Математика 2022. 10. 03.
Сабактын темасы: 2 ни кошуунун жадыбалы.
Мисал, маселе иштѳѳ.
Сабактын максаты: |
Билим берγγчγлγк | Ѳнγктγрγγчγлγк | Тарбия Берγγчγлγк |
Окуучулар 2ни кошуунун жадыбалын билишет. Ага карата мисал, маселелерди иштешет. . | Мисал, маселе иштѳѳ менен кабыл алуусу, ой жʏгʏртʏʏсʏ, эске сактоосу ѳнʏгѳт. | Топто иштѳѳ менен бири-бирин сыйлоого,ынтымак- ка тарбияланышат. |
Кѳрсѳткʏчтѳр |
2ни кошуунун жадыбалын билсе. Мисал, маселелерди иштей алышса. | Кабыл алуусун, ой жʏгʏр- тʏʏсʏн жана эске сактоо- сун ѳнʏктʏрсѳ. | Топто иштѳѳдѳ бири-бирин сыйлаш- са, ынтымакка тарбияланышса |
сызгыч, баалоочу каражаттар, тʏстʏʏ сʏрѳттѳр.
Сабактын формасы: жалпы, жеке , топтук иш.
Сабактын методу: интерактивдγγ ыкма.
Сабактын журушу | Уба-кыт | Мугалимдин иш- аракети | Окуучунун иш- аракети | Компо- тент- тγγлγк |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Жагымдуу маанай Смайлик менен жагымдуу маанай тартуулоо. -Балдар азыр кайсы мезгил? -Жаз мезгилине кайсы айлар кирет? -Азыр кайсы ай? Март айынын канчасы? -Жуманын кайсы кʏнʏ? -Азыр кайсы сабак? Биздин ураан. Алтын эрежени тγзγγ. Топко бѳлʏʏ. Балдар силер бʏгʏн тѳрт топко бѳлʏнʏп иштейсиӊер. 1-топ, 2-топ, 3-топ, 4-топ. Бааны айтуу. -Балдар бʏгʏнкʏ сабакта биз силер менен сабактын аягына чейин канаттуулар менен бааланабыз. Алган канаттуу куштарды ѳзʏнʏн багына кондуралы. Сабактын аягында кайсы топ канча канаттуу чогултканын санайбыз. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Биз акылдуубуз, Биз сабырдуубуз Биз ар дайым, Сабакка даярбыз. (смайликтерди кѳрсѳтʏшѳт). -Жаз -Март, апрель,май. -Март -10 у -Бейшемби -Математика Математик балдарбыз, Эсептѳѳдѳн талбайбыз. Ылдам-ылдам чыгарып Эсептѳѳнʏ баштайбыз. Активдʏʏ болобуз Бири-бирибизди сыйлайбыз Тартипти сактайбыз Убакытты карайбыз Кол кѳтѳрʏп жооп беребиз. Тѳрт топко бѳлʏнʏшѳт. Баалооону тʏшʏнʏшѳт. | НК2 |
Υй тапшыр масын текшеруу | 3 мин | Υй тапшырмасын оозеки окуу менен текшерγγ. Китептин 89-бетиндеги 2-мисал. | Аткарган тапшырмаларын айтып беришет, текшеришет. | НК1,НК2, НК3,ПК1, ПК3 |
Ѳтγлгѳн теманы актуал- даштыруу. | 20 мин | Балдар, биз ѳткѳнкʏ сабакта бирди кошуунун жана кемитʏʏнʏн жадыбалын ѳткѳнбʏз. Санга бирди кошууда ѳзʏнѳн кийинки сан келип чыгаарын билесиӊер. Сандан бирди кемитʏʏдѳ ѳзʏнѳн мурунку сан келип чыгаарын эсептегенбиз. | Ѳтγлгѳн тема боюнча суроого жооп беришет. Бирди кошуунун жадыбалын айтышат. | НК3 |
Жаңы теманы | 20 мин | Биздин темабыз: 2ни кошуунун жадыбалы. Мисал, маселе иштѳѳ. Максатыбыз: Окуучулар 2ни кошуунун жадыбалын билишет. Ага ка- рата мисал, маселелерди иштешет. Топто иштѳѳ менен бири-бирин сыйлоого,ынтымак- ка тарбияланышат. 2 ни кошуунун жадыбалын тʏшʏндʏрʏʏ. Биз бʏгʏн жѳнѳкѳй сабак эмес жомок сабагын ѳтѳбʏз. Илгери-илгери хандын Тоос аттуу кушу болгон экен. Ал куш хандын кеӊешчиси болгон. Кʏндѳрдʏн биринде хандын кушун каракчылар уурдап кетишет. Хан каракчыларды тапса, каракчылар бир топ шарттарды койгон экен. Ошол шарттарды аткара албай, хан бизден жардам сурап жатат. Биз ханга жардам беришибиз керек. Жардам бере алабызбы? Ал шартка тѳмѳнкʏлѳр кирет. 1-шарт. №2 Амалдарды аткаруу 1-топ: 9+2=11 8+1=9 4+2=6 9+1=10 2-топ: 5+1=6 4+1=5 8+2=10 0+1=1 3-топ: 3+1=4 7+2=9 6+2=8 3+2=5 4-топ: 6+1=7 5+1=6 2+1=3 7+0=7 2-шарт. Маселе иштѳѳ 1-топ: №4 маселе 2-топ: №5 маселе 3-топ: №5 4-топ: №5 . | Топтор берилген тапшырмаларды аткарышып, презентация жасашат Маселелерди иштеп презентация жасашат. | НК1,НК2, ПК3 |
Эс алуу мγнѳтγ | 3 мин | Физминутка жасоо | Физминутка жасап, эс алышат. | НК3 |
Бышыктоо | 3 мин | Кайсы учурда сумма эки орундуу санга айланды? Кошуунун жыйынтыгы эмне деп аталат? Кемитʏʏнʏн жыйынтыгы эмне деп аталат? Жыйырмага чейинки сандарды жаз. 20 га чейинки жуп сандарды жаз. 20 га чейинки так сандарды жаз. Сандарды ирээти менен жаз. 15, 18,16, 11, 14, 12, 10,19, 13,17,20. | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. Топтор тапшырманы аткарып, жооп беришет. | НК2,ПК5 |
Жыйын тыктоо | 3 мин | Азаматсыӊар балдар силер каракчылардын шартын аткарып,ѳз билимиӊерди кѳрсѳтʏп ханга жардам кылып, тоосту таап бердиӊер. Ар дайым ушундай акылдуу,ынтымактуу балдардан болгула. | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | НК2,ПК3 |
Υйгѳ тап шырма. | 3 мин | 90-бет №2 | Тапшырманы белгилеп алышат. | НК1,ПК4 |
Баалоо. | 2 мин | Жыйынтыктоочу баалоо | Жыйынтыгын угушат. | НК3 |