СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ландшафттарды түзүүчү факторлор, ландшафтардын структурасы

Категория: География

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Ландшафттарды түзүүчү факторлор, ландшафтардын структурасы»


Предметтин аты: География

Өтүлгөн мөөнөтү

Классы

БЕКИТЕМИН ОББ:

Планды түзгөн: Мамалатип кызы А.


8 -класс



Сабактын темасы: Ландшафтарды түзүүчү факторлор, ландшафтардын структурасы

Сабактын максаттары:

Көрсөткучтөрү:

Билим берүүчү:

Ландшафтарды түзүүчү факторлор жана ландшафтардын структурасы боюнча терең түшүнүп жана мазмунун сүйлөп бере алышат.


Ландшафтарды түзүүчү факторлор жана ландшафтардын структурасы боюнча терең түшүнүп жана мазмунун сүйлөп бере алышса;

Өнүктүрүүчү:Ландшафтарды түзүүчү факторлор жана ландшафтардын структурасын терең түшүнүп жана мазмунун сүйлөп берүү менен бирге картадан ордун аныктап терең ой жүгүрүшөт.

Ландшафтарды түзүүчү факторлор жана ландшафтардын структурасын терең түшүнүп жана мазмунун сүйлөп берүү менен бирге картадан ордун аныктап терең ой жүгүрүшсө;

Тарбия берүүчү:Окуучлар жаратылышты коргоого,сактоого жана өстүрүүгө тарбияланышат.

Окуучлар жаратылышты коргоого,сактоого жана өстүрүүгө тарбияланышса;


Күтүлүүчү натыйжа:

- Ландшафтарды түзүүчү факторлор жана ландшафтардын структурасы терең түшүнүп жана мазмунун сүйлөп бере алышты.

- Ландшафтарды түзүүчү факторлор жана ландшафтардын структурасын терең түшүнүп жана мазмунун сүйлөп берүү менен бирге картадан ордун аныктап терең ой жүгүрүштү.

- Окуучлар жаратылышты коргоого,сактоого жана өстүрүүгө тарбияланышат.

Сабактын тиби: Жаңы материалды түшүндүрүү

Колдонулуучу методдор:

Жекече,топто,жупта иштөө,баяндоо,изилдөө,көрсөтүү методдору.

Колдонулуучу баалоо методдору:

Баяндап баалоо,аныктоочу,калыптандыруучу,бири-бирин баалоо.

Сабактын жабдылышы:

Кыргызстандын картасы,таркатмалар, Сүрөтөр,упайлар,копировка,атлас,контур карта,тест.

Негизги компетенттүүлүк

Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык ( НК1 )

Өтүлгөн теманы түшүнүү аркылуу кайталап, аң сезимдүү кабыл алуу ( ПК1 )

Социалдык көнүмдөр ( НК 2)

Сабакта берилген тапшырмалар а менен иштей алуу ( ПК 2 )

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү ( НК3 )

Алган билимин тереңдетүү,кызыгуу,эске тутуу

( ПК 3 )


Сабактын этаптары

Мугалимдин ишмердиги


Окуучулардын ишмердиги

Компетенттүүлүктөр

НК

ПК

1.

Уюштуруу

(3 мин)

Саламдашуу,жагымдуу маанай түзүү жана топторго бөлүү

.

Окуучулар бири-бирине жылмаюу тартуулашат жана топторго бөлүнүшөт.



2.

Үйтапшырмасын

суроо(10мин)

Балык улоо” оюну аркылуу суроо жана жооп иретинде

Жаныбарларды мүнөздөөнүн канча прийибм бар? (1.жыныбарлардын түрлөрү боюнча алардын жашаган жерлерин аныктап мүнөздөө2.Жаратылыш шарттарына жараша жаныбарлардын тобун аныктап-мүнөздөө).

Чөл жана жарым чөлдөрдүн жаныбарлары ?

Талаа зона жаныбарлары?

Токой зонасынын жаныбарлары?

Альпы зонасынын жаныбарлары?

Маданий ландшафттардын жаныбарлары?


Класстагы окуучулар бири-бирине суроо берүү менен үй тапшырмасын талкуулашат.

НК1

НК2

НК3

НК1

НК2

НК3

3.

Жаңы материлдарды

түшүндүрүү (20 мин)

Кургактыктын бетиндеги геологиялык тзлш,рельефинин мүнөзү,климаттык шарттары,суулары,өсумдуктөрү,жаныбарлары бири-бири менен тыгыз байланышта жана бири-бирине көзкаранды бир өңчөй комплекстерден турат.

Ландшафтардын эн жогорку таксономиялык бирдиги-географиялык кабык.

Ландшафт- географияда аймактык-жаратылыш комплекстеринин синоними.Регионалдык планда физико-географиялык райондоштурууну жүргүзүү үчүн кабыл алынган рангаздык бирдик.Экинчи бир мааниси пайда болушу,өнүгүү тарыхы,геологиялык түзүлүшү,рельефи,климаты,топурагы жана өсүмдүктөрү бирдей типтеги аймак.

Ландшафтар-ар дайым эле бирдей өзгөрбөгөн жаратылыш комплекстери боло бербейт.Мезгилге жараша өзгөрүп турат.

Ландшафттар мейкиндик боюнча таралышы бирдей эмес.

Окуучулар алган маалыматтарын жазышып отурушат

НК1

НК2

НК3

ПК1

ПК2

ПК3

4.

Сабакты бышыктоо

(6мин)

Суроо жана жооп ироетинде

Акыл чабуул” оюну аркылуу сөздүктөргө жооп беришет.

Нивалдык-кар сызыгынан жогору алган табигый бийиктик алкактуулуктун эң жогорку аймагы.

Ланшафт

Рельеф

Окуучулар материктерди жана океандарды картадан көрсөтүшүп айтышат жана маалымат жазышат

НК1

ПК1

ПК3

5.

Үй тапшырма

(2мин)

§9.1.Ландшафтарды түзүүчү факторлор жана ландшафтардын структурасы боюнча окуу,суроо,тест түзүү.


Маалымат жанзуу контур карта мнен иштөө

ПК3

ПК3

6.

Баалоо

(2мин)

Мактоо сөздөр айтылат.

Активдүү катышууга шыктандырат

Упайлардын негизинде баалоо

Окуучулар билимине ,аракетине жараша бааланат.