СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ачык сабак.3 класс Кыргыз тил (орус класстар учун) ( Уй жаныбарлары)

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Ачык сабак.3 класс Кыргыз тил (орус класстар учун) ( Уй жаныбарлары)»

Предмет: Кыргыз тил

Класс : 3-в

Сабактын планы.

Сабактын темасы: “ Үй жаныбарлары”

Негизги компетенттүүлүк:
  • Маалыматтык.

  • Социалдык-коммуникациялык.

  • Өз алдынча уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү.

Предметтик компетенттүүлүк:
  • Маалыматтарды таанып билүү,колдонуу,түшүнүгүн тереңдетүү жана бышыктоо компетенттүүлүгү.

  • сабактын окуу милдетин түшүнүү жана аны аткарууга аракет кылуу; алдыга коюлган милдетке ылайык иш-аракеттерди пландаштыруу

  • Суроо берүү; айкын билдирүүлөрдү куруу, талдоо, жыйынтык чыгаруу.


Сабактын максаты:

Максаттары:

Күтүлүүчү натыйжа сабак максатына жетет

1.Билим берүүчүлүк:

Окуучулардын жапайы жана үй жаныбарлары жөнүндө түшүнүгүн калыптандыруу; алардын ар түрдүүлүгүн көрсөтүү; үй жаныбарларынын адамдар үчүн мааниси жөнүндө сүйлөшүү;

Эгерде: Жооп берүүдө далилдүү сүйлөп, айткан маалыматтарын турмуш менен байланыштыра алса;

2.Өнүктүрүүчүлүк:

Таанып билүү активдүүлүгүн, жаратылышты изилдөөгө кызыгуусун, көңүлүн, эс тутумун өнүктүрүү; жаныбарларды жапайы жана үй жаныбарларына так бөлүштүрүү жөндөмүн иштеп чыгуу, жаныбарлардын белгилерин тандоого үйрөтүү; көйгөйлөрдү чечүү үчүн моделдерди колдонуу

Өз билими көрсөтүүдө берилген тапшырмаларды иштөөсүү боюнча билимдерин көрсөтө алса;

3.Тарбиялоочулук:

Жаныбарларга болгон сүйүүнү жана урматтоону, жаныбарлардын адамдар үчүн маанилүүлүгүн билүүгө тарбиялоо;

билим берүү ишинин ийгилигинин критерийинин негизинде өзүн-өзү баалай билүү, маселелерди талкуулоого катышуу

Бири-биринин пикирин урматтаса, өз ойлорун так, даана ачып бере алышса, коюлган маселелерди чечүүнүн жолдорун табышса сабак максатына жетет


Сабактын жабдылышы: жапайы жана үй жаныбарларынын сүрөттөрү, жапайы жана үй жаныбарларынын сүрөттөрү түшүрүлгөн компьютердик презентация слайддары, ноутбук.

Сабактын тиби: Жаңы тема


Сабактын жүрүшү:

1.Уюштуруу учуру(Классты жана окуучуларды сабакка даярдоо,келбеген окуучуларды жоктоо,окуу куралдарын текшерүү)

2.Үй тапшырмасын суроо (текшерүү ,жыйынтыктоо)







Сабактын жүрүшү


Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучулардын ишмердүүлүгү

1

2

I . Уюштуруу

Жагымдуу маанай.

Балдар бири-бирин карашат, жылмайышат.

Балдар, менин колумда сандык бар. Бул сандык жөнөкөй эмес. Бул билимдин сандыгы! Мен капкагын ачсам, төшү бош. Сабак учурунда алган билимдерибизди ушул сандыкка салабыз. Мен сандыкты бир четке койдум, биз сабакты баштайбыз.


Мугалим менен учурашат. Сабакты жагымдуу маанай менен башташат.

II.Жаңы тема

Бүгүн биз сабакта жаныбарлар дүйнөсүн изилдөөнү улантабыз. Биздин сабактын темасы "Жапайы жана үй жаныбарлары". Кайсы жаныбарлар жапайы, кайсынысы үй жаныбарлары экендигин аныктайбыз.

