СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

«Биз тоо арасында жана ороондуу тоолордо жашайбыз. Биздин ата журтубуз – Ата-тоо…»

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
««Биз тоо арасында жана ороондуу тоолордо жашайбыз. Биздин ата журтубуз – Ата-тоо…»»

Сабактын темасы: «Биз тоо арасында жана ороондуу тоолордо жашайбыз. Биздин ата журтубуз – Ата-тоо…»

Сабактын максаттары:

Билим беруучулук: Ата Журт, Ала-Тоо, Ата конуш, Эне тил, ата бабаларыбыздын каада –салттары, Ата-Мекен деген туйундуу создорду чечмелеп тушунушот. Ч. Айтматов «Республикага ода» очерки жана М. Шахановдун «Торт эне учун курош –куроштордун улуусу!» ырынын мазмуну менен таанышышат.



Онуктуруучулук: Тексттердин негизги идеялык маанисин аныкташышат. Сабактын темасына тексттердин мазмунун салыштыра билууго конугушот.

Тарбия беруучулук: Ч. Айтматовдун «Республикага ода» жана Мекен тууралуу тексттерге таасирленип, Мекен алдындагы жоопкерчилигин билишет. Кыргызстанга жана Олконун корунуктуу адамдарына

Бил. Б. Эгерде окуучулар сабактын аягында: Тексттердин негизги идеялык мазмунун кыскача айтып беришсе. Кичи Мекен, Ата Мекен деген создордун маанисин, масштабын, чегин айырмалай алышса; Текст боюнча суроолорго жооп беришсе.

Т.б. топ менен иштоо аркылуу жазуучу учун маанилуу болгон тексттеги адамдык баалуулуктарды н негизин аныктаса.

Сабактын журушу: Уюштуруу:

Окуучулардын билимин актуалдаштыруу: - Анда эмесе тактада жазылган Менин Республикам, Ала-Тоом, Ата-Конушум, Ата-Жертум, туулган жер-деген туйундуу создорду айтканда силер эмнени элестетесинер? Кандай ойлойсунар, бул создордун мааниси барбы? Бул создорду бириктирген негизги ой эмне? Бул создорду жалпылап, бириктирип бир соз менен айтып коргулочу. (Мекен)

Жаны теманы тушундуруу. Тексттер менен иштоо.

Мугалим: Демек, балдар,биздин ата-бабаларыбыздын жери Ала-Тоо, кыргыз элинин бешиги. Кайда барбагын, ак монгулуу Ала-Тоолорду коросун. Шаркырап аккан кок кашка сууларга, карагайлуу токойлорго бай. Гулго оронгон жайлоолору сансыз малга толуп, жашыл ороонундо тункусун жылдыздан коп оттор жанган кыштак, шаарлар. Бул биздин Мекенибиз, бул биздин тарыхыбыз жана маданиятыбыз, улуттук баалуулуктарыбыз.

Залкар жазуучубуз Чынгыз Айтматов учун да кыргыз жеринин ар бир кокту-колоту корктуу, кок шиберлуу жайлоосу, туркун тустуу гулдору, шаркырап аккан молткр кашка суусу, туболук жаткан монгулору, керемет ун салган куштары, жайкалып оскон эгин талаасы – баары, баары ото ыйык, сыймык. Ч. Айтматов жан дуйносуно сезимтал, боорукер, гумандуу болгондуктан , бул сезимдер анын чыгармаларында кенири орун алган. «Ар бир улуу (чон) жол кичине жолдон башталат, ал эми Ааламга кеткен жол айылдан б.а. кичи мекенден башталат»-деген учкул созу бекеринен айтылбаса керек.



Бышыктоо: балдар, кичи мекен дегенди кандай тушуносунор? Кичи мекенинер жонундо ой болушкуло. Топто талкуулап, кластер тузуп, ойлорун айтып беришет.

Мугалим: «Ата Мекен»дегенде биз ата конуш, туулуп –оскон жер, Ата Журт сыяктуу тушунукторду билебиз. Ал-эзелден ата-бабабыз жашап откон жерди туюндурат. Мамлекет уй-булодон куралган сымал, Ата Журт да ар бир адамдын туулуп оскон жеринен, башкача айтканда кичи мекенден.

Эске тушуруп королу: Ч. Айтматовдун «Олко куру чакырыктарга, калп суйууго жана жасалма патриотизмге муктаж эмес» деген жакшы созу бар. Ойлонуп коргулочу куру чакырыктар, калп суйуу, жасалма патриотизм деп эмнени айтып жатат?

Ата-Мекенин суйуу деген эмне? Ата Мекен менен патриоттуулуктун кандай байланышы бар? Силердин Мекенге болгон суйуунорду эмнеден билсек болот? Олкобуздун гулдоп осушу учун биз эмне кылышыбыз керек?

Резюме-жыйынтыктоо Демек, Мекенге болгон суйуу ата-энесин суйуу, уйун, уй-булосун, мектебин суйуудон башталат. Адамда бир гана Ата-Мекени бар, аны кз карегиндей ыйык: сактап даназасын арттыруу – ар бирибиздин парзыбыз. Мекенибиз-буткул кооздуктун, сулуулуктун олкосу-Кыргызстан.

Кайтарым байланыш

Сабакты жыйынтыктоо: - Бул сабактан кандай жаны маалымат алдынар жана эмне манилуу болду? Сабактын башында коюлган максатты жана кутулуучу натыйжалардын корсткучторун окуп талкуулашат. 2018-жыл-Аймактарды онуктуруу жана Чынгыз Айтматов жылы! Залкар жазуучубуз айткандай, «Адамзатка эн кыйын нерсе –кун сайын Адам болуу Кун сайын Адам бойдон калуу!» Адамдык сапатты бийик тутсак гана биз Ата Журтубуздун татыктуу жараны болобуз. Ошондо гана биз Ата-Журтубузду суйуп, анын биримдигин сактап калабыз, ошондо гана ата мурастарыбызды туу тутуп сыймыктанган болобуз. АКШнын 35-президенти Джон Кеннединин: «Олко мен учун эмне жасай алат деп сурабастан, мен оз олком учун эмне жасай алам деп сура» - деген учкул созу бар.

Уй тапшырма Томонку темалардын бирин тандап эссе жазып келиш:

  1. Олкомдун онугушуно кандай салым кошо алам?

  2. Кыргызстандын келечегин кандай элестетем?

Ушуну менен, балдар, 1-сентябрь билим кунуно карата «Биз тоо арасында жана ороондуу тоолордо жашайбыз. \\\\\\биздин ата-журтубуз –Ала-Тоо...» аттуу сабагыбызды аяктайбыз.

Саламатта болгула!































Сайлык айылынын Дур атындагы толук эмес орто мектеби







Класстык саат









Сабактын темасы:

«Биз тоо арасында жана ороондуу тоолордо жашайбыз.

Биздин ата журтубуз – Ата-тоо…»













Мугалим: Дуйшенова Назгуль Жекшенбековна