыгармачылыгынан Молдо Кылычтын «Чүй баяны» чыгармасы менен таанышышат. Молдо Кылычтын кыргыз адабиятындагы орду менен китепти окуу менен билип алышат. «Чынжырча» усулун колдонуп окушат жана түшүнүктөрүн айтып кетишет.



НК1


Сабакты

жый-тоо

10

мүн

-Молдо Кылычтын кыргыз адабиятындагы орду кандай?

-Ал чыгармаларды кандай жараткан? Ж.б.

Суроолорго жооп берүү мене налган билимдерин бышыкташат.

НК2

НК3


Балоо

3

мүн

Окуучулар аракетине жараша

бааланат

Бааларын кундөлүктөрүнө койурушат

НК2

НК3


Үйгө

2

Окуп келүү. Түшүнүк.


НК2




Сабактын темасы: Поэманын бүгүнку экологиялык маселелер менен үндөштүгү

Сабактын максаты:

Көрсөткүчтөр

Билим берүүчүлүк: Поэманын бүгүнкү экологиялык маселелер менен үндөштүгү жөнүндөгү маалыматтар менен таанышат. Илгерки Чүйдүн фаунасынын жана флорасынын байлыгын билип алышат.

Өнүктүрүүчүлүк: Кабыл алуусу, эске туту жөндөмдүүлүгү, сөз байлыгы, сүйлөо маданияттуулугу калыптанат

Тарбия берүүчүлүк: Окуучулар чыгармачылыкты баалоого, камкордуулукка, жаратылышка туура мамиледе болууга тарбияланышат.

- Молдо Кылычтын «Чүй баяны» чыгармасынан кеӊ Чүйдүн жан-жаныбарлары тууралуу акындын байкоолорун түшүнүшсө

-Кабыл алуусу, эске туту жөндөмдүүлүгү, сөз байлыгы, сүйлөо маданияттуулугу калыптанса

-Окуучулар чыгармачылыкты баалоого, камкордуулукка, жаратылышка туура мамиледе болууга, биримдүүлүккө, жолдоштору менен туура мамиледе болууга тарбияланышса

Сабактын тиби: аралаш

Колдонулуучу ыкиалр: айтып берүү, талкуулоо, аӊгемелешүү

Колдонулуучу каражаттар: темага байланыштуу таркатмалар, сурөттөр ж.б.

Сабактын

этаптары

Уба-

кыт

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компетент

түүлүгү

Баа

лоо

Уюштуруу

3

мүн

Саламдашуу. Класска жагымдуу маанай түзүү.


НК2

НК3




































Үй

тапшырма

3-5

мүн

Окуучуларга өтүлгөн темалар боюнча суроо берүү менен кыскача аӊгеме жүргүзөт.

Акындын Молдо Кылыч болуп калуусуна эмне себеп болгон?

Акын Чүйдү кандай сүрөттөп берген?

Силер билген өсүмдүктөрдөн кайсыларды атады?

Окуучулар берилген суроолорго жооп берүү менен өздөрү билгендерин ортого салышат

НК2

НК3


Жаӊы тема

15

мүн

Молдо Кылычтын «Чүй баяны» аттуу поэмасында орустарга болгон мамилесин, көз карашын шарттуу түрдө эки мезгилге бөлүп көрсөткөн. Алгачкы жана кийинки. Алгачкы мезгилде акын ислам динин орустар булгап коётго деп коркуп аларды жек көрсө, кийинче-

рээк Чүй боорундагы жаӊы өзгөрүүлөрдү, чарбадагы жаӊылыктарды орустар алып келгендигин айтат.Негизинен «Чүй баяны» антиорустук казал эмес, андагы башкы ой Чүй өрөөнүнүн табиятын, эли-жерин ачып көрсөтүү.

Эл акындарынын чыгармачылыгынан Молдо Кылычтын «Чүй баяны» чыгармасы менен таанышышат. Молдо Кылычтын кыргыз адабиятындагы орду менен китепти окуу менен билип алышат. «Чынжырча» усулун колдонуп окушат жана түшүнүктөрүн айтып кетишет.



НК1


Сабакты

жыйын-тыктоо

10

мүн

Чыгарманын эӊ басымдуу бөлүгү Чүй орөөнүнүн өсүмдүктөр жана жаныбарлар дүйнөсүн айтууга багытталган. Акын 140 өсүмдүктүн атын атайт, ар биринин өзгөчөлүктөрүн, алардын адам жашоосундагы маанисин белгилейт. Казалчы Сары Өзөн Чүйдүн 73 жаныбарын атайт жана ал аркылуу бул аймактын флорасынын жалпы өзгөчөлүктөрүн көрсөтүүгө аракет кылат.

Молдо Кылычтын кыргыз адабиятындагы орду кандай?

Ал чыгармаларды кандай жараткан?

