СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Кыргыз -тил 2класс

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Кыргыз -тил 2класс»

Кыргыз тили 2- класс « 24 » _01 ___2020-жыл

Сабактын темасы: Заттардын кыймыл-аракетин билдирген создор.

Сабактын тиби:Жаны теманы оздоштуруу

Сабактын методу:Ангемелешуу,тушундуруу,корсотмолуулук

Сабактын жабдылышы:Окуу китеби,темага карата видео,карточкалар.

Баалоо усулдары:Озун озу баалоо

Предметтик компотентуулугу:

-зат атооч эмне экенин айтып бере алат;

-заттын кыймыл-аракетин билдирген создорду таба алат;

-берилген конугуулорду иштей алат;



Сабактын максаты

Корсоткучтор

Билим беруучу:окуучу заттын кыймыл-аракетин билдирген создорду жана ага эмне кылып жатат? Эмне кылды?эмне кылат? Кантип?деген суроолорго жооп берээрин уйронушот.


Онуктуруучулук:окуучу конугуулорду талкуулап,изилдеп таба алат.


Тарбия беруучу:окуучу сулуу,таза,катасыз жазуусу калыптанат.







Эрежелерге таянып тапшырмаларды аткарат.




Грамматикалык тапшырмаларды аткарат.



Окуу куралдарына аяр мамиле жасашат.








Сабактын журушу

Сабактын этаптары

Мугалимдин иш-аракети

Окуучунун иш аракети

Уюштуруу

Окуучунун сабакка болгон даярдыгын кароо.

Жагымдуу маанай тартулоо

«Мурун-паталок» оюну


Окуучулар кунт коюп угушат.

Мугалим менен оюн ойношот.

Окуучуларды сабакка актуалдаштыруу

А) Отулгон теманы кайталоо

Тесттин жардамы менен кайталап алабыз.

Окуучулар электрондук доскада берилген тесттерди карап,туура вариантын табууга аракеттенишет.


В)Жаны темага оболго

Мугалим ар кандай кыймылдарды корсотуп берет.

1.Мугалим доскага жазды.

2.Китеп окуду.

3.Чай ичти.

Доскадан жаны тема жарыяланат.


Окуучулар мугалимдин корсотуп берген кыймылдарын таап,эмне кылып жаткандыгын айтып беришет.

Жаны тема

Жаны сабак

Заттын кыймыл -аракетин: эмне кылып жатат?,эмне кылат?эмне кылды?кантти? деген суроолор аркылуу билебиз.

Мисалы:Эмне кылып жатат?-ойноп жатат.

Эмне кылат?-ойнойт

Эмне кылды?-ойноду


Эрежелерди окушат. Эрежелерди кайталап чыгышат.Эрежеге таянып тапшырмаларды аткарышат.


Сабакка максат

Заттардын кыймыл-аракетин билдирген создорду таап,айтып бере алышат.

Окуучулар мугалим менен биргеликте максаттарын айтып,бирге талкуулашат.



Эс алуу мооноту.


«Ким жанылбайт?» оюну

Окуучулар кезектешип бат-баттан кыргызча-орусча санашат.










Бышыктоо









228-конугуу

Дептердин бетин эки болуко болуп,бир болугуно заттардын атын,экинчи болугуно кыймыл-аракетин билдирген создорду болуп жазышат.


Суротторду карап суйлом тузушот.

М: Китеп окуду.

Балдар ойношту.

Кыздар бийлешти.

Окуучулар бериген конугууну эрежелерге таянып аткарышат.

Окуу куралдарына аяр мамиле жасашат.






Берилген суротторго суйлом тузушот.






Жыйынтыктоо

- Бугунку сабакта биз эмнелерди уйрондук?

-Кыймыл -аракетти билдирген создор кандай суроолорго жооп берет?

-Зат атооч деген эмне экен?

Берлген суроолорго жооп беришет.

Баалоо

Сабакта мыкты жана жакшы жооп берген окуучуларга баа коюлат.Ар бир тапшырманы так,туура, сулуу жазып аткарганына карап баа берилет.

Сабакта жооп берген окуучуларга баа коюлат.


Уйго тапшырма.

229-конугуу.

Окуучулар ырды окуп,кыймыл аракетти билдирген создорду кочуруп жазып ыгышат.