СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Кыргызстандагы жаратылышты коргоонун маселелри

Категория: География

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Кыргызстандагы жаратылышты коргоонун маселелри»


Предметтин аты: География

Өтүлгөн мөөнөтү

Классы

БЕКИТЕМИН ОББ:

Планды түзгөн: Мамалатип кызы А.


8 -класс



Сабактын темасы: Кыргызстандагы жаратылышты коргоонун маселелери

Сабактын максаттары:

Көрсөткүчтөрү:

Билим берүүчү:

Кыргызстандагы жаратылышты коргоонун себептерин талкулоо менен теманы терең түшүнүшөт.



Кыргызстандагы жаратылышты коргоонун себептерин талкулоо менен теманы терең түшүнүшсө;

Өнүктүрүүчү:

Кыргызстандагы жаратылышты коргоонун жолдорун талкулоо менен теманы терең түшүнүшөт жана булгануу себептерин аныктап терең ой жүгүрүшөт.



Кыргызстандагы жаратылышты коргоонун жолдорун талкулоо менен теманы терең түшүнүшөт жана булгануу себептерин аныктап терең ой жүгүрүшсө;

Тарбия берүүчү:

Окуучлар жаратылышты коргоого,сактоого жана өстүрүүгө тарбияланышат.


Окуучлар жаратылышты коргоого,сактоого жана өстүрүүгө тарбияланышса;


Күтүлүүчү натыйжа:

- Кыргызстандагы жаратылышты коргоонун себептерин талкулоо менен теманы терең түшүнүштү.

- Кыргызстандагы жаратылышты коргоонун жолдорун талкулоо менен теманы терең түшүнүшөт жана булгануу себептерин аныктап терең ой жүгүрүштү.

- Окуучлар жаратылышты коргоого,сактоого жана өстүрүүгө тарбияланышат.

Сабактын тиби: Жаңы материалды түшүндүрүү

Колдонулуучу методдор:

Жекече,топто,жупта иштөө,баяндоо,изилдөө,көрсөтүү методдору.

Колдонулуучу баалоо методдору:

Баяндап баалоо,аныктоочу,калыптандыруучу,бири-бирин баалоо.

Сабактын жабдылышы:

Кыргызстандын картасы,таркатмалар, Сүрөтөр,упайлар,копировка,атлас,контур

карта,тест жана окуу китеби.

Негизги компетенттүүлүк


Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык ( НК1 )

Өтүлгөн теманы түшүнүү аркылуу кайталап, аң сезимдүү кабыл алуу ( ПК1 )

Социалдык көнүмдөр ( НК 2)

Сабакта берилген тапшырмалар а менен иштей алуу ( ПК 2 )

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү ( НК3 )

Алган билимин тереңдетүү,кызыгуу,эске тутуу

( ПК 3 )


Сабактын этаптары

Мугалимдин ишмердиги


Окуучулардын ишмердиги

Компетенттүүлүктөр

НК

ПК

1.

Уюштуруу

(3 мин)

Саламдашуу,жагымдуу маанай түзүү жана топторго бөлүү


Окуучулар бири-бирине жылмаюу тартуулашат жана топторго бөлүнүшөт.



2.

Үйтапшырмасын

суроо(10мин)

“Пирамида”оюну аркылуу суроо жана жооп иретинде

1.Жаратылыш ресурстарын санап көргүлө?

2.силердин оюңар боюнча кайсы ресурстар түгөнүүчү,кайсылары түгөнбөөчү реурстарга кирет?

3.Калыбына келүүчү ресурстар кайсылар?

Класстагы окуучулар бири-бирине суроо берүү менен үй тапшырмасын талкуулашат.

НК1

НК2

НК3

НК1

НК2

НК3

3.

Жаңы материлдарды

түшүндүрүү (20 мин)

Биздин республиканын аймагы негизинен тоолуу,70% тен ашыгы 200 мден жогору жатат.Ошого байланыштуу көп аймактары адам баласынын таасиринен анча жабыркабаган.бирок,жаратылыш байлыктарыбыздын азайып,кээ бир жаратылыш компоненттери,өзгөчө жаныбарлар дүйнөсү жабыркап жаткандыгын моюнга алуу керек.М: орустун көрүнүктүү саякатчысы П.П.Семёнов Тянь-Шанский өзүнүң 1857-жылкы саякатынын учурунда Ысык-Көлдүн жээгине,азыркы Покровка булуңуна жакын жерге түнөп кеткен.Балыктын көлдө көп экенин.Дагы бир орустун окумуштуусу А.Н.Северцов аркар-кулжалардын жүргөнүн айткан,азыр болсо жок.

Биздин өлкө жаратылыш ресурстарына бай,аны кантип коргоп,сактап калуу керек деген маселе турат.Азаркы учурда жаратылышыбыз коргоо зарыл кызыл китепке кирген жаныбарлар жана өсүмдүктөрдүн түрлөрү жок болуп бара жатат.


Окуучулар алган маалыматтарын жазышып отурушат

НК1

НК2

НК3

ПК1

ПК2

ПК3

4.

Сабакты бышыктоо

(6мин)

Суроо жана жооп иретинде

1.Коргоого муктажболгон обьектилерди санагыла?

2.Кыргызстандын аймагында жок болуп кетүү коркунучунда турган жаныбарлар кайсылар?

3.Өзүңөр жашаган аймакта коргой турган кооз жайлар барбы?


Окуучулар материктерди жана океандарды картадан көрсөтүшүп айтышат жана маалымат жазышат

НК1

ПК1

ПК3

5.

Үй тапшырма

(2мин)

§11.2.Кыргызстандагы жаратылышты коргоонун маселелери боюнча окуу жана 10 тест түзүү


Маалымат жанзуу контур карта мнен иштөө

ПК3

ПК3

6.

Баалоо

(2мин)

  1. Мактоо сөздөр айтылат.

  2. Активдүү катышууга шыктандырат

  3. Упайлардын негизинде баалоо

Окуучулар билимине ,аракетине жараша бааланат.