Суроолорго жооп берүү мене налган билимдерин бышыкташат.



Окуучулар жүз жыл мурунку жана азыркы чүй жөнүндө өз ойлорун айтышат.





НК1






НК2

НК3


Балоо

3

мүн

Окуучулар аракетине жараша

бааланат

Бааларын кундөлүктөрүнө койдурушат

НК2

НК3


Үйгө

2

Окуп келүү. Түшүнүк.


НК2






Сабактын темасы: Турар Кожомбердиев «Апа» поэмасы. Эненин улуулугу

Сабактын максаты:

Көрсөткүчтөр

Билим берүүчүлүк: Поэманын бүгүнкү экологиялык маселелер менен үндөштүгү жөнүндөгү маалыматтар менен таанышат. Илгерки Чүйдүн фаунасынын жана флорасынын байлыгын билип алышат.

Өнүктүрүүчүлүк: Кабыл алуусу, эске туту жөндөмдүүлүгү, сөз байлыгы, сүйлөо маданияттуулугу калыптанат

Тарбия берүүчүлүк: Окуучулар чыгармачылыкты баалоого, камкордуулукка, жаратылышка туура мамиледе болууга тарбияланышат.

- Молдо Кылычтын «Чүй баяны» чыгармасынан кеӊ Чүйдүн жан-жаныбарлары тууралуу акындын байкоолорун түшүнүшсө

-Кабыл алуусу, эске туту жөндөмдүүлүгү, сөз байлыгы, сүйлөо маданияттуулугу калыптанса

-Окуучулар чыгармачылыкты баалоого, камкордуулукка, жаратылышка туура мамиледе болууга, биримдүүлүккө, жолдоштору менен туура мамиледе болууга тарбияланышса

Сабактын тиби: аралаш

Колдонулуучу ыкиалр: айтып берүү, талкуулоо, аӊгемелешүү

Колдонулуучу каражаттар: темага байланыштуу таркатмалар, сурөттөр ж.б.

Сабактын

этаптары

Уба-

кыт

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компетент

түүлүгү

Баа

лоо

Уюштуруу

3

мүн

Саламдашуу. Класска жагымдуу маанай түзүү.


НК2

НК3




































Үй

тапшырма

3-5

мүн

Окуучуларга өтүлгөн темалар боюнча суроо берүү менен кыскача аӊгеме жүргүзөт.

Акындын Молдо Кылыч болуп калуусуна эмне себеп болгон?

Акын Чүйдү кандай сүрөттөп берген?

Силер билген өсүмдүктөрдөн кайсыларды атады?

Окуучулар берилген суроолорго жооп берүү менен өздөрү билгендерин ортого салышат

НК2

НК3


Жаӊы тема

15

мүн

Молдо Кылычтын «Чүй баяны» аттуу поэмасында орустарга болгон мамилесин, көз карашын шарттуу түрдө эки мезгилге бөлүп көрсөткөн. Алгачкы жана кийинки. Алгачкы мезгилде акын ислам динин орустар булгап коётго деп коркуп аларды жек көрсө, кийинче-

рээк Чүй боорундагы жаӊы өзгөрүүлөрдү, чарбадагы жаӊылыктарды орустар алып келгендигин айтат.Негизинен «Чүй баяны» антиорустук казал эмес, андагы башкы ой Чүй өрөөнүнүн табиятын, эли-жерин ачып көрсөтүү.

Эл акындарынын чыгармачылыгынан Молдо Кылычтын «Чүй баяны» чыгармасы менен таанышышат. Молдо Кылычтын кыргыз адабиятындагы орду менен китепти окуу менен билип алышат. «Чынжырча» усулун колдонуп окушат жана түшүнүктөрүн айтып кетишет.



НК1


Сабакты

жыйын-тыктоо

10

мүн

Чыгарманын эӊ басымдуу бөлүгү Чүй орөөнүнүн өсүмдүктөр жана жаныбарлар дүйнөсүн айтууга багытталган. Акын 140 өсүмдүктүн атын атайт, ар биринин өзгөчөлүктөрүн, алардын адам жашоосундагы маанисин белгилейт. Казалчы Сары Өзөн Чүйдүн 73 жаныбарын атайт жана ал аркылуу бул аймактын флорасынын жалпы өзгөчөлүктөрүн көрсөтүүгө аракет кылат.

Молдо Кылычтын кыргыз адабиятындагы орду кандай?

Ал чыгармаларды кандай жараткан?

Суроолорго жооп берүү мене налган билимдерин бышыкташат.



Окуучулар жүз жыл мурунку жана азыркы чүй жөнүндө өз ойлорун айтышат.





НК1






НК2

НК3


Балоо

3

мүн

Окуучулар аракетине жараша

бааланат

Бааларын кундөлүктөрүнө койдурушат

НК2

НК3


Үйгө

2

Окуп келүү. Түшүнүк.


НК2









Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!