Жаратылышта өзүнө тамак таап, душмандардан жана жаман аба ырайынан коргой турган, турак жайларын уюштурган, ушул жапайы жаныбарларды көбөйткөн көптөгөн жаныбарлар бар.

Адамдар көбөйтүп, үй тиричилигинде колдонгон, аларга кам көргөн, тамак берген, коргогон жаныбарлар үй жаныбарлары деп аталат.

- Демек, жапайы жаныбарлар жаратылышта жашашат, ал эми үй жаныбарлары кайдан пайда болгон? Силер кандай ойлойсунар?

Илгери бардык үй жаныбарлары жапайы болгон. Бирок илгерки замандарда да адамдар жапайы жаныбарларды колго үйрөтүп, алардын жанында жашай башташкан. Окумуштуулардын айтымында, адам үйрөткөн биринчи үй жаныбарлары карышкыр болгон. Бара-бара адамдар башка жаныбарларды да колго үйрөтүштү.

Доскада "карышкырдын" сүрөтү бар (СЛАЙД 8)

-Сүрөттөрдө көрсөтүлгөн жаныбарларыбызга кайтып баралы. Келгиле, алардын кайсы түрүнө (жапайы же үй тиричилигине) таандык экендигин аныктоого аракет кылалы.




Балдар суроолорго жооп беришет.









Слайдда көрсөтүлгөн жаныбарларды аттарын атап беришет жана кайсы турүнө кирет экенин айтып беришет

III.Көнүгүү иштөө

Дептерде иштөө (окуу китеби 28-бет)

-дептерлерди ачабыз, Класста иштөө деп жазабыз

-баракты экиге бөлөбуз

- биринчи тилкеге

“Үй жаныбарлары”, экинчисине “Жапайы жаныбарлар” деп жазабыз. Сүрөттөгү жаныбардын атын атап, туура графага жазабыз. (СЛАЙД 9)


Балдар дептерине жазышат.


Жаныбарларды графаларга бөлүп жазышат

Физминутка

-Биз сабакты улантабыз

- жапайы жана үй жаныбарларынын күчүктөрү бар экендигин билебиз. Ал эми эми кийинки жаныбарлардын күчүктөрүнүн аттары ким экендигин аныктайбыз.


Уйдун музоосу

мышык

ит

тай жылкы

карышкыр күчүгү

чочко


- Дагы бир жолу айбанаттар эмне экендигин силер менен дагы бир жолу кайталайбыз.

Жапайы жаныбар менен үй жаныбарынын айырмасы (Слайд18)

- Балдар, жаныбарлар эмне жейт, эми билип алдык.

(Слайд 19.20)





Балдар жаныбарлардын балдарынын аттарын тап беришет


-музоо

-мый-мый

-күчүк

-кулун






Жаныбарлар эмне жейт экенидигин атап беришет



"Сыйкырдуу сүрөт" көнүгүүсү.

Жеке иш (ар бири даражасы боюнча айырмаланат). Ар бирине жаныбардын сүрөтү түшүрүлгөн кесилген сүрөт сунушталат. Милдет - сүрөттү бир бүтүнгө топтоо, ошондой эле жаныбарды аныктоо жана ага мурун же жапайы деп ат коюу. Чогултулган сүрөттү доскага илебиз.



Балдар кесилген сүрөттөрдү чогултушат жана доскага илишет. Сүрөттө кайсы жаныбар экенин аныкташат.

IV .Сабакты жыйынтыктоо

- Бүгүн сабакта эмне жөнүндө сүйлөштүк? Эмнелерди үйрөндүңөр? Силерге баарынан жаккан эмне болду?

Создү уланткыла

Мен бүгүнкү сабакта.............


Балдар жооп беришет.



V.Үйгө тапшырма

-Балдар үйгө тапшырма өтүлгөн теманы кайталоо

Балдар үй тапшырманы күндөлүгүнө жазышат






Апас Жумагулов атындагы Көк-Жар ЖББ орто мектеби



Текшерилди: _______

Мөөнөтү :_________


Мугалим: Каласалиева Ж.К

Предмет: Кыргыз тил

Класс : 3-в




Ачык сабак




Тема: Үй жаныбарлары