| Сабактын темасы: Кыргыз тилинин лексикасынын морфологиялык (аффиксация) жол аркылуу байланышы |
| 1. Сабакка чейинки бөлүк |
| Сабактын максаты: |
| Аткарылуучу тапшырмалар | Кыргыз тилинин лексикасынын морфологиялык жол аркылуу байланышы аркылуу кеӊири маалытмат алышат; Кёнщгщщлёрдщ иштешет; Мщчё жана анын тщрлёрщ, сёз тщркщмдёрщ боюнча кластер тщзщшёт; Топторго бёлщнщшёт, 1-тапшырманын негизинде текст тщзщп, дил баян жазышат. |
| Сабактын жабдылышы: | Ватмандар, маркерлер, таратмалар, окуу китептери, слайд, аудио- видео материалдар ж.б |
| Сабактын тиби: | Жаӊы билимди өздөштүрүү жана бышыктоо |
| Сабактын усулу: | Топ менен иштөө, рифма жаратуу. |
| Убакыттын болжолдуу бөлүштүрүү: | -- поэзия мүнөт – 5 мүнөт; -- багытоо – 7 мүнөт; -- түшүнүү – 10 мүнөт: -- бышыктоо – 20 мүнөт; -- презентация 20 мүнөт; Жыйынтыктоо – 5 мүнөт; Баалоо -- 2 мүнөт; Тапшырма берүү -1 мүнөт. |
| | 2. Сабак учурундагы бөлүк |
| Уюуштуруу: | Алтын эрежелер окутуучу тарабынан эскертилет. Студенттерди топторго бөлүү. |
| Щй тапшырманы суроо: | Кыргыз тилинин лексикасынын байышынын негизги багыттары, жолдору жана булактары. Текшерщщ щчщн суроолор берилет. |
| 5 мүнөттүк поэзия: | Студенттер өздөрүнө жаккан акындардын ар кыл темадагы лирикаларынан айтышат. |
| Багыттоо: | Щй, жай, жщрёк, гщл, апа, той, бала, батыр, кел, отур, кыргыз, мал, араба, кумурска, ак, кёк, ал, бер ж.б. Бул сёздёрдщ катыштырып сщйлём тщзщщ. |
| Түшүнүү: | Кыргыз тилинин лексикасынын морфологиялык (аффиксация) жол аркылуу байланышы |
| Бышыктоо: 1 - тапшырма | -чы,-ча,-ма,-са,-сы,-сын,-сыра,-чан,-лык,-дай,-ыра,-коол,-ла,-нын,--га,-лар, -оо,-ыш,-ык,-ым,-ынды,-ыъ,-кор,-кеч,-кер,-стан,-изм мщчёлёрщн улап бир нече сёздёрдщ айтуу. |
| 2 – тапшырма | Кёнщгщщ иштёё. |
| 3 – тапшырма | Топто иштешет |
| Жыйынтыктоо: | Окутуучу: Текшерүү үчүн суроолор берилет |
| | 3. Сабактан кийинки бөлүк |
| Баалоо: | Студенттер баалоонун критерийлери аркылуу бааланат. |
| Тапшырма берүү: | Үйдө аткарылуучу тапшырмалар: |
| Окуп үйрөнүү максаты | Баалоого сунушталган суроо - тапшырмалар | Көрсөткүчтөр |
| 1. Кыргыз тилинин лексикасынын морфологиялык жол аркылуу байланышы аркылуу кеӊири маалытмат алышат; 2. Кёнщгщщлёрдщ иштешет; 3.Мщчё жана анын тщрлёрщ, сёз тщркщмдёрщ боюнча кластер тщзщшёт; Топторго бёлщнщшёт, 1-тапшырманын негизинде текст тщзщп, дил баян жазышат,уъгу, мщчёгё ажыратып, мщчёнщн тщрлёрщн айтып беришет. 4.Бири-бирине жардам берүүгө, сый мамиледе болууга көнүгүшөт. | - Кыргыз лексикасынын баюу жолдору (булактары); -кыргыз тилинин лексикасынын байышынын ички булактарын атап бер; - тилдеги сёздёр кандай жолдор менен ёнщгёт; -Сёздщн кандай мщчёлёрщ курандылар деп аталат; -уланды мщчёлёрдщ айтып бер; -Сёздщн негизи деген эмне? - | . |
| Сабактын жабдылышы: | Ватмандар, маркерлер, таратмалар, окуу китептери, жазуучунун чыгармалар томдуктары,портиретти, слайд, аудио- видео материалдар ж.б |
| Сабактын тиби: | Билим берүүчүлүк |
| Сабактын усулу: | Түшүндүрүү, айтып берүү, суроо-жооп, көрсөтмөлүүлүк |
| Сабактын жүрүшү: | | |
| Сабатын этабы | Мугалим менен студенттердин иш аракеттери | комментарийлер |
| Уюштуруу 5мүнөт | Саламдашуу. Жагымдуу маанай түзүү. 5мүнөттүк поэзия.М: Көзүӊдү карагаттай тиктегенде Өзүмдү карегиӊден көрөр элем. Жалындуу илебиӊе чыдай албай, Жалбарып илебиӊден өбөөр элем. Адашып азыр эле табышкандай, Чекеӊди жүрөгүмө жөлөр элем. Ж.б. | |
| Үй тапшырманы суроо 8мүнөт | 1. М.Элебаевдин балалык чагы кандай турмушта өткөн? 2.Бала Мукайды кандай турмуштук жагдай курчуткан? 3. М.Элебаевдин инсан жана талант катары көп кырдуулугун эмнеден байкоого болот. 4. Мукай кандай окуган жана кандай эмгектенген? 5. Жазуучунун чыгармачылыкка жасаган принциптүү мамилесин эмнелер менен далилдейт? 6. «Узак жол» романынын кыргыз адабиятына алып келген жаӊылыгы эмнеде? 7. Романдын идеалык мааниси, руханий дөөлөттөрү жөнүндө айтып бергиле? | Окуу китеби Айтып берүү |